Wygłuszanie ścian – jak wyciszyć mieszkanie od głośnego sąsiada?

Data publikacji-
AutorRedakcja portalu Majsteria
Długość czytania5 min

Denerwują Cię hałasy dobiegające od głośnego sąsiada? Masz dość ciągłego szczekania psa czy płaczu dziecka? A może przeszkadza Ci odgłos pracującej pralki w środku nocy? W takich sytuacjach sprawdzi się wygłuszanie ścian. Dzięki naszemu poradnikowi dowiesz się, jak wygłuszyć nie tylko ściany, ale również podłogę, sufit i drzwi.

Wygłuszanie ścian – jak wyciszyć mieszkanie od głośnego sąsiada?

Gdy sąsiad w mieszkaniu obok jest za głośno

Hałaśliwy sąsiad może uprzykrzyć życie każdemu mieszkańcowi budynku wielorodzinnego. Jeśli nie jesteś w stanie funkcjonować, gdyż za ścianą puszczana jest głośna muzyka albo od dłuższego czasu realizowany jest remont, warto zdecydować się na wygłuszanie ścian.

To świetny sposób nie tylko na uwolnienie się od hałasu dobiegającego z sąsiednich mieszkań. Wyciszenie ściany warto wykonać również wtedy, gdy mieszkasz obok ruchliwej ulicy albo gdy w jednym domu przebywa wiele osób. Wygłuszenie mieszkania pozwoli Ci pozbyć się zarówno dźwięków powietrznych, związanych na przykład z odgłosami silnego wiatru, jak i uderzeniowych, wywołanych chodzeniem po podłodze.

Wygłuszenie ścian, wyciszenie ścian czy wytłumienie – podobieństwa i różnice

Szukasz wykonawców, którzy zajmują się wygłuszaniem ścian? Wiele ofert znajdziesz w serwisie Majsteria, w kategorii Budowa domu, gdzie możesz dodać zlecenie albo sięgnąć do już opublikowanych ogłoszeń. Jednak przed przystąpieniem do prac, musisz wiedzieć, że wyciszenie ściany to nie to samo co jej wygłuszenie lub wytłumienie.

Nadrzędnym pojęciem jest wyciszenie mieszkania bądź domu. Dotyczy ono różnych zabiegów mających na celu likwidację hałasu i poprawę akustyki w pomieszczeniach. Wśród nich znajduje się:

  • wygłuszenie ściany lub podłogi, czyli ograniczenie ilości i natężenia dźwięków pochodzących z zewnątrz;

  • wytłumienie, które polega na redukcji echa trzepoczącego i pogłosu – efektem jest ograniczenie hałasu w domach lub mieszkaniach z długimi ciągami komunikacyjnymi albo kuchnią otwartą na salon.

 

Warto wiedzieć:

Wygłuszanie ścian to świetny sposób nie tylko na ograniczenie odgłosów dobiegających z zewnątrz, ale również zmniejszenie hałasu, który generujesz Ty i Twoja rodzina i który słyszą sąsiedzi w bloku. Taki zabieg będzie pomocny wtedy, gdy docierają do Ciebie skargi ze strony innych mieszkańców i chcesz im szybko i skutecznie zaradzić.

Jak wyciszyć mieszkanie w bloku – mata wygłuszająca na ścianę, pianki akustyczne i inne sposoby

Jeśli zastanawiasz się, jak wyciszyć ścianę czy podłogę, proponujemy sprawdzone rozwiązania:

  • mata lub płyta wygłuszająca – to elastyczne materiały, które można dociąć na odpowiedni wymiar. Sprawdzą się zarówno na rozległej, jak i niewielkiej przestrzeni, w tym także wtedy, gdy chcesz wytłumić jedynie odgłos pracującej pralki;

  • pianka akustyczna z żywicy poliuretanowej bądź melaminowej, którą wyróżnia łatwe mocowanie – wystarczy użyć wkrętów bądź kleju montażowego, przy czym możesz ją nałożyć na istniejące okładziny;

  • filc akustyczny – to ekologiczny i trwały materiał, który może zostać zabarwiony, dzięki czemu stanie się elementem ozdobnym; filc można dociąć, tworząc rozmaite wzory na ścianie.

Dobrym pomysłem jest również tapeta wygłuszająca ściany. Nie tylko amortyzuje dźwięki, ale również stanowi ozdobę i maskuje niedoskonałości podłoża oraz pozytywnie wpływa na izolację termiczną pomieszczeń. Do wyboru masz różne wzory, dlatego bez problemu dopasujesz je do własnego wnętrza. W sprzedaży jest również tapeta akustyczna do samodzielnego malowania.

Jeśli szukasz sposobów, jak wyciszyć ścianę, polecamy także płyty lub panele binarne. Są zwykle wykonane z drewna i mają otwory, które przypominają kod binarny. Świetnie sprawdzą się w nowoczesnym wnętrzu.

Inna propozycja to dyfuzor Schroedera, który rozprasza fale akustyczne. Możesz zdecydować się na gotowy panel wykonany z litego drewna i sklejki albo możesz samodzielnie go wykonać, wykorzystując na przykład korek czy kwadratowe drewniane kostki.

Jak wygłuszyć podłogę?

Wyciszenie mieszkania powinno objąć podłogę, jeśli pod Tobą znajdują się inne lokale. Najlepiej sprawdzi się mata wygłuszająca, którą montuje się pod płytkami ceramicznymi, panelami czy parkietem. Nie tylko świetnie wygłusza pomieszczenie, ale również jest odporna na pleśń i grzyby.

Jak wygłuszyć sufit?

Na suficie możesz zastosować piankę wygłuszającą, jednak może to nie być dobry pomysł ze względu na estetykę. Jeśli nie wiesz, jak wygłuszyć pokój w bloku, polecamy konstrukcję podwieszaną z płyt gipsowo-kartonowych – między płytami a stropem możesz zamontować matę pochłaniającą dźwięki. Sufit podwieszany optycznie zmniejsza pomieszczenie, dlatego warto go zastosować tylko w wysokich pokojach.

Alternatywną jest sufit napinany wykonany z elastycznego materiału, który prezentuje się bardzo efektownie. Także w jego przypadku można zamontować wyciszenie mieszkania czy domu.

Jak wygłuszyć drzwi?

Skuteczne wygłuszenie mieszkania obejmuje również drzwi. Warto nakleić na nie matę izolującą dźwięki. Jeśli powierzchnia jest nierówna, trzeba użyć szpachli. Drugi sposób to tapicerowanie – drzwi możesz obić na przykład trójwymiarową tkaniną.

Ile kosztuje wyciszenie pokoju?

Jeśli chodzi o wyciszenie ścian, podłogi czy drzwi, cena jest zróżnicowana, gdyż zależy od rodzaju i jakości zastosowanego materiału. Średni koszt to około 200 zł/m². Wprawdzie najtańsze pianki czy maty kupisz już od około 40 zł/ m², jednak lepiej zainwestować w produkty wyższej jakości.

Wygłuszanie ścian to idealny sposób, aby zapewnić sobie komfort akustyczny w domu czy mieszkaniu. Na ścianach warto użyć pianki czy tapety wygłuszającej, na podłodze sprawdzi się mata, natomiast w przypadku sufitu polecamy konstrukcję podwieszaną lub napinaną. Drzwi możesz okleić matą izolującą lub obić tkaniną.

Zobacz też inne artykuły

Pomysły i sposoby na zabudowę poddasza w domu jednorodzinnym
Remonty i wykończenia wnętrz
Czy Twoje poddasze to tylko skład rzadko używanych przedmiotów? Może warto odkryć jego ukryty potencjał i przemienić niewykorzystaną przestrzeń w piękne i funkcjonalne mieszkanie! Pokażemy Ci, jak za pomocą paru kreatywnych zmian możesz przekształcić strych w dodatkową sypialni...
Adaptacja poddasza – formalności
Remonty i wykończenia wnętrz
Duża sypialnia, pokój dziecka, dodatkowa łazienka, biuro lub pracownia – to najczęstsze efekty adaptacji poddasza w domu czy kamienicy. Przerobienie strychu to świetny sposób na uzyskanie dodatkowej przestrzeni użytkowej. Takie prace, bez względu na swój zakres, wyma...