Wykończenie wnętrz krok po kroku – cennik i style

Data publikacji-
AutorRedakcja portalu Majsteria
Długość czytania11 min

Gotowy dom w stanie surowym zamkniętym oznacza jedno – zbliżające się wykończenie wnętrz. Niektórzy kochają ten etap, inni go szczerze nienawidzą. To zarówno okazja do wykazania się kreatywnością, jak i irytacji podczas równania podłóg, docinania listew czy poprawiania krzywo położonych płytek. Sprawdź, z jakich etapów składa się wykończenie wnętrz, jakie są najpopularniejsze style oraz ile będzie Cię to w przybliżeniu kosztowało, tak czasu, jak i pieniędzy.  

Wykończenie wnętrz krok po kroku – cennik i style

Wykończenie wnętrz – etapy

Pierwszym krokiem w wykańczaniu wnętrz są prace instalacyjne: wentylacyjne, wodno-kanalizacyjne i elektryczne. Gdy fachowcy skończą pracę, możesz przejść do następnych etapów – samodzielnie lub z pomocą ekipy remontowej:

  • wykończenie podłóg, ścian i sufitów – równanie podłóg (wylewka samopoziomująca), tynkowanie, szlifowanie, szpachlowanie, wstawienie ścianek działowych;

  • malowanie ścian i ułożenie posadzek – ściany zwykle pokrywamy farbą, ale nie jest to jedyna opcja; wykańczając podłogę można postawić na panele, parkiet lub płytki;

  • montaż drzwi wewnętrznych – zrób to dopiero po wyschnięciu ścian, aby nie uszkodzić ościeżnicy, postaw na klasyczne drzwi rozwierne lub przesuwne.

Na koniec zostaje tzw. „biały montaż”, czyli podłączenie umywalek, wanien, sedesów i innych urządzeń ceramicznych / sanitarnych. Poszczególne etapy wykończenia wnętrz są od siebie zależne, dlatego wykonuj je w powyższej kolejności.

 

Ważne:

Jeśli planujesz montaż podtynkowego zestawu do toalety, wstrzymaj się z wykończeniem ścian. Płytki połóż dopiero po podłączeniu ceramiki.

Style wykończenia wnętrz

Nie znasz się na architekturze i wystroju wnętrz? Wybierz między prostym i minimalistycznym stylem nowoczesnym, a detalicznym i ozdobnym stylem klasycznym. Ten pierwszy cechuje się meblami z połyskiem, geometrycznymi formami i brakiem dekoracji, zaś drugi – drewnianym, masywnym wyposażeniem i dominacją brązu lub beżu. A jeśli lubisz eksperymentować, masz do wyboru styl:

  • loftowy (industrialny) – z widocznymi, surowymi materiałami (drewno, beton, metal) i odsłoniętymi żarówkami;

  • skandynawski – połączenie bieli, czerni i szarości, przytulne łóżka i kanapy, inspiracja Szwecją i Norwegią;

  • rustykalny – meble z efektem „starości”, sporo ciemnego drewna, charakter ludowy;

  • boho – wyraziste, kontrastujące ze sobą kolory, ogólne wrażenie chaosu;s

  • vintage – połączenie starych mebli i nowoczesnych ozdób.

 

Styl Dominujące kolory Dominujące materiały Ogólne wrażenie
Klasyczny jasne, pastelowe drewno, kamień elegancja, tradycja
Nowoczesny neutralne, kontrastujące drewno, kamień minimalizm, funkcjonalność
Loft ciemne, surowe cegła, metal surowość, przemysł
Skandynawski biały, czarny i szary drewno, metal jasność, prostota
Rustykalny ciemny brąz, zielony, czerwony drewno, kamień wiejski, naturalny urok
Boho wyraziste i kontrastujące (np. czerwony-niebieski) drewno, rattan swoboda, egzotyczność
Vintage pastelowe, stonowane wieloletnie drewno, kamień kontrast, nostalgia

Jak wykończyć kuchnię?

W kuchni górują płytki zarówno podłogowe, jak i ścienne – glazura, terakota i gres. Alternatywą są też drewniane panele. Na ścianach warto zamontować tablice kredowe lub magnetyczne (miejsce na notatki) oraz półki/regały (dekoracja i miejsce na przyprawy). Więcej o wystroju pomieszczenia kuchennego przeczytasz w artykule: Co położyć na ścianę w kuchni – farba, płytki, a może cegła?

Jak wykończyć salon?

Salon to pomieszczenie, w którym spędzamy najwięcej czasu – zadbaj, aby było przytulnie i z efektem „wow”. Podłogę wyłóż naturalnie wyglądającymi panelami lub parkietem, zaś ściany ozdób tynkiem dekoracyjnym stiuk. Świetny efekt dają też drzwi przesuwne – zwłaszcza te chowane wewnątrz ściany. O tym, jak je zamontować, przeczytasz w poradniku: Kiedy postawić na drzwi przesuwne?

 

Ważne:

Chcesz schować drzwi przesuwne do ściany? To wymaga zainstalowania dodatkowej prowadnicy na wcześniejszym etapie budowy. Jeśli nie chcesz kuć w ścianach – zajmij się drzwiami przed wykończeniem wnętrz.

Jak wykończyć przedpokój?

Przedpokój to pierwsze pomieszczenie po wejściu do domu. Zwykle jest wąskie i długie, więc ciężko je udekorować. Zamontuj więc przy ścianie osobne półki na buty i haki na ubrania, aby nie zajmować miejsca meblami. Ściany pomaluj na jasny kolor, co optycznie powiększy hol. Nie pomijaj też listew podłogowych – nawet za drzwiami wejściowymi. A jeśli nie wiesz, jakie wybrać, bo masz np. położone płytki, sprawdź: Montaż listew przypodłogowych — o czym pamiętać?

Jak wykończyć łazienkę?

W małej łazience postaw na duże płytki (30x60cm lub 30x90cm), które powiększą wizualnie pomieszczenie. Jeśli dominuje tu wystrój klasyczny – wybierz kafelki matowe, jeśli nowoczesny – lepsze okażą się produkty z połyskiem. Sanitariaty, w miarę możliwości, montuj w rogach i wgłębieniach, aby nie zabierały cennego miejsca. Więcej porad o wykończeniu toalety znajdziesz w tekście: Jakie płytki do łazienki?

Nowoczesne wykończenie wnętrz – inspiracje

We współczesnym budownictwie dominuje styl nowoczesny. Skromny wystrój sprawia, że cena wykończenia jest stosunkowo niska, a wewnątrz domu znajduje się sporo wolnego miejsca. To też świetna okazja, aby zainstalować system Smart Home – np. sterowanie oświetleniem, ogrzewaniem i klimatyzacją. Zainspiruj się przykładami z Internetu, jak może wyglądać Twoje nowoczesne wnętrze.

Niech ściany oraz meble będą jednolite i pozbawione dekoracji. Stawiaj na materiały naturalne, jak drewno i kamień, unikaj z kolei tworzyw sztucznych (plastiku) i metali. Zainstaluj lampy sufitowe, wiszące lub wpuszczane w sufit, albo wybierz oświetlenie LED z regulacją intensywności światła.

Panuje przekonanie, że parkiet zarezerwowany jest dla stylu klasycznego, a dla nowoczesnego – panele. To nieprawda. Parkiet z jasnego drewna, np. buku, świetnie komponuje się ze współczesnym wnętrzem. Ale końcową decyzję podejmij po przeczytaniu: Parkiet czy panele?

Ile kosztuje wykończenie wnętrz – cennik

Uważa się, że cena wykończeniówki to nawet 50% całkowitych kosztów budowy domu. Niestety nie jest to łatwe do wyliczenia, ponieważ każda usługa ma inną stawkę. Dla przykładu:

  • kafelki na podłogę i ścianę – materiał: od 20-30 zł/m2 (tanie i proste) do >100 zł/m2 (stylowe i ozdobne), robocizna: 80-150 zł/m2 w zależności od formatu płytek;

  • listwy przypodłogowe – materiał: od 20-30 zł/m (listwy PCV) do >50 zł/m (MDF, drewniane i aluminiowe), robocizna: ok. 20-30 zł za metr bieżący;

  • panele podłogowe lub parkiet* – materiał: 30-50 zł/m2 (panele laminowane / winylowe) lub >100 zł/m2 (parkiet drewniany), robocizna: ok. 30 zł/m2 (panele) lub 70 zł/m2 (parkiet);

  • tynk dekoracyjny na ścianę – materiał: 300-400 zł/5kg, robocizna: 100-200 zł/m2.

*Przy parkiecie nie możesz zapomnieć o cyklinowaniu, to dodatkowy koszt ok. 20-30 zł/m2. Więcej na ten temat przeczytasz w poradniku Cyklinowanie parkietu — cena.

Dodając do tego montaż drzwi i zakup mebli oraz ceramiki sanitarnej, wykończenie domu o powierzchni 100m2 w wysokim standardzie kosztuje od 150 do nawet 250 tysięcy złotych.

Wykończenia wnętrz pod klucz – koszt

Koszt wykończenia domu lub mieszkania pod klucz to, szacunkowo, od 1500 zł do 2500 zł/m2. Przy większym metrażu i wyborze materiałów o niższym standardzie cena może spaść poniżej 1000 zł/m2. Cena wykończenia pod klucz zazwyczaj nie uwzględnia mebli – są one dodatkowym wydatkiem.

Stosunek cen materiałów i robocizny rozkłada się mniej więcej po równo. Oznacza to, że rezygnując z ekipy remontowej, oszczędzisz jedynie 50% kosztów. To niewiele, biorąc pod uwagę czas, jaki poświęcisz na wykonanie pracy w pojedynkę i ewentualne straty lub poprawki. Wykańczając dom lepiej skorzystać z pomocy fachowca, np. z serwisu Majsteria, w kategorii Remonty, wykończenia wnętrz. Dodaj zlecenie i poczekaj na kontakt, albo samodzielnie znajdź specjalistę wśród zarejestrowanych firm.

 

Warto wiedzieć:

Korzystanie z firm remontowych jest wygodne, ale też kosztowne. Jeśli masz na to czas — szukaj indywidualnych fachowców do pojedynczych prac (np. elektryk, glazurnik, tynkarz), a zaoszczędzisz trochę pieniędzy.

Koszt wykończenia wnętrz do stanu deweloperskiego

Stan deweloperski domu lub mieszkania to etap przejściowy między stanem surowym a wykończeniem pod klucz. Choć budynek jest wtedy gotowy do prac wykończeniowych, nie można w nim jeszcze zamieszkać. Koszt wykończenia wnętrz do stanu deweloperskiego to od 1000 do 1500 zł/m2. Polecamy tę opcję, gdy budowa domu odbywa się etapami lub jeśli chcesz samodzielnie zaaranżować wnętrze.

Projekt aranżacji domu – na co ma wpływ architekt przy wykańczaniu wnętrz?

Projekt aranżacji wnętrz obejmuje planowanie i organizowanie przestrzeni wewnątrz domu, tj. dobór kolorów, mebli, oświetlenia, tekstyliów i elementów dekoracyjnych. Taka usługa kosztuje od 70 zł/m2 (w wersji prostej, z której zwykle korzystają freelancerzy) do 300 zł/m2 (w wersji dokładnej, na której bazują biura projektowe). 

Udział architekta przy budowie nieruchomości nie jest obowiązkowy – dużo ważniejszy jest projekt budowlany i pozwolenie na budowę – jednak warto zdać się na jego doświadczenie i poczucie estetyki, jeśli mieści się to w Twoim budżecie.

Jak długo trwają prace wykończeniowe?

Doprowadzenie budynku do stanu zerowego trwa ok. 30 dni. Wykonanie prac do stanu surowego zamkniętego nierzadko zajmuje pół roku, a do stanu zamkniętego – kolejne 60 dni. Prace wykończeniowe wypadają tutaj najlepiej: trwają od 2 tygodni do 2 miesięcy. Możesz dodatkowo skrócić ten czas, np. rezygnując z tynku ręcznego na rzecz tynku maszynowego.

Finansowanie – kredyt na wykończenie mieszkania i domu

Ciężko przewidzieć całkowity koszt robót wykończeniowych. Czasem budżet kończy się szybciej, niż szacowano i trzeba wybrać między odłożeniem realizacji części prac na później, a zadłużeniem się. Bardziej opłacalny jest kredyt hipoteczny, gdyż pożyczka zapewnia bankowi wyższą marżę. Koniecznie przygotuj dokument wyceny nieruchomości i kosztorys planowanych prac wykończeniowych – to zwiększy Twoje szanse na uzyskanie kredytu.

Dodatki i dekoracje w wykańczaniu wnętrz – sztukateria, listwy ozdobne

Każdy chce, aby jego dom był wyjątkowy i niepowtarzalny. Podkreśl elegancję wnętrza, dzięki sztukaterii. Do wyboru masz:

  • rozety sufitowe,

  • gzymsy, kinkiety, 

  • kwietniki 

  • ramki do obrazów.

Na specjalną uwagę zasługują listwy ozdobne – zwykle przysufitowe, ale też naścienne, w których możesz schować okablowanie. Unikaj listew z polistyrenu ekspandowanego (w sklepie znajdziesz go jako EPS), jest kruchy i łatwo go uszkodzić. Wybierz przynajmniej polistyren ekstrudowany (styropian lepszej jakości), a najlepiej poliuretan lub duropolimer.

Poniekąd za sztukaterię uznać można też tynk dekoracyjny stiuk, ozdobiony płaskorzeźbami. Jeśli nudzą Cię jednokolorowe, klasyczne ściany, przeczytaj więcej: Tynk dekoracyjny – stiuk – zalety i rodzaje zastosowania.

Podsumowując, pierwszym etapem wykończenia wnętrz są prace instalacyjne – wentylacyjne, wodno-kanalizacyjne i elektryczne. Następnie możesz zabrać się za podłogi, ściany i sufit, malowanie, układanie posadzek, montaż drzwi wewnętrznych oraz podłączenie ceramiki sanitarnej. Postaw na styl nowoczesny lub klasyczny, a gdy lubisz niecodzienne rozwiązania: loftowy, skandynawski, rustykalny, boho albo vintage. Jeśli celujesz w wysoki standard, przygotuj się na wydatek rzędu 150-250 tys. zł. przy wykończeniu „pod klucz” lub 100-150 tys. zł. przy stanie deweloperskim – możesz wspomóc się kredytem. Wykończeniówka powinna trwać max. 2 miesiące, ale przy wyborze dodatkowej sztukaterii (np. listew ozdobnych) prace mogą się przedłużyć.

Zobacz też inne artykuły

Pomysły i sposoby na zabudowę poddasza w domu jednorodzinnym
Remonty i wykończenia wnętrz
Czy Twoje poddasze to tylko skład rzadko używanych przedmiotów? Może warto odkryć jego ukryty potencjał i przemienić niewykorzystaną przestrzeń w piękne i funkcjonalne mieszkanie! Pokażemy Ci, jak za pomocą paru kreatywnych zmian możesz przekształcić strych w dodatkową sypialni...
Adaptacja poddasza – formalności
Remonty i wykończenia wnętrz
Duża sypialnia, pokój dziecka, dodatkowa łazienka, biuro lub pracownia – to najczęstsze efekty adaptacji poddasza w domu czy kamienicy. Przerobienie strychu to świetny sposób na uzyskanie dodatkowej przestrzeni użytkowej. Takie prace, bez względu na swój zakres, wyma...