Rodzaje, budowa i cena fundamentów – wszystko, co warto wiedzieć o fundamentach budując dom

Data publikacji-
AutorRedakcja portalu Majsteria
Długość czytania10 min

Fundament jest jedną z najważniejszych części budynku, choć na co dzień pozostaje niewidoczny. Przenosi obciążenia budynku na grunt, stanowiąc o stabilności konstrukcji. Odpowiednio dobrany i wykonany zapewni funkcjonalność na długie lata. Poznaj najważniejsze typy fundamentów wraz z możliwościami ich zastosowania. Prześledź sposób wykonywania tego elementu i oblicz jego koszt.

Rodzaje, budowa i cena fundamentów – wszystko, co warto wiedzieć o fundamentach budując dom

Czym są fundamenty domu?

Podstawową technologią budowy domów w naszej szerokości geograficznej, jest murowanie. Materiały ścienne, zaprawy murarskie i zbrojenie składają się na znaczną masę konstrukcji. Jednorodzinny budynek osiąga wagę kilkuset ton, która opiera się na gruncie. Bez odpowiedniej podstawy taki obiekt mógłby się zapadać. 

Fundamenty domu to elementy konstrukcji obiektu odpowiadające za przenoszenie na grunt obciążeń dynamicznych i masy własnej budynku. Odpowiednio dobrane rodzaje fundamentów zapewniają stabilność konstrukcji w określonym typie gruntu. Dodatkowo odpowiadają za równomierne osiadanie całego obiektu, co zapobiega powstawaniu pęknięć w konstrukcji ścian. 

Z reguły element podwaliny projektuje się bezpośrednio pod ścianami nośnymi zewnętrznymi i wewnętrznymi. Wszystkie rodzaje fundamentów są wykonywane w podobny sposób. W przygotowanym wykopie w gruncie należy ułożyć deskowanie, zbrojenie, a następnie całość zalać betonem. To ile będzie potrzeba betonu na fundament, zależy od ich grubości i powierzchni.

Rodzaje fundamentów

W budownictwie wyróżnia się kilka rodzajów fundamentów. Mają odmienną budowę, głębokość posadowienia i rozmiary. Ich konstrukcje są dostosowane do charakterystyki podłoża i rodzaju budynku. Podstawowe rodzaje fundamentów i ich budowę przedstawia poniższa tabela:

Rodzaj fundamentu Charakterystyka Zastosowanie
Stopy fundamentowe płytkie fundamenty bezpośrednie wylewane miejscowo  w równych odległościach samodzielnie przy lekkich konstrukcjach lub do przenoszenia obciążeń punktowych słupów i kolumn
Płyty fundamentowe płyta żelbetowa ze zbrojeniem prowadzonym górą i dołem na gruntach niestabilnych i zróżnicowanych, gdzie zabezpiecza przed nierównomiernym osiadaniem
Ławy fundamentowe poziome belki, umieszczone poniżej głębokości przemarzania najpopularniejszy typ fundamentów, stosowany w większości domów jednorodzinnych
Fundamenty palowe fundamenty pośrednie w postaci długich żelbetowych pali wprowadzanych w grunt z reguły pod ławami przy gruntach niestabilnych, uznawanych za niebudowlane

Fundament pod domek letniskowy

Pod domkami letniskowymi stosuje się głównie stopy fundamentowe. Podobną konstrukcję możesz zastosować pod altanami ogrodowymi i innymi lekkimi budowlami. Ten rodzaj fundamentów wykonuje się w formie pionowych słupów wylewanych pod powierzchnią gruntu. Deskowanie tracone często stanowią rury PCV, a zbrojenie jest niepotrzebne. Stopy lokowane są w odległości kilkudziesięciu centymetrów na całej powierzchni podłogi, a na nich układa się legary altany.

Fundament pod dom szkieletowy

Budynki wykonywane w konstrukcji szkieletowej to konstrukcje o stosunkowo niewielkiej wadze i bez podpiwniczenia. W ich przypadku najpopularniejszą formą fundamentów jest płyta. To konstrukcja żelbetowa o grubości około 70-100 cm, którą należy ułożyć pod całą powierzchnią budynku, a nie tylko pod ścianami nośnymi. Płyta zawiera dwie warstwy zbrojenia w górnej i dolnej części. 

Jakie fundamenty pod dom parterowy?

W większości przypadków fundamenty domu jednorodzinnego są projektowane w formie ław. Są to konstrukcje wzmocnione belkami zbrojeniowymi i zalane betonem. Podbudowę należy ułożyć jedynie pod ścianami nośnymi, a jej głębokość powinna być większa, niż głębokość przemarzania dla danego regionu. Na ławach można wymurować ściany fundamentowe, na których oprze się pierwszy strop lub ściany zewnętrzne.

Fundamenty pod dom podpiwniczony

W budynkach podpiwniczonych z reguły nie stosuje się płyt i stop fundamentowych, a jedynie ławy. Osadzane są na głębokości kilkudziesięciu centymetrów poniżej przyszłego poziomu piwnicy. Następnie należy wymurować ściany i wyprowadzić tę konstrukcję ponad powierzchnię gruntu. W przypadku budowy na gruntach, które nie gwarantują odpowiedniej nośności, pod ławami wykonuje się dodatkowe pale. 

 

Warto wiedzieć:

Przy budowie obiektu na niesprzyjających podłożach możesz spotkać się z konstrukcją studni fundamentowej. Jest to nietypowy fundament typu pośredniego. Studnie stosuje się w przypadku budowy bardzo ciężkich obiektów, których obciążenie trzeba przenieść na niżej położone warstwy nośne.

Budowa fundamentów krok po kroku

Fundamenty domu wykonuje się na różne sposoby w zależności od ich rodzaju, charakterystyki gruntu i typu budynku. Można jednak wyróżnić kilka etapów prac budowlanych, które są charakterystyczne dla każdej budowli. Przedstawiamy krótkie podsumowanie etapów budowy fundamentów krok po kroku.

Badanie geotechniczne i wytyczanie obrysu budynku

Pierwszym specjalistą, od którego wizyty zaczynają się prace przy fundamentach i całym budynku, jest geodeta. Jego zadaniem będzie wytyczenie obrysu budynku, który następnie posłuży do lokalizacji fundamentów. Geodeta bierze pod uwagę granicę działki i pracuje na podstawie planu zagospodarowania przestrzeni. 

W wielu przypadkach konieczne jest wcześniejsze przeprowadzenie badań geotechnicznych gruntu. Wykonuje się je jeszcze przed rozpoczęciem prac budowlanych. Polegają one na wykonaniu odwiertów i pobraniu próbek z podłoża. Na podstawie analizy próbek geolog lub geotechnik może wystawić ekspertyzy geotechniczne.

Wykopy pod fundamenty

Po wykonaniu pomiarów na placu budowy pojawiają się maszyny do prac ziemnych. Ich zadaniem jest wykonanie wykopów pod fundamenty domu. Zazwyczaj wykopy wykraczają kilkadziesiąt centymetrów poza obrys budynku, co ułatwia prace budowlane i izolacyjne. Wysokie wykopy muszą być zabezpieczane przed osuwaniem. 

W przypadku wylewania płyty i stopy fundamentowej w małym budynku, wykop obejmuje całą powierzchnię obiektu. W przypadku ław fundamentowych pod rozległymi obiektami stosuje się wykopy o szerokości nieco większej niż szerokość ławy. Otwory pod słupy i pale wykonywane są za pomocą odwiertów. 

 

Warto wiedzieć:

Nie zaleca się wykonywania wykopów pod fundamenty w okresie zimowym. Zmrożony grunt może mieć nieco inną strukturę. W przypadku nagłego wzrostu temperatury może też dojść do utraty zwięzłości gruntu i zapadnięcia się wykopu.

Zbrojenie i szalowanie ław fundamentowych

Wewnątrz wykopów fundamentowych układany jest szalunek. To on wyznacza granicę dla wylewanego betonu. Dawniej stosowało się deski szalunkowe. Obecnie coraz powszechniejszym rozwiązaniem jest szalunek tracony, tworzący dodatkową warstwę izolacji termicznej. Dno szalunku najczęściej tworzy kilkucentymetrowa warstwa chudego betonu. 

Wewnątrz szalunku układa się zbrojenie. W zależności od typu fundamentów można spotkać następujące rodzaje zbrojenia: 

  • belki poziome w ławach fundamentowych,

  • belki pionowe w słupach i palach,

  • podwójne zbrojenie ze wzmocnieniami pod ściany nośne w płytach fundamentowych.

Rodzaj zbrojenia, położenie prętów, a nawet długość zakładu na łączeniach są precyzyjnie określone w dokumentacji projektowej.

Wylewanie betonu pod fundamenty domu

Do przygotowanego szalunku i zbrojenia można już wlewać masę betonową. Jaki beton na fundament należy zastosować? Wymagania stawiane fundamentom spełniają masy betonowe B20 i B25, jednak można zastosować też bardziej wytrzymałe mieszanki. Szalunki wypełniają setki metrów sześciennych betonu, dlatego jako inwestor, będziesz interesował się, ile kosztuje kubik betonu? Cena betonu B20 i B25 wynosi od 240 do nawet 300 złotych za m3.

Izolacja termiczna fundamentów

Fundamenty powinno się ocieplać, łącząc izolację z warstwą ocieplenia ścian. Przy fundamentach domu zaleca się stosowanie specjalnych płyt izolacyjnych. Materiały mają poprawiony poziom izolacji przeciwwilgociowej i są odporne na ściskanie. Do najpopularniejszych materiałów należą: 

  • styropian typu dach/podłoga;

  • polistyren ekstrudowany (XPS),

  • płyty poliizocyjanuratowe PIR.

Do ocieplenia ścian wystarczą płyty o grubości do 15 cm. Izolacja fundamentu powinna rozpoczynać się już od powierzchni ławy fundamentowej. Układa się ją na wcześniej przygotowanej warstwie hydroizolacji. Płyty należy przykleić do podłoża, a szczeliny pomiędzy nimi wypełnić specjalną masą poliuretanową. Do zabezpieczenia płyt przed zasypaniem, uszkodzeniami mechanicznymi, gryzoniami i korzeniami drzew stosuje się specjalną folię kubełkową.

Koszt fundamentów – czego się spodziewać?

Ile kosztuje wylanie fundamentu? Szacunkowy koszt fundamentów można określić na 1/5 ceny całego budynku. Najtańszy fundament dla budynków mieszkalnych to płyta fundamentowa. Nieco większe koszty pochłonie budowa ławy fundamentowej w budynku podpiwniczonym. Wykonanie dodatkowych pali czy słupów pod ławą podnosi cenę tej części obiektu. 

Jaki jest aktualny koszt fundamentów? Przy obiektach o powierzchni 100 m2 za wykonanie fundamentów zapłacisz około 25-35 tysięcy złotych. Na ten koszt składają się następujące czynniki: 

  • materiały – poza betonem i prętami zbrojeniowymi są to szalunki tracone. W budynku o powierzchni 100 m2 na materiały musisz przeznaczyć około 15-20 tysięcy złotych; 

  • robocizna – obejmuje roboty ziemne, ułożenie zbrojenia, szalunku, zalanie betonem, wyrównanie, zasypanie i zaizolowanie. Koszt dla przykładowego budynku to około 10 tysięcy złotych;

  • dodatkowe koszty – obejmują głównie badania geotechniczne, niwelowanie gruntu i zdobycie niezbędnych pozwoleń. 

Przykładowe koszty fundamentów domu mogą różnić się w zależności od zastosowanej technologii i rejonu kraju. Jeśli potrzebujesz precyzyjnej wyceny tego etapu prac budowlanych, możesz skorzystać z serwisu Majsteria. W kategorii Budowa domu znajdziesz ogłoszenia firm zajmujących się pracami budowlanymi. Możesz poszukać wykonawców ze swojej okolicy i dopytać o wycenę. Innym rozwiązaniem jest wstawienie ogłoszenia, w którym opiszesz zapotrzebowanie i podstawowe parametry fundamentów. Na Twoją ofertę odpowiedzą firmy, które są zainteresowane takim przedsięwzięciem. 

 

Warto wiedzieć:

Spory wpływ na koszt wykonania fundamentów ma zakres prac ziemnych i konieczność użycia w nich specjalistycznych maszyn. Jest to szczególnie widoczne w przypadku tworzenia pali i głęboko posadowionych ław fundamentowych. 

Jak ocieplić fundamenty starego domu?

W starszych budynkach możesz spotkać się z brakiem izolacji termicznej fundamentów. Może to prowadzić do dużych strat ciepła, a także problemów z zawilgoceniem piwnicy i dolnych kondygnacji. Co zrobić, jeśli masz do czynienia z niewystarczającą izolacją fundamentów w starym domu. Jak ocieplić dom z drugiej ręki? Przebieg prac zazwyczaj obejmuje następujące etapy: 

  1. Wykopanie rowu i odkrycie ściany fundamentowej na całym obwodzie budynku na głębokości kilkudziesięciu centymetrów.

  2. Osuszenie ścian fundamentowych.

  3. Ułożenie izolacji z płyt styropianowych lub polistyrenowych i odnowienie izolacji przeciwwilgociowej.

  4. Zasypanie wykopu.

Prace należy wykonać z dużą precyzją i uwzględnieniem ryzyka uszkodzenia budynku. Tego typu zadania są też bardzo kosztowne. Pojawia się zatem pytanie, czy ocieplać fundamenty w starym domu? Przeprowadzenie remontu znacznie obniży zapotrzebowanie energetyczne budynku, dlatego po pewnym czasie się zwróci. Zapobiegnie też dalszemu niszczeniu obiektu. 

Prawidłowo wykonane i zabezpieczone fundamenty domu zapewniają obiektowi odpowiednią stabilność, bezpieczeństwo i mniejsze ryzyko wystąpienia uszkodzeń konstrukcji. Choć koszt fundamentów możesz uznać za wysoki, lepiej nie szukaj oszczędności decydując się na materiały gorszej jakości lub zmniejszając warstwy betonu. Remont i wzmocnienie fundamentów generuje zazwyczaj wyższe koszty niż potencjalna oszczędność. 

Zobacz też inne artykuły

Ile kosztuje wybudowanie schronu przydomowego?
Budowa domu
Koszt wybudowania schronu przydomowego jest uzależniony od jego wielkości, grubości stropu i ścian, głębokości wykopu, liczby pomieszczeń oraz rodzaju dodatkowego wyposażenia. Dostępne są również gotowe konstrukcje wykonane z prefabrykatów. W podstawowej wersji kosztują od...
Ile kosztuje budowa domu szkieletowego – porady i aktualne cenniki
Budowa domu
Budowa domu to projekt trudny, czasochłonny i z pewnością kosztowny. Na szczęście jest rozwiązanie, które może sprawić, że marzenie o własnym miejscu na ziemi stanie się rzeczywistością szybciej i taniej. Nie zawsze trzeba stawiać dom w technologii murowanej – można rozwa...