Rodzaje materiałów budowlanych i ich ceny

Data publikacji-
AutorRedakcja portalu Majsteria
Długość czytania10 min

Budowa domu, hali magazynowej czy altany w ogrodzie wymaga znajomości podstawowych typów materiałów. Ułatwia to projektowanie i wykonanie samej konstrukcji, ale również jest pomocne podczas kosztorysowania czy zakupów. Jakie są rodzaje materiałów budowlanych i w jakich obszarach można je zastosować? Poznaj najważniejsze rodzaje produktów wykorzystywanych do budowy. 

Rodzaje materiałów budowlanych i ich ceny

Materiały budowlane – czym są?

Materiały budowlane to grupa produktów wykorzystywanych przy budowie, remoncie i wykańczaniu obiektów. Zalicza się do nich produkty użyte do tworzenia budynku na każdym etapie prac. Mają konkretne przeznaczenie, a każdy typ materiału musi spełniać określone normy. To pozwala tworzyć stabilne obiekty i bezpieczne dla użytkowników. 

Odpowiednio dobrane rodzaje materiałów budowlanych mają wpływ na całą konstrukcję. Odpowiadają za jej trwałość i nośność. Niektóre są wykorzystywane do zapewnienia odpowiednich warunków termicznych i izolacji. Mogą też stanowić ciekawą dekorację obiektu.

Jakie są rodzaje materiałów budowlanych i co do nich zaliczamy?

Materiały budowlane to cała grupa produktów o różnorodnym przeznaczeniu i zastosowaniu. Poszczególne typy można podzielić na kilka podgrup, m.in ze względu na zastosowanie przy budowie konkretnych części budynku.

Materiały fundamentowe

To jedne z pierwszych produktów, które wykorzystuje się na placu budowy. Służą do zapewnienia odpowiedniej stabilności obiektu w określony warunkach gruntowych. Muszą być odporne i zabezpieczone m.in. przed wilgocią, obciążeniami mechanicznymi i skrajnymi temperaturami.  

Do najpopularniejszych materiałów budowlanych fundamentowych zaliczamy:

  • beton i zbrojenie stalowe – najpopularniejszy sposób na stworzenie ław fundamentowych, płyt i słupów. Kosze zbrojne z prętów stalowych otacza się deskowaniem i zalewa betonem;

  • bloczki betonowe – sprawdzają się przy budynkach o regularnych kształtach. Bloczki wiązane są zaprawą o odpowiednich parametrach, co przypomina murowanie ścian. 


Sprawdź też, ile kosztuje kubik betonu b20 i b25, wykorzystywanego do tworzenia fundamentów.

Murarskie materiały budowlane

Ten rodzaj materiałów budowlanych wykorzystywany jest do wznoszenia ścian budynków w technice murarskiej. Utrzymuje stabilność całej konstrukcji obiektu. Gotowe elementy prefabrykowane są układane rzędami na sobie. Dla wzmocnienia stabilności wiązania przekłada się je zaprawami cementowymi lub wapiennymi. 

Do materiałów murarskich zaliczane są:

  • wyroby ceramiczne – elementy formowane z gliny i wypalane w wysokich temperaturach. Należą do nich cegły i pustaki;

  • beton komórkowy – bloczki o różnych wymiarach i kształtach, które uformowano z piasku kwarcowego, cementu, wapna i wody. Mają regularne wymiary, dlatego wystarczy zastosowanie cienkiej warstwy zaprawy;

  • silikat – kształtki z piasku i wapnia, które wyróżniają się znakomitymi parametrami izolacji termicznej;

  • keramzytobeton – bazą kształtek są granulki spienionej i wypalonej gliny. Zapewniają znakomitą izolację termiczną i akustyczną, a także są łatwe do  murowania. 

 

Warto wiedzieć:

Materiały budowlane murarskie stanowią największą objętościowo grupę materiałów, jakie stosuje się przy wznoszeniu tradycyjnych budynków.

Stropowe materiały budowlane

Konstrukcja stropów jest odpowiedzialna za przenoszenie obciążeń między kondygnacjami, a także za obciążenia zmienne podczas użytkowania budynku. Materiały budowlane, z których będziesz korzystał na tym etapie budowy, powinny być najwyższej jakości. Najpopularniejsze rozwiązania konstrukcyjne wykorzystywane do tworzenia stropów wraz z cechami i obszarami zastosowania, przedstawia poniższa tabela:

Rodzaj stropu Materiały Najważniejsze cechy Zastosowanie
żelbetowy beton i stal konstrukcyjna

 

duża nośność

dobra izolacja akustyczna

montaż wymaga specjalistów

 

uniwersalne, do każdego domu bez względu na rozpiętość
prefabrykowany beton i stal konstrukcyjna

duża trwałość

szybki montaż

wymaga użycia ciężkiego sprzętu

do budynków o prostych kształtach
gęstożebrowy stal konstrukcyjna, pustaki ceramiczne i beton

niewielka masa własna

łatwy montaż

kosztowne wykonanie

budynki o prostych kształtach i dużych rozpiętościach
drewniany drewno konstrukcyjne

bardzo lekki

łatwe wykonanie

niewielka trwałość i odporność ogniowa

budynki o prostych kształtach i niewielkich rozpiętościach

Materiały dachowe

Materiały dachowe mają zapobiegać skutkom zbyt silnych podmuchów wiatru, dostawaniu się do wnętrza obiektu deszczu czy innych zanieczyszczeń. Dodatkowo warto, aby były estetyczne i wytrzymały w dobrym stanie możliwie najdłużej. Wybierając pokrycia dachowe, najczęściej spotkasz się z następującymi rodzajami materiałów budowlanych:

  • dachówka ceramiczna – najpopularniejsza i najtrwalsza, wykonana z wypalanej gliny. Dowiedz się więcej o dachówce ceramicznej, jej cenie i zastosowaniu;

  • blachodachówka – elementy uformowane z blachy ocynkowanej. Trwałe, lekkie, jednak stosunkowo hałaśliwe;

  • gont i papa – wykonane z materiałów bitumicznych. Najtańsze, jednak najmniej trwałe.

Typy materiałów budowlanych ze względu na źródło ich pochodzenia

Produkty dostępne w hurtowniach i składach materiałów budowlanych różnią się między sobą pochodzeniem. Część jest pozyskiwana z naturalnych złóż, inne są poddawane obróbce, a nowoczesne materiały budowlane wytwarza się w skomplikowanych procesach chemicznych.

Naturalne materiały budowlane

To rodzaj materiałów budowlanych, które są najbliższe formie, w jakiej występują w środowisku naturalnym. Zalicza się do nich przede wszystkim drewno i kamień naturalny.

Materiały powstałe w wyniku obróbki materiałów naturalnych

To największa grupa. Zalicza się do niej materiały, których bazę stanowią naturalne surowce. W procesie produkcji i budowy wykorzystuje się też ich naturalne właściwości. Wśród najczęściej stosowanych warto wymienić:

  • cegły i kształtki ceramiczne,

  • kształtki betonowe i keramzytowe;

  • materiały silikatowe;

  • zaprawy murarskie i tynkarskie, 

  • betony;

  • masy gipsowe,

  • stal konstrukcyjna i blachy.

Syntetyczne materiały budowlane

O materiałach budowlanych syntetycznych możemy mówić w przypadku przetworzenia składników w warunkach laboratoryjnych. Do produkcji wykorzystywane są materiały, które nie występują naturalnie w przyrodzie. Najpopularniejszym przykładem materiałów budowlanych syntetycznych są gipsy wytwarzane z odpadów po odsiarczaniu spalin. Do wzmocnienia wylewek i stropów betonowych stosuje się włókna syntetyczne. Więcej informacji na temat zastosowania włókien syntetycznych w innych dziedzinach znajdziesz w poradniku Geowłóknina - rodzaje, cena i zastosowanie

 

Warto wiedzieć: 

Materiały syntetyczne są wytwarzane w laboratoriach, podobnie jak tworzywa sztuczne. Różnica wynika z tego, że przy produkcji tworzyw sztucznych wykorzystuje się składniki naturalnie występujące w przyrodzie. 

Rodzaje materiałów budowlanych ze względu na ich właściwości techniczne

Przy budowie i projektowaniu obiektu możesz spotkać się też z podziałem materiałów budowlanych ze względu na ich przeznaczenie. Konkretne właściwości techniczne pozwalają zastosować je w określonych obszarach i uzyskać pożądany efekt.

Materiały budowlane konstrukcyjne

To rodzaj materiałów budowlanych wykorzystywanych do stworzenia konstrukcji nośnej i utrzymania stabilności obiektu. Zalicza się do nich głównie cegły, pustaki, a także beton i żelbet.

Materiały niekonstrukcyjne

Tego rodzaju materiały budowlane nie stanowią konstrukcji nośnej obiektu. Wykorzystywane są do uzyskania odpowiednich cech obiektu, takich jak funkcjonalność, estetyka i zabezpieczenie przed czynnikami zewnętrznymi. Zalicza się do nich:

  • sucha zabudowa;

  • okna i drzwi;

  • materiały wykończeniowe podłóg i ścian;

  • połacie dachowe;

  • tynki, gładzie i farby.


Jednym z materiałów niekonstrukcyjnych jest beton architektoniczny. Dowiedz się, jak wykorzystać beton architektoniczny w aranżacji wnętrz i sprawdź jego ceny.

Budowlane materiały izolacyjne

Grupa produktów chroniąca przed przenikaniem warunków zewnętrznych do wnętrza obiektu. Zalicza się do nich materiały izolacji:

  • termicznej – styropiany i wełny mineralne;

  • przeciwwilgociowej – folie i membrany;

  • akustycznej – maty wygłuszające, materiały o konstrukcji komorowej.

Gdzie kupić materiały budowlane – składy materiałów, hurtownie i popularne sieci handlowe

Materiały budowlane możesz pozyskać z kilku źródeł. Wybierając miejsce zakupu lub dostawcę weź pod uwagę ich charakterystykę i własne zapotrzebowanie. W poszczególnych źródłach wygląda to następująco:

  • market budowlany – kupisz tu niewielkie ilości, jednak ceny są z reguły wysokie. Markety koncentrują się na asortymencie związanym z wykończeniem budynku i układaniem instalacji, w mniejszym stopniu z tworzeniem stanu surowego;

  • hurtownia materiałów budowlanych – tu kupisz większe ilości materiałów z każdej dziedziny. Możesz łatwo zwrócić towar, a także zlecić dostawę. Nie zawsze uzyskasz najkorzystniejsze ceny;

  • producent – uzyskasz najniższe ceny i zamówisz bardzo duże partie towaru. Może pojawić się problem z kosztami transportu, zwrotami, a także dostawami dla klientów indywidualnych.

Ceny materiałów budowlanych

Zakup i dostawa materiałów budowlanych stanowią ponad połowę kosztów całej budowy domu. W związku z tym przed zakupem powinieneś dokładnie sprawdzić i porównać ceny materiałów budowlanych w różnych miejscach. Więcej informacji na ten temat, np. Ile kosztuje suchy beton, znajdziesz w naszych innych poradnikach. 

Pamiętaj jednak, że cena materiałów budowlanych nie powinna być jedynym kryterium wyboru tych produktów. Równie ważna jest ich jakość, co przełoży się na trwałość obiektu. Poszczególne rodzaje materiałów budowlanych muszą spełniać normy jakościowe przewidziane dla obszaru ich zastosowania. 

Jaki jest VAT na materiały budowlane?

Obecnie podatek VAT na produkty wynosi 23%, co oznacza, że aktualne ceny materiałów budowlanych są stosunkowo wysokie. Jednak inwestorzy mogą skorzystać z preferencyjnej stawki 8% i obniżyć ceny materiałów budowlanych w 2023 roku. Taką obniżkę można uzyskać przy zakupie materiałów przeznaczonych do budowy lub remontu obiektów mieszkalnych o powierzchni do 300 m2 dla domów i 150 m2 dla mieszkań.

Kiedy spadną ceny materiałów budowlanych – prognoza na 2024 rok

Widząc rosnące ceny materiałów budowlanych w hurtowniach, możesz zastanawiać się, czy koszty tych towarów będą niższe. Trudno spodziewać się obniżki ceny materiałów budowlanych. Prognozy na 2024 rok przewidują utrzymanie trendu wzrostowego, jednak w mniejszym zakresie niż miało to miejsce dotychczas. Ma na to wpływ wysoka inflacja i sytuacja polityczna na świecie.

Jak najtaniej kupić materiały budowlane?

Jeśli chcesz kupić materiały budowlane w najniższych cenach, musisz dobrze orientować się w sytuacji rynkowej. Niektóre produkty są tańsze w określonych sezonach. Wielu dystrybutorów wprowadza promocje na określony asortyment. Warto zatem śledzić ceny materiałów budowlanych w różnych źródłach.

Nie każdy ma jednak na to czas i możliwości. Dlatego jednym ze sposobów jest powierzenie zakupu wykonawcy. Specjalista zajmujący się remontami, glazurnictwem lub innymi pracami budowlanymi będzie świetnie zorientowany i pomoże Ci wybrać najtańszy materiał. 

Gdzie szukać fachowców? Tu z pomocą przyjdzie serwis Majsteria. W kategorii Budowa domu możesz znaleźć specjalistów, przeglądając wizytówki wykonawców. Najlepszą opcją jest jednak pozostawienie swojego zlecenia, w którym określisz zapotrzebowanie. W odpowiedzi możesz spodziewać się ofert od zainteresowanych firm wraz z dokładną wyceną.

Zobacz też inne artykuły

Ile kosztuje wybudowanie schronu przydomowego?
Budowa domu
Koszt wybudowania schronu przydomowego jest uzależniony od jego wielkości, grubości stropu i ścian, głębokości wykopu, liczby pomieszczeń oraz rodzaju dodatkowego wyposażenia. Dostępne są również gotowe konstrukcje wykonane z prefabrykatów. W podstawowej wersji kosztują od...
Ile kosztuje budowa domu szkieletowego – porady i aktualne cenniki
Budowa domu
Budowa domu to projekt trudny, czasochłonny i z pewnością kosztowny. Na szczęście jest rozwiązanie, które może sprawić, że marzenie o własnym miejscu na ziemi stanie się rzeczywistością szybciej i taniej. Nie zawsze trzeba stawiać dom w technologii murowanej – można rozwa...