Jak przebiega renowacja schodów drewnianych?
O tym, że schody będą potrzebowały renowacji, świadczyć mogą m.in.:
-
pojawiające się na powierzchni stopni rysy;
-
przebarwienia i odpryski farby czy lakieru;
-
skrzypienie;
-
poluzowanie stopni.
Sposób odnawiania schodów drewnianych w dużej mierze będzie zależał od uszkodzeń, jakie powstały w czasie ich użytkowania. Czasem wystarczy lekkie zeszlifowanie farby i położenie nowej warstwy. W innym przypadku konieczne będzie np. cyklinowanie. Stosuje się je najczęściej przy schodach lakierowanych. Ta metoda pozwala na wyrównanie powierzchni drewna. Po wycyklinowaniu i nałożeniu nowej warstwy lakieru, prezentuje się ona estetycznie i jest chroniona przed drobnymi uszkodzeniami mechanicznymi.
Przy omawianiu kwestii związanych z odnawianiem starych schodów drewnianych, nie sposób pominąć kontroli stanu stopni. Jeżeli te są poluzowane, trzeba je dokręcić. Warto też sprawdzić, czy nie pojawiły się ubytki i uzupełnić je np. specjalnym kitem do drewna. Dzięki temu powierzchnia stopnia będzie wyrównana. Będzie to miało wpływ nie tylko na bezpieczeństwo poruszania się po schodach, ale i ich estetykę.
Jeżeli chcesz, aby efekt renowacji utrzymał się jak najdłużej, zadbaj o odpowiednią pielęgnację schodów. Więcej na ten temat przeczytasz w artykule: Schody wewnętrzne do domu jednorodzinnego – rodzaje, sposoby montażu i pielęgnacji.