Jakie schody wybrać – rodzaje schodów

Data publikacji-
AutorRedakcja portalu Majsteria
Długość czytania6 min

Dobrze wykonane i zaprojektowane schody pozwalają nie tylko na swobodne i bezpieczne przemieszczanie się pomiędzy kondygnacjami domu. Stanowią też uzupełnienie stylistyki wnętrz, podkreślając ich charakter. W ofercie znajdziesz wiele rodzajów schodów. Różnią się one materiałem, z jakiego są wykonane oraz wyglądem. Pozwala to na idealne dopasowanie ich do wybranego projektu wykończenia wnętrz.

Jakie schody wybrać – rodzaje schodów

Jakie są rodzaje schodów zewnętrznych?

Wybierając schody zewnętrzne, zwróć uwagę przede wszystkim na bezpieczeństwo ich użytkowania. Materiał, z jakiego będą one wykonane powinien być odporny na działanie wilgoci, ale także zmiany temperatur. Ich powierzchnia nie może też być ślizga, by uniknąć wypadków podczas wchodzenia i schodzenia. Do najczęściej wybieranych produktów z tej kategorii zalicza się schody zewnętrzne metalowe oraz betonowe.

Metalowe schody zewnętrzne

Zewnętrzne schody metalowe wyróżniają się lekkością konstrukcji, a także odpornością na działanie zmiennych temperatur. Są tańsze od schodów betonowych z wybraną okładziną. Schody wykonane z metalu, po odpowiednim zabezpieczeniu preparatami antykorozyjnymi będą odporne na działanie wilgoci. 

 

Warto wiedzieć:

Jeżeli zdecydujesz się na zewnętrzne schody wykonane z metalu, pamiętaj o dobraniu właściwego materiału na stopnie. Najlepiej sprawdzą się tutaj: stal ryflowana lub ażurowa. Zwiększą one bezpieczeństwo poruszania się po schodach w okresie zimowym. Na takiej powierzchni ryzyko poślizgnięcia się jest znikome. Dodatkowo ażurowe stopnie o wiele łatwiej oczyścić ze śniegu.

Betonowe schody zewnętrzne

Zewnętrzne schody betonowe mogą być postawione razem ze stanem surowym budynku lub już po zakończeniu głównych prac budowlanych. Ich dużą zaletą jest spora ilość możliwości wykończenia. Przykładem jest tutaj wykorzystanie płytek ceramicznych mrozoodpornych. Jeżeli chcesz stworzyć spójny wygląd całej posesji, zwróć uwagę na takie materiały, jak kostka brukowa czy klinkier. Są one często wykorzystywane także przy wykańczaniu podjazdów, tarasów czy ścieżek ogrodowych.

Jakie schody wewnętrzne wybrać do domu – rodzaje schodów wewnętrznych

Jeden z podstawowych podziałów schodów wewnętrznych dotyczy ich kształtu oraz ułożenia biegów. Duży wybór w tym zakresie pozwala na dobranie schodów tak, aby idealnie pasowały do danego wnętrza i jednocześnie były w pełni funkcjonalne. Dzięki czemu można je uwzględnić nawet przy aranżacji stosunkowo niewielkich przestrzeni.

Schody spiralne

To inaczej schody kręcone. Zajmują one najmniej miejsca, gdyż z reguły montowane są na pionowym słupie. Tego typu schody można spotkać również w konstrukcji policzkowej. Pamiętaj jednak, że schody spiralne nie sprawdzą się, gdy w domu mieszkają małe dzieci lub osoby starsze. Nieregularny kształt stopni, który w tym przypadku występuje, nie jest wskazany w tych dwóch grupach wiekowych.

Schody zabiegowe

Zajmują nieco więcej miejsca niż schody kręcone, ale nadal mniej niż schody ze spocznikiem. Ich charakterystycznym elementem są stopnie o kształcie trójkątów lub trapezów montowane w miejscu, gdzie zmienia się kierunek konstrukcji. Schody tego typu mogą być dwubiegowe, w kształcie litery „U”, lub jednobiegowe, ze zmianą kierunku, w kształcie litery „L”. Wadą tego rozwiązania jest dość skomplikowany montaż. Więcej na temat samego montażu schodów wewnętrznych przeczytasz w artykule: Schody wewnętrzne do domu jednorodzinnego – rodzaje, sposoby montażu i pielęgnacji.

Schody dwubiegowe ze spocznikiem

Ten rodzaj schodów na łączeniu biegów ma specjalny podest. Pozwala on odpocząć po wykonaniu kilku kroków, a także umożliwia łatwiejsze wykonanie manewru skręcania. Jest to najbardziej komfortowe i bezpieczne rozwiązanie. Zajmuje jednak najwięcej miejsca, w porównaniu do wyżej omawianych konstrukcji.

Schody dywanowe

To nowoczesne schody, których wygląd sprawia wrażenie, jakby unosiły się w powietrzu. Wszystko dzięki samonośnej konstrukcji montowanej do ściany nośnej. Wyróżnia je brak policzków oraz widoczny zygzak boku biegu. Schody tego typu mogą być zabiegowe, wachlarzowe lub proste. Ciekawie prezentują się szczególnie w połączeniu ze szklanymi balustradami.

Rodzaje schodów ze względu na materiał wykonania

Jednym z typów schodów wewnętrznych są te z betonu lub żelbetu. Mogą one być wykonane na etapie budowy domu (wznoszenia ścian) lub być w formie prefabrykowanej. Jest to o tyle wygodne rozwiązanie, że można je umieścić w budynku na późniejszym etapie prac. Schody z żelbetu czy betonu można wykończyć różnymi materiałami, tak aby wpisywały się w estetykę wnętrza, w którym się znajdują. W tym celu wykorzystuje się m.in.:

  • drewno;

  • płytki ceramiczne;

  • kamień naturalny;

  • imitację naturalnych kamieni;

  • wykładziny.

Schody samonośne mogą natomiast mieć konstrukcję wykonaną w całości z takich materiałów jak drewno czy metal. Ciekawie prezentują się również schody, których projekt uwzględnia połączenie różnych materiałów np. drewna i szkła.

Jaki rodzaj schodów jest najtańszy?

Jeżeli zależy ci na optymalizacji kosztów związanych z wykonaniem schodów, postaw na prostą konstrukcję. Im mniej biegów czy stopni o nietypowym kształcie, tym będą one tańsze. Mniej zapłacisz także za elementy ażurowe, niż za pełne. Zwróć uwagę również na możliwość zakupu gotowych schodów np. spiralnych. Wykonawcy płacisz wtedy za sam montaż. Zlecenie na taką usługę możesz zostawić w serwisie Majsteria, w Kategorii Schody, balustrady. Wówczas zgłoszą się do Ciebie specjaliści, wykonujący takie prace, jakie Cię interesują i w lokalizacji, którą wskażesz. Drugą opcją jest przejrzenie gotowych wizytówek usługodawców i wybranie tego fachowca, którego oferta najbardziej Cię zainteresuje. 

Duża ilość rodzajów schodów, a także materiałów, z jakich są tworzone, pozwala na wykonanie konstrukcji idealnie pasującej do każdego domu czy mieszkania. Wybierając odpowiednie schody pamiętaj jednak, że to nie estetyka jest najważniejsza, ale bezpieczeństwo użytkowania. W końcu to Ty i Twoja rodzina będziecie wielokrotnie w ciągu dnia poruszać się między kondygnacjami budynku. Przyda się również, jeżeli schody będą łatwe w utrzymaniu czystości, ponieważ szkoda tracić długie godziny na sprzątanie.

Zobacz też inne artykuły

Jak odnowić stare schody – jakie metody są najlepsze?
Schody, balustrady
Uszkodzenia schodów mogą wpływać nie tylko na ich estetykę. Poważniejsze zmiany w strukturze drewna czy innego materiału, z jakiego są wykonane, będą rzutowały także na bezpieczeństwo domowników. Dlatego też obok regularnej pielęgnacji schodów, konieczne są r&oacu...
Nowoczesne balustrady na schody wewnętrzne
Schody, balustrady
Balustrady na schody wewnętrzne to elementy pełniące zarówno funkcje praktyczne, jak i dekoracyjne. Są montowane wzdłuż schodów i poprawiają bezpieczeństwo poprzez zapobieganie przypadkowemu wypadnięciu. Dodatkowo, nowoczesne balustrady na schody wewnętrzne nie tylko zapewnia...