Wymiana okien w domu – co warto wiedzieć?

Data publikacji-
AutorRedakcja portalu Majsteria
Długość czytania5 min

Okna, jak wszystkie przedmioty czy urządzenia domowe, z czasem ulegają zniszczeniu. Po latach użytkowania ich właściwości techniczne i funkcjonalne spadają, co może mieć wpływ na zwiększenie kosztów utrzymania budynku. Sprawdź, kiedy należy zdecydować się na wymianę okien i jak przejść przez cały proces inwestycji.

Wymiana okien w domu – co warto wiedzieć?

Kiedy wiemy, że już czas na wymianę okien?

Szacuje się, że okna PCV powinny zachowywać użyteczność przez około 20 lat. Okres ten może jednak różnić się w zależności od sposobu użytkowania, regularności konserwacji czy jakości wykonania samych produktów. Jak zatem rozpoznać, że nadeszła pora wymiany okna?

Wymiana okna z powodu nieszczelności

Pogorszenie właściwości termicznych okien to najczęstszy powód ich wymiany. Problem ten jest istotny zwłaszcza zimą, gdyż wpływa bezpośrednio na zwiększenie kosztów ogrzewania. Jednak także latem warto zwrócić na to uwagę, szczególnie, kiedy w domu zainstalowana jest klimatyzacja. 

Dopilnuj, aby szczelność stolarki była na odpowiednim poziomie. Pozwoli to uchronić budżet domowy przed zwiększonymi wydatkami.

Wymiana okna z powodu trudności w użytkowaniu

Zużyte i nieefektywne okna dają często o sobie znać poprzez problemy z ich użytkowaniem. Jeśli otwarcie, zamknięcie czy uchylenie okna wymaga użycia dużej ilości siły lub kilku powtórzeń, jest to znak, że trzeba pomyśleć o jego wymianie.

Wymiana okna z powodu zwiększonego hałasu

Pogorszenie izolacji akustycznej jest szczególnie uciążliwe w dużych aglomeracjach miejskich, w których poziom hałasu przez całą dobę jest wysoki. W przypadku zauważenia zwiększonego natężenia dźwięków docierających z zewnątrz konieczne jest wykonanie regulacji stolarki. Jeśli zabieg ten nie przyniesie zakładanych efektów, należy przeprowadzić wymianę okien.

Jak się przygotować do wymiany okien?

Proces wymiany okien składa się z kilku etapów, z których każdy ma istotny wpływ na późniejszy komfort użytkowania stolarki. Warto się do niego odpowiednio przygotować, aby inwestycja przyniosła oczekiwane rezultaty.

Wymiana okien, krok pierwszy – pomiary otworów

Nie można obejść się bez sprawdzenia wymiarów otworu okiennego. Pomiar taki można wykonać samodzielnie, przy pomocy zwykłej miarki, lub powierzyć to firmie, która przeprowadzi proces wymiany stolarki okiennej. W serwisie Majsteria, w kategorii: Drzwi, okna znajdziesz bazę fachowców z Twojego regionu, którym będziesz mógł zlecić taką usługę.

Wymiana okien, krok drugi – wybór nowych okien i zamówienie montażu stolarki

Mnogość rozwiązań dostępnych na rynku może przyprawić o zawrót głowy. Choć z pozoru wszystkie okna wydają się być podobne do siebie, mogą one różnić się pod wieloma względami. Jednym z najistotniejszych kryteriów w naszej szerokości geograficznej są właściwości izolacyjne. Jeśli zależy Ci na tym, aby nowe okna zatrzymywały w domu maksymalną ilość ciepła, postaw na rozwiązania trzyszybowe z ciepłą ramką. 

Sprawdź, na co jeszcze warto zwrócić uwagę przy wyborze okien do domu: Jakie okna wybrać? Przewodnik po rodzajach okien 

 

Ważne:

Zamawiając okna z montażem, upewnij się, że będą one instalowane przez doświadczonych wykonawców. Nawet najlepszej jakości rozwiązania nie będą spełniać odpowiednio swojej funkcji, jeśli zostaną zamontowane w prawidłowy sposób.

Wymiana okien w bloku – przepisy

Jeśli wymieniasz okna w budynku wielorodzinnym, jeszcze przed rozpoczęciem prac konieczne jest skonsultowanie tego z jego administratorem. Może okazać się, że spółdzielnia, której częścią jest Twoje mieszkanie, narzuca konkretne wymogi w zakresie zamontowanej stolarki. Przepisy takie mogą dotyczyć kolorystyki, wymiarów, ale również parametrów termoizolacyjnych i akustycznych. Ewentualne zmiany względem dotychczas użytkowanych okien mogą wymagać zgody zarządcy, mieszkańców, a nawet nadzoru budowlanego.

Ile kosztuje i ile trwa wymiana okien?

Koszt wymiany okien zależy od kilku czynników. Najważniejszym z nich jest ilość oraz rozmiar konstrukcji. Koszt pojedynczego okna może mieścić się w kwocie tysiąca złotych. W przypadku wymiany okien w całym budynku inwestycja może wiązać się z kwotą od kilku do nawet kilkudziesięciu tysięcy. Wpływ na cenę ma również to, czy wymiary okien mieszczą się w tzw. standardowych widełkach i można je zakupić od ręki w markecie budowlanym. Wysokość inwestycji będzie zależeć także w dużej mierze od parametrów technicznych produktów i ich funkcjonalności. 

Jak długo trwa demontaż i instalacja nowych okien? Podobnie, jak w przypadku ceny, zależy to od liczby okien. Wymiana może trwać od kilku godzin – w przypadku pojedynczego okna – do nawet kilku dni, jeśli prace obejmują cały budynek.

Wymiana okien a ulga termomodernizacyjna

Zgodnie z aktualnie obowiązującymi przepisami, koszt termomodernizacji budynku związany z wymianą okien możesz odliczyć od podatku w kwocie do 53 tysięcy złotych. Aby skorzystać z ulgi, konieczne jest udokumentowanie poniesionych wydatków fakturami VAT. Odliczenia dokonuje się w rocznym zeznaniu podatkowym, w którym zostały poniesione koszty. Wykonane prace, które nie znajdą pokrycia w rocznym dochodzie, mogą zostać rozliczone w kolejnych latach. 

 

Ważne:

Ulga termomodernizacyjna przysługuje tylko właścicielom budynków będących w remoncie. Nie ma możliwości zastosowania jej w przypadku budowy nowego domu. Z ulgi nie mogą skorzystać również właściciele mieszkań w blokach.

Zobacz też inne artykuły

Drzwi przesuwne – rodzaje, ceny, wady oraz zalety
Drzwi, okna
Drzwi przesuwne są szczególnie przydatne w tych pomieszczeniach, gdzie oszczędność przestrzeni jest kluczowa – nie wymagają miejsca na otwieranie skrzydła drzwiowego. Istnieje wiele typów drzwi przesuwnych, w tym drzwi naścienne, chowane w ścianie, szklane, drewniane i me...
Jak zrobić drzwi przesuwne – sposoby montażu, demontażu i naprawy
Drzwi, okna
Drzwi przesuwne to funkcjonalne rozwiązanie, które oszczędza miejsce i dodaje nowoczesnego wyglądu wnętrzom. Podpowiadamy, jak je samodzielnie zamontować, zdemontować i naprawić. Z jakich materiałów można zrobić takie konstrukcje i w jaki sposób zamontować je pod skos...