Jak odnowić dom z drugiej ręki – pomysły na nowoczesne elewacje starych domów piętrowych

Data publikacji-
AutorRedakcja portalu Majsteria
Długość czytania7 min

Zakup domu z drugiej ręki, budynku z przeszłością i często z kilkudziesięcioletnią historią, bywa problematyczny. Czy warto zainwestować w taką nieruchomość? Tak, jeśli idzie za tym koncepcja jej odnowy – np. w zakresie elewacji. Oto sposoby na to, jak zmienić starsze budynki w nowoczesne domy. Podpowiadamy, na jaką elewację warto się zdecydować, aby pasowała ona do bryły i była modna oraz funkcjonalna.  

Jak odnowić dom z drugiej ręki – pomysły na nowoczesne elewacje starych domów piętrowych

Dom z drugiej ręki – zalety

Zakup starego domu często jawi się jako opcja znacznie bardziej ekonomiczna niż rozpoczynanie budowy od zera. Niewątpliwie niesie to za sobą sporo korzyści. 

Przede wszystkim nie warto zakładać, że starsze budownictwo jest gorsze od nowego. Często okazuje się, że materiały stosowane np. w latach 90. są do dziś bardzo dobrej jakości. W takiej sytuacji nieruchomości często wymagają jedynie nieco bardziej zaawansowanego remontu – np. odświeżenia elewacji. To pozwala dostosować je do współczesnych standardów i potrzeb. 

Ważną zaletą jest też dogodne położenie. Starsze domy oferują unikalny charakter i często są zlokalizowane w atrakcyjnych miejscach. Dobrze rozwinięta infrastruktura bywa tu nie do przecenienia. W pobliżu zazwyczaj znajdują się sklepy, szkoły, przedszkola czy apteki.

Często w takich miejscach dostępne są również różnorodne opcje do spędzania czasu z rodziną. Można też liczyć na lepiej rozwiniętą komunikację miejską – z pewnością będzie więcej linii autobusowych i tramwajowych niż w oddali.

Wady zakupu nieruchomości na rynku wtórnym

Chociaż rynek wtórny oferuje wiele korzyści, istnieją także pewne minusy. Ważne jest precyzyjne ustalenie stanu domu – nie można kierować się jedynie sferą wizualną, ale też techniczną: np. warto  sprawdzić stan instalacji, drożność rur, ocenić zadaszenie czy izolację. Niezbędna będzie tu z pewnością pomoc wyspecjalizowanej ekipy. 

Kupując nieruchomość na rynku wtórnym trzeba liczyć się też z ograniczoną logistyką parkingową. W przypadku starszych domów, w centrach miast, nie przewidywano miejsc na samochody – to może być niemiłe zaskoczenie.

Metamorfoza, czyli jak odnowić elewację starego domu?

Jeśli jesteś już właścicielem starego domu i chcesz nadać ładniejszy wygląd jego fasadzie, pierwszym etapem musi być przygotowanie elewacji do renowacji. To dokładna ocena jej kondycji. Należy sprawdzić, czy elewacja nie posiada żadnych uszkodzeń, pęknięć oraz zabrudzeń. Ważne jest, aby zwrócić uwagę na to, czy stary tynk nie odstaje od ściany, co może być sygnałem głębszych problemów konstrukcyjnych. Po zakończeniu tego typu oględzin można rozpocząć zasadnicze czyszczenie elewacji. 

Do usuwania lekkiego brudu wystarczy miękka szczotka i woda, ale w przypadku bardziej uporczywych plam konieczne może być użycie specjalnych środków czyszczących. Użycie detergentów dostosowanych do typu powierzchni, połączonych z myciem pod ciśnieniem, skutecznie usunie nawet najtrudniejsze zabrudzenia. Z kolei do eliminacji mchów, glonów i pleśni konieczne jest zastosowanie specjalnych preparatów chemicznych. Czysta woda tutaj nie wystarczy, a efekt jej działania jest tylko chwilowy. Skutecznym sposobem na pozbycie się zielonych nalotów jest mycie elewacji pod ciśnieniem, które również pomaga w usuwaniu uporczywych plam i zabrudzeń.

Ważną kwestią jest naprawa uszkodzeń – uzupełnienie ubytków w tynku przy pomocy odpowiedniej zaprawy. Pęknięcia i rysy mogą prowadzić do przedostawania się wilgoci do wnętrza ścian, co w konsekwencji może spowodować poważniejsze zniszczenia. Regularne sprawdzanie stanu tynku i szybkie naprawy to konieczność.

Jak i czym pomalować elewację?

Wśród farb elewacyjnych dwa warianty cieszą się największą popularnością. 

  • Farba silikonowa to wybór premium wśród farb elewacyjnych. Idealnie sprawdza się w różnorodnych warunkach, zarówno miejskich, jak i wiejskich. Dobrze radzi sobie w wilgotnym środowisku. Charakteryzuje się łatwością w utrzymaniu czystości i odpornością na brud. Trzeba się jednak liczyć z niemałym kosztem – to ważne dla osób, które preferują tanie malowanie elewacji. 

  • Farba akrylowo-silikonowa. Traktuje się ją jako ekonomiczną wersję farby silikonowej. Mimo niższych parametrów wydajnościowych, nadal oferuje bardzo dobre właściwości. Jest odporna na zabrudzenia, choć nie w takim samym stopniu jak farba premium. 

Szukając innych opcji można jeszcze brać pod uwagę następujące farby:

  • akrylowa – jedna z najtańszych farb w ofercie, jednak łatwo ulega zabrudzeniu i jest trudna do czyszczenia;

  • silikonowo-silikatowa – dobra do ekonomicznych zastosowań, na przykład w garażach czy schowkach;

  • silikatowa – trudna w aplikacji w naszym klimacie, wrażliwa na warunki atmosferyczne. 

Więcej o malowaniu elewacji przeczytasz w szczegółowym poradniku: Ile kosztuje malowanie elewacji – porady i aktualne cenniki

Pomysły na nowoczesną elewację starego domu piętrowego

Elewacja z płytek, wykorzystanie betonu architektonicznego, doskonale postrzegany klinkier, a może ciepłe drewno świetnie wpisujące się w trendy natury? Pomysłów na nowoczesną elewację dla domu z drugiej ręki jest sporo – duże znaczenie odgrywa to, z jakiego okresu pochodzi nieruchomość.

Elewacje domów piętrowych z lat 70-tych

Domy piętrowe z lat 70. często charakteryzują się prostymi formami. Daje to ciekawe możliwości aranżacji. Elewacje domów piętrowych z lat 70. mogą zostać odświeżone poprzez dodanie nowoczesnych elementów, takich jak kompozyty drewniane czy szklane panele.

Elewacje domów piętrowych z lat 80-tych

Elewacje domów piętrowych z lat 80. często wymagają bardziej radykalnych zmian, by nadążyć za współczesnymi trendami. Można zastosować żywe kolory lub nowoczesne materiały, takie jak tynk strukturalny czy metalowe elementy.

Elewacja domu piętrowego z lat 90-tych

Domy z lat 90. mogą skorzystać z subtelniejszych zmian w elewacji. Nie trzeba tu rewolucji. Elewacja domu piętrowego z lat 90. może zmienić się wraz z  nowymi okiennicami czy zmianą kolorystyki fasady. Wystarczy zachować ich charakter, jednocześnie nadając im świeżości.

Dom kostka – jaka elewacja?

Zastanawiasz się, jaką opcję wybrać mając dom-kostkę? Eksperci sugerują tu minimalistyczne, ale nowoczesne rozwiązania. Można wykorzystać kontrastujące kolory, geometryczne wzory lub naturalne materiały, jak drewno. Aby odświeżyć wygląd takiego domu nie trzeba natomiast wykonywać dużej, zaawansowanej modernizacji. 

Zapoznaj się z poradnikiem: Elewacje domów – co warto wiedzieć, aby zdobyć pełną wiedzę w temacie możliwych opcji.

Komu zlecić projekt i wykonanie elewacji starego domu?

Wybór firmy do renowacji elewacji jest bardzo ważny – wobec sporej liczby ofert tego typu usługi, należy bardzo dokładnie sprawdzić m.in. opinie o wykonawcach. Korzystając z bazy dostępnej w sieci dobrze jest wyselekcjonować kilka podmiotów, które – np. na przykładzie portfolio – wydają się być najciekawszymi. Z nich dopiero warto wybrać te, które poprosisz o szczegółową wycenę. 

Propozycje od wykonawców zapewniających remonty budynków znajdziesz m.in. w serwisie Majsteria, w kategorii Elewacje i docieplenia. Zapewniasz tego typu usługi? Pamiętaj, by pozostawić swoją ofertę.

Zobacz też inne artykuły

Czym są panele elewacyjne – rodzaje, właściwości i ceny
Elewacja, docieplenia
Wykończenie elewacji budynku powinno stanowić element dekoracyjny i ochronny. Nic zatem dziwnego, że panele elewacyjne cieszą się coraz większym zainteresowaniem w budownictwie. Jakie mają cechy i właściwości? Czy warto w nie zainwestować i jaki jest koszt tego materiału wykończeniowego...
Najmodniejsze kolory elewacji
Elewacja, docieplenia
Kolorystyka elewacji to jeden z tych czynników, który w szczególny sposób decyduje o atrakcyjności nieruchomości. Szarawa, nijaka, z wyraźnymi zabrudzeniami  zawsze zniechęci. Efektowna i czysta – co nie znaczy, że koniecznie biała – będzie przyci...