To, czy można naprawić usterkę elektryczną samodzielnie, czy raczej wezwać do tego specjalistę zależy od skali problemu. Ciężko wyobrazić sobie dzwonienie po fachowca, gdy potrzebna jest np. wymiana żarówki. Ale nawet bardziej skomplikowane prace, jak zamiana wtyczek i przewodów zasilających, można wykonać w pojedynkę z pomocą internetowych poradników i podstawowych narzędzi dla elektryka.
Jednak jeśli uszkodzeniu uległ przewód biegnący w ścianie (np. wskutek wiercenia bez detektora kabli) lub doszło do awarii głównego licznika energii, niezbędna będzie pomoc specjalisty, chociażby z serwisu Majsteria, w kategorii Elektryk. Dodaj zlecenie lub samodzielnie znajdź fachowca wśród zarejestrowanych firm.
Zrezygnowanie z usług zawodowego elektryka może sprawić, że naprawa nie tylko zajmie Ci dużo czasu, ale też będzie niebezpieczna dla zdrowia.
Podsumowując, każdy domorosły elektryk powinien mieć 3 grupy narzędzi: do montażu „brudnego”, do montażu “czystego” i do pomiarów. W pracach montażowych najważniejsze są: młotowiertarka udarowa SDS, wkrętarka >14 V, ściągacz izolacji do kabli i przewodów, obcinaki do kabli, szczypce (proste, odgięte, boczne), wkrętaki z izolacją 900-1000 V i praski zaciskowe. Żaden pomiar nie obejdzie się bez probówki elektrycznej, testera napięcia i multimetru. Jeśli w Twoim domu potrzebna jest praca „lekka” (np. wymiana wtyczki), możesz wykonać ją samodzielnie. Jednak bardziej niebezpieczne zlecenia (np. uszkodzenie przewodu w ścianie) oddaj w ręce fachowca.