Narzędzia hydrauliczne – co warto mieć w domu?

Data publikacji-
AutorRedakcja portalu Majsteria
Długość czytania5 min

Narzędzia hydrauliczne są niezbędne do wykonania zarówno prostych, jak i skomplikowanych napraw instalacji wodnych. Rodzaj i liczba potrzebnych narzędzi są uzależnione od technologii, w której wykonano instalację oraz od zakresu prac naprawczych. Podstawowe narzędzia hydraulika to klucze płasko-oczkowe, imbusowe, nasadowe, TORX, a także szczypce nastawne oraz sprzęt do przepychania zatkanych rur. Dodatkowo w trakcie pracy niezbędne są wkrętaki, obcinaczki, szczypce, noże i kombinerki. Kolejną grupą narzędzi są sprzęty akumulatorowe w postaci wiertarko-wkrętarek i wiertarek udarowych oraz specjalistyczne akcesoria. Innych narzędzi używa się w trakcie napraw i konserwacji starych instalacji wodnych wykonanych z metalowych rur, a innych podczas pracy z nowymi systemami rur z tworzyw sztucznych.

Narzędzia hydrauliczne – co warto mieć w domu?

Rodzaje narzędzi hydraulicznych

Wyróżniamy ręczne, akumulatorowe i sieciowe narzędzia hydrauliczne. Do pierwszej grupy zaliczamy m.in. wszelkiego rodzaju klucze do rur, szczypce nastawne różnej wielkości, nożyce do cięcia rur, pilniki, noże i ręczne zaciskarki. Kolejne ręczne narzędzia hydraulika to klucze płasko-oczkowe, taśmy teflonowe, poziomice, młotki, wkrętaki płaskie i krzyżowe, szczypce uniwersalne, boczne i półokrągłe oraz zestawy gwintowników.

Z kolei narzędzia hydrauliczne akumulatorowe to wiertarko-wkrętarka wykorzystywana do wiercenia otworów i wkręcania śrub w trakcie montażu armatury i instalacji oraz zakrętarka udarowa. Pozostałe narzędzia dla hydraulika to przecinarka do rur, lampa robocza i pompa do testowania ciśnienia, niezbędna do sprawdzenia szczelności instalacji.

Trzecią grupę stanowią narzędzia sieciowe, w tym wiertarka, szlifierka kątowa, frezarka, lutownica, odkurzacz i urządzenie do mechanicznego czyszczenia oraz udrażniania zatkanych rur.

Podstawowe narzędzia dla hydraulika – co warto mieć pod ręką?

Narzędzia umożliwiają hydraulikom oraz domowym majsterkowiczom wykonywanie szerokiego zakresu prac, począwszy od instalacji i konserwacji systemów wodno-kanalizacyjnych, poprzez naprawy, aż po modyfikacje istniejących instalacji (przeczytaj także: Usługi hydrauliczne – co obejmują i co może hydraulik?). Podstawowy zestaw narzędzi hydraulika obejmuje narzędzia ręczne, dzięki którym można przeprowadzić większość prostych prac konserwacyjnych i naprawczych. Przeważnie są to:

  • klucze w różnych rozmiarach,

  • klucze hydrauliczne typu „żaba”,

  • akcesoria do uszczelnień (w tym pasty i taśmy teflonowe), 

  • różnego rodzaju złączki hydrauliczne, 

  • zawory, 

  • zapasowe głowice,

  • węże przyłączeniowe,

  • narzędzia hydrauliczne do skracania rur i inne.


Zestaw podstawowego sprzętu dla hydraulika może różnić się od siebie ze względu na rodzaj instalacji wodnych, technologię montażu i rodzaj zastosowanych złączy oraz zaworów. Jeżeli do przeprowadzenia naprawy usterki we własnym domu brakuje Ci odpowiednich narzędzi, możesz je wypożyczyć, ale z pewnością dysponują nimi fachowcy – hydraulicy, których znajdziesz w serwisie Majsteria, w kategorii Elektryka i Hydraulika. Nie musisz borykać się z problemem samodzielnie – dodaj zlecenie i zamów usługę.

Gdzie kupić i jak przechowywać narzędzia hydrauliczne?

Najlepszym miejscem do zakupu odpowiedniego sprzętu jest sklep (stacjonarny lub online) z narzędziami dla hydraulika, w którym można kupić wszystko, co może okazać się niezbędne do wykonania, konserwacji, naprawy oraz modyfikacji istniejących instalacji wodnych. 

W specjalistycznych sklepach można znaleźć zarówno profesjonalne narzędzia dla hydraulika, jak i podstawowe sprzęty, które są w zupełności wystarczające do domowego użytku. Znajdziesz tam m.in. kompletne zestawy do naprawy spłuczki WC (przeczytaj również: Jak naprawić cieknącą spłuczkę w toalecie?), rury, zawory, akcesoria i praktycznie każde złącze hydrauliczne. Dobrym wyborem jest również wypożyczalnia narzędzi hydraulicznych. Rozwiązanie tego typu jest szczególnie polecane w przypadku konieczności jednorazowego użycia drogiego sprzętu (np. elektrycznych zaciskarek). 

 

Ważne:

Do przechowywania kluczy i innych narzędzi ręcznych najlepiej sprawdzają się skrzynki. Wyjątkiem są noże, zaciskarki, praski i nożyce, które wymagają dodatkowej ochrony. Z kolei urządzenia akumulatorowe i sieciowe powinny być przechowywane w sztywnych walizkach.

Dlaczego warto mieć narzędzia hydrauliczne w domu?

Podstawowe narzędzia przydatne w pracach hydraulicznych warto mieć na wyposażeniu domu. Pierwszy powód to oszczędność pieniędzy. Zamiast wzywać hydraulika przy każdej drobnej usterce czy potrzebie konserwacji, można samodzielnie wykonać wiele prostych prac (przeczytaj także: Ile kosztuje hydraulik?). Drugi powód to możliwość szybkiej naprawy. Podstawowy zestaw narzędzi dla hydraulika pozwala natychmiast zareagować w przypadku wycieków i zatkanych rur. Szybka reakcja jest kluczowa i pozwala zapobiec większym szkodom i kosztownym naprawom.

Kolejnym powodem jest możliwość samodzielnego wykonania prac konserwacyjnych instalacji wodnych. Dzięki tym czynnościom zapewniamy im nie tylko dłuższą żywotność, ale również zmniejszamy ryzyko wystąpienia awarii. Do podstawowych czynności konserwacyjnych zaliczamy m.in. czyszczenie rur, serwis cieknących zaworów i naprawę nieszczelnych połączeń.

Narzędzia hydrauliczne do domowego użytku – podsumowanie

Narzędzia hydrauliczne są niezbędne do wykonania prac związanych z instalacjami wodnymi w domu lub mieszkaniu. Podstawowe narzędzia ręczne to klucze w różnych rozmiarach, w tym wersje nastawne, szczypce, kombinerki, noże, obcinaczki i wkrętaki. Warto również posiadać elementy wymienne, w tym zawory, złącza, węże i głowice kompatybilne z posiadanymi instalacjami wodnymi. Dzięki nim w razie wystąpienia awarii, nie trzeba zamawiać usługi hydraulicznej lub tracić czasu na kupowanie nowych części.

Zobacz też inne artykuły

Fachowiec czy samodzielna naprawa – kiedy się opłaca? Podstawowe domowe naprawy
Fachowcy
Zalana łazienka, zacięty zamek w drzwiach czy migające światła to jedne z typowych usterek, które mogą wydarzyć się w każdym domu. Zanim jednak wezwiesz fachowca, zastanów się, czy nie lepiej sięgnąć po skrzynkę z narzędziami i spróbować samodzielnie uporać się...
Jak ustawić antenę satelitarną?
Fachowcy
Prawidłowe ustawienie anteny satelitarnej jest niezbędne dla zapewnienia wysokiej jakości odbioru sygnału telewizyjnego i radiowego. Odpowiednie skierowanie odbiornika w kierunku nadajników zapewnia stabilny sygnał, a co za tym idzie – dobrą jakość obrazu oraz dźwięku (nawet w...