Rodzaje silikonu
Silikon to podstawowy uszczelniacz na polimerach krzemoorganicznych używany do wypełniania różnorodnych spoin. Wykorzystywany jest również do skutecznej ochrony przed przedostawaniem się wilgoci w dalsze elementy konstrukcji. Z uwagi na wiele sposobów jego zastosowania występuje w dwóch wariantach:
-
silikon kwaśny – łatwo go rozpoznać po intensywnym zapachu przypominającym domowy ocet. Z uwagi na dość żrące właściwości, nie można go używać np. do spoinowania niektórych metali (mosiądz) czy kamieni (mogą zmienić swój odcień);
-
silikon neutralny – to odrębny rodzaj silikonu, który cechuje się całkowitą neutralnością w stosunku do wszystkich pokrywanych nim powierzchni. Oznacza to, że można go zastosować zarówno do spoinowania, uszczelniania płytek, tynków mineralnych, jak i innych materiałów nieodpornych na działanie kwasu octowego.
Jeśli gubisz się w gąszczu dostępnych wariantów, być może warto skorzystać z usług fachowca? Przeczytaj: Fachowiec czy samodzielna naprawa – kiedy się opłaca? Podstawowe prace domowe. Sprawdzonych specjalistów znajdziesz m.in. w serwisie Majsteria, w kategorii Fachowcy.