Samodzielne naprawy w domu – czym usunąć silikon?

Data publikacji-
AutorRedakcja portalu Majsteria
Długość czytania5 min

Silikon to jeden z najpopularniejszych uszczelniaczy używany w branży remontowo-budowlanej. Ma wiele zastosowań i jest dostępny w wielu rodzajach. Ma też niestety jedną podstawową wadę – jest trudny w usunięciu. Z artykułu dowiesz się, czym usunąć silikon z różnych powierzchni. Poznasz zarówno te domowe, jak i profesjonalne sposoby. 

Samodzielne naprawy w domu – czym usunąć silikon?

Rodzaje silikonu

Silikon to podstawowy uszczelniacz na polimerach krzemoorganicznych używany do wypełniania różnorodnych spoin. Wykorzystywany jest również do skutecznej ochrony przed przedostawaniem się wilgoci w dalsze elementy konstrukcji. Z uwagi na wiele sposobów jego zastosowania występuje w dwóch wariantach:

  • silikon kwaśny – łatwo go rozpoznać po intensywnym zapachu przypominającym domowy ocet. Z uwagi na dość żrące właściwości, nie można go używać np. do spoinowania niektórych metali (mosiądz) czy kamieni (mogą zmienić swój odcień);

  • silikon neutralny – to odrębny rodzaj silikonu, który cechuje się całkowitą neutralnością w stosunku do wszystkich pokrywanych nim powierzchni. Oznacza to, że można go zastosować zarówno do spoinowania, uszczelniania płytek, tynków mineralnych, jak i innych materiałów nieodpornych na działanie kwasu octowego.

Jeśli gubisz się w gąszczu dostępnych wariantów, być może warto skorzystać z usług fachowca? Przeczytaj: Fachowiec czy samodzielna naprawa – kiedy się opłaca? Podstawowe prace domowe. Sprawdzonych specjalistów znajdziesz m.in. w serwisie Majsteria, w kategorii Fachowcy.

Ile schnie silikon sanitarny?

Czas schnięcia silikonu zależy głównie od jego rodzaju, ewentualnych uszlachetniaczy zawartych w składzie oraz  grubości spoiny (im grubsza, tym dłuższy czas schnięcia).

  • Proces wstępnego wysychania silikonu rozpoczyna się po upływie pięciu minut od jego nałożenia – wówczas preparat zaczyna „wiązać”.

  • Kolejną granicą jest 60 minut – po tym czasie silikon powinien być już suchy w dotyku.

  • Ostateczna twardość silikonu zostanie uzyskana po 24 godzinach. Wtedy preparat ma już swoją docelową formę, kształt i właściwości fizyczno-chemiczne.

Czym usunąć silikon?

Po pewnym czasie, kiedy silikon sanitarny straci swoje pierwotne właściwości, wygląd lub cechy użytkowe, niezbędne może okazać się jego usunięcie. Z uwagi na wysoce przyczepny charakter tego materiału, proces usuwania może być trudny bądź – w przypadku szczególnie mocnych specyfików – niemożliwy bez uszkodzenia pokrytej nim powierzchni. Na szczęście można kupić specjalistyczne środki przeznaczone do usuwania silikonu. Istnieją też pewne domowe sposoby, które mogą cały proces ułatwić i przyspieszyć.

Jak usunąć silikon z płytek?

Silikon używany do spoinowania płytek (łączących np. sąsiadujące ściany bądź ściany z podłogą), można usunąć wieloma stosunkowo łatwymi metodami. Jedną z najpopularniejszych jest aceton – roztwór, który wystarczy nałożyć na miękką ściereczkę, wetrzeć w problematyczne miejsce, po czym wytrzeć do sucha – wraz z acetonem powinien zejść także niechciany silikon.

Kolejnym remedium na to, jak usunąć silikon z płytek, jest zastosowanie octu domowego. Płyn należy obficie nałożyć na dane miejsce, po czym pozostawić go na spoinie na kilka-kilkanaście minut. Resztki silikonu wraz z octem wystarczy zebrać gąbką bądź ręcznikiem.

Do usuwania silikonu z płytek możesz użyć także płynu do mycia naczyń. Postępowanie powinno być podobne jak przy powyższych rozwiązaniach.

Jak usunąć smugi po silikonie?

Smugi po silikonie to typowe zabrudzenia poremontowe. Ze względu na niewielką ilość materiału i jego cienką warstwę, na szczęście są dość łatwe do wyeliminowania. Jak usunąć smugi po silikonie? Możesz je zlikwidować mechanicznie – wystarczy gumka szkolna, którą należy przetrzeć zabrudzoną powierzchnię. Można także sięgnąć po szpachelkę, podważyć nią krawędź zaschniętej smugi i odczepić w całości. Możesz także wybrać ocet i nałożyć go na ściereczkę, po czym intensywnie przetrzeć problematyczne miejsce. Sprawdzi się również aceton.

 

Ważne:

Z acetonem trzeba bardzo uważać ponieważ jest to substancja, która może wchodzić w niekontrolowane reakcje np. z lakierem lub farbą, spowodować ich łuszczenie, odpadanie i pękanie.

Jak usunąć silikon z ubrania?

Możesz zdecydować się na usuwanie silikonu octem – nalej go na plamę i pozostaw na kilka minut, po czym wypłucz ubranie w letniej wodzie. Zamiast octu możesz zastosować aceton, ten jednak może spowodować nieodwracalne plamy na tkaninie. Niektórzy, zastanawiając się jak usunąć silikon z ubrania, wybierają działania mechaniczne. Trzeba poczekać aż całkowicie wyschnie, następnie można go wykruszyć oraz zetrzeć z materiału za pomocą szczotki lub twardej gąbki.

Jak zmyć silikon z rąk?

Silikon sanitarny nie klei się do dłoni tak bardzo, jak do innych powierzchni, zatem jego usunięcie może wymagać jedynie kilku minut intensywnego szorowania. Zastosuj mydło, np. antybakteryjne, jak i szczotkę, pumeks lub gąbkę o mocnej, twardej powierzchni. Dobrą podpowiedzią na to, jak zmyć silikon z rąk, jest także płyn do mycia naczyń.

Jak usunąć stary silikon domowym sposobem?

Podsumowując, jak usunąć stary silikon, który wymaga natychmiastowej wymiany? Podważ za pomocą szpachelki najbardziej wystającą krawędź do góry i pociągnij. A jeśli zastanawiasz się,  co rozpuszcza silikon, to koniecznie zastosuj jeden z wielu specjalistycznych środków lub wykorzystaj ocet. Odpowiedni będzie także aceton oraz płyn do mycia naczyń.

Wszystkie powyższe rozwiązania dotyczące tego, jak usunąć stary silikon domowym sposobem, są efektywne. Istotne jest jednak, aby zawsze przeprowadzić test działania na niewidocznym fragmencie ściany, płytek czy ubrania. Szczególnie jeżeli chcesz pracować z acetonem. Da to pewność, że usuwając silikon, nie zniszczysz przy okazji żadnej innej powierzchni.

Zobacz też inne artykuły

Fachowiec czy samodzielna naprawa – kiedy się opłaca? Podstawowe domowe naprawy
Fachowcy
Zalana łazienka, zacięty zamek w drzwiach czy migające światła to jedne z typowych usterek, które mogą wydarzyć się w każdym domu. Zanim jednak wezwiesz fachowca, zastanów się, czy nie lepiej sięgnąć po skrzynkę z narzędziami i spróbować samodzielnie uporać się...
Jak ustawić antenę satelitarną?
Fachowcy
Prawidłowe ustawienie anteny satelitarnej jest niezbędne dla zapewnienia wysokiej jakości odbioru sygnału telewizyjnego i radiowego. Odpowiednie skierowanie odbiornika w kierunku nadajników zapewnia stabilny sygnał, a co za tym idzie – dobrą jakość obrazu oraz dźwięku (nawet w...