Co oznacza kontrolka oleju w samochodzie?

Data publikacji-
AutorRedakcja portalu Majsteria
Długość czytania5 min

Kontrolka oleju ma niezwykle istotną funkcję. Jej zadaniem jest przekazanie informacji o tym, że w układzie smarowania silnika dzieje się coś niedobrego. Dzięki temu kierowca może w porę zareagować i ochronić jednostkę napędową swojego auta przed poważnymi uszkodzeniami. W poniższym artykule opisujemy możliwe powody zapalenia się kontrolki oleju. Podpowiadamy również, jak należy postąpić, gdy kontrolka oleju nie gaśnie.

Co oznacza kontrolka oleju w samochodzie?

Kontrolka oleju w samochodzie – czym jest i gdzie ją znaleźć?

Kontrolka oleju, podobnie jak pozostałe kontrolki samochodowe, jest zlokalizowana na desce rozdzielczej. Można ją dostrzec podczas uruchamiania pojazdu, gdy zapala się na moment po włączeniu zapłonu. W niektórych modelach samochodów może świecić się również przez krótką chwilę tuż po rozruchu, zanim parametry w układzie olejowym się unormują. Jak wygląda kontrolka ciśnienia oleju? Jej symbolem jest zarys olejarki, z której wypływa kropla oleju.

Typowe awarie sygnalizowane kontrolką oleju

Awarie powodujące zapalenie się kontrolki oleju są związane z nieprawidłowym ciśnieniem w układzie olejowym. Wówczas elementy silnika są narażone na brak odpowiedniego smarowania, co niechybnie prowadzi do zatarcia jednostki. Wśród najczęstszych powodów pojawienia się kontrolki ciśnienia oleju można wymienić następujące przyczyny:

  • zbyt mała ilość oleju w układzie;

  • źle dobrany olej;

  • zapchany filtr oleju utrudniający jego przepływ;

  • uszkodzenie pompy olejowej;

  • zator np. w przewodzie olejowym lub na smoku pompy olejowej.

W niektórych przypadkach sytuacja jest znacznie bardziej poważna. Kontrolka ciśnienia oleju może się bowiem zapalić na skutek zużycia panewek, czyli łożysk wału korbowego. W tej sytuacji pozostaje generalny remont lub po prostu wymiana silnika – czasem montaż innego silnika okazuje się szybszym i bardziej opłacalnym rozwiązaniem. 

Zdarzają się również bardziej optymistyczne scenariusze i winowajcą okazuje się po prostu uszkodzony czujnik ciśnienia oleju. Wówczas do jednostki sterującej przesyłany jest sygnał o awarii, a w rzeczywistości ciśnienie oleju jest w normie. 

Jeżeli szukasz specjalisty, który pomoże Ci rozwiązać problem z ciśnieniem oleju w samochodzie, możesz dodać zlecenie na portalu Majsteria, w kategorii serwis samochodowy. Opisz objawy awarii, a mechanicy działający w Twojej okolicy sami zgłoszą się do Ciebie z ofertą.

Co robić, gdy kontrolka oleju świeci się na czerwono?

Czerwona kontrolka oleju jest sygnałem, aby jak najszybciej znaleźć bezpieczne miejsce i zgasić silnik. W takiej sytuacji nie należy kontynuować jazdy, nawet jeżeli do celu podróży został kilometr lub mniej – brak odpowiedniego smarowania może wyrządzić poważne szkody w jednostce napędowej w naprawdę krótkim czasie. Niestety nie da się od razu stwierdzić, co jest przyczyną problemu. 

W pierwszej kolejności należy odczekać, aż olej spłynie do miski olejowej – najlepiej do czasu, aż silnik ostygnie. Następnie należy zmierzyć poziom oleju – auto musi być koniecznie zaparkowane na równej i płaskiej nawierzchni. Jeżeli oleju jest za mało, trzeba go uzupełnić przed dalszą jazdą. Jeśli jednak ilość oleju jest właściwa, pozostaje holowanie lub wezwanie lawety i odtransportowanie auta do warsztatu. Dopiero w serwisie da się ustalić, co dokładnie spowodowało zapalenie się kontrolki oleju.

Zdarzają się przypadki, że kontrolka oleju nie świeci podczas jazdy nieprzerwanie, a zapala się na moment w określonych sytuacjach. Najczęściej da się to zauważyć na zakrętach, w trakcie jazdy na nierównej nawierzchni, a także podczas przyspieszania i hamowania. Dzieje się tak, gdyż na równej i prostej drodze odczyty czujnika pozostają w normie. W trakcie manewrowania dochodzi natomiast do chwilowych spadków ciśnienia, gdyż olej przepływa na jedną ze stron lub „podskakuje” na wybojach. Migająca czerwona kontrolka oleju jest więc przeważnie sygnałem, że poziom oleju jest zbyt niski, ale wciąż na tyle duży, że czujniki nie zawsze dostrzegają ubytek. Jeżeli jednak ilość oleju w układzie jest prawidłowa, to powodem mogą być problemy z elektroniką, np. wilgoć zebrana w sterowniku silnika.

Co robić, gdy kontrolka oleju świeci się na żółto?

Początkowo zadaniem kontrolki oleju było wyłącznie informowanie o niepożądanych zmianach ciśnienia w układzie olejowym, niezależnie od przyczyny. Z czasem niektórzy producenci samochodów zdecydowali się wprowadzić żółte kontrolki, aby wyraźnie zaznaczyć, że powodem jest zbyt niski poziom oleju. 

W efekcie żółta kontrolka oleju stała się informacją o tym, że ilość środka smarnego zbliża się do dopuszczalnego minimum i należy czym prędzej uzupełnić ubytek. W odróżnieniu od czerwonej kontrolki nie trzeba przy tym natychmiast zatrzymywać samochodu. Żółta (a w niektórych autach pomarańczowa) lampka kontrolna oleju zapala się z odpowiednim wyprzedzeniem. Dzięki temu można spokojnie dojechać do najbliższej stacji, zakupić odpowiedni olej i zrobić dolewkę. 

Podsumowując, kontrolka oleju jest niezwykle istotna, gdyż pozwala ochronić silnik przed poważnymi uszkodzeniami. Symbol olejarki pojawia się na desce rozdzielczej, gdy ciśnienie oleju w układzie jest nieprawidłowe. Częstym powodem zapalania się kontrolki ciśnienia oleju jest po prostu ubytek wynikający ze zużycia silnika, który potocznie mówiąc „bierze olej”. Jeżeli jednak nie mamy pewności, co jest przyczyną, lepiej czym prędzej zgasić silnik i odtransportować pojazd do warsztatu. Likwidacja uszkodzeń spowodowanych nieprawidłowym smarowaniem silnika bywa bowiem tak kosztowna, że w niektórych przypadkach staje się po prostu nieopłacalna.

Zobacz też inne artykuły

Lakierowanie samochodu – jak przebiega i jaki jest koszt malowania auta?
Usługi warsztatowe, serwis samochodowy
Lakierowanie samochodu to proces bardziej złożony niż może się wydawać. Osiągnięcie idealnego efektu wymaga wieloetapowej pracy. Dzięki temu zniszczone elementy karoserii mogą odzyskać nieskazitelny wygląd na długi czas. Cena lakierowania samochodu jest zależna od zakresu usługi. Malo...
Nabijanie klimatyzacji w samochodzie – na czym polega i ile kosztuje?
Usługi warsztatowe, serwis samochodowy
Klimatyzacja ma duży wpływ na komfort użytkowania auta. Latem pozwala schłodzić rozgrzane wnętrze pojazdu, a w deszczowych warunkach chłodny nawiew skierowany na szybę szybko usuwa zaparowanie. Skuteczna praca klimatyzacji jest możliwa jedynie, gdy układ jest wypełniony odpowiednim czynni...