Lakierowanie samochodu – jak przebiega i jaki jest koszt malowania auta?

Data publikacji-
AutorRedakcja portalu Majsteria
Długość czytania5 min

Lakierowanie samochodu to proces bardziej złożony niż może się wydawać. Osiągnięcie idealnego efektu wymaga wieloetapowej pracy. Dzięki temu zniszczone elementy karoserii mogą odzyskać nieskazitelny wygląd na długi czas. Cena lakierowania samochodu jest zależna od zakresu usługi. Malowanie jednego elementu kosztuje zwykle kilkaset złotych. Koszt przemalowania całego samochodu należy liczyć natomiast w tysiącach złotych. W artykule wyjaśniamy, co wpływa na cenę malowania auta, jak przebiega oraz ile trwa cały proces, a także podpowiadamy, kiedy lakierowanie samochodu jest wskazane.

Lakierowanie samochodu – jak przebiega i jaki jest koszt malowania auta?

Kiedy lakierować samochód?

Kierowcy decydują się na lakierowanie samochodu, gdy na karoserii pojawiają się uszkodzenia. Mogą to być małe niedoskonałości (jak np. rysy), ale mogą to być również poważniejsze uszkodzenia (wgniecenia spowodowane np. uderzeniem w wysoki krawężnik). Naprawa lakiernicza ma przede wszystkim walory wizualne. Dlatego odnawianie lakieru jest czasem wykonywane podczas przygotowania auta do sprzedaży. 

Uszkodzony lakier jest miejscem, gdzie mogą powstawać ogniska korozji. Dlatego rozsądne jest regularne usuwanie pojawiających się odprysków czy rozkwitającej na karoserii rdzy. To szczególnie istotne w przypadku newralgicznych elementów, takich jak np. progi pojazdu. W przeciwnym wypadku samochód może stać się niezdatny do dalszej eksploatacji, pomimo iż mechanicznie pozostanie sprawny. 

 

Ważne:

Lakierowanie nie zawsze jest optymalnym sposobem pozbycia się uszkodzeń. W przypadku najpopularniejszych modeli samochodów czasem da się dobrać element w odpowiednim kolorze na rynku wtórnym. Wówczas wystarczy zamontować go w miejscu uszkodzonego fragmentu karoserii, co jest mniej czasochłonne a często również tańsze.

Lakierowanie samochodu krok po kroku

Lakierowanie całego samochodu wymaga demontażu poszczególnych elementów. W przypadku mniejszych ubytków często wystarczy zabezpieczyć miejsce dookoła taśmą i folią. Po tym można przystąpić do lakierowania, co zwykle odbywa się w następujących krokach:

  • fragment karoserii przeznaczony do malowania jest szlifowany papierem ściernym i odtłuszczany benzyną ekstrakcyjną;

  • następnie na oczyszczony element nanosi się podkład i pozostawia do wyschnięcia;

  • w kolejnym kroku podkład jest lekko zmatowiany papierem ściernym i ponownie odtłuszczany;

  • na tak przygotowaną powierzchnię nanosi się warstwy lakieru ؘ– bazowego, bezbarwnego i zabezpieczającego – dając im czas na wyschnięcie;

  • na koniec lakier należy wypolerować.

Ile trwa lakierowanie samochodu?

Czas lakierowania pojazdu zależy w znacznej mierze od modelu auta oraz rodzaju lakieru. Samochody, w których zdemontowanie elementów nadwozia jest bardziej złożone, będą wymagać więcej pracy. Poszczególne typy lakieru mogą się natomiast różnić m.in. czasem schnięcia oraz ilością warstw koniecznych do nałożenia. Szacunkowo lakierowanie całego auta zajmuje mniej więcej 2-3 tygodnie. Jeżeli do pomalowania jest tylko jeden mniejszy element, to usługa zajmuje zwykle 1-2 dni. Lakierowanie pojedynczych fragmentów karoserii większej wielkości, jak np. drzwi, wymaga przeważnie około 3-5 dni.

Ile kosztuje pomalowanie samochodu?

Nie da się precyzyjnie określić, ile kosztuje lakierowanie samochodu. Każdy przypadek jest indywidualnie wyceniany. Na cenę wpływają szczegóły, takie jak m.in. wielkość pojazdu, ilość elementów do pomalowania, rodzaj lakieru oraz to, jak znaczne są uszkodzenia. Ponadto wysokość stawek jest zależna od lokalizacji warsztatu. Dlatego ostateczną kwotę może podać wyłącznie specjalista, który oceni nakład pracy i środków koniecznych do pozbycia się uszkodzeń karoserii. Jeżeli szukasz warsztatu, który pomoże Ci odnowić lakier w samochodzie, sprawdź oferty zamieszczone w serwisie Majsteria – w kategorii Serwis samochodowy. Możesz również dodać własne zlecenie wraz ze zdjęciami oraz opisem uszkodzeń. Fachowcy z Twojej okolicy będą mogli dzięki temu oszacować cenę naprawy i sami zgłoszą się do Ciebie z konkretną ofertą.

Usługi lakiernicze – cennik

Koszt lakierowania samochodu można oszacować orientacyjnie za pomocą średnich cen z różnych warsztatów. Poniżej prezentujemy cennik, który pozwala zorientować się w kosztach malowania poszczególnych elementów samochodu.

Rodzaj usługi Orientacyjna cena usługi
poprawki lakiernicze 50-100 zł
lakierowanie drzwi samochodu 700-1100 zł
malowanie nadkola 350-650 zł
lakierowanie dachu 1600-2400 zł
odnowienie lakieru bezbarwnego 900-1300 zł
lakierowanie całego samochodu 8000-15000 zł

Podsumowując, malowanie samochodu w każdym przypadku wymaga indywidualnego podejścia. Na koszt usługi wpływa tak wiele czynników, że ostateczną wycenę można otrzymać tylko od doświadczonego specjalisty. Warto jednak zadbać o lakier pojazdu nie tylko z uwagi na walory wizualne. Zniszczenia utrzymujące się na powierzchni karoserii mogą prowadzić do dalszej degradacji i w dłuższej perspektywie spowodować poważne problemy z korozją – szczególnie jeżeli powstały w newralgicznych miejscach. Dlatego, jeżeli lakier naszego auta lata swojej świetności ma już za sobą, warto rozważyć przywrócenie mu blasku – niezależnie od tego, czy chcemy uzyskać wyższą cenę podczas sprzedaży, czy też zamierzamy korzystać z pojazdu możliwie długo i bezproblemowo.

Zobacz też inne artykuły

Nabijanie klimatyzacji w samochodzie – na czym polega i ile kosztuje?
Usługi warsztatowe, serwis samochodowy
Klimatyzacja ma duży wpływ na komfort użytkowania auta. Latem pozwala schłodzić rozgrzane wnętrze pojazdu, a w deszczowych warunkach chłodny nawiew skierowany na szybę szybko usuwa zaparowanie. Skuteczna praca klimatyzacji jest możliwa jedynie, gdy układ jest wypełniony odpowiednim czynni...
Kiedy należy wymieniać olej w aucie – co ile kilometrów wykonywać serwis olejowy?
Usługi warsztatowe, serwis samochodowy
Regularna wymiana oleju silnikowego oraz kontrolowanie jego poziomu pomiędzy wymianami to obowiązkowe czynności dla każdego właściciela samochodu. W przeciwnym wypadku silnik będzie musiał mierzyć się z niedostatecznym smarowaniem, co w konsekwencji prowadzi do poważnych awarii. Jak prawi...