Co oznacza kontrolka silnika w samochodzie? Błędy check engine

Data publikacji-
AutorRedakcja portalu Majsteria
Długość czytania5 min

Zapalona kontrolka silnika jest sygnałem, że któryś z czujników nadzorujących pracę jednostki napędowej wykrył nieprawidłowości. Pojawienie się symbolu check engine może oznaczać niegroźną usterkę, która jest naprawdę błaha w usunięciu. Może to być jednak również zwiastun poważniejszych problemów z samochodem. Jakie są najczęstsze powody zapalenia się kontrolki silnika i co zrobić, gdy pojawi się ona na desce rozdzielczej naszego auta?

Co oznacza kontrolka silnika w samochodzie? Błędy check engine

Kontrolka silnika w samochodzie, czyli check engine – gdzie ją znajdziemy?

Kontrolka silnika to jeden z symboli, które można znaleźć na desce rozdzielczej pojazdu. Da się ją zauważyć podczas uruchamiania auta – wszystkie kontrolki samochodowe zapalają się na krótką chwilę po włączeniu zapłonu. Znak check engine w większości aut jest po prostu obrysem kształtu silnika. W niektórych modelach towarzyszy mu napis „check” lub „check engine”. Można spotkać też pojazdy, w których występuje sam tekst, bez grafiki.  

Ikona silnika jest obecna we wszystkich samochodach oferowanych w Europie od 2001 roku. Można ją spotkać również w starszych modelach, które zostały wyposażone w gniazdo diagnostyczne OBD-II. Zarówno kontrolka silnika, jak i złącze OBD-II to elementy systemów autodiagnostycznych, połączonych z elektronicznym sterownikiem motoru. Nie każda awaria jednostki napędowej powoduje zapalenie kontrolki check engine – sygnalizuje ona usterki podzespołów wyposażonych w czujniki elektroniczne.

Typowe awarie sygnalizowane kontrolką silnika

Wśród najczęstszych powodów zapalenia się kontrolki check engine należy wymienić:

  • awarię sondy lambda;

  • zużycie katalizatora;

  • usterkę układu wtryskowego;

  • awarię cewki zapłonowej;

  • uszkodzenie przewodów zapłonowych;

  • usterkę przepływomierza;

  • zapchany lub uszkodzony zawór recyrkulacji spalin (EGR);

  • rozładowany lub zużyty akumulator.

Co robić, gdy kontrolka silnika świeci się na żółto?

Żółta (w niektórych modelach aut pomarańczowa) kontrolka silnika zapala się, gdy system autodiagnostyczny pojazdu wykryje nieprawidłowość, która nie stanowi znacznego utrudnienia dla pracy jednostki. W takiej sytuacji można kontynuować jazdę, o ile nie pojawiają się przy tym żadne niepokojące objawy. Nie należy jednak lekceważyć komunikatu – bagatelizowanie żółtej kontrolki może doprowadzić do poważniejszych problemów, które będą znacznie bardziej kosztowne w usunięciu. Dlatego po pojawieniu się kontrolki w żółtym kolorze najlepiej możliwie szybko umówić wizytę u mechanika i w miarę możliwości zrezygnować z użytkowania pojazdu. 

Jeżeli szukasz pomocy w związku z awarią silnika, możesz ją znaleźć w serwisie Majsteria, w kategorii Serwis samochodowy. Możesz bezpłatnie dodać zlecenie, a fachowcy sami zgłoszą się do Ciebie z konkretną ofertą. Znajdziesz tam również kontakt do serwisów i mechaników, którzy działają w Twojej okolicy.

Co robić, gdy kontrolka silnika świeci się na czerwono?

Jeżeli kontrolka silnika na desce rozdzielczej świeci się kolorem czerwonym, to znak, że doszło do poważnej usterki. W takiej sytuacji nie należy kontynuować jazdy – najlepszym rozwiązaniem jest wezwanie lawety, która transportuje auto do serwisu. Jeżeli zdecydujesz się jechać dalej pomimo czerwonego symbolu check engine, możesz tym spowodować naprawdę poważne zniszczenia w obrębie jednostki napędowej.

 

Ważne

Niektóre poważne awarie są sygnalizowane żółtą kontrolką silnika. W takiej sytuacji nie świeci ona jednak światłem ciągłym, a mruga. Dlatego, jeżeli żółta kontrolka silnika na zmianę zapala się i gaśnie, najlepiej zachować się tak, jak w przypadku czerwonej kontrolki check engine, czyli natychmiast przerwać jazdę.   

Kontrolka silnika w samochodach wyposażonych w LPG

Zapalona (lub migająca) kontrolka silnika może sygnalizować także problemy z instalacją LPG. Jeśli zatem check engine pojawi się w samochodach zasilanych LPG, warto w pierwszej kolejności sprawdzić właśnie instalację gazową. Powodem takiego stanu rzeczy mogą być m.in.:

  • zapchany filtr LPG;

  • zużyty wtryskiwacz;

  • awaria parownika;

  • awaria reduktora.

Kasowanie check engine

Kontrolka silnika zapala się, gdy komputer otrzymuje z czujników informację o nieprawidłowościach. Błędy zostają zapisane w pamięci i powodują wyświetlanie ikony check engine. Najlepszym sposobem na pozbycie się kontrolki jest wizyta u mechanika. Specjalista może odczytać kody błędów pojazdu za pomocą testera diagnostycznego wpinanego w gniazdo OBD-II. Dzięki temu łatwo określi powód zapalenia się kontrolki i po usunięciu przyczyny problemu skasuje błąd z pamięci jednostki sterującej. Można również zdecydować się na samo usunięcie błędów. Kontrolka zniknie, jednak z czasem zapali się ponownie – awaria w dalszym ciągu będzie widoczna dla czujników.

Zdarza się, że kontrolka samoczynnie znika po jakimś czasie. Może to wywołać np. wilgoć, która przedostała się do czujnika. Po jej odparowaniu odczyty wrócą do normy, a po kilku dniach komputer wykasuje błędy z pamięci. Można również spróbować odpiąć ujemną klemę akumulatora lub kilkukrotnie włączyć i wyłączyć zapłon. Jeżeli zapalenie się kontrolki było efektem chwilowej nieprawidłowości, to powinna ona zniknąć. W przeciwnym wypadku konieczna będzie wizyta w serwisie.

Podsumowując, kontrolka check engine sygnalizuje problemy z pracą silnika, ale może wynikać również z awarii m.in. elementów układu wydechowego czy instalacji LPG. Nie należy lekceważyć zapalenia się ikony silnika, ale nie trzeba też od razu wpadać w panikę – w wielu przypadkach będzie to łatwa w usunięciu niedogodność lub po prostu chwilowy błąd odczytu. Dalsze działanie jest jednak uzależnione od koloru kontrolki oraz tego, czy nie towarzyszą jej inne niepokojące objawy. Wizyta w serwisie pozwoli rozwiać wątpliwości i jest najlepszym sposobem na to, aby ustrzec się poważniejszych komplikacji spowodowanych usterką.

Zobacz też inne artykuły

Lakierowanie samochodu – jak przebiega i jaki jest koszt malowania auta?
Usługi warsztatowe, serwis samochodowy
Lakierowanie samochodu to proces bardziej złożony niż może się wydawać. Osiągnięcie idealnego efektu wymaga wieloetapowej pracy. Dzięki temu zniszczone elementy karoserii mogą odzyskać nieskazitelny wygląd na długi czas. Cena lakierowania samochodu jest zależna od zakresu usługi. Malo...
Nabijanie klimatyzacji w samochodzie – na czym polega i ile kosztuje?
Usługi warsztatowe, serwis samochodowy
Klimatyzacja ma duży wpływ na komfort użytkowania auta. Latem pozwala schłodzić rozgrzane wnętrze pojazdu, a w deszczowych warunkach chłodny nawiew skierowany na szybę szybko usuwa zaparowanie. Skuteczna praca klimatyzacji jest możliwa jedynie, gdy układ jest wypełniony odpowiednim czynni...