Co oznaczają zielone lub niebieskie kontrolki w samochodzie?

Data publikacji-
AutorRedakcja portalu Majsteria
Długość czytania4 min

Kontrolki pojawiające się na desce rozdzielczej auta są bardzo pomocne. Niektóre wskazują, że określone układy, na przykład bezpieczeństwa, działają poprawnie, natomiast inne mogą informować o awarii. Z naszego artykułu dowiesz się, co oznacza zielona i niebieska kontrolka w samochodzie.

Co oznaczają zielone lub niebieskie kontrolki w samochodzie?

Funkcje kontrolek w samochodzie

Kontrolki na desce rozdzielczej są nieodzowne, aby kierowca mógł bezpiecznie poruszać się pojazdem po drodze. Kierując się ich wskazaniami, można ustalić, czy wszystkie kluczowe układy w aucie działają poprawnie oraz, czy nie pojawiły się oznaki poważnej awarii.

W zależności od koloru i symbolu, kontrolki mogą pełnić funkcje:

  • informacyjne – kolory zielony lub niebieski wskazują, jakie funkcje w samochodzie są aktualnie włączone;

  • informacyjno-ostrzegawcze – jeśli pomarańczowe lub żółte kontrolki świecą się stale, informują o niewłaściwym działaniu określonych układów, na przykład systemu monitorowania ciśnienia w oponach (wyjątkiem jest żółta kontrolka świateł przeciwmgłowych tylnych); po ich zapaleniu, warto udać się do serwisu, by wyjaśnić, co jest przyczyną wskazań na desce rozdzielczej;

  • ostrzegawcze – kontrolki w kolorze czerwonym wskazują na poważną awarię, dlatego po ich zaświeceniu się należy niezwłocznie zatrzymać samochód i wezwać pomoc drogową.

Niektóre kontrolki mogą świecić się przez cały czas – dotyczy to na przykład tych, które informują o oświetleniu zewnętrznym pojazdu. Inne, jak kontrolka poduszki powietrznej, zapalają się w momencie włączenia zapłonu, jeszcze przed uruchomieniem silnika, i świecą się przez kilka sekund.

Chcesz wiedzieć, co zrobić, gdy w samochodzie świecą się kontrolki oleju lub silnika? Przeczytaj artykuł: Kontrolki samochodowe – co warto o nich wiedzieć.

Co oznacza zielona kontrolka w samochodzie?

Zielona kontrolka ma jedynie charakter informacyjny. Zwykle dotyczy oświetlenia. Pojawia się po zapaleniu świateł:

  • mijania, czyli krótkich – wskazuje na to symbol reflektora z promieniami skierowanymi ukośnie ku ziemi;

  • dziennych –  symbol jest identyczny, jak w przypadku świateł mijania;

  • pozycyjnych (postojowych) – symbol 2 reflektorów, których promienie są skierowane na zewnątrz;

  • przeciwmgielnych przednich – symbol reflektora z przekreślonymi promieniami, które znajdują się po jego lewej stronie.

Zielona kontrolka w samochodzie dotyczy również włączonych kierunkowskazów. Poza tym może ona informować, że uruchomione zostały określone systemy, w które wyposażony jest Twój samochód. Przykładem jest tempomat (symbol koła z licznikiem i strzałką wskazującą prędkość), asystent pokonywania wzniesień (symbol auta poruszającego się do góry) czy system wspomagania parkowania (literka „P” wpisana w okrąg, często z niewielkim trójkątem z boku).

Chcesz dowiedzieć się więcej na temat kontrolek w samochodzie? Zapoznaj się z artykułem: Co oznaczają żółte kontrolki w samochodzie?

Niebieska kontrolka płynu chłodniczego

Niebieska kontrolka z symbolem termometru zanurzonego w cieczy wskazuje, że płyn chłodniczy ma niską temperaturę. Po nagrzaniu silnika powinna zniknąć. Pamiętaj, że dopóki się świeci, powinieneś unikać dynamicznej jazdy. W przypadku pojazdów z silnikiem Diesla zmniejszy to ryzyko uszkodzenia turbosprężarki.

 

Ważne:

Na desce rozdzielczej może pojawić się nie tylko niebieska kontrolka temperatury. W takim kolorze występuje również lampka wskazująca na używanie świateł drogowych (długich). Jej symbol to reflektor z 3 poziomymi liniami.

Co robić, kiedy zapali się niebieska lub zielona kontrolka?

Jeśli zapali się zielona kontrolka w samochodzie, nie musisz nic robić. Warto jedynie zareagować wówczas, gdy po włączeniu na przykład świateł mijania albo pozycyjnych na desce rozdzielczej nie wyświetli się żadna lampka. Może to świadczyć o przepaleniu któregoś z bezpieczników, dlatego warto go od razu wymienić.

Z kolei, gdy cały czas świeci się lub miga niebieska kontrolka płynu chłodniczego (ewentualnie gdy zaświeci się w trakcie jazdy), warto zatrzymać samochód i sprawdzić poziom płynu w zbiorniczku wyrównawczym. Jeśli po jego uzupełnieniu problem nadal występuje, należy udać się do serwisu, gdyż przyczyną może być awaria, na przykład termostatu. Profesjonalne warsztaty działające w Twojej okolicy szybko i wygodnie znajdziesz w serwisie Majsteria, w kategorii Serwis samochodowy.

Zobacz też inne artykuły

Lakierowanie samochodu – jak przebiega i jaki jest koszt malowania auta?
Usługi warsztatowe, serwis samochodowy
Lakierowanie samochodu to proces bardziej złożony niż może się wydawać. Osiągnięcie idealnego efektu wymaga wieloetapowej pracy. Dzięki temu zniszczone elementy karoserii mogą odzyskać nieskazitelny wygląd na długi czas. Cena lakierowania samochodu jest zależna od zakresu usługi. Malo...
Nabijanie klimatyzacji w samochodzie – na czym polega i ile kosztuje?
Usługi warsztatowe, serwis samochodowy
Klimatyzacja ma duży wpływ na komfort użytkowania auta. Latem pozwala schłodzić rozgrzane wnętrze pojazdu, a w deszczowych warunkach chłodny nawiew skierowany na szybę szybko usuwa zaparowanie. Skuteczna praca klimatyzacji jest możliwa jedynie, gdy układ jest wypełniony odpowiednim czynni...