Żółte kontrolki w aucie – czy jest się czym martwić?
Kontrolki w kolorze żółtym ostrzegają o tym, że stan układów i podzespołów samochodu się pogorszył. Mogą one informować m.in. o niskim poziomie płynów i zużyciu niektórych elementów eksploatacyjnych. Sygnalizują także pomniejsze awarie. Zwykle nie trzeba zatrzymywać się natychmiast, gdy tylko na tablicy przyrządów pojawi się żółta kontrolka. Opis kontrolek na desce rozdzielczej sugeruje, co należy zrobić w danym przypadku.
Dlatego kierowcy powinni znać symbolikę poszczególnych piktogramów – dalsze działanie jest zależne od tego, który z nich pojawi się na zegarach pojazdu. Czasem wystarczy postój na najbliższej stacji paliw, a czasem konieczna będzie jak najszybsza wizyta u mechanika. Dlatego dobrze jest zapoznać się ze wszystkim, co warto wiedzieć o kontrolkach samochodowych, jeszcze zanim któraś z nich się zapali. Dzięki temu nasza reakcja nie będzie tak nerwowa, gdy jaskrawe światełko pojawi się znienacka np. podczas szybkiej jazdy autostradą.
Ważne:
Kolory kontrolek w samochodach nie są w żaden sposób znormalizowane. Dlatego mogą się one różnić odcieniem w modelach od różnych producentów. W efekcie można się spotkać z autami, w których zamiast żółtych kontrolek wykorzystano pomarańczowe. Dla niektórych kierowców może to być mylące – szczególnie jeżeli wcześniej spotkali tylko żółte kontrolki, a w ich kolejnym samochodzie zapala się pomarańczowa lampka. Nie oznacza to jednak, że awaria jest większa – dopiero czerwona kontrolka informuje o poważniejszych problemach wymagających natychmiastowego zatrzymania się.