Co oznaczają żółte kontrolki w samochodzie?

Data publikacji-
AutorRedakcja portalu Majsteria
Długość czytania5 min

Gdy z samochodem dzieje się coś złego albo chociażby coś nietypowego, zazwyczaj odpowiednie informacje pojawiają się na desce rozdzielczej. Żółte kontrolki oznaczają problem, który wymaga podjęcia działania stosunkowo szybko. Dalsza jazda jest zwykle możliwa i nie trzeba wzywać lawety. Całkowite zignorowanie komunikatu i użytkowanie samochodu w takim stanie może jednak sprawić, że usterka przerodzi się w naprawdę poważną awarię. Jak postępować, gdy na zegarach samochodu pojawi się żółta kontrolka?

Co oznaczają żółte kontrolki w samochodzie?

Żółte kontrolki w aucie – czy jest się czym martwić?

Kontrolki w kolorze żółtym ostrzegają o tym, że stan układów i podzespołów samochodu się pogorszył. Mogą one informować m.in. o niskim poziomie płynów i zużyciu niektórych elementów eksploatacyjnych. Sygnalizują także pomniejsze awarie. Zwykle nie trzeba zatrzymywać się natychmiast, gdy tylko na tablicy przyrządów pojawi się żółta kontrolka. Opis kontrolek na desce rozdzielczej sugeruje, co należy zrobić w danym przypadku. 

Dlatego kierowcy powinni znać symbolikę poszczególnych piktogramów – dalsze działanie jest zależne od tego, który z nich pojawi się na zegarach pojazdu. Czasem wystarczy postój na najbliższej stacji paliw, a czasem konieczna będzie jak najszybsza wizyta u mechanika. Dlatego dobrze jest zapoznać się ze wszystkim, co warto wiedzieć o kontrolkach samochodowych, jeszcze zanim któraś z nich się zapali. Dzięki temu nasza reakcja nie będzie tak nerwowa, gdy jaskrawe światełko pojawi się znienacka np. podczas szybkiej jazdy autostradą. 

 

Ważne:

Kolory kontrolek w samochodach nie są w żaden sposób znormalizowane. Dlatego mogą się one różnić odcieniem w modelach od różnych producentów. W efekcie można się spotkać z autami, w których zamiast żółtych kontrolek wykorzystano pomarańczowe. Dla niektórych kierowców może to być mylące – szczególnie jeżeli wcześniej spotkali tylko żółte kontrolki, a w ich kolejnym samochodzie zapala się pomarańczowa lampka. Nie oznacza to jednak, że awaria jest większa – dopiero czerwona kontrolka informuje o poważniejszych problemach wymagających natychmiastowego zatrzymania się.

Co oznacza żółta kontrolka silnika?

Żółta kontrolka silnika informuje o tym, że sterownik silnika wykrył w trakcie pracy jednostki utrzymujące się lub powtarzalne nieprawidłowości. Pojedyncze przypadki odchyleń od normy zdarzają się sporadycznie, dlatego są pomijane i nie wywołują komunikatu. Jeżeli jednak żółty symbol z obrysem bloku silnika lub napisem „check engine” nie gaśnie nawet po wyłączeniu i ponownym uruchomieniu silnika, warto możliwie szybko umówić wizytę u mechanika.

W serwisie będzie można określić dokładnie, co oznacza kontrolka silnika w samochodzie. Błędy check engine odczytane przez komputer diagnostyczny wskażą, który czujnik wykrył nieprawidłowości. Dzięki temu, jak po nitce do kłębka można dojść do podzespołu wymagającego naprawy. Dalsza jazda jest możliwa, jeżeli nie ma innych objawów, ale zaleca się zrezygnować z użytkowania pojazdu do czasu usunięcia przyczyny awarii.

Co oznacza żółta kontrolka oleju?

Żółta kontrolka oleju zapala się, gdy poziom oleju silnikowego w samochodzie staje się zbyt niski. Należy wówczas spokojnie dojechać do najbliższej stacji paliw. Na stacji można zakupić odpowiedni olej i uzupełnić braki, co pozwoli bezpiecznie kontynuować jazdę. Poziom oleju nie obniża się jednak bez przyczyny. Jeżeli ubyło go na tyle dużo, że pojawiła się żółta kontrolka, to zapewne wkrótce znów będzie trzeba zrobić dolewkę. Dlatego w takiej sytuacji również warto odwiedzić mechanika, by usunąć przyczynę problemu.

Szukając mechanika, warto odwiedzić serwis usługowy Majsteria. W kategorii Serwis samochodowy możesz bezpłatnie zamieścić własne ogłoszenie, w którym opiszesz zaistniały problem z autem. Fachowcy działający w Twojej okolicy zgłoszą się do Ciebie z konkretną ofertą.

Co oznacza żółta kontrolka z wykrzyknikiem?

W samochodach występują różne rodzaje żółtych kontrolek z wykrzyknikiem. Każda z nich sygnalizuje problem z innym układem pojazdu:

  • koło zębate z wykrzyknikiem oznacza problem ze skrzynią biegów;

  • wykrzyknik w trójkącie otoczonym niedomkniętym okręgiem ze strzałką sygnalizuje awarię systemów bezpieczeństwa jazdy, jak np. ESP czy kontrola trakcji;

  • wykrzyknik umieszczony pomiędzy dwoma łukami, które w dolnej części są połączone liną z pięcioma charakterystycznymi zgrubieniami, oznacza zbyt niskie ciśnienie w ogumieniu;

  • wykrzyknik w kółeczku, dookoła którego rozchodzą się promienie, informuje o przepalonej żarówce lub innej awarii oświetlenia zewnętrznego.

Co robić, kiedy zapalą się żółte kontrolki na desce rozdzielczej?

Podsumowując, gdy na desce rozdzielczej pojawi się żółta kontrolka, nie należy panikować. Zwykle oznacza ona pomniejszy problem, który dosyć łatwo usunąć. Przykładowo, gdy zapala się kontrolka oświetlenia zewnętrznego, najczęściej wystarczy po prostu wymienić przepalone żarówki samochodowe. Po pojawieniu się żółtej kontrolki należy jednak zwracać uwagę na zachowanie samochodu. Kontrolka ciśnienia opon może zapalić się przez naturalny ubytek powietrza w kołach. Wówczas wystarczy zatrzymać się na stacji i uzupełnić poziom ciśnienia. Może to być jednak również przebicie, które powoduje brak możliwości dalszej jazdy. Gdy na desce pojawi się żółta kontrolka, która wymaga dokładniejszej diagnostyki (np. kontrolka silnika), należy koniecznie wybrać się z autem do mechanika.

Zobacz też inne artykuły

Lakierowanie samochodu – jak przebiega i jaki jest koszt malowania auta?
Usługi warsztatowe, serwis samochodowy
Lakierowanie samochodu to proces bardziej złożony niż może się wydawać. Osiągnięcie idealnego efektu wymaga wieloetapowej pracy. Dzięki temu zniszczone elementy karoserii mogą odzyskać nieskazitelny wygląd na długi czas. Cena lakierowania samochodu jest zależna od zakresu usługi. Malo...
Nabijanie klimatyzacji w samochodzie – na czym polega i ile kosztuje?
Usługi warsztatowe, serwis samochodowy
Klimatyzacja ma duży wpływ na komfort użytkowania auta. Latem pozwala schłodzić rozgrzane wnętrze pojazdu, a w deszczowych warunkach chłodny nawiew skierowany na szybę szybko usuwa zaparowanie. Skuteczna praca klimatyzacji jest możliwa jedynie, gdy układ jest wypełniony odpowiednim czynni...