Auto na gaz – obowiązki właściciela
Montaż instalacji LPG w samochodzie jest bardzo korzystny, gdyż pozwoli zaoszczędzić na wydatkach na paliwo. Wymaga jednak dopilnowania pewnych formalności. Chodzi między innymi o dokonanie odpowiedniego wpisu w dowodzie rejestracyjnym – pojawi się w nim adnotacja typu „Gaz” albo „Przystosowany do zasilania gazem”. W ciągu 30 dni od montażu trzeba złożyć wniosek w Wydziale Komunikacji, pamiętając o przyniesieniu ze sobą:
-
dokumentu potwierdzającego tożsamość;
-
dowodu rejestracyjnego i karty pojazdu;
-
świadectwa homologacji sposobu montażu;
-
atestu zbiornika;
-
faktury za wykonanie montażu instalacji.
Samochód zasilany LPG wymaga regularnego serwisowania – najlepiej odwiedzać zaufany warsztat co 10–15 tys. km. Jest to konieczne, aby pojazd był bezpiecznie eksploatowany i nie doszło na przykład do wycieku gazu. Przegląd auta z gazem w warsztacie polega na:
-
sprawdzeniu szczelności układu;
-
ewentualnej wymianie filtrów fazy ciekłej i lotnej;
-
podłączeniu samochodu do komputera diagnostycznego i zweryfikowaniu mapy wtrysku.
Ponadto co 50–60 tys. km należy sprawdzić stan wtryskiwaczy, a po około 100 tys. km reduktor. Aby mieć pewność, że przegląd auta z gazem przebiegnie profesjonalnie, postaw na sprawdzonych fachowców, którzy specjalizują się w serwisowaniu pojazdów zasilanych LPG i dysponują odpowiednim sprzętem oraz oprogramowaniem. Znajdziesz ich w serwisie Majsteria, w kategorii Serwis samochodowy. Dodaj zlecenie i zaczekaj na kontakt ze strony wykonawców albo przeszukaj zamieszczone oferty.
