Kiedy należy wymieniać olej w aucie – co ile kilometrów wykonywać serwis olejowy?

Data publikacji-
AutorRedakcja portalu Majsteria
Długość czytania7 min

Regularna wymiana oleju silnikowego oraz kontrolowanie jego poziomu pomiędzy wymianami to obowiązkowe czynności dla każdego właściciela samochodu. W przeciwnym wypadku silnik będzie musiał mierzyć się z niedostatecznym smarowaniem, co w konsekwencji prowadzi do poważnych awarii. Jak prawidłowo sprawdzać poziom oleju i kiedy należy go wymienić, aby utrzymać jednostkę napędową w jak najlepszej kondycji? Wszystkie istotne kwestie z tym związane wyjaśniamy poniżej.

Kiedy należy wymieniać olej w aucie – co ile kilometrów wykonywać serwis olejowy?

Kontrola poziomu oleju w samochodzie

Sprawdzanie poziomu oleju pozwala określić, czy jego ilość w układzie wciąż jest wystarczająca do zapewnienia silnikowi optymalnych parametrów pracy. Pełni on nie tylko funkcję smarującą. Pozostałe zadania oleju silnikowego to:

  • oczyszczanie silnika i przenoszenie osadów oraz zanieczyszczeń na filtr oleju;

  • odbieranie nadmiaru ciepła z najbardziej obciążonych podzespołów silnika;

  • ochrona antykorozyjna;

  • uszczelnianie niektórych elementów jednostki napędowej.

Jak sprawdzić poziom oleju? Najczęściej służy do tego bagnet olejowy, który znajduje się pod maską pojazdu. Należy wyjąć bagnet i odczytać wynik pomiaru na wskaźniku poziomu na końcu bagnetu. Powinien być on zawarty pomiędzy liniami wyznaczającymi minimum oraz maksimum – najlepiej mniej więcej na wysokości ¾ skali. Niektóre nowoczesne modele samochodów są pozbawione bagnetu – do kontroli poziomu oleju służy wówczas komputer pokładowy.

Aby pomiar był maksymalnie wiarygodny, należy dokonywać go po zaparkowaniu samochodu na równej powierzchni. Silnik powinien być zimny – najlepiej mierzyć poziom oleju po dłuższym postoju. To szczególnie istotne, gdy na desce rozdzielczej pojawi się kontrolka oleju silnikowego – pomiar dokonany natychmiast po zatrzymaniu auta nie odda rzeczywistej ilości oleju w układzie.

 

Ważne:

Kontrolę poziomu oleju należy przeprowadzać co około 500-1500 kilometrów. Pobór oleju jest szczególnie widoczny w jednostkach małolitrażowych – zwłaszcza w silnikach z turbo. Mniej wysilone silniki o większej pojemności zwykle lepiej radzą sobie ze zużyciem oleju. Jego poziom należy zweryfikować także przed każdym dłuższym wyjazdem. Kierowcy, którzy jeżdżą niewiele, powinni profilaktycznie sprawdzać poziom oleju.

Co ile wymieniać olej w samochodzie?

To jak często wymieniać olej silnikowy, jest zależne przede wszystkim od rodzaju pojazdu i sposobu jego użytkowania. Obecnie wielu producentów rekomenduje wymianę oleju w formule tzw. long-life. W założeniu taki olej powinien być wymieniany co około 25-30 tys. km. Specjaliści wskazują jednak, że w większości przypadków nie jest to rozsądne rozwiązanie – samochód musiałby być użytkowany niezwykle łagodnie, wyłącznie do bardzo spokojnej jazdy na trasach ze stałą prędkością. Jak często należy zatem wymieniać olej w samochodzie? Mechanicy zalecają wymianę oleju co:

  • 10-15 tys. km w samochodach użytkowanych zarówno w mieście, jak i na trasach;

  • 15-20 tys. km w samochodach użytkowanych na długich dystansach – rzadkie gaszenie i odpalanie silnika;

  • około 10 tys. km w samochodach użytkowanych przede wszystkim w mieście – częste gaszenie i odpalanie silnika oraz sporo czasu spędzonego w korkach.

  • około 8 tys. km w samochodach o sportowej charakterystyce pracy silnika;

  • 5-7 tys. km w autach użytkowanych na torach wyścigowych i pojazdach wykorzystywanych do jazdy w wymagających warunkach terenowych.

Jeżeli pokonujemy autem niewielkie dystanse, to olej należy wymieniać co około 12 miesięcy.

Jak wymienić olej w samochodzie?

Czy można samemu wymienić olej w samochodzie? Teoretycznie tak, jednak niezbędne będzie do tego spuszczenie starego oleju – ta czynność wymaga użycia podnośnika lub wjazdu na kanał. Dlatego najłatwiej wykonać wymianę w serwisie. Odpowiednią placówkę zlokalizowaną w swojej okolicy możesz znaleźć np. na portalu usługowym Majsteria, w kategorii Serwis samochodowy. Wymiana oleju nie jest szczególnie kosztowną czynnością, szczególnie w porównaniu z takimi usługami jak np. lakierowanie samochodu. To drugie zdecydowanie warto powierzyć specjalistom.

Ile trwa wymiana oleju? Wprawieni specjaliści są w stanie wykonać serwis olejowy w około 20-30 min. Jeżeli jednak koniecznie chcemy przeprowadzić wymianę na własną rękę, to może to zająć trochę dłużej. W takiej sytuacji należy postąpić wg poniższego schematu:

  • wjedź samochodem na kanał lub ustaw go na podnośniku, pamiętaj o zaciągnięciu hamulca ręcznego;

  • otwórz maskę i odkręć korek oleju w górnej części silnika – jeżeli korzystasz z podnośnika, unieś po tym auto do góry;

  • podstaw naczynie na zużyty olej pod korek spustowy miski olejowej;

  • odkręć korek w misce olejowej, odczekaj aż cały olej spłynie;

  • wymień stary filtr oleju na nowy – przed włożeniem nowego filtra trzeba przesmarować jego uszczelkę niewielką ilością świeżego oleju;

  • zakręć korek spustowy w misce olejowej – pamiętaj, aby zamontować wraz z nim nową uszczelkę;

  • wlej nowy olej – jego ilość i parametry muszą zgadzać się z zaleceniami producenta samochodu, zakręć korek wlewu w silniku; 

  • odczekaj kilka minut, po czym sprawdź poziom oleju bagnetem – jeżeli mieści się w normie, zapal silnik na kilka minut;

  • po zgaszeniu silnika należy ponownie zmierzyć poziom oleju, który może być niższy niż przed chwilą – w razie potrzeby uzupełniamy jego ilość, czekamy kilka minut i dokonujemy pomiaru – tę czynność powtarzamy do osiągnięcia optymalnego poziomu oleju w układzie. 

 

Ważne:

Podczas samodzielnej wymiany oleju należy pamiętać o odpowiednich środkach ostrożności – jak m.in. okulary oraz rękawice ochronne. Silnik samochodu nie powinien być całkowicie zimny. Zużyty olej oraz filtr muszą zostać oddane do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych.

Wymiana oleju w samochodzie razem z filtrem

Przy każdej wymianie oleju należy koniecznie wymieniać również filtr. Wymiana oleju wraz z filtrem jest jedynym sposobem na zapewnienie właściwego smarowania silnika. W trakcie eksploatacji pojazdu filtr zapycha się m.in. przez opiłki metali i traci swoją drożność. W efekcie pozostawienie starego filtra sprawi, że w nowym oleju pojawią się zanieczyszczenia. Ponadto zapchany filtr utrudnia przepływ oleju, przez co podzespoły silnika muszą mierzyć się z niedostatecznym smarowaniem.

Po czym poznać, że olej jest do wymiany – symptomy

Po czym poznać, że należy wymienić olej w samochodzie? Przede wszystkim należy pilnować interwałów wymiany zalecanych przez mechaników. Warto jednak zwracać uwagę na stan środka smarnego w trakcie pomiaru jego poziomu. Jeżeli olej jest bardzo czarny i utrzymuje się w nim zapach spalenizny, to należy wymienić go niezwłocznie. Dobrze jest również rozetrzeć nieco oleju zebranego z bagnetu między palcami – jeśli da się wyczuć w nim opiłki i zabrudzenia, to również trzeba czym prędzej wykonać serwis olejowy. 

Ile można przejechać bez wymiany oleju?

Zalecenia co do częstotliwości wymiany oleju dotyczą kierowców, którzy chcą korzystać z auta możliwie długo i bezawaryjnie. Oczywiście silnik nie zatrze się natychmiast po przekroczeniu dystansu, po którym zaplanowano wymianę. Jednak regularne przeciąganie wymiany w czasie skróci żywotność podzespołów silnika takich jak m.in. panewki. W efekcie doprowadzi to do konieczności remontu jednostki napędowej.

Podsumowując, regularna wymiana oleju wraz z filtrem jest niezbędna dla zachowania silnika w dobrej kondycji. Interwały wymiany są w dużej mierze zależne od rodzaju silnika i sposobu użytkowania pojazdu. Pomiędzy wymianami należy też kontrolować poziom i stan oleju silnikowego – dzięki temu można w porę wykryć ubytki oraz problemy ze smarowaniem silnika.

Zobacz też inne artykuły

Nabijanie klimatyzacji w samochodzie – na czym polega i ile kosztuje?
Usługi warsztatowe, serwis samochodowy
Klimatyzacja ma duży wpływ na komfort użytkowania auta. Latem pozwala schłodzić rozgrzane wnętrze pojazdu, a w deszczowych warunkach chłodny nawiew skierowany na szybę szybko usuwa zaparowanie. Skuteczna praca klimatyzacji jest możliwa jedynie, gdy układ jest wypełniony odpowiednim czynni...
Lakierowanie samochodu – jak przebiega i jaki jest koszt malowania auta?
Usługi warsztatowe, serwis samochodowy
Lakierowanie samochodu to proces bardziej złożony niż może się wydawać. Osiągnięcie idealnego efektu wymaga wieloetapowej pracy. Dzięki temu zniszczone elementy karoserii mogą odzyskać nieskazitelny wygląd na długi czas. Cena lakierowania samochodu jest zależna od zakresu usługi. Malo...