Oczyszczanie szamba. Czy można to zrobić samodzielnie, czy należy wynająć specjalistę do opróżniania szamba?

Data publikacji-
AutorRedakcja portalu Majsteria
Długość czytania5 min

Opróżnianie szamba jest potrzebne, aby nie doszło do przedostania się nieczystości do gruntu, a także powstania przykrej woni w pobliżu zbiornika. Jeśli korzystasz z pojemnika bezodpływowego, powinieneś zadbać również o regularne czyszczenie instalacji. Jak to zrobić? Tego dowiesz się z naszego poradnika.

Oczyszczanie szamba. Czy można to zrobić samodzielnie, czy należy wynająć specjalistę do opróżniania szamba?

Opróżnianie szamba – co mówią przepisy?

Jak wynika z ustawy z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, właściciele nieruchomości mają obowiązek przyłączenia się do sieci kanalizacyjnej. Jeśli ze względów ekonomicznych bądź technicznych nie jest to możliwe, jednym z rozwiązań pozostaje zbiornik bezodpływowy. W jego przypadku konieczne jest pozbywanie się nieczystości ciekłych.

Jeśli chodzi o opróżnianie szamba, przepisy wymagają:

  • podpisania umowy z firmą asenizacyjną, która ma zezwolenie na wywóz ścieków na terenie danej gminy;

  • przechowywania tej umowy, a także dowodów uiszczania opłat za usługi świadczone przez taką firmę.

Gdy zastanawiasz się, jak opróżnić szambo na działce, zadbaj o to, aby zrobić to zgodnie z wymogami prawnymi. Niedozwolone jest wylewanie nieczystości na własną lub cudzą działkę, do rowu przy drodze bądź na łąkę, gdyż grozi za to kara pieniężna w wysokości do 5000 zł. Można ją otrzymać także za utrudnianie kontroli urzędnikom gminnym. Ponadto właściciel nieruchomości musi dopilnować, aby ścieki nie trafiły do gruntu, na przykład w wyniku nieszczelności między kręgami betonowymi czy przez uszkodzenia mechaniczne plastikowego pojemnika.

 

Jak często trzeba opróżniać szambo?

Przepisy nic nie mówią na temat tego, jak często należy opróżniać szambo. Przyjmuje się, że w przypadku zbiornika o pojemności 10–12 m³, który w zupełności wystarczy na potrzeby 4-osobowej rodziny, częstotliwość wynosi 3–4 tygodnie.

Jest to jednak indywidualna sprawa i zależy na przykład od nawyków kąpielowych (mycie w wannie to większe zużycie wody w porównaniu do prysznica) oraz tego, czy w domu są małe dzieci. Dlatego warto zainwestować w czujnik napełnienia szamba, który pozwoli na bieżąco monitorować poziom ścieków.

 

Ile kosztuje wywóz szamba?

Stawki za opróżnianie szamba są zróżnicowane regionalnie – średnio wynoszą od 400 do 550 zł. W cenie jest przyjazd szambiarki o pojemności 10 m³. Jeśli zależy Ci na sprawnej realizacji usługi, wejdź do serwisu Majsteria, w kategorię Wywóz szamba. Znajdziesz tam oferty firm asenizacyjnych z całej Polski. Możesz również dodać własne zlecenie i poczekać na kontakt ze strony przedsiębiorców.

 

Sposoby na to, by rzadziej opróżniać szambo

Aby nie martwić się tym, że trzeba często przeprowadzać opróżnianie szamba, polecamy zastosować:

  • zbiornik wielokomorowy, w którym oddzielnie gromadzone są nieczystości stałe i ciekłe;

  • podwójną instalację sanitarną – woda z prysznica, wanny czy zmywarki trafia do zbiornika z opaską drenażową, natomiast z toalety do szamba.

Innym rozwiązaniem jest szambo ekologiczne. Składa się z bezodpływowego zbiornika na nieczystości, a także drenażu rozsączającego, który dzięki koszom filtracyjnym pozwala rozprowadzić oczyszczone ścieki w gruncie. Jeśli szukasz więcej informacji na temat szamba ekologicznego, a także alternatywnych rozwiązań względem niego, sięgnij do artykułu: Przewodnik po szambach: Co musisz wiedzieć przed zakupem.

 

Jak samodzielnie oczyścić szambo?

Czyszczenie szamba z mułu i innych osadów nie jest trudne – nie musisz zatrudnić specjalnej ekipy, chyba że zbiornik jest zatkany. W większości wypadków wystarczy zastosować biopreparat bakteryjny pod postacią płynu czy tabletek, który umieszcza się w muszli klozetowej. Dzięki niemu pozbędziesz się:

  • zatorów, które mogą zapychać toaletę;

  • niebezpiecznych gazów, jak siarkowodór albo amoniak;

  • nieprzyjemnych zapachów wydobywających się ze zbiornika.

Warto wiedzieć:

Najlepiej zastosować ekologiczny preparat do czyszczenia szamba, który zawiera naturalne szczepy bakterii. Środki chemiczne wprawdzie działają szybciej, to jednak niszczą również te mikroorganizmy, które rozkładają nieczystości. Poza tym osadzają się na ścianach i dnie zbiornika.

 

Czy szambo ekologiczne trzeba opróżniać?

Masz w domu szambo ekologiczne? Jak często opróżniać taki zbiornik? Te pytania niewątpliwie zadają sobie ich posiadacze. Dzięki temu, że część ścieków trafia do gruntu, częstotliwość wywozu nieczystości jest mniejsza niż w przypadku tradycyjnego pojemnika i wynosi nawet 12–18 miesięcy. Dokładne informacje znajdziesz w instrukcji użytkowania takiego szamba.

 

Przyłącze do opróżniania szamba

Jeśli nie chcesz, aby szambiarka zniszczyła Twoją działkę, świetnie sprawdzi się szybkozłączka do opróżniania szamba bez wjazdu na posesję. Zwykle jest wykonana z polietylenu. Zakopuje się ją w ziemi na głębokości około 0,5 m, z niewielkim spadkiem w kierunku zbiornika. Jeden koniec wprowadza się do szamba, a drugi montuje w cokole ogrodzenia albo w ścianie czy murze.

Przyłącze do opróżniania szamba bezpośrednio przypina się do węża beczkowozu. W ten sposób wywóz nieczystości może odbyć się nawet pod nieobecność domowników. Trzeba pamiętać, że ze względu na ograniczoną wydajność pomp asenizacyjnych, rozwiązanie sprawdzi się jedynie tam, gdzie odległość szamba od złączki wynosi kilka metrów. Zaletą jest to, że montaż urządzenia nie wymaga uzyskania pozwolenia na budowę i jest możliwy również w przypadku istniejących instalacji.

Podsumowując, regularne opróżnianie i oczyszczanie szamba to sposób na zapewnienie sobie pełnego komfortu podczas użytkowania kanalizacji oraz wydłużenie żywotności zbiornika. Ścieki trzeba usuwać maksymalnie co 3–4 tygodnie, a w przypadku szamba ekologicznego w odstępie 1–1,5 roku. Warto dbać o zbiornik bezodpływowy, stosując biopreparaty bakteryjne wlewane do muszli.

 

Zobacz też inne artykuły

Koszty wywozu szamba – cennik usług w poszczególnych województwach
Wywóz szamba
Opróżnianie zbiornika bezodpływowego jest konieczne, aby nie doszło do jego przepełnienia i wycieku nieczystości oraz powstania nieprzyjemnego zapachu. Jeśli interesuje Cię koszt wywozu szamba, aktualne stawki znajdziesz w naszym poradniku. Dowiesz się z niego ponadto, jak często wyw...
Rodzaje szamb i ich zastosowanie – jak wybrać najlepszą opcję?
Wywóz szamba
Zbiornik bezodpływowy jest idealnym wyborem wówczas, gdy ze względów ekonomicznych nie możesz podłączyć się do kanalizacji albo Twój dom znajduje się na podmokłym terenie. Jeśli nie wiesz, jaki pojemnik na ścieki kupić, przeczytaj nasz poradnik. Dowiesz się z niego,...