Czym jest oczko wodne i jak je zrobić?

Data publikacji-
AutorRedakcja portalu Majsteria
Długość czytania10 min

Oczka wodne to niewielkie zbiorniki, które występują w naturze. W ogrodach można je stworzyć samodzielnie i to nie tylko na gruncie. Są one ciekawym urozmaiceniem aranżacji wokół domu. Pasują do wielu różnorodnych stylów, a przy odpowiednim przygotowaniu można w nich trzymać także ryby. Czy oczka wodne mają same zalety? Jak zabrać się za ich przygotowanie? Między innymi o tym przeczytasz w naszym poradniku.

Czym jest oczko wodne i jak je zrobić?

Oczko wodne – wady i zalety tego rozwiązania

Jak już wiesz, oczko wodne to niewielki zbiornik, który możesz samodzielnie stworzyć na swojej działce. W większości przypadków nie musisz mieć pozwolenia na jego budowę. To rozwiązanie dekoracyjne ma wiele zalet, które warto wziąć pod uwagę, planując aranżację ogrodu. Zaliczyć do nich należy przede wszystkim:

  • harmonijne połączenie elementów naturalnych i architektury;

  • wsparcie ekosystemu poprzez stworzenie miejsca, gdzie mogą przebywać np. drobne płazy, gady czy owady;

  • większe możliwości tworzenia ciekawych aranżacji w ogrodzie;

  • odpowiednie umiejscowienie oczka wodnego ułatwia stworzenie chłodniejszego miejsca, w którego okolicy będzie można spędzić miło czas w cieplejsze dni.

Warto jednak pamiętać, że mimo swojego uroku i przydatności, oczko wodne może mieć też pewne wady:

  • w zależności od projektu, jego wykonanie oraz utrzymanie może generować znaczne koszty;

  • oczka wodne wymagają regularnego czyszczenia oraz konserwacji;

  • miejsce to może stwarzać niebezpieczeństwo dla dzieci oraz zwierząt domowych;

  • problematyczne może być zimowanie oczka wodnego.

 

Warto wiedzieć:

Zimą oczka wodne mogą całkowicie zamarzać. Może to stwarzać konieczność przezimowania roślin czy zwierząt w innym miejscu. Nie zawsze można jednak zapewnić odpowiednie warunki we własnym zakresie. Dlatego zakładając oczko wodne, zastanów się, czy chcesz trzymać w nim ryby i czy w razie potrzeby będziesz mieć miejsce do ich przezimowania. Rozważnie wybieraj też gatunki roślin wodnych, którymi obsadzisz oczko. 

 

Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej na temat doboru roślin do oczka wodnego, zajrzyj do artykułu: Jakie rośliny do oczka wodnego wybrać? Natomiast, jeżeli chcesz uzyskać więcej informacji na temat ryb, które dobrze czują się w tych niewielkich naturalnych zbiornikach, pomocny może okazać się poradnik: Jakie ryby do oczka wodnego?

Skąd wziąć projekt oczka wodnego?

Oczko wodne może być wykonane samodzielnie. Bez wcześniejszych planów czy konsultacji z projektantem. Warto jednak odpowiednio wcześniej przemyśleć wiele kwestii związanych z jego budową. Chodzi tutaj m.in. o:

  • położenie oczka;

  • sposób jego wykonania;

  • jego głębokość i wielkość;

  • wybór roślin do posadzenia wokół oczka i w nim;

  • decyzję, czy w oczku będą hodowane zwierzęta.

Jeśli chcesz, aby oczko wodne pięknie się prezentowało, a nie czujesz się pewnie z jego wykonaniem, warto zlecić to zadanie specjalistom. Jeżeli samodzielnie chcesz zaaranżować tę przestrzeń, dobrze jest się również skonsultować w tej kwestii. Wiele firm zajmuje się projektowaniem i wykonywaniem oczek wodnych, a także ich późniejszą pielęgnacją i utrzymaniem. Dodatkowo fachowcy mogą podpowiedzieć, jak samemu wykonywać czynności związane z konserwacją takich naturalnych zbiorników. 

Specjalistów zajmujących się tego rodzaju usługami znajdziesz m.in. w serwisie Majsteria, w kategorii Baseny, oczka wodne. Dodaj zlecenie i zaczekaj na ofertę od wykonawcy. 

Jak zrobić oczko wodne – pomysły na różne rodzaje oczek wodnych

Oczko wodne to dość uniwersalne rozwiązanie. W zależności od tego, jak zostanie wykonane, można je dopasować niemal do każdego ogrodu. W celu podkreślenia dekoracyjności tego miejsca warto zadbać o elementy, które będą znajdowały się wokół niego. Przykładowo, jeśli planujesz ogród w stylu orientalnym, oczko wodne będzie dobrze prezentować się w otoczeniu piaszczystego, dobrze wyrównanego podłoża. Możesz też pokusić się o stworzenie nad nim prostego mostku. Z kolei, jeżeli bliższy ci jest styl angielski, zbiornik wodny możesz otoczyć kamieniami i stworzyć naturalnie wyglądającą kaskadę. W pobliżu dobrze będą prezentowały się również różnorodne rośliny o wyraziście zielonych liściach. Więcej informacji na temat tego, jak zaaranżować okolicę tego niewielkiego akwenu znajdziesz w artykule: Jak udekorować oczko wodne w ogrodzie – pomysły i inspiracje

Budowa oczka wodnego w dużej mierze zależy od tego, z czego będzie wykonane i jakie będzie jego podłoże. W sklepach ogrodniczych, a także niektórych marketach budowlanych znajdziesz różnego rodzaju akcesoria, formy czy filtry do oczek wodnych. Dzięki tym produktom nie tylko stworzysz zbiornik wodny, ale także utrzymasz go w czystości. 

Propozycji na zbudowanie atrakcyjnego oczka wodnego jest wiele. Poniżej przedstawiamy kilka najpopularniejszych rozwiązań do przydomowych ogrodów i działek ROD.

Jak zrobić oczko wodne z wodospadem?

Oczka wodne z wodospadem to jedne z najpopularniejszych rozwiązań wybieranych do ogrodów. Do ich przygotowania potrzebne są produkty, jakie pozwalają na stworzenie podstawowego zbiornika. Będą to m.in.: formy i folie, podściółki, filtry, pompy, a także specjalistyczne kleje. Dodatkowo potrzebne będą także dekoracje – według uznania. W przypadku przygotowywania wodospadu czy kaskady przy oczku wodnym bardzo ważne jest odpowiednie ukształtowanie terenu. Konieczny jest tutaj nasyp z wydrążonym korytkiem, po którym będzie spływać woda. W nasypie warto też ukształtować schodki. Nie tylko spowolnią one przepływ wody, ale też stworzą efektowną kaskadę.

 

Warto wiedzieć:

Jeżeli oczko wodne tworzysz samodzielnie (na działce nie ma naturalnego zbiornika) i chcesz mieć kaskadę, przyjrzyj się dokładnie ukształtowaniu terenu posesji. Wybierz miejsce z nasypem lub wzniesieniem. Wówczas o wiele łatwiej będzie przygotować wodospad przy zbiorniku wodnym. Takie ukształtowanie terenu pozwala również na przygotowanie atrakcyjnego skalniaka przy oczku. 

 

Zwróć uwagę na to, że oczka wodne z wodospadami, kaskadami, a nawet fontannami wymagają wzmocnienia brzegu. Dzieje się tak ze względu na większy ruch wody, niż ma to miejsce w tradycyjnych zbiornikach. Również podłoże pod sam wodospad powinno być wzmocnione. W tym celu można użyć kamieni odpowiednio przytwierdzonych do podłoża, np. przy pomocy specjalistycznego kleju akwarystycznego. 

Jak zrobić oczko wodne z kamienia?

Kolejnym popularnym rozwiązaniem są oczka wodne z kamienia. Sprawdzą się one szczególnie tam, gdzie kamień występuje jako materiał aranżacyjny, np. służy do wyłożenia tarasu czy ścieżek ogrodowych. W zależności od projektu kamień może być wykorzystany do wyłożenia całego oczka lub jedynie jego brzegów. W drugim przypadku ważne jest, aby dokładnie zabezpieczyć brzegowe kamienie przed przypadkowym przesuwaniem się. Zwiększy to nie tylko estetykę tego miejsca, ale wpłynie również na bezpieczeństwo. 

Przy wykonaniu takiego oczka, do wyłożenia niecki zazwyczaj używa się gotowych form z tworzywa sztucznego lub folii. Dopiero na podkład wysypuje się piach lub układa kamienie. W takich zbiornikach ładnie prezentują się rośliny wodne oraz kolorowe ryby.

Jak zrobić oczko wodne z betonu?

Betonowe oczka wodne są uniwersalne, gdyż z czasem można zmienić ich wykończenie na inne. Dają zatem wiele możliwości aranżacyjnych. Do ich wykonania, oprócz standardowych produktów, potrzebny jest także materiał na podbudowę, np. tłuczeń. Nie można zapominać również o zbrojeniu, które wzmacnia płaską powierzchnię z betonu. Przydadzą się także elementy, z których stworzysz szalunek, czyli „foremkę” na ścianki oczka. 

Pamiętaj, że beton potrzebuje sporo czasu na całkowite wyschnięcie. Może to zająć kilka/kilkanaście dni. W tym czasie trzeba go lekko zwilżać, by nie popękał. Przed zalaniem oczka należy beton zabezpieczyć specjalnymi preparatami uszczelniającymi.

Jak zrobić oczko wodne z wanny, brodzika lub opony?

Chcesz przyspieszyć prace związane z tworzeniem oczka wodnego? Wykorzystaj do tego takie przedmioty jak stare brodziki lub wanny. Przydatne mogą okazać się także nieużywane opony ciągnikowe. Wannę lub brodzik wystarczy wkopać, uszczelnić i obłożyć folią. Kolejne kroki to odpowiednia dekoracja. Oponę natomiast możesz wykorzystać do stworzenia efektownych boków i brzegów. Obłóż ją folią i wkop we wcześniej przygotowane miejsce. Możesz ją również wykorzystać jako część oczka z kamieni lub betonu, by uatrakcyjnić jego wygląd.

Pielęgnacja oczka wodnego

Podstawowa pielęgnacja oczka wodnego polega na utrzymaniu go w czystości. Aby to sobie ułatwić, już na etapie planowania, warto zwrócić uwagę na jego położenie. W miejscu mocno nasłonecznionym wzrasta ryzyko, że będą się w nim szybciej namnażać glony. Miejsce zacienione, ale położone w pobliżu krzewów i drzew, wiąże się z częstszą koniecznością usuwania opadłych liści czy gałęzi.

Do czyszczenia oczka wodnego przyda się podbierak, dzięki któremu sprawnie usuniesz liście z powierzchni lustra. Do utrzymania zbiornika w dobrej kondycji potrzebny będzie filtr, odpowiednio dobrany do litrażu. Dodatkowo dobrze jest stosować naturalne preparaty do uzdatniania wody. Ciekawym rozwiązaniem może okazać się lampa wpływająca na regulację wzrostu glonów. 

Bardzo ważne jest odpowiednie przygotowanie oczka wodnego do zimy. Należy je dokładnie wyczyścić. Rośliny powinny być przycięte i pozostawione jedynie te, które są mrozoodporne. Jeżeli w zbiorniku zimują ryby, nie można dopuścić do całkowitego zamarznięcia oczka wodnego. W tym celu można zastosować specjalne pompy lub tzw. sztuczne przeręble. Na czas późnej jesieni i zimy warto przykryć oczko nylonową siatką. To znacznie ograniczy zewnętrzne zanieczyszczenie wody. 

 

Warto wiedzieć:

Zanieczyszczenie wody ma wpływ na jej zdatność. Opadłe liście oraz gałęzie mogą gnić i powodować powstawanie gazów, niebezpiecznych dla żyjącej w oczku wodnym fauny i flory.

Ile kosztuje oczko wodne – cena wykonania i eksploatacji

Koszt wykonania oczka wodnego nie jest jednolity. Wpływ na ostateczną cenę mają takie czynniki jak:

  • materiał, z jakiego wykonane jest oczko wodne;

  • wielkość zbiornika;

  • przygotowanie terenu (np. czy konieczne jest naniesienie piachu pod kaskadę);

  • zastosowanie dodatkowych elementów (kaskady, wodospady, fontanny);

  • rodzaj wykorzystywanego osprzętu (pompy, filtry itp.);

  • gatunek roślin wybranych do obsadzenia zbiornika;

  • gatunek ryb i innych przedstawicieli fauny, które zostaną wytypowane do hodowli w oczku wodnym.

Co więcej, przy zlecaniu budowy oczka wodnego fachowcom, należy się liczyć z kosztami robocizny. Średnie ceny za założenie takiego zbiornika w ogrodzie wahają się od kilkuset złotych do nawet kilkunastu tysięcy. Dla lepszego zobrazowania kosztów związanych z tworzeniem oczek wodnych można porównać ceny gotowych form. Te zaczynają się od ok. 250 zł za model o pojemności 150 l.

Podsumowując, oczka wodne to doskonałe urozmaicenie wyglądu ogrodu. Duża możliwość aranżacji sprawia, że dopasujesz je do istniejącej już przestrzeni. Jego przygotowanie i pielęgnację warto powierzyć specjalistom, którzy pomogą również dobrać odpowiednie rośliny.

Zobacz też inne artykuły

Jak udekorować oczko wodne w ogrodzie – pomysły i inspiracje
Baseny, oczka wodne
Oczka wodne często już same w sobie są niezwykle dekoracyjne. Ich dużą zaletą jest to, że możesz je dopasować do niemal każdej stylistyki. Szczególnie gdy wykonujesz je od podstaw. Obecnie w ofercie producentów dostępnych jest wiele rozwiązań, które pozwalają na st...
Ryby do oczka wodnego – na jakie gatunki postawić?
Baseny, oczka wodne
Wybór ryb do oczka wodnego nie może być przypadkowy. Najlepiej sprawdzają się gatunki odporne na choroby, przystosowane do naszego klimatu i zmiennych temperatur. Karasie złociste, karpie Koi, złote orfy, jesiotry, różanki i słonecznice to ryby, które są stosunkowo niew...