Oczko wodne – wady i zalety tego rozwiązania
Jak już wiesz, oczko wodne to niewielki zbiornik, który możesz samodzielnie stworzyć na swojej działce. W większości przypadków nie musisz mieć pozwolenia na jego budowę. To rozwiązanie dekoracyjne ma wiele zalet, które warto wziąć pod uwagę, planując aranżację ogrodu. Zaliczyć do nich należy przede wszystkim:
-
harmonijne połączenie elementów naturalnych i architektury;
-
wsparcie ekosystemu poprzez stworzenie miejsca, gdzie mogą przebywać np. drobne płazy, gady czy owady;
-
większe możliwości tworzenia ciekawych aranżacji w ogrodzie;
-
odpowiednie umiejscowienie oczka wodnego ułatwia stworzenie chłodniejszego miejsca, w którego okolicy będzie można spędzić miło czas w cieplejsze dni.
Warto jednak pamiętać, że mimo swojego uroku i przydatności, oczko wodne może mieć też pewne wady:
-
w zależności od projektu, jego wykonanie oraz utrzymanie może generować znaczne koszty;
-
oczka wodne wymagają regularnego czyszczenia oraz konserwacji;
-
miejsce to może stwarzać niebezpieczeństwo dla dzieci oraz zwierząt domowych;
-
problematyczne może być zimowanie oczka wodnego.
Warto wiedzieć:
Zimą oczka wodne mogą całkowicie zamarzać. Może to stwarzać konieczność przezimowania roślin czy zwierząt w innym miejscu. Nie zawsze można jednak zapewnić odpowiednie warunki we własnym zakresie. Dlatego zakładając oczko wodne, zastanów się, czy chcesz trzymać w nim ryby i czy w razie potrzeby będziesz mieć miejsce do ich przezimowania. Rozważnie wybieraj też gatunki roślin wodnych, którymi obsadzisz oczko.
Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej na temat doboru roślin do oczka wodnego, zajrzyj do artykułu: Jakie rośliny do oczka wodnego wybrać? Natomiast, jeżeli chcesz uzyskać więcej informacji na temat ryb, które dobrze czują się w tych niewielkich naturalnych zbiornikach, pomocny może okazać się poradnik: Jakie ryby do oczka wodnego?