Jak udekorować oczko wodne w ogrodzie – pomysły i inspiracje

Data publikacji-
AutorRedakcja portalu Majsteria
Długość czytania5 min

Oczka wodne często już same w sobie są niezwykle dekoracyjne. Ich dużą zaletą jest to, że możesz je dopasować do niemal każdej stylistyki. Szczególnie gdy wykonujesz je od podstaw. Obecnie w ofercie producentów dostępnych jest wiele rozwiązań, które pozwalają na stworzenie ciekawej aranżacji wokół tego niewielkiego zbiornika. Sprawdź nasze podpowiedzi dotyczące tego, jak udekorować oczko wodne w ogrodzie. 

Jak udekorować oczko wodne w ogrodzie – pomysły i inspiracje

Oczko wodne w ogrodzie – gdzie najlepiej sprawdzi się takie rozwiązanie?

Zbiornik, jakim jest oczko wodne, warto umieścić w odpowiedniej części ogrodu. Powinno znajdować się w średnio nasłonecznionym miejscu (pełne słońce może sprawić, że o wiele szybciej będą rozwijały się w nim glony). Dobre miejsce na oczko wodne to też takie, które jest oddalone od drzew i krzewów. Zmniejszy to ryzyko zanieczyszczenia przez opadające liście czy uschnięte gałęzie. Przy ustalaniu miejsca na oczko wodne dobrze wziąć pod uwagę to, czy w pobliżu nie biegną żadne ciągi np. gazowe, czy przewody doprowadzające prąd lub internet do domu. 

Umiejscowienie oczka wodnego przemyśl także pod kątem doprowadzenia prądu do urządzeń, których będziesz używać np. pompy czy filtra. Będzie on też potrzebny, jeśli zechcesz dodatkowo oświetlić tę przestrzeń. 

 

Ważne:

Każdy element sieci elektrycznej, który będzie znajdował się w pobliżu oczka wodnego, powinien mieć odpowiednie certyfikaty. Chodzi m.in. o wodoodporność. Jest to szczególnie istotne przy urządzeniach zanurzonych w wodzie, ale także w przypadku oświetlenia. Dodatkowo zwróć uwagę na to, czy inne elementy np. dekoracje, które wybierasz do aranżacji tego miejsca, są odporne na działanie promieni słonecznych oraz wahania temperatur. Zwiększy to bezpieczeństwo użytkowania, ale także pozwoli zachować ich estetykę na dłużej.

Rodzaje oczek wodnych w ogrodzie – wybrane przykłady

Oczka wodne dzieli się na kilka rodzajów. Najczęściej podawany jest podział ze względu na materiał, z jakiego są one wykonane. Wymienia się tutaj m.in. zbiorniki:

  • foliowe;

  • betonowe;

  • murowane;

  • gotowe oczka wodne z tworzywa sztucznego.

Tego rodzaju akweny można podzielić również ze względu na wielkość i kształt. 

Małe oczka wodne

Właściwie zaprojektowane niewielkie oczka wodne sprawdzą się praktycznie w każdej zielonej przestrzeni. Można je dostosować do wymogów stylu nowoczesnego, francuskiego, orientalnego, angielskiego i wielu innych. Decydując się na małe oczko, warto pamiętać, aby nie przytłoczyć go roślinami. Wiele z nich może bowiem szybko się rozrosnąć. Więcej na temat tego, jakie rośliny sprawdzą się przy tych ogrodowych akwenach, znajdziesz w artykule: Jakie rośliny do oczka wodnego wybrać? Rozsądnie należy również dobierać dekoracje takiego miejsca.

Oczka wodne z wodospadem

Oczka wodne z wodospadem sprawdzą się szczególnie w ogrodach stylizowanych na angielskie, parkowe czy naturalistyczne. Ich piękno podkreśli wykończenie z naturalnego kamienia. O ile to możliwe, na ich wykonanie dobrze wybrać miejsce, gdzie teren jest odpowiednio ukształtowany. W przypadku braku takiej możliwości należy nanieść ziemię i ją uformować. Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej na temat tworzenia wodospadów przy oczkach wodnych, zajrzyj do poradnika: Czym jest oczko wodne i jak je zrobić?

Gotowe oczka wodne

Gotowe oczka wodne to nic innego jak specjalne formy wykonane z tworzywa sztucznego. W znacznym stopniu przyspieszają przygotowanie i aranżację ogrodowego akwenu. Mogą mieć różne kształty i pojemności. Zazwyczaj można spotkać się z formami, które zmieszczą od ok. 150 do 1000 litrów wody. Montaż niecki i aranżację terenu wokół oczka wodnego w ogrodzie możesz zlecić specjalistom. Podpowiedzą Ci także jak dbać o poszczególne rośliny. Odpowiednich fachowców znajdziesz m.in. w serwisie Majsteria, w kategorii Baseny, oczka wodne. Opisz dokładnie, jak chcesz, by wyglądało oczko wodne, jakie masz oczekiwania i możliwości finansowe. Na ofertę odpowiedzą wykonawcy zainteresowani przyjęciem zlecenia.

Czym udekorować oczka wodne w ogrodzie?

Jedną z pierwszych decyzji, jaką należy podjąć to wybór dekoracji na obrzeże oczka. Mogą to być drobne kamyczki, większe kamienie lub płytki. Ciekawie może prezentować się wykończenie w formie żwiru czy piasku. Tymi elementami ukryjesz folię lub brzeg formy niecki. Kamieni możesz użyć również do wyłożenia dna oczka wodnego. W zależności od stylistyki ciekawą dekoracją mogą być również rośliny. Zarówno te, które są sadzone w jego otoczeniu, np. skalniaki, jak i pływające w wodzie, np. lilie wodne. W pobliżu oczka możesz też ustawić dekoracje wykonane z ceramiki. Przykładem są różnego rodzaju dzbany, fontanny, podstawki czy kolumienki. Uzupełnieniem dla całej aranżacji będzie oświetlenie. Możesz wybrać wodoodporne podświetlenie wody, które stworzy interesujący, nieco tajemniczy klimat. Natomiast dookoła oczka ustaw oświetlenie solarne, np. w formie dekoracyjnych figurek. 

Podsumowując, odpowiednio udekorowane oczko wodne będzie ozdobą całego ogrodu. Jego wygląd warto dopasować do stylu, w jakim urządzona jest cała posesja. Wybierz samodzielnie lub z pomocą fachowca rośliny, ryby i oświetlenie tak, aby oczko przyciągało uwagę i cieszyło oczy przez kolejne lata. 

Zobacz też inne artykuły

Ryby do oczka wodnego – na jakie gatunki postawić?
Baseny, oczka wodne
Wybór ryb do oczka wodnego nie może być przypadkowy. Najlepiej sprawdzają się gatunki odporne na choroby, przystosowane do naszego klimatu i zmiennych temperatur. Karasie złociste, karpie Koi, złote orfy, jesiotry, różanki i słonecznice to ryby, które są stosunkowo niew...
Jakie rośliny do oczka wodnego wybrać?
Baseny, oczka wodne
Oczko wodne to świetne urozmaicenie ogrodowego krajobrazu. Poza walorami estetycznymi taki staw sprzyja również bioróżnorodności! Obsadzając go odpowiednimi gatunkami, możesz utworzyć mały, naturalny ekosystem. Ale co to znaczy „odpowiednie”? Jakie rośliny do oczka...