Jak zabezpieczyć szambo przed wyciekiem i zanieczyszczeniem środowiska

Data publikacji-
AutorRedakcja portalu Majsteria
Długość czytania5 min

Szambo pozwoli Ci skutecznie pozbyć się problemu nieczystości powstałych w gospodarstwie domowym tylko wtedy, gdy będzie odpowiednio zabezpieczone i zadbasz o nie podczas użytkowania. Nasz poradnik dostarczy Ci rzetelnych informacji na temat tego, jak uszczelnić zbiornik i jaki środek do szamba zastosować.

Jak zabezpieczyć szambo przed wyciekiem i zanieczyszczeniem środowiska

Czujnik napełnienia szamba bezprzewodowy – działanie

Czujnik napełnienia szamba to urządzenie, które pozwoli Ci szybko i wygodnie ocenić poziom ścieków w zbiorniku. Nie musisz tego robić ręcznie, co mogłoby być trudne ze względu na ciężką pokrywę szamba. Montaż czujnika jest korzystny, gdyż zapobiegnie wyciekowi nieczystości oraz wydostawaniu się z pojemnika przykrych zapachów.

Czujnik szamba bezprzewodowy warto zastosować, gdy nie możliwości przeciągnięcia kabla pomiędzy zbiornikiem a budynkiem. Przeszkodą może być:

  • kamieniste podłoże;

  • wylany beton na chodniku czy podjeździe, którego usunięcie byłoby kosztowne.

Zestaw składa się z czujnika umieszczonego w zbiorniku i sygnalizatora, który za pomocą diod informuje o przekroczeniu określonego poziomu cieczy.  Żółta przekazuje komunikat o zalaniu sondy znajdującej się niżej, a czerwona – o przekroczeniu maksymalnego poziomu.

Sygnalizator należy zamontować w miejscu, które jest odwiedzane przez jednego z domowników co najmniej raz dziennie. Dobrym pomysłem jest pomieszczenie gospodarcze bądź garaż. Jeśli kupisz czujnik napełnienia szamba bezprzewodowy, pamiętaj o wymianie baterii – warto zrobić to minimum raz w roku, najlepiej przed sezonem zimowym.

 

Uszczelnianie szamba – jak uszczelnić betonowe szambo od środka?

Aby zapobiec zanieczyszczeniu środowiska, trzeba wykonać izolację zbiornika. Jest ona potrzebna, gdyż wraz z upływem czasu betonowy pojemnik, szczególnie ten wykonany z kręgów, może stracić szczelność. Jeśli w miejscach łączeń pojawią się szpary, grozi to wyciekiem nieczystości do gruntu i pojawieniem się brzydkiej woni. Innym problemem może być, przedostanie się wód gruntowych do pojemnika. Gdy nie wiesz, jaki rodzaj zbiornika wybrać, odpowiednie porady znajdziesz w artykule: Przewodnik po szambach: Co musisz wiedzieć przed zakupem.

Uszczelnianie szamba od środka polega na zastosowaniu jednej z 3 zapraw:

  • mineralnej – trzeba wybrać mieszanką dedykowaną do betonu i poziomowania włazów;

  • asfaltowej – warstwa jest kładziona na zimno;

  • szybkowiążącego cementu hydraulicznego.

Każda zaprawa wpływa na zmniejszenie pojemności zbiornika. Można temu zaradzić, stosując malowanie specjalną farbą, która wypełnia nieszczelności. Nie poleca się jednak tej metody, gdyż jest to rozwiązanie tymczasowe i mało skuteczne.

 

Najlepszy środek do szamba – jakie powinien mieć działanie?

Aby zadbać o zbiornik bezodpływowy, warto stosować środki do szamba. Dzięki nim zapobiegniesz:

  • tworzeniu się zatorów – nagromadzone nieczystości mogą spowodować blokadę odpływu, czego skutkiem będzie zapchana toaleta;

  • gromadzeniu się szkodliwych gazów w ściekach, które negatywnie wpływają na zdrowie domowników;

  • nieprzyjemnej woni w okolicach pojemnika na ścieki.

Środek do szamba ponadto eliminuje osady gromadzące się na dnie szamba. Gdy nie zostaną w porę zlikwidowane, skutkiem będzie konieczność częstszego opróżniania. Jeśli szukasz firmy asenizacyjnej, warto odwiedzić serwis Majsteria i kategorię Wywóz szamba. Możesz sięgnąć do zamieszczonych ogłoszeń lub dodać  zlecenie i zaczekać na kontakt ze strony wykonawców.

Preparat do szamba, tak jak środek do oczyszczalni przydomowych, warto stosować regularnie, najlepiej co około 2 tygodnie. Wsypuje się go lub wlewa bezpośrednio do muszli klozetowej. Pozytywnie wpłynie to na komfort korzystania z kanalizacji, a także wydłuży żywotność zbiornika.

Ważne:

Warto unikać preparatów chemicznych o mocno żrącym działaniu. Takie środki do szamba zabijają nie tylko groźne bakterie, ale też te, które rozkładają nieczystości. Ponadto, po pewnym czasie krystalizują się i osadzają na ścianach zbiornika, tworząc zwarte, trudne do usunięcia osady.

 

Bakterie do przydomowej oczyszczalni ścieków

Jeśli nie wiesz, jaki wybrać środek do szamba, żeby nie śmierdziało, najlepiej sięgnij po ekologiczny preparat. Wprawdzie działa wolniej niż chemiczny, ale jest bardziej skuteczny i w naturalny sposób mineralizuje zanieczyszczenia. Warto zastosować produkt, który ma w  składzie:

  • naturalne szczepy bakterii działające zarówno w środowisku tlenowym, jak i beztlenowym;

  • witaminy wspomagające rozwój mikroorganizmów;

  • enzymy i drożdże, które szybko rozkładają osady.

Dobrym pomysłem są środki do szamba, które można stosować w obecności zwierząt, w tym tych wodnych.

Jaki środek do szamba, aby nie śmierdziało?

Najlepszy środek do szamba, który neutralizuje niepożądane zapachy, to aktywator biologiczny. Może to być biopreparat bakteryjny bądź bakteryjno-enzymatyczny, który:

  • zawiera sporo mikroorganizmów;

  • stopniowo się rozpuszcza, działając przez dłuższy czas;

  • ma przyjemny, na przykład eukaliptusowy zapach.

 

Jak zabezpieczyć szambo przed dziećmi?

Zabezpieczenie szamba przed dziećmi ochroni je przed wypadkiem, a nawet śmiercią. Warto zastosować:

  • solidny, trudny do podniesienia lub uchylenia właz – najlepiej, by był wykonany z żeliwa; można na nim postawić ciężkie donice z kwiatami;

  • ogrodzenie wokół szamba z furtką zamykaną na kłódkę.

Ważne jest to, aby dzieci nie przebywały w pobliżu szamba podczas opróżniania go z nieczystości. Pamiętaj, że mogą one nie tylko potknąć się i wpaść do zbiornika. Dużym zagrożeniem są również niebezpieczne gazy wydobywające się z pojemnika – na przykład wysokie stężenie siarkowodoru może spowodować ciężkie zatrucie, a nawet obrzęk płuc i utratę przytomności.

Podsumowując, aby bezproblemowo eksploatować szambo, trzeba je dokładnie uszczelnić, na przykład zaprawą mineralną, oraz ochronić przed dziećmi (sprawdzi się żeliwna pokrywa). Warto ponadto regularnie czyścić je biopreparatem bakteryjnym, który wlewa się do muszli.

 

Zobacz też inne artykuły

Koszty wywozu szamba – cennik usług w poszczególnych województwach
Wywóz szamba
Opróżnianie zbiornika bezodpływowego jest konieczne, aby nie doszło do jego przepełnienia i wycieku nieczystości oraz powstania nieprzyjemnego zapachu. Jeśli interesuje Cię koszt wywozu szamba, aktualne stawki znajdziesz w naszym poradniku. Dowiesz się z niego ponadto, jak często wyw...
Rodzaje szamb i ich zastosowanie – jak wybrać najlepszą opcję?
Wywóz szamba
Zbiornik bezodpływowy jest idealnym wyborem wówczas, gdy ze względów ekonomicznych nie możesz podłączyć się do kanalizacji albo Twój dom znajduje się na podmokłym terenie. Jeśli nie wiesz, jaki pojemnik na ścieki kupić, przeczytaj nasz poradnik. Dowiesz się z niego,...