Jak zaprojektować ogród – zasady i inspiracje

Data publikacji-
AutorRedakcja portalu Majsteria
Długość czytania11 min

Stworzenie pięknego ogrodu wymaga równie wiele uwagi, co wykończenie wnętrza. Każda przestrzeń jest inna i najlepiej dopasować ją do stylistyki domu, planowanych funkcji i własnych upodobań. Jak zaprojektować ogród przed domem? Jak wprowadzić w życie swój pomysł na ogród? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w poradniku.

Jak zaprojektować ogród – zasady i inspiracje

Rodzaje i style aranżacji ogrodów

Ogród jest miejscem wypoczynku i wizytówką domu. Planując aranżację tego miejsca, musisz wziąć pod uwagę swoje upodobania. Przestrzeń powinna być urządzona także z myślą o funkcjonalności. To wszystko sprawia, że planowanie aranżacji ogrodu jest zadaniem trudnym. Nie kieruj się aktualnymi trendami, tylko przemyśl dobrze swoją decyzję. 

Biorąc pod uwagę kompozycję, można wyróżnić kilka stylów aranżacji ogrodów. Różnią się nie tylko wyglądem, ale też rodzajem zasadzonych roślin. Styl musisz dopasować do formy domu i jego otoczenia. Weź pod uwagę również konieczność pielęgnacji roślin i czas, jaki trzeba będzie na to poświęcić.

Jeśli zastanawiasz się, jak urządzić i zagospodarować ogród przed domem i szukasz pomysłów na ogród, zapoznaj się z poniższą tabelą. Znajdziesz w niej informacje dotyczące stylów ogrodowych i sugestie dotyczące ich urządzania.

  Inspiracja Cechy Gdzie pasuje?
Nowoczesny minimalizm, modernizm

rośliny jako akcent architektoniczny,

proste formy i mało dodatków

pojedyncze mocne punkty dekoracyjne (byliny, krzewy)

mała działka w miastach
Wiejski dawne ogrody na wsiach

sprawia wrażenie niezaplanowanego,

rodzime kwiaty,

pospolite rośliny łatwe w pielęgnacji

tereny podmiejskie i wiejskie
Śródziemnomorski ogrody w obrębie basenu Morza Śródziemnego

brak trawników,

kostka brukowa lub ścieżki żwirowe,

murki i tarasy,

rośliny łatwe do pielęgnacji,

krzewy i kwiaty w donicach

tereny miejskie i podmiejskie
Skandynawski połączenie stylu naturalnego i minimalizmu

niewiele dekoracji,

rośliny łatwe w uprawie,

ozdobne trawy,

mała różnorodność kolorystyczna,

swobodne sadzenie

małe działki w zabudowie miejskiej i obrzeżach miast
Japoński natura i precyzja

precyzyjne dekoracje,

zamknięta przestrzeń,

strumyki i kamienie inspirowane naturą,

klony, sosny i azalie,

fontanny i pagody

małe działki miejskie w sąsiedztwie minimalistycznych domów
Francuski ogrody pałacowe

natura zdominowana przez człowieka,

wszystkie elementy zaplanowane,

ścieżki w jednej osi prowadzą do fontanny, 

symetryczne rabaty,

równe żywopłoty,

drzewa i krzewy mocno przycinane

duże i przestronne działki
Angielski brytyjskie przedmieścia

swoboda i pozorny nieład,

asymetria,

wielopiętrowe rabaty,

wysokie żywopłoty,

warzywniaki i ośrodki ziołowe

działki o nieregularnych kształtach
Naturalny przeciwieństwo stylu nowoczesnego

komponuje się z otoczeniem,

rośliny z zewnątrz  przenikają do środka,

różne gatunki,

wiele roślin,

rozmieszczenie przypadkowe,

minimum pielęgnacji

 na obrzeżach lasów, zagajników, łąk

Zasady projektowania ogrodu

Poza określonymi stylami, na aranżację ogrodu wpływa też jego rozmiar, kształt i położenie. Jak zaprojektować ogród? Poznaj najciekawsze inspiracje i podstawowe zasady, jakimi powinieneś się kierować.

Jak zaprojektować ogród japoński?

W tego typu ogrodzie aranżacja wymaga sumiennego przemyślenia. Musisz zaplanować całą koncepcję i przewidzieć możliwość rozwoju roślin. W ogrodzie japońskim będą Ci potrzebne naturalne kamienie, żwir, a także dostęp do fontanny lub naturalnego strumyka. Koncepcja świetnie sprawdza się na działkach nierównych. 

 

Warto wiedzieć:

Istnieje kilka typów ogrodów japońskich, do których należą między innymi ogród herbaciany, kamienny, suchego krajobrazu karesansui, a także spacerowy.

Jak zaprojektować ogród angielski?

Projekt ogrodu warto zacząć od zaplanowania wysokich żywopłotów i ciekawej rabaty kwiatowej. Do takiej aranżacji ogrodu pasują też dekoracje w postaci sztucznych ruin z miejscem do wypoczynku. Wizytówką będą zakamarki z dekoracyjnymi ławkami, otoczone krzewami róż, lawendą lub ozdobnymi trawami.

Jak zaprojektować ogród wiejski?

Inspirację możesz znaleźć w skansenach, karczmach i wiejskich uroczyskach. Projektowanie ogrodu wiejskiego jest łatwe, ponieważ dominuje tu kontrolowany nieład. Wybierz kwiaty łąkowe, malwy, słoneczniki lub nasturcje. Znajdź miejsce na drzewa owocowe, a także różnorodne grządki warzywne.

Jak zaprojektować mały ogród?

Jak urządzić ogród o niewielkiej powierzchni? Pamiętaj, że każdy centymetr jest na wagę złota. Zrezygnuj z drzew i dużych krzewów dekoracyjnych. Postaw na minimalizm, łącząc niewielkie rośliny ozdobne z chodnikami i kamiennym wykończeniem.

Jak zaprojektować ogród warzywny?

Przygotowanie ogrodu warzywnego zacznij od określenia rodzaju roślin, które chcesz uprawiać. Zapewnij im odpowiednio dużo miejsca i najkorzystniejsze warunki. Następnie dobieraj warzywa, które dobrze rozwijają się w ich otoczeniu i nie będą sobie przeszkadzały. Warzywny ogród z przodu domu możesz wyposażyć w konstrukcję tunelu foliowego lub szklarni. 

 

Warto wiedzieć:

Tunele foliowe zapewniają kwiatom, pędom, liściom i owocom ochronę przed gradem lub deszczem. Jednocześnie przepuszczają promienie słoneczne i utrzymują optymalną wilgotność.

Jak zaprojektować skalniak?

Skalniak to kompozycja kamieni i roślin dekoracyjnych, w których otoczeniu płynie strumyk. Zacznij od doprowadzenia instalacji wodnej i przygotowania drenażu na dnie. Następnie ułóż kamienie w niewielkich odległościach od siebie, a pomiędzy nimi zasadź kwitnące rośliny.

Jak zaprojektować ogród z trawami?

Trawy dekoracyjne chętnie pojawiają się w projektach ogrodów. Nie przytłaczają przestrzeni, a jako pierwsze rzucają się w oczy. Nie sięgaj po przypadkowe rośliny, a odmiany traw dobieraj według klucza (jeden gatunek, jedna kolorystyka). W czasie projektowania pamiętaj o tym, że wysokie rośliny muszą być osłonięte od wiatru.

Jak zaprojektować ogródek działkowy?

Aranżację ogrodu działkowego zacznij od wyznaczenia miejsca na altanę. Następnie musisz określić charakter, jaki ma mieć ogródek. Jeśli zależy Ci na grządkach, wytycz je, zdejmij darń i przekop ziemię, a następnie posadź odpowiednie rośliny. Znajdź też miejsce na drzewa i krzewy owocowe. Jeżeli chcesz nadać jej tylko rekreacyjny charakter, skup się na posianiu trawy i dodatkach architektonicznych. W ogródkach działkowych najczęściej jednak obie funkcje są łączone, a często strefy przenikają się ze sobą.

Aranżacja ogrodu – jakie rośliny wybrać?

Przy planowaniu ogrodu będziesz musiał wybrać określone rośliny dekoracyjne. Odradzamy wybór nietypowych krzewów i kwiatów, których pielęgnacja będzie trudna. Lepszym rozwiązaniem będzie zakup sadzonek i nasion roślin naturalnie występujących w rejonie. To ułatwi pielęgnację i zmniejszy ryzyko obumarcia kwiatostanu. 

Pamiętaj, że konkretne typy roślin pełnią określone funkcje:

  • rośliny iglaste i krzewy – wykorzystywane są do obsadzania płotów i pełnią funkcję osłonową;

  • pnącza i bluszcze – prowadzone po elewacji, płotach lub palisadach osłaniają je i ozdabiają; 

  • trawa – wypielęgnowana murawa jest tłem dla dekoracji, sprzyja letniemu wypoczynkowi i zapobiega rozrastaniu się chwastów;

  • pojedyncze krzewy – strzyżone i formowane będą stanowiły dekorację;

  • kwiaty – sadzone na rabatach stanowią mocny akcent dekoracji;

  • drzewa iglaste i liściaste – sprzyjają prawidłowej gospodarce wodnej i stanowią dekorację.

Jak samemu zaprojektować ogród marzeń – krok po kroku

Nie wiesz, jak zabrać się do pracy i jak samemu zaprojektować ogród? Nasza instrukcja krok po kroku pomoże Ci przygotować projekt. Jeśli nawet nie będzie to gotowa aranżacja, to przynajmniej stworzysz koncepcję i pomysł na ogród.

  • Zmierz działkę lub skorzystaj z map geodezyjnych.

  • Przygotuj plan działki w skali.

  • Na planie zaznacz stałe elementy (budowle, drzewa, a także instalacje naziemne i podziemne).

  • Zaznacz elementy mające wpływ na zacienienie i obszar oddziaływania. 

  • W przypadku nierównych posesji oznacz ukształtowanie terenu. 

  • Zaznacz potencjalne strefy: plac zabaw, miejsce wypoczynku, rabatę, nasadzenia itp. 

  • Określ orientacyjnie wielkości nowych konstrukcji i roślin, a następnie nanieś je na plan.

Od czego zacząć aranżowanie ogrodu?

Jak zaplanować ogród wokół domu, w którym poczujesz się dobrze? Projektowanie ogrodów zacznij od określenia zapotrzebowania. Zastanów się, w jaki sposób chcesz korzystać z ogrodu. Jeśli lubisz ogrodnictwo, przeznacz część przestrzeni na grządki z warzywami i ziołami. W ogrodzie miłośników kwiatów sporo miejsca zajmie rabata, skalniak i krzewy ozdobne. Zaplanuj też miejsce na wypoczynek i spędzanie leniwych letnich dni. 

Jaki program do projektowania ogrodu?

Jak samemu zaprojektować ogród? W aranżacji małego ogrodu może być pomocna nowoczesna technologia. W Internecie znajdziesz wiele płatnych i darmowych programów lub aplikacji, które pomogą Ci przewidzieć efekt swojej pracy. Ułatwią też decyzję i określenie, czego potrzebujesz od aranżacji. Do najpopularniejszych należą: 

  • MyGreenSpace;

  • Garden Puzzle;

  • Garden Planner;

  • Home Design 3D Outdoor/Garden;

  • Wymarzony Ogród.

Projekt ogrodu od specjalisty – dlaczego warto zlecić usługę fachowcowi?

Pomimo prób nadal nie wiesz, jak zaprojektować ogród? Nie musisz robić tego samodzielnie. Pomysł na ogród przed domem może podsunąć Ci profesjonalny projektant. Taki specjalista przygotuje też aranżację ogrodu. W wielu przypadkach projektant może polecić wykonawcę, który następnie wprowadzi w życie jego koncepcje. 

Jeśli potrzebujesz specjalistów od aranżacji ogrodu, odwiedź serwis Majsteria. W kategorii Projektowanie ogrodów znajdziesz firmy, które zajmują się tym profesjonalnie. Opisz dokładnie zlecenie, określ powierzchnię, lokalizację i wstępną koncepcję. Następnie zaczekaj na zgłoszenia od zainteresowanych projektantów ogrodów. Oferty z reguły podawane są wraz ze wstępną wyceną, a ta forma kontaktu może przyspieszyć stworzenie eleganckiego ogrodu. 

 

Warto wiedzieć:

Projektowaniem ogrodu może zająć się profesjonalny architekt krajobrazu. To osoba, która zdobyła tytuł naukowy na tym kierunku. Osoby bez kierunkowego wykształcenia zazwyczaj nazywane są projektantami ogrodów, a nie architektami.

Ile kosztuje m2 projektu ogrodu?

Specjaliści wyceniają projekt aranżacji ogrodu indywidualnie. Biorą pod uwagę Twoje sugestie, ilość roślin i dekoracji, a także powierzchnię. Ile kosztuje projekt ogrodu? Szacuje się, że za m2 projektu koncepcyjnego trzeba zapłacić od 5 do 20 złotych. Za projekt standardowego ogrodu o powierzchni 500 m2 zapłacisz od 2500 nawet do 10 tysięcy złotych. 

Aranżacja ogrodu i wykonanie to nie wszystko – jak pielęgnować ogród?

Zlecając projekt i wykonanie aranżacji ogrodu ozdobnego specjalistom, możesz stworzyć piękną przestrzeń przed domem. Żeby utrzymała swój stan długo, musisz odpowiednio pielęgnować rośliny. Wiele kwiatów i roślin ozdobnych wymaga przycinania, podlewania i nawożenia. Niektóre trzeba wykopać na zimę, a inne podwiązywać. 

Już na etapie tworzenia projektu ogrodu weź pod uwagę konieczną pielęgnację roślin. Jeśli nie lubisz prac ogrodniczych i nie masz na nie czasu, wybierz rośliny niewymagające wiele uwagi. Na trudniejsze w uprawie rośliny możesz zdecydować się, jeśli masz odpowiednie doświadczenie lub wykwalifikowaną pomoc. Z projektantem przygotuj listę prac i kolejność ich wykonywania. To pozwoli Ci się lepiej zorganizować i zaplanować całoroczną pracę.

Aranżacja ogrodu może sprawić trudność osobom niedoświadczonym. Przy planowaniu przestrzeni zapomnij o aktualnych trendach i skup się na własnym zapotrzebowaniu. Możesz też zlecić przygotowanie profesjonalnego projektu ogrodu. Cena projektu podniesie koszt inwestycji, ale masz szansę stworzyć spójną i oryginalną przestrzeń.

Zobacz też inne artykuły

Rabata przed domem – co posadzić przed domem –  inspiracje, porady i zdjęcia
Projektowanie ogrodów
Ogród przed domem to wizytówka i efektowne dopełnienie wyglądu całego budynku. Warto zadbać o to, aby wejście do domu wyglądało estetycznie, bez względu na porę roku. Co posadzić przed domem i jakie rośliny wybrać? Sprawdź inspiracje i porady, które pozwolą stworzy...
Nowoczesny ogród wiejski – pomysły i inspiracje
Projektowanie ogrodów
Ogród pełen kolorów, kwiatów i zapachów, w którym poczujesz się jak w magicznej krainie? Jeśli marzysz o takim miejscu, to ogród w stylu wiejskim jest właśnie dla Ciebie! Odrobinę dziki i nieułożony, a tym samym zachwycający swoim pięknem i natural...