Kostka przed domem – nowoczesne wzory i aranżacje

Data publikacji-
AutorRedakcja portalu Majsteria
Długość czytania5 min

Kostka brukowa to materiał, który pozwala stworzyć estetyczne aranżacje na terenie posesji. Możesz ją wykorzystać do wyłożenia podjazdu, ścieżek w ogrodzie, a także terenu przed domem. W ostatnim czasie popularne stały się również tarasy wykonane z kostki. Przekonaj się, w jaki sposób wykorzystać kostkę brukową do zagospodarowania przestrzeni wokół domu.

Kostka przed domem – nowoczesne wzory i aranżacje

Kostka przed domem – rodzaje i możliwości

Do aranżacji terenu przed domem najczęściej stosowana jest tzw. kostka szlachetna. Jej różnorodne kształty, kolorystyka i wykończenia powierzchni gwarantują ciekawe efekty dekoracyjne. Wyróżnić tutaj można m.in. kostki o powierzchni:

  • płukanej;

  • szczotkowanej;

  • postarzanej;

  • łupanej;

  • strukturalnej.

Zwróć uwagę, że kostki mogą być też wykonywane z różnych materiałów. Dostępne są produkty wykonane z kamienia naturalnego i betonu.

Na rynku dostępne są również kostki przemysłowe (standardowe), które najczęściej stosowane są w takich miejscach jak parki miejskie, parkingi publiczne czy przestrzenie wokół obiektów użyteczności publicznej. 

 

Warto wiedzieć:

Ciekawym rozwiązaniem jest również kostka brukowa klinkierowa. Warto ją wykorzystać szczególnie w miejscach często eksploatowanych i narażonych na obciążenia. Przykładem mogą być tutaj podjazdy czy tarasy. Eksperci wskazują również na mrozoodporność tego rodzaju kostki i jej antypoślizgową powierzchnię.

Kolory kostki brukowej i nowoczesne wzory

Producenci kostki brukowej oferują obecnie szeroki wybór kolorów i wzorów poszczególnych modeli. Obok dalej popularnych produktów w jednolitych kolorach, takich jak grafit, antracyt czy beż i brąz, na popularności zyskują także kolekcje niejednolite, w których każda kostka ma nieco inną kolorystykę. Zainteresowaniem cieszą się również kolekcje nawiązujące do naturalnych barw kamieni, takich jak np. wapienie czy piaskowiec. 

Jeżeli zależy Ci na uzyskaniu nowoczesnego wyglądu terenu przed domem, wykorzystaj kostki bez fazy, czyli charakterystycznego ścięcia przy ich brzegu. Powierzchnia wyłożona takim brukiem nie tylko nadaje współczesnego wyglądu posesji, ale jest też wygodniejsza do poruszania się dla pieszego czy osób na wózkach inwalidzkich.

Postaw też na proste, geometryczne kształty – kwadraty czy prostokąty. Wykorzystasz je w minimalistycznych projektach. W przypadku, gdy z kostki będą układane okręgi lub półokręgi, wybierz modele trapezowe.

Kostka przed domem nowoczesne inspiracje

Kostka brukowa jest materiałem uniwersalnym i może być stosowana w różnych miejscach posesji. Dzięki temu cały teren nabiera spójnego i harmonijnego wyglądu. Poniżej znajdziesz kilka propozycji zastosowania tego materiału.

Chodnik z kostki brukowej

Chodnik wykonany z kostki brukowej będzie estetyczny, ale i stabilny. Nowoczesny wygląd nadasz ścieżce, jeśli wybierzesz modele o prostokątnym lub kwadratowym kształcie. Możesz połączyć ze sobą produkty o różnych rozmiarach w dwóch odcieniach tego samego koloru, co pozwoli uzyskać efekt minimalistycznej mozaiki. Ciekawy efekt uzyskasz także łącząc ażurowe kostki brukowe i żwir. Więcej na temat wykorzystania żwiru w przestrzeni wokół domu przeczytasz w artykule: Aranżacja wokół domu – jak zadbać o otoczenie zewnętrzne.

Taras z kostki na podwyższeniu

Przy domach o nowoczesnej, minimalistycznej bryle, sprawdzą się proste tarasy na podwyższeniu. Do ich wykończenia wykorzystaj kostkę brukową. Do wykonania takiego tarasu najlepiej użyć kostki o grubości ok. 5 cm. Jej powierzchnia powinna być antypoślizgowa. Zwiększy to bezpieczeństwo poruszania się po tarasie. Współczesną stylistykę budynku i jego okolicy podkreśli stonowana kolorystyka, a także brak barierek. To rozwiązanie doda też lekkości tej konstrukcji i optycznie ją powiększy.

Opaska wokół domu z kostki

Kolejnym miejscem, gdzie kostka brukowa sprawdzi się idealnie, jest opaska wokół domu. Jest to pas o szerokości do ok. 60 cm od elewacji budynku. Kostkę brukową można w tym przypadku uzupełnić niskimi roślinami, np. płożącymi się skalniakami. Jak jeszcze urozmaicić wygląd tej przestrzeni przed domem przy pomocy kostki i innych rozwiązań, przeczytasz w artykule: Jak zrobić opaskę wokół domu?

Jak układać kostkę przed domem?

Przed ułożeniem kostki brukowej przed domem, czy też na tyłach posesji, należy mieć odpowiednio opracowany projekt. Na jego podstawie przygotujesz wszystkie materiały i oszacujesz koszty ich zakupu. Pamiętaj, że oprócz kostki brukowej potrzebna będzie m.in. podsypka i spoina. Należy też wykonać podbudowę pod kostkę. Dlatego też zadanie to warto zlecić fachowcom, którzy dysponują nie tylko doświadczeniem, ale i odpowiednimi narzędziami do pracy. W serwisie Majsteria, w kategorii Ogród i rolnictwo znajdziesz specjalistów, którzy zarówno zaprojektują, jak i zrealizują zlecenia na powierzchnie z kostki brukowej przed domem. Opisz swoje potrzeby i poczekaj aż odezwą się fachowcy. Możesz też przeglądać wizytówki poszczególnych wykonawców i nawiązać kontakt z tym, którego oferta najbardziej Cię przekona.

Wzory z kostki przed domem

Szukając inspiracji postaw na proste wzory tworzące geometryczne mozaiki. Mogą to być proste linie równoległe lub przecinające się pod różnymi kątami. Jeżeli zależy Ci na nieco większym urozmaiceniu, wybierz przecinające się kwadraty lub prostokątny, a także okręgi. Ogranicz jednak ilość używanych kolorów kostki do maksymalnie dwóch – trzech. Możesz zdecydować się na kolory kontrastujące ze sobą. Jeśli wolisz subtelniejsze rozwiązania, dobrym pomysłem będzie monochromatyczna paleta barw, z której wybierzesz kilka odcieni tego samego koloru. 

Zarówno przed domem, jak i na tyłach posesji, przy pomocy kostki brukowej stworzysz ciekawe aranżacje, które uzupełnią wygląd całej działki. Aby w pełni cieszyć się idealną mozaiką z kostki betonowej lub z kamienia naturalnego wybierz sprawdzonego fachowca, który doradzi Ci na każdym etapie wykonywanej pracy.

Zobacz też inne artykuły

Ile kosztuje studnia głębinowa – budowa studni, rodzaje i koszty wykopu
Ogród i rolnictwo
Studnia głębinowa zapewnia własne ujęcie wody, co jest przydatne na przykład wtedy, gdy potrzebujesz nawadniać ogród. Jej budowa jest korzystna pod względem finansowym, gdyż pozwala zaoszczędzić na rachunkach za wodę. Z poradnika dowiesz się czym jest, jak działa i ile kosztuje s...
Jak zrobić opaskę wokół domu?
Ogród i rolnictwo
Opaska wokół domu to pas, który chroni elewację przed zniszczeniem i zabrudzeniem, a jednocześnie podnosi estetykę całego budynku. Opaskę możesz wykonać z różnych materiałów, jednak warto wcześniej ustalić, jaką powinna mieć szerokość i jak zrobić ją pra...