Storczyk – charakterystyka
Storczyk, znany też jako orchidea, cieszy się sporym zainteresowaniem wśród miłośników roślin. Kwiaty te osiągają do 60 cm wysokości, a charakteryzuje je przede wszystkim duża różnorodność kolorów i kształtów, z uwagi na ilość występujących gatunków – nawet 40 000!
W naturalnym środowisku storczyki można spotkać na całym świecie. Rosną nawet na drzewach! Może być to zaskakująca informacja, jednak orchidee to epifity – rośliny, które można określić jako porośla zaplatające korzenie powietrzne wokół krzewów i drzew. Ponadto mogą występować również na skałach czy też w podłożu na łąkach i w lasach.
Wyróżnikiem storczyków są jasno- lub ciemnozielone liście o skórzastej strukturze, a kształt kwiatów i ich kolor różni się w zależności od odmiany. Do najpopularniejszych należą: Phalenopsis, Dendrobium, Miltonia, Cymbidum, Vanda, Oncidium, Cattleya, Epidendrum, Motylnik, Sabotek czy Zygopetalum.
Storczyki wymagają jasnego stanowiska z lekko rozproszonym światłem oraz wysokiej wilgotności. Konieczne jest stosowanie odpowiedniego i mocno przepuszczalnego podłoża.
Warto wiedzieć:
Jakie podłoże do storczyków sprawdzi się najlepiej? Postaw na mieszankę kory, torfu, keramzytu i chipsów kokosowych. Warto nawozić storczyki co najmniej raz w miesiącu i podlewać je, gdy podłoże całkowicie przeschnie.
Jeśli jesteś miłośnikiem kwiatów i zależy Ci na ich odpowiedniej pielęgnacji, to koniecznie przeczytaj artykuł: Jak zapobiegać i zwalczać choroby roślin w ogrodzie? Rozpoznawanie objawów i odpowiednie leczenie.
![](/_next/image?url=https%3A%2F%2Fapi.majsteria.pl%2Fmedia%2Fdownload%2Fblog-grafiki%2Fmaj2024%2F7-k212b5-jak-uratowa-storczyka%2Fjak-uratowac-storczyka-storczyk-inne-elementy-do-przesadzenia.jpeg&w=1920&q=75)