Jak uratować storczyka?

Data publikacji-
AutorRedakcja portalu Majsteria
Długość czytania6 min

Storczyki to jedne z popularniejszych i piękniejszych roślin, które zdobią domowe parapety. Ich wyróżnikiem są zjawiskowe kwiaty z jednolitymi płatkami i delikatnie piegowatymi środkami. Dzięki swojej urodzie mogą stać się ozdobą każdego wnętrza. Trzeba jednak mieć świadomość, że storczyki są dość wymagające, jeśli chodzi o ich pielęgnację. Niestety niewiedza w tym zakresie może doprowadzić do problemów z kondycją kwiatów. Szkodzi im m.in. nadmierne podlewanie, przesuszenie lub brak korzeni. Dowiedz się już dziś, jak uratować storczyka z opresji.

Jak uratować storczyka?

Storczyk – charakterystyka

Storczyk, znany też jako orchidea, cieszy się sporym zainteresowaniem wśród miłośników roślin. Kwiaty te osiągają do 60 cm wysokości, a charakteryzuje je przede wszystkim duża różnorodność kolorów i kształtów, z uwagi na ilość występujących gatunków – nawet 40 000! 

W naturalnym środowisku storczyki można spotkać na całym świecie. Rosną nawet na drzewach! Może być to zaskakująca informacja, jednak orchidee to epifity – rośliny, które można określić jako porośla zaplatające korzenie powietrzne wokół krzewów i drzew. Ponadto mogą występować również na skałach czy też w podłożu na łąkach i w lasach.

Wyróżnikiem storczyków są jasno- lub ciemnozielone liście o skórzastej strukturze, a kształt kwiatów i ich kolor różni się w zależności od odmiany. Do najpopularniejszych należą: Phalenopsis, Dendrobium, Miltonia, Cymbidum, Vanda, Oncidium, Cattleya, Epidendrum, Motylnik, Sabotek czy Zygopetalum.

Storczyki wymagają jasnego stanowiska z lekko rozproszonym światłem oraz wysokiej wilgotności. Konieczne jest stosowanie odpowiedniego i mocno przepuszczalnego podłoża. 

 

Warto wiedzieć:

Jakie podłoże do storczyków sprawdzi się najlepiej? Postaw na mieszankę kory, torfu, keramzytu i chipsów kokosowych. Warto nawozić storczyki co najmniej raz w miesiącu i podlewać je, gdy podłoże całkowicie przeschnie.

 

Jeśli jesteś miłośnikiem kwiatów i zależy Ci na ich odpowiedniej pielęgnacji, to koniecznie przeczytaj artykuł: Jak zapobiegać i zwalczać choroby roślin w ogrodzie? Rozpoznawanie objawów i odpowiednie leczenie.

Najczęstsze problemy ze storczykami – objawy

Twój storczyk wyraźnie podupadł na zdrowiu? Nie martw się, jeśli zaczniesz szybko działać, możesz go uratować i w pełni odzyskać jego piękny, zdrowy wygląd.

Choć orchidea jest delikatnym kwiatem i może łatwo ulec zniszczeniu, to istnieje kilka sposobów na jej reanimację. Przeczytaj, jakie są najczęstsze problemy, aby wiedzieć, jak uratować storczyka.

Problem Objawy
Przelany storczyk Żółte lub brunatne liście, które są pomarszczone i miękkie, a także widoczna pleśń oraz dostrzegalne gnicie korzeni.
Niedobór wody Zwiędłe liście i ich brązowe obwódki lub całkowicie uschnięty storczyk.
Brak korzeni Słaby przyrost i opadające liście.
Niedobór światła Bladozielone liście, pięcie się rośliny w górę w celu poszukiwania światła (zyskują przez to „patykowaty” wygląd), widoczny bardziej pionowy niż poziomy układ liści.
Nadmiar światła Żółte liście storczyka.
Atak szkodników Blade i lepkie liście, widoczne na nich plamy, brak kwitnienia, gnicie korzeni, biały nalot.
Choroby grzybowe Brązowe plamki na liściach, które mogą z czasem zlewać się w jedną większą.

Więcej na temat chorób roślin przeczytasz w artykule: Grzybowe choroby roślin – objawy i domowe sposoby poradzenia sobie z problemem.

Jak uratować przelanego storczyka?

Gnijący storczyk to zwykle objaw nadmiaru wody. Jeśli zauważysz symptomy przelanej rośliny (opisane w powyższej tabelce) to koniecznie:

  • nie podlewaj kwiata przez kilka dni, aby podłoże dokładnie przeschło;

  • wyciągnij roślinę z doniczki i podetnij korzenie aż do miejsca zdrowej tkanki;

  • umieść storczyka w miejscu, które zapewni mu przepływ świeżego powietrza;

  • doniczkę dokładnie wyczyść ze zgnilizny – użyj ciepłej wody z mydłem;

  • przygotuj nowe podłoże i posadź w nim roślinę – zwróć uwagę na całkowite przykrycie korzeni;

  • pierwsze podlewanie przeprowadź w ciągu kilku dni po przesadzeniu.

Jak uratować storczyka bez korzeni?

Błędy w pielęgnacji doprowadziły do utraty korzeni lub ich całkowitego przegnicia i przesuszenia? W takiej sytuacji konieczna jest reanimacja storczyka bez korzeni. Przeprowadź poniższe czynności:

  • pozbądź się chorych części rośliny, używając zdezynfekowanych narzędzi;

  • miejsce cięcia zabezpiecz za pomocą węgla drzewnego;

  • pozwól roślinie całkowicie przeschnąć;

  • przełóż roślinę do pojemnika ze zwilżonym keramzytem;

  • poczekaj na pojawienie się nowych korzeni, mając na uwadze, że system korzeniowy może regenerować się nawet do pół roku.

Jeśli jednak korzenie się nie odrodzą i będziesz potrzebować pomocy w zasadzeniu nowych roślin, to koniecznie skorzystaj z pomocy specjalisty, którego znajdziesz m.in. w serwisie Majsteria w kategorii: Pielęgnacja ogrodów.

Jak uratować przesuszonego storczyka?

Zapomnienie o regularnym podlewaniu, które mogło spowodować przesuszenie storczyka, to dość powszechny problem. Na szczęście roślinę w takim stanie można jeszcze uratować. Przede wszystkim:

  • całkowicie usuń wyschnięte korzenie za pomocą ostrego narzędzia;

  • przeprowadź natychmiastową reanimację, wstawiając na 15 minut całą doniczkę do miski, umywalki lub wanny wypełnionej wodą, a następnie przenieś roślinę do osłonki;

  • sprawdź, czy podłoże jest wystarczająco przepuszczalne;

  • zadbaj o otwory drenażowe w doniczce, które pozwolą odprowadzać nadmiar wody;

  • podlewaj roślinę regularnie.

 

Warto wiedzieć:

Jak uratować przesuszonego storczyka? Poza wyżej wymienionymi punktami możesz również dokładnie przepłukać korzenie pod ciepłą wodą, płynącą prosto z kranu.

 

Jeśli obawiasz się, że Twoja orchidea cierpi na jeszcze inny problem, to koniecznie przeczytaj poradnik: Chore storczyki – jak sobie poradzić z chorobą kwiatów?

Zobacz też inne artykuły

Jak zapobiegać i zwalczać choroby roślin w ogrodzie? Rozpoznawanie objawów i odpowiednie leczenie
Pielęgnacja ogrodów
Ogród to wspaniała oaza, gdzie można się zrelaksować na świeżym powietrzu i to tuż obok domu. Przestrzeń ta może być zielona, stonowana lub całkowicie kolorowa i zaaranżowana w różnym stylu, w zależności od wybranej roślinności. Na piękno ogrodu wpływa kilka czynnik&...
Chore storczyki – jak sobie poradzić z chorobą kwiatów?
Pielęgnacja ogrodów
Storczyki, zwane również orchideami, to popularne rośliny ozdobne, które często zdobią nasze parapety czy ogrody. Choć trudno odmówić im uroku, aby cieszyć się ich pięknym i zdrowym wyglądem, konieczne jest zapewnienie im odpowiednich warunków. Warto wiedzieć, ...