Podłoga na balkon i taras – jakie materiały wybrać?

Data publikacji-
AutorRedakcja portalu Majsteria
Długość czytania6 min

Chcesz poczuć się komfortowo na balkonie oraz sprawić, że bezpośrednie otoczenie domu będzie prezentowało się estetycznie? Świetną propozycją jest wytrzymała i funkcjonalna podłoga na taras lub balkon. Z naszego poradnika dowiesz się, jakie materiały możesz zastosować, jak je układać i jaki jest ich koszt. Poznasz również sposoby pielęgnacji takiego podłoża.

Podłoga na balkon i taras – jakie materiały wybrać?

Podłoga na balkon i na taras – rodzaje

Popularnym materiałem na podłogę na taras lub balkon są płytki ceramiczne (np. gres szkliwiony). Warto wybrać model mrozoodporny, który przetrwa nawet najcięższe warunki pogodowe i będzie służył wiele lat. Płytki powinny być również antypoślizgowe. Zapewnią bezpieczeństwo użytkownikom, szczególnie podczas deszczowych dni. Płytki ceramiczne są trwałe, ale trzeba pamiętać, że podczas upałów mocno się nagrzewają, a w trakcie chłodnych dni są bardzo zimne. Dlatego chodzenie po nich bosą stopą może wiązać się z dyskomfortem.

W charakterze podłogi na balkon i taras sprawdzą się również deski drewniane. To optymalny wybór do zadaszonej powierzchni. Dzięki nim stworzysz przytulny, sielski klimat, szczególnie jeśli w ich otoczeniu znajdzie się ciekawa roślinność. Gdy nie wiesz, jakie kwiaty sprawdzą się najlepiej, przeczytaj artykuł: Jakie kwiaty na balkon wybrać? Pomysły na rośliny całoroczne.

Aby podłoga na balkonie lub tarasie prezentowała się efektownie, możesz postawić także na:

  • płyty gumowe – świetnie amortyzują upadki, co jest szczególnie ważne, gdy masz w domu dzieci; są ponadto łatwe w montażu i mają właściwości antypoślizgowe;

  • płytki kamienne, na przykład granitowe – doskonale pasują do aranżacji zarówno w stylu retro, jak i nowoczesnym; są znakomitą ozdobą balkonu i tarasu.

Alternatywą mogą być deski kompozytowe, które wyglądem przypominają drewno. Są łatwe do utrzymania w czystości oraz odporne na zniszczenie. To świetny wybór dla osób, które szukają trwałego i estetycznego wykończenia podłogi na balkonie albo tarasie.

Co położyć na stare płytki na balkonie?

Jeśli znudziły Ci się już stare płytki, wcale nie musisz ich skuwać i układać nowych. Byłoby to  czasochłonne oraz wiązało się ze sporymi kosztami. Możesz położyć na nie inne materiały. Przykładem są deski drewniane lub kompozytowe.

Świetną propozycją są również podesty tarasowe. To gotowe moduły w kształcie kwadratów, które wykonano z wytrzymałego tworzywa sztucznego, na przykład polipropylenu. Ich zalety to:

  • łatwość montażu – układa się je za pomocą łączników; nie są na stałe przytwierdzone do podłoża i tworzą tzw. pływającą podłogę, a więc w razie potrzeby możesz je szybko rozebrać;

  • niewielka grubość, na poziomie około 30 mm – nie ma ryzyka, że położony na płytki podest uniemożliwi otwarcie drzwi balkonowych lub tarasowych.

Kratki prezentują się atrakcyjnie, gdyż przypominają drewniany parkiet. Ich zaletą jest również stosunkowo niska cena.

Ile kosztuje położenie podłogi na balkon i jak przebiega montaż?

W zależności od tego, jaki materiał wybierzesz, cena może znacząco się różnić. Orientacyjny koszt wynosi:

  • 60 – 100 zł/m² – gres szkliwiony;

  • 200 – 300 zł/m² – deski drewniane;

  • 30 – 50 zł/m² – płyty gumowe;

  • 150 – 300 zł/m² – płytki granitowe;

  • 30 – 80 zł/m² – deski kompozytowe;

  • 10 – 30 zł/m² – podesty tarasowe.

Do tego dochodzi koszt robocizny. Jest on zróżnicowany – na przykład w przypadku ułożenia płytek gresowych wynosi około 100 zł/m². Ułożenie deski kompozytowej będzie kosztowało trochę drożej –  w granicach 120 – 200 zł/m².

Sposób montażu podłogi na taras lub balkon zależy od rodzaju zastosowanego materiału. Nie jest bardzo skomplikowany, jednak wymaga odpowiedniego przygotowania podłoża, naniesienia właściwej ilości kleju (w przypadku płytek) czy wykonania stabilizacji pod postacią legarowania (dotyczy desek drewnianych). Trzeba także zadbać o właściwy spadek podłogi (najlepiej 2%), dzięki czemu woda nie będzie gromadziła się na jej powierzchni. Osoba lubiąca prace remontowe z pewnością sobie poradzi samodzielnie, czasem jednak lepiej powierzyć takie zadanie fachowcom. Znajdziesz ich m.in. w serwisie Majsteria, w kategorii Tarasy. Możesz bezpłatnie dodać zlecenie i zaczekać na konkretne oferty od wykonawców.

Jak tanio zrobić podłogę na tarasie?

Jeśli lubisz co jakiś czas zmienić wykończenie balkonu czy tarasu, polecamy zastosować optymalne (pod kątem kosztowym) rozwiązania. Poza podestami tarasowymi należy do nich sztuczna trawa w formie rolki, a nawet puzzli. Chodzenie po niej jest bardzo przyjemne. Łatwo ją zamontujesz. Wymaga jedynie przycięcia i przyklejenia do podłoża. Warto obciążyć brzegi, na przykład kładąc w to miejsce doniczki. 

Inna propozycja to dywan z tworzywa sztucznego lub wykładzina. Produkty te są miękkie, więc potrafią zamortyzować  ewentualne upadki dzieci. Są też odporne na wodę czy promienie UV, łatwo je również utrzymać w czystości.

Szukasz więcej informacji na temat wykończenia balkonu? Zapoznaj się z artykułem: Aranżacja balkonu – co warto wiedzieć o urządzaniu balkonu w bloku.

Jak pielęgnować podłogę na balkonie i tarasie?

Aby podłoga na tarasie lub balkonie przetrwała wiele lat, należy o nią regularnie dbać. Zapobiegnie to powstawaniu nieestetycznych plam albo rozkwitowi pleśni bądź grzybów. Podłogę warto myć 2 razy w roku (np. w okresie wiosennym i jesiennym), najlepiej za pomocą myjki ciśnieniowej. Pozwoli to pozbyć się nawet najtrwalszych zabrudzeń. 

 

Warto wiedzieć:

Sztuczna trawa lub dywan wymagają częstszej pielęgnacji. Sprzątaj je przynajmniej raz w miesiącu (a najlepiej raz w tygodniu). W przypadku desek drewnianych konieczna jest okresowa impregnacja (2 razy w roku) za pomocą specjalnego oleju i wosku.

 

Podsumowując, jeśli interesuje Cię trwała podłoga na balkon czy taras, masz spory wybór. Możesz zdecydować się na przykład na płytki gresowe, deski drewniane lub kompozytowe. Budżetową opcją są podesty gumowe i sztuczna trawa.

Zobacz też inne artykuły

Jak i czym zabudować taras, żeby chronił od słońca i wiatru?
Tarasy, altany, balkony
Taras nie musi być jedynie większym balkonem do picia kawy latem. Jeśli odpowiednio go zabudujesz, ochroni Cię przed słońcem i wiatrem, stając się niejako dodatkowym pomieszczeniem w domu. Jaki materiał jednak wybrać – drewno, szkło, a może pleksi? Sprawdź garść naszych porad o ...
Rodzaje i aranżacja tarasów przy domu – co warto wiedzieć o budowaniu i urządzaniu tarasu w ogrodzie?
Tarasy, altany, balkony
Marzysz o porannej kawie w otoczeniu bujnej zieleni? A może o romantycznej kolacji pod gwiaździstym niebem? Jeśli tylko masz taką możliwość, opuść swoje cztery ściany i zbuduj taras przy domu. Do wyboru masz wersję naziemną, nadziemną, nad pomieszczeniem lub taras zimowy. Z artykułu do...