Rodzaje szamb i ich zastosowanie – jak wybrać najlepszą opcję?

Data publikacji-
AutorRedakcja portalu Majsteria
Długość czytania6 min

Zbiornik bezodpływowy jest idealnym wyborem wówczas, gdy ze względów ekonomicznych nie możesz podłączyć się do kanalizacji albo Twój dom znajduje się na podmokłym terenie. Jeśli nie wiesz, jaki pojemnik na ścieki kupić, przeczytaj nasz poradnik. Dowiesz się z niego, jakie są rodzaje szamba oraz jaką pojemność zbiornika wybrać.

Rodzaje szamb i ich zastosowanie – jak wybrać najlepszą opcję?

Budowa szamba

Szambo to zwykle zbiornik bezodpływowy, co oznacza, że gromadzone są w nim nieczystości, które muszą być regularnie wywożone przez firmę asenizacyjną. Poza pojemnikiem konstrukcja obejmuje również:

  • przyłącza wejściowe i wyjściowe, które umożliwiają podpięcie do kanalizacji;

  • kominek wentylacyjny – odpowiada za odpowietrzenie wnętrza;

  • pokrywę, która zabezpiecza pojemnik przed dostępem ze strony domowników.


Jeśli zamierzasz kupić zbiornik bezodpływowy i chcesz dowiedzieć się więcej na jego temat, zachęcamy do lektury tego artykułu:  Przewodnik po szambach: Co musisz wiedzieć przed zakupem.

Jak działa szambo?

Bez względu na rodzaje szamba, każdy tego typu zbiornik działa podobnie. Poprzez rury kanalizacyjne, które są połączone z urządzeniami sanitarnymi, czyli zlewem, wanną czy muszlą klozetową, do pojemnika trafiają ścieki. Pozostają w nim do momentu opróżnienia przez pojazd asenizacyjny.

Jeśli chcesz zamontować zbiornik bezodpływowy, ważna jest lokalizacja szamba. Możesz je umieścić nawet pod chodnikiem czy podjazdem, przy czym pamiętaj o spadku rur ściekowych – powinien on wynieść 2–3 cm na każdy metr bieżący. Istotna jest także minimalna odległość od granicy działki i drogi (2 m), od okien i drzwi zewnętrznych (5 m) oraz od ujęcia wody pitnej (15 m).

Warto wiedzieć:

Jeśli zależy Ci na tym, aby szambiarka nie wjeżdżała na posesję, kup przyłącze do opróżniania pojemnika. W tym wypadku zbiornik powinien znaleźć się nie dalej niż kilka metrów od miejsca montażu złączki.

 

Rodzaje przydomowych oczyszczalni ścieków

Jeśli masz dylemat, jakie szambo do domu wybrać, pomożemy Ci podjąć decyzję. Poza standardowymi zbiornikami w ofercie dostawców znajdziesz szambo ekologiczne dla 4-osobowej rodziny, które jest w zasadzie jednym z rodzajów przydomowej oczyszczalni ścieków. Wynika to z tego, że poza zbiornikiem bezodpływowym wyposażono go w kosze filtracyjne oraz drenaż rozsączający, dzięki którym można odprowadzać oczyszczone ścieki do ziemi. Takie rozwiązanie polecamy, gdy na działce nie masz miejsca na osadnik gnilny oraz pole filtracyjne.

 

Rodzaje szamb betonowych

Budowa szamba betonowego to świetna opcja, gdyż zbiornik jest bardzo wytrzymały i odporny na ściskanie. Do wyboru masz pojemnik:

  • z kręgów – wprawdzie jest łatwy w montażu i stosunkowo tani, to jednak w trakcie eksploatacji między kręgami mogą pojawić się nieszczelności skutkujące wyciekami;

  • zbrojony, o zwartej konstrukcji – uszczelnia się go powłoką bitumiczną albo zaprawą z cementu; montaż jest bardziej czaso- oraz kosztochłonny.

Szambo betonowe może nie tylko przeciekać, ale również korodować. Dlatego okresowo, co 2–3 lata, warto skontrolować jego stan.

 

Rodzaje szamb plastikowych

Gdy zastanawiasz się, jakie szambo posłuży Ci bardzo długo, rozważ montaż zbiornika plastikowego. Może być wykonany z:

  • PCV;

  • polietylenu – inny rodzaj to pojemnik z HDPE, czyli polietylenu wysokiej gęstości;

  • polipropylenu;

  • GRP, czyli tworzyw zbrojonych włóknem szklanym.

Nowoczesne szambo plastikowe warto kupić z kilku względów.

Zalety

Opis

lekka konstrukcja

szambo plastikowe waży nawet 8 razy mniej niż betonowe

szczelność

dzięki jednolitej konstrukcji nie ma ryzyka wycieku na połączeniach

trwałość

zbiornik jest odporny na oddziaływanie środków chemicznych oraz nie koroduje

możliwość wielokrotnego użytku

gdy do działki zostanie doprowadzona kanalizacja, szambo można komuś odsprzedać lub przerobić na pojemnik na deszczówkę

Lekka konstrukcja szamb plastikowych skutkuje niższą niż w przypadku pojemników betonowych wytrzymałością na obciążenia. Może być również przyczyną wypchnięcia zbiornika na powierzchnię przez wody gruntowe. Dlatego na terenach podmokłych wymaga dociążenia.

 

Szamba jednokomorowe – rodzaje

Szamba mogą być jednokomorowe. Składają się z jednej części, do której spływają wszystkie nieczystości. Są wykonane z betonu albo plastiku. Zalety to:

  • niewielkie gabaryty – pojemnik możesz umieścić na małej działce;

  • łatwy montaż, który nie wymaga dużych nakładów finansowych.

Wadą jest częste opróżnianie zbiornika, nawet co 2 tygodnie.

Szamba dwukomorowe – rodzaje

W domach jednorodzinnych często montuje się szambo dwukomorowe. Jak działa taki zbiornik? Obie części są przedzielone przegrodą z otworem przelewowym, przy czym do jednej komory trafiają nieczystości stałe, a do drugiej ciekłe.

Pojemnik może być betonowy albo plastikowy. Zaletą jest mniejsza częstotliwość wywozu ścieków (zwykle co 3–4 tygodnie). Zbiornik można zamontować jedynie na terenie o dużym współczynniku przepuszczalności, na przykład piaszczystym.

Rodzaje pojemności szamb

Gdy nie wiesz, jakie szambo na działkę wybrać, kieruj się przede wszystkim pojemnością. W sprzedaży są dostępne zbiorniki o pojemności od 3 do 20 m³. Aby wybrać odpowiedni parametr, pod uwagę weź liczbę domowników oraz codzienne nawyki, na przykład kąpielowe.

Jeśli szukasz sprawdzonej firmy asenizacyjnej, oferty fachowców znajdziesz w serwisie Majsteria, w kategorii Wywóz szamba. Możesz przeglądać ogłoszenia albo samodzielnie dodać zlecenie i zaczekać na kontakt ze strony wykonawców.

Jakie szambo do domu jednorodzinnego wybrać?

Jeśli szukasz informacji, jakiej wielkości szambo dla 2 osób jest właściwe, podpowiadamy – w tym wypadku wystarczy 8–10 m³ pojemności. W przypadku 3–4 i większej liczby domowników warto zainwestować w zbiornik o pojemności 10 lub 12 m³.

W sprzedaży dostępne są różne rodzaje szamb. Możesz zdecydować się na jedno- lub dwukomorowe betonowe, które jest bardzo wytrzymałe, albo plastikowe, wyróżniające się szczelnością. Aby dobrać właściwą pojemność, pod uwagę weź liczbę domowników oraz nawyki związane ze zużyciem wody.

Zobacz też inne artykuły

Koszty wywozu szamba – cennik usług w poszczególnych województwach
Wywóz szamba
Opróżnianie zbiornika bezodpływowego jest konieczne, aby nie doszło do jego przepełnienia i wycieku nieczystości oraz powstania nieprzyjemnego zapachu. Jeśli interesuje Cię koszt wywozu szamba, aktualne stawki znajdziesz w naszym poradniku. Dowiesz się z niego ponadto, jak często wyw...
Jak uniknąć nieprzyjemnych zapachów z szamba?
Wywóz szamba
Nieprzyjemny zapach szamba w Twoim domu? Nie wiesz, w jaki sposób poradzić sobie z takim problemem? Przeczytaj nasz poradnik, dzięki czemu dowiesz się, jak zlikwidować zapach z szamba oraz jakie środki są skuteczne.