Ryby do oczka wodnego – na jakie gatunki postawić?

Data publikacji-
AutorRedakcja portalu Majsteria
Długość czytania6 min

Wybór ryb do oczka wodnego nie może być przypadkowy. Najlepiej sprawdzają się gatunki odporne na choroby, przystosowane do naszego klimatu i zmiennych temperatur. Karasie złociste, karpie Koi, złote orfy, jesiotry, różanki i słonecznice to ryby, które są stosunkowo niewymagające w hodowli. O jakich zasadach powinny pamiętać osoby, które mają w planach stworzyć oczko wodne w ogrodzie? Czym należy karmić ryby i na co zwrócić uwagę podczas kupowania kolejnych gatunków?

Ryby do oczka wodnego – na jakie gatunki postawić?

Po co rybki w oczku wodnym?

Rybki w oczku wodnym są częścią ekosystemu. Ich obecność dodaje zbiornikowi dynamiki i koloru, tworząc żywy, ciągle zmieniający się obraz. Ruchy ryb, ich interakcje oraz zróżnicowanie barw i form przyciągają wzrok. Obserwacja życia podwodnego potrafi zająć uwagę na długi czas i służy relaksowi. 

 

Warto wiedzieć:

Aby zapewnić zdrowe środowisko dla ryb w oczkach wodnych, kluczowe jest utrzymanie czystości wody. W tym celu należy zainwestować w efektywną filtrację i regularne usuwanie zanieczyszczeń. Warto jednak zaznaczyć, że istnieją gatunki ryb, które naturalnie przyczyniają się do utrzymania dobrego stanu wody. Ich obecność w oczku wodnym jest zatem sposobem na zachowanie zbiornika w czystości.

 

Ryby z rodziny karpiowatych aktywnie przeszukują dno oczka wodnego w poszukiwaniu pokarmu. Takie zachowanie przyczynia się do redukcji osadów organicznych i pomaga w utrzymaniu równowagi biologicznej. Ryby z rodziny jesiotrowatych również są uznawane za wyjątkowo efektywne w redukcji zanieczyszczeń. Ich zdolność do filtrowania wody sprawia, że są skutecznym narzędziem w walce z glonami.

Jakie gatunki rybek do oczka wodnego wybrać?

Jednym z najczęściej wybieranych gatunków ryb do oczka wodnego jest karaś złocisty. To mało wymagająca, wszystkożerna i odporna na choroby ryba. Dorosłe osobniki osiągają długość ok. 30 cm i wyróżniają się jaskrawo pomarańczową barwą. To dzięki niej są doskonale widoczne. Podgatunki nimfa, kometa i shubunkina (potocznie nazywana złotą rybką) są znane ze zdolności do szybkiego pływania, dlatego można je zaobserwować w wielu oczkach wodnych.

Kolejnym popularnym gatunkiem jest karp Koi. Ta ryba wymaga zainstalowania w oczku  systemu filtracji w celu utrzymania odpowiedniego poziomu czystości wody. Wybrane osobniki mają białe ubarwienie i charakterystyczną czarną plamą na głowie. Inne odmiany są biało-czarno-czerwone

Jakie jeszcze gatunki ryb warto hodować w oczku wodnym?

Różanka to niewielka ryba osiągająca do 8 cm długości, należąca do rodziny karpiowatych. Jest ruchliwa i często pływa przy powierzchni. Odżywia się glonami i jest najlepszym wyborem do niewielkich oczek wodnych. Wyróżnia się zmiennym ubarwieniem (białym brzuchem o różowym połysku, zielonoszarym grzbietem i długą zielononiebieską wstęgą).

Z kolei słonecznice to rybki do oczka wodnego, które osiągają do 10 cm długości. Często pływają blisko powierzchni. Dzięki srebrzystoszaremu ubarwieniu są doskonale widoczne nawet w mętnej wodzie. Słonecznice najlepiej czują się w większej grupie. W dużych zbiornikach wodnych bardzo dobrze odnajdują się też jesiotry. Najczęściej wybieranym gatunkiem jest sterlet, który powinien być karmiony pokarmem tonącym. 

W serwisie Majsteria, w kategorii Baseny i oczka ogrodowe są dostępni eksperci zajmujący się projektowaniem oczek wodnych, instalacją systemów filtracyjnych i napowietrzających. Funkcjonowanie serwisu jest dwukierunkowe. Umożliwia użytkownikom zarówno bezpłatne publikowanie zleceń, jak i przeglądanie dostępnych ofert wykonawców.

O czym pamiętać mając rybki w oczku wodnym?

Gatunek i liczba ryb powinny być dopasowane do wielkości oczka wodnego. Można przyjąć, że jedna niewielka ryba przypada na 100 l wody. Z kolei duże osobniki wymagają minimum 1000 l. Według innej zasady, na każde 2,5 cm ryby (bez względu na gatunek) powinno przypadać nie mniej niż 2 cm² wody. Biorąc pod uwagę te założenia, optymalna powierzchnia lustra wody zawiera się w przedziale od 15 m² do 20 m².

 

Ważne:

Do istniejącego oczka wodnego nie powinno się od razu wpuszczać nowych ryb. Każdy osobnik musi przejść kwarantannę w osobnym zbiorniku, wyposażonym w filtr i system napowietrzenia. W trakcie kwarantanny trwającej od 2 do 3 tygodni należy codziennie obserwować zachowanie i wygląd ryb (w tym skrzeli, oczu, ogona i płetw). Przebarwienia, guzy, narośla i nietypowy sposób pływania to pierwsze symptomy mogące świadczyć o chorobie.

Rybki do oczka wodnego – gdzie je kupić i czym karmić?

Przed dokonaniem zakupu należy dokładnie obejrzeć osobniki i zwrócić szczególną uwagę na ich ogólną aktywność, sposób pływania, kondycję skóry oraz na to, czy oddychają równomiernie. Najlepiej wybrać młode ryby, ponieważ szybciej dostosują się do nowych warunków.

Dobór odpowiedniego pokarmu dla ryb zależy od szeregu czynników. Najważniejsze z nich to:

  • gatunek i wielkość ryb;

  • rozmiar zbiornika wodnego;

  • stopień zarośnięcia przez rośliny wodne (przeczytaj również: Jakie rośliny do oczka wodnego wybrać?);

  • zmiany temperatury i warunki klimatyczne.

Prawidłowe żywienie jest kluczowe dla zachowania zdrowia i witalności ryb, co bezpośrednio wpływa na estetykę i biologiczną równowagę całego oczka wodnego. Gotowa karma dla rybek najczęściej zawiera białko, tłuszcz surowy, witaminy A, D, E, a także sód, wapń, fosfor i inne makroelementy.

Jakie rybki do oczka wodnego wybrać na początek?

Podsumowując, jakie ryby do oczka wodnego będą najlepszym wyborem? Karpie Koi, karasie złociste, jesiotry, złote orfy, słonecznice i różanki. Te gatunki mają niewygórowane wymagania bytowe i żywieniowe. Ponadto są odporne na choroby i zmiany temperatur, dlatego są częstym wyborem, zwłaszcza wśród początkujących hodowców.

Zobacz też inne artykuły

Jak udekorować oczko wodne w ogrodzie – pomysły i inspiracje
Baseny, oczka wodne
Oczka wodne często już same w sobie są niezwykle dekoracyjne. Ich dużą zaletą jest to, że możesz je dopasować do niemal każdej stylistyki. Szczególnie gdy wykonujesz je od podstaw. Obecnie w ofercie producentów dostępnych jest wiele rozwiązań, które pozwalają na st...
Jakie rośliny do oczka wodnego wybrać?
Baseny, oczka wodne
Oczko wodne to świetne urozmaicenie ogrodowego krajobrazu. Poza walorami estetycznymi taki staw sprzyja również bioróżnorodności! Obsadzając go odpowiednimi gatunkami, możesz utworzyć mały, naturalny ekosystem. Ale co to znaczy „odpowiednie”? Jakie rośliny do oczka...