Groźne rasy psów – jakie są i jak wygląda opieka nad nimi?

Data publikacji-
AutorRedakcja portalu Majsteria
Długość czytania6 min

Opiekunowie czworonogów zaliczanych do rasy psów agresywnych muszą stosować się do określonych przepisów. Regulacje dotyczą nie tylko opieki nad psem, ale także hodowli zwierząt. Poznaj wykaz 10 najgroźniejszych ras psów i obowiązki ich właścicieli. Sprawdź też, jak się zachować podczas kontaktu z groźnym psem.

Groźne rasy psów – jakie są i jak wygląda opieka nad nimi?

Groźne psy, czyli jakie?

Szukając wiadomości na temat najpopularniejszych rasów psów, z pewnością pojawiły się informacje o wyjątkowo groźnych czworonogach. Takie hasło natychmiast nasuwa skojarzenia z głośnymi historiami o pogryzionych członkach rodziny czy przypadkowych przechodniach. Warto jednak zdefiniować, co tak naprawdę oznacza wyrażenie – niebezpieczne psy? 

Za groźne psy uznaje się zwierzęta o wysokim poziomie agresji. To właśnie agresywne zachowanie w połączeniu z oddaniem człowiekowi leżały u podstaw udomowienia tych zwierząt w przeszłości. Obecnie relacje na linii pies-człowiek zmieniły się i szukamy czworonogów, które są łagodne i przyjazne. Rasy uznawane za najbardziej agresywne mają najgłębiej zakorzenione pierwotne cechy. Zalicza się je do groźnych, gdyż wymagają szczególnej uwagi w opiece i tresurze. 

 

Warto wiedzieć: 

Większość ras psów groźnych powstała w wyniku działania człowieka. Dochodziło do krzyżowania lub manipulacji genetycznych. Często celem takich zabiegów miało być uzyskanie zwierząt o bardzo wysokim poziomie agresji. 

Na jakie rasy psów trzeba mieć zezwolenie?

Opieka nad najgroźniejszymi psami wymaga stosowania się do szczególnych przepisów. Reguluje je rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 15 grudnia 1998 roku, w którym wymieniono wszystkie rasy niebezpieczne. Z kolei ustawa o ochronie zwierząt z dnia 21 sierpnia 1997 roku reguluje obowiązki właścicieli takich czworonogów. 

Przepisy wskazują, że hodowla najbardziej niebezpiecznych psów i ich utrzymanie wymaga zezwolenia. Taki dokument wydaje wójt, burmistrz lub prezydent miasta właściwy dla miejsca prowadzenia hodowli. Do wniosku trzeba dołączyć kopię rodowodu, testów psychicznych zwierzęcia i ukończonych szkoleń. Zezwolenie może zostać cofnięte w przypadku wykrycia nieprawidłowości w hodowli, a za jego brak grozi kara grzywny. 

Na liście psów, na które trzeba mieć pozwolenie w Polsce, znalazło się 10 ras. Nie wszystkie cieszą się dużą popularnością w naszym kraju. Przedstawiciele tych ras wyróżniają się sporą siłą, są stosunkowo duże i ciężkie, a dodatkowo mają mocno wykształcone zachowania obronne.

10 najgroźniejszych ras psów – wykaz

Każdy kraj ustala własną listę ras, uznawanych za niebezpieczne i wymagające specjalnej uwagi. Poznaj 10 najgroźniejszych ras psów w Polsce, wraz z ich krótką charakterystyką.

  1. Pit bull terrier – pitbulle uznawane są za najgroźniejszą rasę, a wyróżnia je masywna przysadzista budowa, duża głowa i mocne szczęki. 

  2. Doberman – niemieckie psy stworzone do pilnowania. Mają umięśnioną mocną sylwetkę i ciemne ubarwienie. Są inteligentne, ale bardzo agresywne w stosunku do innych psów i obcych.

  3. Rottweiler – bardzo lojalne i inteligentne psy. Bywają agresywne w stosunku do obcych, a nieodpowiednio prowadzone wykazują się skłonnością do niepożądanych zachowań także w stosunku do ludzi. 

  4. Husky syberyjski – ta rasa wzbudza raczej pozytywne emocje. Psy wymagają jednak wiele uwagi i sporej porcji ruchu. Z nudów mogą stawać się bardzo agresywne.

  5. Alaskan malamute – kolejna rasa psów zaprzęgowych, która uwielbia i potrzebuje wiele ruchu. Nieodpowiednio prowadzone alaskany wykazują niepożądane zachowania. 

  6. Owczarek niemiecki – potocznie nazywane wilczurami psy są potencjalnie bardzo agresywne. Łatwo poddają się tresurze i są chętnie wykorzystywane w służbach mundurowych. 

  7. Bulterier amerykański – masywne przysadziste psy z bardzo mocnymi szczękami. Są agresywne dla innych zwierząt i dla ludzi, a dodatkowo uwielbiają dominować. 

  8. Dog argentyński – psy o charakterystycznej białej sierści były stworzone do pilnowania i walk z dzikimi zwierzętami. Bardzo popularne w służbach mundurowych w Ameryce Południowej. 

  9. Cane corso – to włoska rasa psa stróżującego o muskularnej budowie i ciemnym umaszczeniu. Wykazuje zachowania dominujące i silne przywiązanie do właściciela, co może generować postawę agresywną. 

  10. Dog kanaryjski – hodowany jako pies bojowy na Wyspach Kanaryjskich, głównie Teneryfie. Należy do psów średnich, ma umaszczenie pręgowane w różnych kolorach i charakterystyczną ciemną maskę.

Obowiązki właścicieli groźnych psów

Opieka nad rasami groźnych psów nie różni się zbytnio od prowadzenia zwierząt niezaliczanych do agresywnych. Trzeba pamiętać o obowiązkowych szczepieniach i regularnym karmieniu. Na spacerze psy muszą być prowadzone na smyczy i w kagańcu. Do Twoich obowiązków będzie należało też zapewnienie odpowiedniego miejsca do spania lub budy dla psa i kojca na tymczasowy pobyt na zewnątrz. Warto też mieć odpowiednie doświadczenie, ponieważ niebezpieczne psy nie nadają się jako pierwsze zwierzęta. 

Groźne psy wymagają też szkolenia. Poza podstawowym, jednorazowym treningiem, warto co pewien czas odświeżać poznane komendy. Kurs może pomóc też wyeliminować niebezpieczne zachowania. Rodzaj szkolenia może doradzić psi behawiorysta. To specjalista, który szuka przyczyn niepożądanych zachowań i stara się je wyeliminować. W serwisie Majsteria w kategorii: Opieka nad zwierzętami znajdziesz ogłoszenia zamieszczane przez takich fachowców z Twojej okolicy. 

Zasady postępowania w przypadku ataku agresywnego psa

Jeśli zdarzy Ci się spotkać na swojej drodze agresywnego psa bez opieki, nie wpadaj w panikę. Najgorszym rozwiązaniem jest ucieczka przed warczącym zwierzęciem. Co możesz zrobić? Spraw, by zwierzę straciło zainteresowanie Twoją osobą i uznało, że nie stanowisz zagrożenia:

  • zatrzymaj się w miejscu;

  • nie okazuj strachu;

  • nie patrz psu w oczy;

  • stań do niego bokiem na szeroko rozstawionych nogach;

  • w razie kąsania, przyjmij pozycję żółwia, chroniąc uszy i twarz. 

Według statystyk, psy ras agresywnych odpowiadają w Polsce za niespełna 1% wszystkich zgłoszonych pogryzień człowieka. Wniosek z tego jest bardzo prosty: w dużej mierze za zachowanie czworonoga odpowiada jego opiekun. Dlatego tak ważne jest odpowiednie postępowanie ze zwierzęciem i jego tresura.

Zobacz też inne artykuły

Najpopularniejsze rasy psów – co warto o nich wiedzieć?
Opieka nad zwierzętami
Każda rasa psa jest inna i to nie tylko pod kątem wyglądu, wielkości i koloru sierści. Przed zdecydowaniem się na konkretnego czworonoga, warto poznać jego temperament i potrzeby, aby zapewnić mu jak najlepsze warunki do życia. Dowiedz się, jak wybrać idealnego psiego towarzysza i jakie s...
Labrador – ile kosztuje szczeniak labradora i jak znaleźć najlepszą hodowlę labradorów?
Opieka nad zwierzętami
Miła w dotyku sierść, uroczy pysk śmiejący się od ucha do ucha i piękne, mądre spojrzenie – właśnie tak można opisać labradora. To jedna z przyjaźniejszych psich ras, która jednocześnie jest najpopularniejszą ze wszystkich – i to na całym świecie. Jeśli właśnie...