Psie przedszkole – na czym polega i ile kosztuje?

Data publikacji-
AutorRedakcja portalu Majsteria
Długość czytania6 min

Wychowanie dziecka nie jest łatwe. Potrzeba czasu, cierpliwości i konsekwencji, aby zbudować silną więź i osiągnąć sukces wychowawczy. Podobnie to wygląda, jeśli chodzi o psa. Często zachwyt nad szczenięciem przysłania potrzebę jego socjalizacji i właściwej tresury. Na szczęście istnieje psie przedszkole – pomaga opiekunom wychować małego czworonoga i nauczyć go dobrych manier. Na czym dokładnie polega psie przedszkole i ile kosztuje? Podpowiadamy!

Psie przedszkole – na czym polega i ile kosztuje?

Na czym polega psie przedszkole?

Psie przedszkole to miejsce, w którym wykwalifikowany trener uczy młodego psa otaczającej go rzeczywistości i właściwego współżycia z innymi, a właściciela – odpowiedniej opieki. Podczas tresury pies uczy się:

  • reagować na własne imię i komendy właściciela, np. przywołanie;

  • chodzić na luźnej smyczy, właściwie jeść i załatwiać się;

  • poddawać się zabiegom pielęgnacyjnym;

  • oddawać zabawkę i wypuszczać z pyska różne rzeczy;

  • skupiać uwagę na opiekunie podczas zabawy i w nietypowych sytuacjach;

  • zachowywać kontrolę podczas różnych emocji i spokojnie czekać na komendę;

  • właściwie bawić się z innymi psami i reagować na otaczającą go rzeczywistość.

Natomiast właściciel uczy się:

  • mowy psa i jego sposobów komunikowania potrzeb – poznaje też jego osobowość;

  • sposobów na egzekwowanie określonych zachowań poprzez właściwe nagradzanie i motywowanie czworonoga;

  • budowania właściwej relacji (im więcej domowników przychodzi na zajęcia, tym lepiej).

Przedszkole dla psa dzieli program szkolenia zazwyczaj na 10 lekcji, ponieważ jedno spotkanie może trwać od 45 do 60 min. Zajęcia odbywają się w grupie nieprzekraczającej 6 osobników. Niektórzy trenerzy pierwsze spotkanie poświęcają na indywidualną konsultację, inni skupiają się na udzielaniu rad na bieżąco.

Przeczytaj także: Najpopularniejsze rasy psów – co warto o nich wiedzieć.

W jakim wieku najlepiej rozpocząć naukę w psim przedszkolu?

Psie przedszkole przyjmuje szczeniaki zazwyczaj od 2. miesiąca życia. Dobrze, jeżeli do 7-8. tygodnia  spędzają one czas z matką, mocno eksplorując i poznając świat. Następnie przychodzi okres, w którym ciekawość słabnie i zaczynają utrwalać się schematy zachowań na całe życie. To kluczowy moment w rozwoju zwierzęcia. Z tego powodu to właściwy czas na szkolenie pupila i pójście z nim do psiego przedszkola.

 

Ważne:

Jeżeli na tym etapie życia coś przestraszy szczeniaka, rozwinie się w nim lęk. Jeżeli z czymś się zapozna w przyjemny sposób (np. z odkurzaczem, innymi ludźmi itd.), to w przyszłości będzie spokojnie podchodzić do tych sytuacji. A jeżeli czegoś nie doświadczy? Nie jest możliwe, żeby w kilka miesięcy pies zetknął się ze wszystkimi potencjalnymi triggerami, jednak psie przedszkole z pewnością jest miejscem, w którym czworonóg nabierze pewności siebie i będzie gotowy na przyszłe wydarzenia, nawet te najbardziej stresujące. 

 

Wyspecjalizowany psi behawiorysta lub doświadczony trener pomoże Twojemu pupilowi wyrosnąć na spokojnego, zrównoważonego, a jednocześnie ciekawskiego czworonoga. Takiego, który zna i rozumie granice oraz umie żyć w zgodzie z pozostałymi członkami stada.

Socjalizacja psa – 12 zasad

Psie przedszkole w tresurze czworonoga wykorzystuje tzw. Złotą Dwunastkę Margaret Hughes, która oswaja pupila aż z 144 różnymi potencjalnie lękowymi rzeczami i sytuacjami. 

  • Psy chodzą po 12 różnych powierzchniach, np. po trawie, kamieniach, chodniku, błotnistej drodze z kałużami.

  • W psim przedszkolu psy bawią się 12 różnymi zabawkami, w tym także takimi, które wydają dźwięki.

  • Czworonogi podczas zajęć w psim przedszkolu odwiedzają 12 różnych miejsc, np. wchodzą do samochodu, windy czy gabinetu weterynarza.

  • Bawią się z 12 różnymi osobami, np. z dziećmi, kobietami w różnym wieku i mężczyznami o różnym wzroście.

  • Wsłuchują się w 12 różnych dźwięków wydawanych przez urządzenia takie jak: odkurzacz, czajnik, dzwonek do drzwi, petardy.

  • Obserwują 12 różnych obiektów w ruchu bez możliwości pogoni za nimi, np. widzą przejeżdżający rower, samochód, biegające dzieci w parku, uciekające koty.

  • Wykonują 12 skomplikowanych działań, takich jak wejście po schodach (zwykłych i ruchomych), przejście na zielonym świetle czy pływanie w zbiorniku wodnym.

  • Podejmują 12 różnych form kontaktu z domownikami, np. pozwalają na dotykanie swoich łap, brzucha, uszu, pyska, zębów itd.

  • Podczas zajęć w psim przedszkolu czworonogi jedzą z 12 różnych powierzchni, w tym z miski, ręki, podłogi i trawnika.

  • Jedzą w 12 różnych miejscach, np. w obcym domu, w parku, na spacerze itd.

  • Bawią się z 12 psami zróżnicowanymi pod względem wieku, płci i rasy.

  • Zostają same 12 razy na określony czas (od 5 do 45 minut).

 

Warto wiedzieć:

Psie przedszkole przyjmuje tylko psy w pełni zaszczepione i bez oznak agresji wobec innych zwierząt.

 

Przeczytaj także: Jaki pies będzie najlepszy dla dzieci?

 

Oczywiście program socjalizacji psa – 12 złotych zasad – może różnić się w zależności od przedszkola, ale zawsze uczy czworonoga we właściwy sposób reagować na nowe i nienaturalne dla niego doświadczenia, np. kąpiel w wannie czy łykanie tabletek. Takie szkolenie w przedszkolu dla psa trwa kilka tygodni (ok. 15-18 godz.) i zawsze odbywa się pod okiem trenera.

Ile kosztuje psie przedszkole?

Udział w psim przedszkolu to koszt około kilkuset złotych (w przedziale między 600 a 900 zł), który w zależności od lokalizacji i programu może się nieco różnić. Poza tym należy pamiętać, że cena za szkolenia psa to nie tylko czas poświęcony pupilowi przez trenera, ale również jego doświadczenie i kwalifikacje zawodowe. Odpowiednie przedszkole znajdziesz np. w serwisie Majsteria w kategorii Opieka nad zwierzętami.

Podsumowując, psie przedszkole to miejsce socjalizacji szczeniaka. W towarzystwie innych czworonogów i pod okiem wykwalifikowanego trenera pupil uczy się wykonywać wszystkie polecenia właściciela. Co więcej, dzięki 12 złotym zasadom oswaja się z rzeczami i sytuacjami, które zazwyczaj wzbudzają w psach lęk i skłaniają do nienaturalnych zachowań. To również miejsce, w którym opiekun zdobywa niezbędną wiedzę do wychowania szczeniaka.

Zobacz też inne artykuły

Labrador – ile kosztuje szczeniak labradora i jak znaleźć najlepszą hodowlę labradorów?
Opieka nad zwierzętami
Miła w dotyku sierść, uroczy pysk śmiejący się od ucha do ucha i piękne, mądre spojrzenie – właśnie tak można opisać labradora. To jedna z przyjaźniejszych psich ras, która jednocześnie jest najpopularniejszą ze wszystkich – i to na całym świecie. Jeśli właśnie...
Najpopularniejsze rasy psów – co warto o nich wiedzieć?
Opieka nad zwierzętami
Każda rasa psa jest inna i to nie tylko pod kątem wyglądu, wielkości i koloru sierści. Przed zdecydowaniem się na konkretnego czworonoga, warto poznać jego temperament i potrzeby, aby zapewnić mu jak najlepsze warunki do życia. Dowiedz się, jak wybrać idealnego psiego towarzysza i jakie s...