Psi behawiorysta – czym się zajmuje, ile kosztuje i w czym może pomóc?

Data publikacji-
AutorRedakcja portalu Majsteria
Długość czytania5 min

Twój pies gryzie meble, szczeka bez powodu lub reaguje agresją na inne psy? A może cierpi na lęk separacyjny i nie możesz znaleźć skutecznego sposobu, by mu pomóc? Rozwiązaniem może być skorzystanie z usług psiego behawiorysty. Ten specjalista zajmuje się diagnozowaniem i leczeniem nieprawidłowych zachowań u czworonogów. Dzięki jego pomocy zrozumiesz przyczyny problemu i otrzymasz indywidualny plan pracy, dostosowany do potrzeb Twojego pupila. Dowiedz się, czym dokładnie zajmuje się behawiorysta, ile kosztują jego usługi i kiedy warto skorzystać z jego wiedzy.

Psi behawiorysta – czym się zajmuje, ile kosztuje i w czym może pomóc?

Psi behawiorysta – kto to?

Psi behawiorysta to taki zwierzęcy psychoterapeuta. Z jednej strony, przy pomocy wywiadu z właścicielem oraz obserwacji, stara się znaleźć przyczynę problematycznych zachowań czworonoga. Z drugiej, koryguje je podczas pracy z nim. Pokazuje też właścicielowi, na co zwrócić uwagę i jak trenować z psem samodzielnie, aby wzmacniać pozytywne wzorce, a wygaszać te, które nie są pożądane.

Psi behawiorysta to specjalista, który zdobył gruntowną wiedzę na temat zachowań zwierząt. Zna doskonale ich mowę ciała i potrafi zrozumieć, skąd wynikają pewne zachowania. Nie obce mu takie zagadnienia, jak: 

  • typy zachowań i potrzeb różnych ras i sposobów komunikacji z ludźmi;

  • dominacja w świecie zwierząt;

  • procesy uczenia się u psów;

  • psychologia, neurofizjologia emocji i seksualność zwierząt.

Często behawiorysta dla psa ma wykształcenie weterynaryjne (np. jest technikiem), ukończył behawiorystykę zwierząt na studiach albo dyplomowany kurs.

 

Warto wiedzieć:

Nie ma formalnych wymagań dotyczących poziomu wykształcenia dla zawodu psi behawiorysta. Każdy może nim zostać. Jednak to nie dyplomy i certyfikaty świadczą o umiejętnościach takiego specjalisty, a bogate doświadczenie oraz poświadczone sukcesy na tym polu.

Trener psa a psi behawiorysta – różnice w podejściu

Trener psa to inaczej ktoś, kto go uczy różnych zachowań. Według Klasyfikacji Zawodów i Specjalności Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii do jego zadań należy:

  • udzielanie porad i prowadzenie szkoleń z zakresu wiedzy o psach,

  • szkolenie psa i jego przewodnika w celu osiągnięcia niekłopotliwego funkcjonowania zwierzęcia w otoczeniu,

  • przygotowywanie psa do celów sportowych i zadań specjalistycznych (np. pomocy osobom z niepełnosprawnościami, szukania osób zaginionych itd.).

Trener zajmuje się psychiką psa, aby ocenić jego predyspozycje do posłusznego wykonywania, często bardzo trudnych, poleceń. Natomiast psi behawiorysta wykorzystuje psią psychologię w celu zmiany niebezpiecznych i nietypowych odruchów. Ponadto behawiorysta psi zajmuje się jego relacją z właścicielem, innymi ludźmi i zwierzętami. Jeśli to konieczne, przypisuje leki. Ma więc szerszy zakres działań i często przejmuje „pacjenta”, gdy trener dostrzeże u niego coś niewłaściwego.

Kiedy iść z psem do behawiorysty?

Każde agresywne zachowanie psa skierowane na siebie (np. gryzienie czy drapanie do krwi) lub na inne zwierzę czy człowieka (szczególnie właściciela), powinno być motywacją udania się do behawiorysty. Problemem mogą być też inne zachowania, które wydają się normalne, ale jednocześnie utrudniają opiekunom i innym ludziom prawidłowe funkcjonowanie społeczne. O trudnościach świadczą choćby takie wypowiedziane zdania:

  • „Nie mogę z nim pójść na spacer, bo szczeka i atakuje każdego psa. O mało jednego nie zagryzł!”.

  • „Jak tylko wyjdę z domu, ciągle ujada. Sąsiedzi cały czas się skarżą”. 

  • „Nie wiem co mu jest – jak wracam z pracy, zawsze coś jest zniszczone. Ostatnio obgryzł framugę!”

  • „On chyba ma problemy psychiczne – siedzi jakiś osowiały, a jak zobaczy wysokiego mężczyznę, kuli się i chowa”.

Jeżeli zdarzyło Ci się wypowiedzieć podobne słowa, to czas na psychologa zwierzęcego. Oczywiście za niektórymi z tych zachowań mogą kryć się choroby fizjologiczne, ale może to być też depresja lub stany lękowe u czworonoga. Psi behawiorysta z odpowiednimi kwalifikacjami pomoże pupilowi w obu przypadkach. Ponadto może podpowiedzieć przed adopcją, które rasy są najłatwiejsze w układaniu (więcej przeczytasz w artykule: Najpopularniejsze rasy psów – co warto o nich wiedzieć) albo które najlepiej dogadują się z dziećmi?  (Jaki pies będzie najlepszy dla dzieci?)

 

Ważne:

Gdy niepokoi Cię zachowanie pupila, nie odkładaj wizyty u psiego behawiorysty. Jeżeli zwierzę zaatakuje człowieka albo inne zwierzę, podlega to karze nagany, grzywny do 1000 zł, a nawet ograniczenia wolności. Ponadto osoba pokrzywdzona może dochodzić zadośćuczynienia lub odszkodowania.

Jak pracuje behawiorysta zwierząt?

Bardzo często psu zaczyna coś dolegać po zmianie zachowania właściciela lub miejsca przebywania. Z tego powodu psi behawiorysta na początku poznaje opiekuna zwierzęcia. Od niego dowiaduje się również o niepokojących zachowaniach u psa.

Następnie poznaje „pacjenta”. Spędza czas z czworonogiem i jego opiekunem, żeby poobserwować psa. Czasem wystarczy jedno takie spotkanie, aby behawiorysta psi zrozumiał problem, odkrył jego przyczynę i ustalił kroki, które właściciel musi wdrożyć, żeby pomóc pupilowi. Gdy jednak problemy są bardziej złożone, pies może potrzebować kolejnych spotkań.

Psi behawiorysta – cena. Ile kosztują zajęcia z psim psychologiem?

Psi behawiorysta bierze od 60 zł za jednorazową konsultację. Niektórzy liczą drożej za pracę z groźnymi rasami psów. Oczywiście kwoty te różnią się w zależności od lokalizacji, wykształcenia i doświadczenia psiego psychologa. Specjalistę znajdziesz np. w serwisie  Majsteria, w kategorii Opieka nad zwierzętami.

Zobacz też inne artykuły

Najpopularniejsze rasy psów – co warto o nich wiedzieć?
Opieka nad zwierzętami
Każda rasa psa jest inna i to nie tylko pod kątem wyglądu, wielkości i koloru sierści. Przed zdecydowaniem się na konkretnego czworonoga, warto poznać jego temperament i potrzeby, aby zapewnić mu jak najlepsze warunki do życia. Dowiedz się, jak wybrać idealnego psiego towarzysza i jakie s...
Labrador – ile kosztuje szczeniak labradora i jak znaleźć najlepszą hodowlę labradorów?
Opieka nad zwierzętami
Miła w dotyku sierść, uroczy pysk śmiejący się od ucha do ucha i piękne, mądre spojrzenie – właśnie tak można opisać labradora. To jedna z przyjaźniejszych psich ras, która jednocześnie jest najpopularniejszą ze wszystkich – i to na całym świecie. Jeśli właśnie...