Czym odgrodzić się od sąsiada, czyli wybieramy rośliny na żywopłot

Data publikacji-
AutorRedakcja portalu Majsteria
Długość czytania5 min

Posadzenie roślin przy ogrodzeniu może przynieść wiele korzyści. Nie tylko poprawi wygląd ogrodu, ale przede wszystkim zapewni więcej prywatności. Mając przemyślany plan działania i sięgając po odpowiednie krzewy, będziesz w stanie stworzyć skuteczną osłonę. Poznaj najpopularniejsze rośliny na żywopłot i sposoby na stworzenie szybkiej przesłony ogrodzenia.

Czym odgrodzić się od sąsiada, czyli wybieramy rośliny na żywopłot

Czym odgrodzić się od sąsiada?

Ogrodzenie ma na celu odcięcie posesji od otoczenia i wyznaczenie granicy działki. Bardzo często wymagamy od niego także zapewnienia dyskrecji i prywatności. Wielu projektantów poleca ogrodzenia, które w znacznym stopniu utrudniają zajrzenie do prywatnej strefy domowników spędzających czas wokół domu. Istnieje kilka sposobów na stworzenie skutecznej przesłony, a wśród najpopularniejszych należy wymienić: 

  • panele z przesłonami;

  • gabiony wypełnione kamieniami;

  • agrowłókninę wplecioną w siatkę ogrodzeniową. 

Ciekawym sposobem na stworzenie naturalnej przesłony jest założenie żywopłotu. Odpowiednio dobrane rośliny wystarczy posadzić w szpalerze po wewnętrznej stronie posesji na kilkadziesiąt centymetrów od linii ogrodzenia. Taka bariera nie tylko stanowi ochronę przed wścibskim wzrokiem sąsiadów, ale też chroni posesję przed wiatrem, kurzem i nadmiernym hałasem. 

 

Warto wiedzieć:

Żywopłoty pojawiły się przed wiekami jako element kompozycji dworskich parków i pałacowych alei. Pełniły w nich podobne funkcje, jakie pełnią współcześnie, czyli stanowiły dla spacerujących ochronę przed wiatrem, zwierzętami i niepożądanym wzrokiem.

Rośliny na ogrodzenie

Zastanawiasz się, z czego zrobić żywopłot? Nie każdy gatunek roślin ogrodowych nadaje się do tego celu. Chcąc stworzyć ciekawą, skuteczną i trwałą przesłonę, musisz wybrać odmiany spełniające określone warunki. Przede wszystkim rośliny na żywopłot muszą radzić sobie w ciasnych szpalerach z ograniczonym dostępem do składników mineralnych. Powinny być odporne na zmienne czynniki atmosferyczne, a zwłaszcza niskie temperatury. Istotne jest też to, żeby dana odmiana rośliny na ogrodzenie zdołała szybko się rozrosnąć i stworzyć osłonę na płocie.

Żywopłot iglasty

Jako odgrodzenie od sąsiada najczęściej wybierane są krzewy iglaste. Mają niewielkie wymagania gruntowe, są łatwe w uprawie i rosną bardzo szybko. Ich zaletą jest też duża różnorodność, a większość z nich to rośliny zimozielone, czyli pozostające w podobnej barwie przez cały rok. Do najczęściej wybieranych iglastych roślin na żywopłot należą: 

  • tuje (żywotniki);

  • cisy;

  • świerki;

  • berberysy.

Żywopłot liściasty

Alternatywą dla tui są żywopłoty z krzewów i pnączy liściastych. Ich charakterystyczną cechą jest szybki rozrost i długie młode pędy pojawiające się każdej wiosny. Żywopłot z buku, grabu lub różnych wiciokrzewów gubi liście na zimę, jednak zanim to nastąpi, schnące kolorowe listki będą stanowiły dodatkową dekorację jesienią. Żywopłot z krzewów liściastych jest też tani i łatwy w prowadzeniu. 

 

Warto wiedzieć:

Dla większości liściastych roślin na żywopłot w formie pnączy musisz przygotować odpowiednie podpory. Mogą to być szczeble ogrodzenia lub specjalne konstrukcje ułatwiające prowadzenie po nich młodych pędów. 

Rodzaje żywopłotów i rośliny na żywopłot

Planując aranżację tarasu przy domu i tworzenie żywopłotu przy ogrodzeniu, masz do wyboru wiele możliwości. Czym zasłonić płot od sąsiada? Żywopłoty różnią się nie tylko rodzajem zastosowanych roślin, ale także sposobem ich formowania. Rośliny na żywopłot mogą tworzyć: 

  • żywopłoty formowane – czyli cięte, gdzie rośliny są formowane poprzez regularne przycinanie. Takie żywopłoty bardzo mocno się rozrastają, tworząc gęste i szczelne przesłony. Jednocześnie zajmują niewiele miejsca. Ciasno posadzone rośliny wymagają jednak dobrych warunków glebowych i regularnego cięcia;

  • żywopłoty swobodnie rosnące – przygotowane z gatunków roślin bujnie rosnących, mających zwartą strukturę. Zajmują więcej miejsca niż żywopłoty formowane, a brak cięcia może doprowadzić do wolniejszego wzrostu. Ich zaletą jest jednak naturalny charakter szpaleru i mniej prac pielęgnacyjnych;

  • żywopłoty funkcjonalne – tworzone z określonych gatunków roślin i formowane w specjalny sposób, co ma na celu uzyskanie konkretnego efektu. Żywopłoty mogą pełnić funkcje ochronne przed wiatrem i śnieżycami, bronić przed nieproszonymi gośćmi, a także tworzyć dekorację w pobliżu alejek.  

Jak odgrodzić się od sąsiada roślinami? Rośliny na żywopłot musisz posadzić w szpalerach. Linia dla nasadzeń powinna przebiegać około 1 m od ogrodzenia. Odległość między sadzonkami jest zależna od gatunku żywopłotu, jednak zazwyczaj nie będzie większa niż 1 m. Przez pierwszy rok od posadzenia roślin nie należy ich formować, pozwalając im na swobodny rozrost.

Jak szybko zasłonić się od sąsiadów – rośliny na żywopłot, które szybko rosną

Powszechnym problemem jest konieczność stworzenia ogrodzenia w krótkim czasie. Jak szybko zasłonić się od sąsiadów? Jeśli zależy Ci na tym, żeby krzewy szybko stworzyły szczelną zasłonę, możesz dobrać odpowiednie odmiany roślin. Nie zawsze będą to krzewy o bardzo wysokich odrostach, które skutecznie utrudniają zaglądanie do środka ogrodu. Do najczęściej wybieranych odmian należą: 

  • dereń biały;

  • różne odmiany berberysu;

  • forsycje; 

  • winobluszcze.

W przypadku tworzenia szczelnego ogrodzenia spore znaczenie ma nie tylko dobór odpowiednich roślin na żywopłot, ale też samo ich nasadzenie. Jeśli nie masz doświadczenia i obawiasz się samodzielnie zajmować tymi pracami, możesz skorzystać z pomocy specjalistów. W serwisie Majsteria, w kategorii: Tarasy, altany, balkony znajdziesz oferty firm zajmujących się między innymi urządzaniem ogrodów. Dodaj bezpłatne zlecenie i zaczekaj na kontakt wykonawców zainteresowanych wykonaniem usługi.

Podsumowując, żywopłot z roślin jest najprzyjemniejszym i najbardziej naturalnym sposobem na odgrodzenie posesji od sąsiada. Rośliny na żywopłot musisz dobrać sumiennie, biorąc pod uwagę nie tylko ich wygląd i tempo przyrostu, ale też konieczność pielęgnacji.

Zobacz też inne artykuły

Jak i czym zabudować taras, żeby chronił od słońca i wiatru?
Tarasy, altany, balkony
Taras nie musi być jedynie większym balkonem do picia kawy latem. Jeśli odpowiednio go zabudujesz, ochroni Cię przed słońcem i wiatrem, stając się niejako dodatkowym pomieszczeniem w domu. Jaki materiał jednak wybrać – drewno, szkło, a może pleksi? Sprawdź garść naszych porad o ...
Rodzaje i aranżacja tarasów przy domu – co warto wiedzieć o budowaniu i urządzaniu tarasu w ogrodzie?
Tarasy, altany, balkony
Marzysz o porannej kawie w otoczeniu bujnej zieleni? A może o romantycznej kolacji pod gwiaździstym niebem? Jeśli tylko masz taką możliwość, opuść swoje cztery ściany i zbuduj taras przy domu. Do wyboru masz wersję naziemną, nadziemną, nad pomieszczeniem lub taras zimowy. Z artykułu do...