Czym jest i na czym polega decluttering?

Data publikacji-
AutorRedakcja portalu Majsteria
Długość czytania5 min

Szuflady w kuchni, które nie domykają się z powodu nadmiaru akcesoriów? Szafa, w której nie jesteś w stanie nic znaleźć, więc wciąż chodzisz w tych samych ubraniach? Garaż, do którego nie da się wjechać autem? Odpowiedzią na to wszystko jest decluttering. Co to jednak oznacza w praktyce? I od czego zacząć?

Czym jest i na czym polega decluttering?

Decluttering – co to oznacza?

Decluttering po polsku często jest określany jako „odgracanie”. Angielski czasownik declutter znaczy „uporządkować”, „usunąć niepotrzebne przedmioty”. Decluttering to jednak nie usługa sprzątania mieszkania czy domu. Wymaga Twojej obecności i zaangażowania! Specjalista może Ci udzielić rad albo zasugerować, co zrobić z niepotrzebnymi przedmiotami, ale ostateczne decyzje należą do Ciebie – podobnie jak ich realizacja.

Potrzeba declutteringu często pojawia się przy okazji przeprowadzki. Być może wiesz, że będziesz dysponować mniejszą przestrzenią albo po prostu chcesz zacząć od nowa, w otoczeniu tylko tych przedmiotów, które uwielbiasz. Pewnie też zdajesz sobie sprawę, że koszty przeprowadzki są tym większe, im więcej trzeba spakować, przewieźć i wnieść. Więcej na ten temat przeczytasz w kompletnym poradniku Projekt przeprowadzka – o czym nie zapomnieć, co spakować i jak zabezpieczyć swoje rzeczy.

Segregacja rzeczy w domu może przerażać, zwłaszcza jeśli przedmioty piętrzą się w stosy od lat. Nic dziwnego, że na usługi specjalistów od declutteringu jest coraz większy popyt! Jeśli jednak czujesz się na siłach, możesz spróbować samodzielnie zminimalizować ilość posiadanych rzeczy.

Od czego zacząć porządkowanie domu ze zbędnych przedmiotów?

Osoby zajmujące się profesjonalnym declutteringiem podpowiadają, żeby zacząć od wyznaczenia sobie celu – małego, czyli takiego, który uda Ci się osiągnąć w jak najkrótszym czasie. Samodzielnie odgracanie mieszkania albo domu na raz jest bardzo trudne do osiągnięcia. Zacznij od jednego pomieszczenia (np. łazienki), jednej szafy, a nawet jednej szuflady. Efekty zauważysz bardzo szybko, a to będzie dodatkową motywacją do declutteringu.

 

Warto wiedzieć:

Jeśli brakuje Ci bodźca do działania, zamknij oczy i zwizualizuj sobie czystą, uporządkowaną przestrzeń. Jak się czujesz? Lekko? Radośnie? A może Ci ulżyło? Im więcej pozytywnych emocji wokół odgracania, tym łatwiej Ci pójdzie.

 

Zaopatrz się w różne akcesoria, które przydadzą się do sprzątania i porządkowania. Przy okazji declutteringu wyczyść gruntownie mieszkanie, np. przetrzyj z kurzu półki, szafki i blaty, dokładnie umyj podłogę albo odkurz kąty, do których do tej pory nie dało się dotrzeć odkurzaczem. Przygotuj też worki na śmieci, a w przypadku brudniejszych przestrzeni (takich jak garaż, strych lub piwnica) również gumowe rękawiczki.

Sprawdzą się też różnego rodzaju gadżety do segregowania (zwłaszcza przy małych akcesoriach, np. kosmetykach, skarpetkach, biżuterii). Zanim jednak przystąpisz do układania przedmiotów, zmierz półki i szuflady, żeby odpowiednio dobrać rozmiar organizerów. Nie chcesz przecież, żeby nowiutki kuferek był pierwszą rzeczą, która trafi na kupkę „do oddania”, bo się nie zmieścił w szafce.

Decluttering w kilku krokach, czyli podstawowe zasady segregowania

Masz już wyznaczony cel, teraz czas na decluttering krok po kroku.

  • Decluttering najwygodniej przeprowadzić na dużej, płaskiej powierzchni, jak najbliżej odgracanej przestrzeni. Może to być łóżko, blat kuchenny albo podłoga.

  • Wyłóż wszystkie przedmioty do posegregowania.

  • Weź każdą rzecz i odłóż ją na jeden ze stosów: „zostaje”, „do oddania/sprzedania” i „do wyrzucenia”. Niektórzy dodają kupkę „do przemyślenia”, ale specjaliści od declutteringu nazywają ją „kartonem mięczaka” albo innym, równie brutalnym określeniem. Jeśli więc nie musisz tworzyć takiego stosu, nie rób tego.

  • Poukładaj rzeczy, które zostają. Oddaj lub sprzedaj te, które są do oddania i wyrzuć te, które są zniszczone.

  • Jeśli masz czwarty stosik, włóż przedmioty do kartonu, napisz na nim datę i do tego momentu zdecyduj, co z nimi zrobić. Data nie powinna być zbyt odległa – pół roku to naprawdę maksimum.

Jak zdecydować, na który stos powinna trafić dana rzecz? Jest na to kilka sposobów. Spośród kupki przedmiotów do uporządkowania wybierz te, do których masz 100% pewność: albo potrzebne, albo zbędne. Pozbądź się wszystkich rzeczy, których używanie mogłoby zagrażać Twojemu zdrowiu (np. przeterminowanych leków i kosmetyków, sosów, które zostały otwarte kilka miesięcy temu itp.). Uporaj się z tym jak najszybciej i słuchaj swojej intuicji.

A co z pozostałymi? Możesz zadać sobie kilka pytań, takich jak:

  • Czy lubisz tę rzecz? Może ją trzymasz, bo jest droga albo to prezent?

  • Czy ta rzecz Ci się podoba?

  • Kiedy ostatni raz ta rzecz była używana? Weź pod uwagę również sezonowość (np. strój kąpielowy albo zimowe rękawiczki)!

  • Czy ta rzecz przydałaby się bardziej komuś innemu?

Jedna ze specjalistek od porządków, Marie Kondo, poleca też inne pytanie: „Czy ta rzecz daje mi radość?”.

Ile kosztuje profesjonalny decluttering?

Cena declutteringu zależy od regionu, zakresu usług i oczywiście renomy decluttera. Stawki kształtują się mniej więcej tak:

  • konsultacje – 300-400 zł,

  • godzina pracy – 100-200 zł.

Gdzie znaleźć osoby świadczące usługi declutteringu?

Profesjonalni declutterzy oferują swoje usługi, chociażby w Internecie. Wielu z nich zbudowało wokół siebie swego rodzaju społeczność – ludzi wspierających się w utrzymywaniu porządku (np. grupy w social mediach). Specjalistów od declutteringu w swojej okolicy możesz znaleźć m.in. w serwisie usługowym Majsteria – kategoria: Przeprowadzki.

Podsumowując, decluttering od czasu do czasu przydaje się każdemu. W mniejszych projektach (typu szafa lub szuflada) na pewno dasz radę przeprowadzić go samodzielnie, ale w większych (odgracanie mieszkania) czasami warto skorzystać z pomocy profesjonalisty.

Zobacz też inne artykuły

Projekt przeprowadzka – jak zorganizować, o czym nie zapomnieć, co spakować i jak zabezpieczyć swoje rzeczy?
Przeprowadzki
Czy wiesz, jak zorganizować przeprowadzkę, aby wszystko przebiegło bez nieprzyjemnych niespodzianek? Sprawa może wydawać się prosta, jednak w rzeczywistości bardzo łatwo o czymś zapomnieć. Dowiedz się, jak skrupulatnie zaplanować każdy etap – od inwentaryzacji, przez pakowanie, a...
Czeka Cię przeprowadzka? Lista rzeczy, których potrzebujesz przed i w trakcie zmiany miejsca zamieszkania
Przeprowadzki
Czeka Cię przeprowadzka? To spore wyzwanie. Zobacz, jak się zorganizować, by ze spokojem ducha zmienić miejsce zamieszkania. Podpowiadamy od czego zacząć, które rzeczy warto ze sobą zabrać, a jakich się pozbyć. Przeczytaj cały artykuł i dowiedz się, jak bezpiecznie spakować r&oa...