Projekt przeprowadzka – jak zorganizować, o czym nie zapomnieć, co spakować i jak zabezpieczyć swoje rzeczy?

Data publikacji-
AutorRedakcja portalu Majsteria
Długość czytania9 min

Czy wiesz, jak zorganizować przeprowadzkę, aby wszystko przebiegło bez nieprzyjemnych niespodzianek? Sprawa może wydawać się prosta, jednak w rzeczywistości bardzo łatwo o czymś zapomnieć. Dowiedz się, jak skrupulatnie zaplanować każdy etap – od inwentaryzacji, przez pakowanie, aż po zabezpieczenie Twoich cennych rzeczy w transporcie.

Projekt przeprowadzka – jak zorganizować, o czym nie zapomnieć, co spakować i jak zabezpieczyć swoje rzeczy?

Jak przygotować się do przeprowadzki i co się z tym wiąże?

Przeprowadzka to z jednej strony ekscytujące, a z drugiej – stresujące przeżycie. Aby zminimalizować ryzyko niepowodzenia, warto dobrze się do niej przygotować. Ważnym, choć często pomijanym aspektem jest czas: nie pozwól, aby z Twoją przeprowadzką kolidowała praca lub inne obowiązki. Jeżeli masz możliwość, podczas wyprowadzki pozwól sobie na 2 – 3 tygodnie urlopu. Postaraj się także z wyprzedzeniem zarezerwować termin w firmie przeprowadzkowej – chyba że dysponujesz odpowiednim samochodem, który pomieści wszystkie najważniejsze rzeczy.

Przeprowadzka – plan działania

Przeprowadzka to doskonała okazja, aby pozbyć się rzeczy, których już nie używasz i właśnie od tej czynności warto zacząć cały projekt. Przejrzyj wszystkie szafy w domu, które nie były dawno otwierane oraz wykonaj rachunek sumienia: które z tych przedmiotów będą Ci naprawdę potrzebne? Rozważ sprzedaż, oddanie na cele charytatywne lub recykling. W dalszej kolejności podziel rzeczy, które zabierzesz ze sobą podczas przeprowadzki, na kategorie (np. ubrania, książki, dokumenty, rzeczy łamliwe) oraz schowaj je do osobnych kartonów. Uwierz, że znacznie pomoże Ci to podczas rozpakowywania się. Zaopatrz się w kartonowe opakowania, taśmę pakową, folię bąbelkową, markery i inne materiały, które mogą Ci się przydać. Plan działania może więc wyglądać następująco:

  • kilka tygodni przed przeprowadzką – ustal, kiedy chcesz się przeprowadzić i zarezerwuj tę datę; sporządź listę wszystkich rzeczy i zdecyduj, co zabierzesz, a co sprzedasz, oddasz lub wyrzucisz;

  • 2-3 tygodnie przed przeprowadzką – zaktualizuj adres w banku, urzędzie skarbowym, u dostawców usług i w innych instytucjach; ustal szczegóły z firmą przeprowadzkową, takie jak godzina przyjazdu;

  • tydzień przed przeprowadzką – spakuj ostatnie rzeczy, których będziesz potrzebować aż do dnia przeprowadzki; sprawdź, czy wszystko jest spakowane, oznaczone i gotowe do załadunku;

  • dzień przeprowadzki – przeprowadź się do nowego domu i nadzoruj rozładunek; zacznij od rozpakowania pudełka tzw. pierwszej potrzeby, a następnie stopniowo rozpakowuj resztę.

Więcej wskazówek znajdziesz w poradniku Czeka Cię przeprowadzka? Lista rzeczy, których potrzebujesz przed i w trakcie zmiany miejsca zamieszkania.

 

Ważne:

Zarówno poprzednia, jak i nowa nieruchomość mogą zostać uszkodzone podczas przeprowadzki. Użyj mat ochronnych, aby zabezpieczyć podłogi i ściany przed zarysowaniami.

Etapy pakowania podczas przeprowadzki

Najwięcej trudności podczas przeprowadzki zwykle sprawia pakowanie się. Dobrze zorganizowany proces może jednak znacznie ułatwić całą operację.

Przeprowadzkowy decluttering

Decluttering to nic innego jak pozbywanie się niepotrzebnych rzeczy. Pomaga odróżnić przedmioty, które rzeczywiście musisz zabrać do nowego domu od tych, które są zbędne. Aby dobrze przeprowadzić decluttering, stosuj się do poniższych wskazówek:

  • przeglądaj swoje rzeczy według kategorii (np. ubrania, książki, dekoracje), a nie według ich lokalizacji – to ułatwi podejmowanie decyzji;

  • jeśli zastanawiasz się nad przedmiotem mniej niż minutę, prawdopodobnie warto go zachować, a jeśli wahań jest więcej, prawdopodobnie lepiej się go pozbyć – to tzw. zasada jednej minuty;

  • jeżeli przez ostatnich 5 lat przedmiot leżał nieużywany, prawdopodobnie nie będzie już dłużej potrzebny.

Zdecyduj, co możesz sprzedać, co oddać na cele charytatywne, a co recyklingować. Być może przeprowadzkowy decluttering okaże się łatwym sposobem na zarobienie dodatkowych pieniędzy do domowego budżetu? A po więcej wskazówek zawsze możesz przeczytać: Czym jest i na czym polega decluttering?

Zabezpieczanie mebli

Meble wymagają szczególnej uwagi podczas pakowania, gdyż w czasie przeprowadzki łatwo je uszkodzić. Na szczęście wystarczy stosować się do kilku prostych zasad, aby prawidłowo je zabezpieczyć. Oto one:

  • jeśli to możliwe rozmontuj meble na mniejsze części – zdejmij nogi od stołów, półki z szafek itp.;

  • zabezpiecz powierzchnię mebli, używając koców przeprowadzkowych lub folii bąbelkowej;

  • małe elementy, takie jak śruby i okucia, umieść w osobnych, wyraźnie oznakowanych torebkach;

  • wielkie płaskie elementy, jak np. blaty, pakuj pionowo, żeby zmniejszyć ryzyko ich złamania.

Uważaj na meble nie tylko podczas pakowania, ale też transportu. Umieść je na pace samochodu w taki sposób, aby się nie przesuwały – możesz użyć do tego pasa zaciskowego. Nie kładź też ich bezpośrednio na podłodze: zamiast tego użyj płaskich kartonów lub specjalnych mat ochronnych.

Pakowanie przedmiotów

Zostało już tylko zapakowanie mniejszych przedmiotów. Choć mogłoby się wydawać, że to najłatwiejszy etap przeprowadzki, to w rzeczywistości ich segregacja i późniejsze układanie w kartonach zajmuje dużo czasu. Przestrzegaj kilku reguł ostrożności, a wszystko przebiegnie sprawniej i bezpieczniej:

  • użyj różnych rozmiarów pudełek, zależnie od wielkości przedmiotów – cięższe rzeczy, jak książki, pakuj w mniejsze pudełka, a lekkie przedmioty, jak pościel, w większe;

  • elementy łatwe do uszkodzenia, jak szkło czy porcelana, zabezpiecz, używając folii bąbelkowej i papieru pakowego – umieszczaj je w oznakowanych pudełkach z ostrzegawczą etykietą;

  • każde pudełko oznacz, opisując jego zawartość i pomieszczenie, do którego ma trafić w nowym domu – to ułatwi rozpakowywanie.

Małe, rzadko używane przedmioty warto zacząć pakować nawet na kilka miesięcy przed przeprowadzką, aby efektywniej wykorzystać czas.

Organizacja transportu podczas przeprowadzki

Podczas organizacji transportu warto zapytać znajomych lub rodziny o polecenia – dobrze jest korzystać z usług sprawdzonej firmy. Przejrzyj też opinie w Internecie, aby sprawdzić doświadczenia innych klientów. Upewnij się, że wybrana firma jest ubezpieczona: to zabezpieczy Cię w przypadku uszkodzeń lub innych problemów. Możesz znaleźć niezastąpionego pomocnika, korzystając np. z portalu Majsteria – kategoria Przeprowadzki. Wystaw zlecenie i zaczekaj na kontakt albo samodzielnie znajdź wykonawcę. Podczas składania zamówienia nie zapomnij o ważnych informacjach, takich jak:

  • wielkość pojazdu i liczba personelu – weź pod uwagę rozmiar mieszkania i ilość transportowanych rzeczy;

  • dokładna data i godzina przeprowadzki – dobrze jest planować to w dni powszednie, kiedy ruch na drogach jest mniejszy;

  • trasa prowadząca do nowego domu – zwróć uwagę na utrudnienia drogowe czy ograniczenia wysokości (mosty, tunele);

  • poinformuj firmę o wymaganiach dotyczących poszczególnych przedmiotów (np. antyki, sprzęt elektroniczny);

  • jeśli przeprowadzka odbywa się międzynarodowo, upewnij się, że znasz przepisy celne i masz wszystkie potrzebne dokumenty.

Zadbaj o to wszystko, a Twoje rzeczy bezpiecznie dotrą do nowego domu. Firma transportowa może poprosić Cię także o wpłatę zaliczki – zrób to od razu, aby mieć pewność wolnego terminu.

 

Warto wiedzieć:

Zawsze wykup ubezpieczenie na czas przeprowadzki. Standardowe polisy firm często oferują ograniczoną ochronę, która może nie pokryć pełnej wartości Twojego mienia.

Transport przeprowadzkowy czy samodzielne kursy – wady i zalety obu rozwiązań

Oczywiście możesz też postawić na samodzielny kurs i zrezygnować z firmy przeprowadzkowej. Do największych zalet przewozu wszystkich rzeczy w pojedynkę zaliczamy fakt, że:

  • możesz dostosować harmonogram przeprowadzki do własnego grafiku,

  • unikasz kosztów związanych z wynajęciem firmy przeprowadzkowej,

  • masz pełną kontrolę nad sposobem pakowania i transportowania rzeczy.

Jednak trzeba mieć także świadomość kilku minusów. Musisz samodzielnie zarządzać logistyką, co może być stresujące, zwłaszcza przy przeprowadzkach na długie dystanse. Oprócz tego:

  • samodzielne przeprowadzki wymagają wolnego czasu i siły fizycznej,

  • możesz nie mieć narzędzi do bezpiecznego transportu mebli,

  • bez doświadczenia zwiększa się ryzyko uszkodzenia mienia (np. wskutek upadku mebli na klatce schodowej).

Zdecyduj, czy chcesz wynająć firmę przeprowadzkową, czy spróbujesz uporać się z transportem w pojedynkę.

Ile kosztuje transport rzeczy do nowego domu?

Na koszt transportu rzeczy do nowego domu składa się robocizna (wyniesienie / wniesienie mebli, godziny pracy kierowcy) oraz sprzęt (paliwo, amortyzacja samochodu). Średni koszt wynajęcia pojazdu z kierowcą wynosi od 175 zł do 300 zł za godzinę, przy czym pamiętaj – cena rośnie, gdy potrzeba więcej osób do pomocy przy załadunku i rozładunku, lub gdy przeprowadzka jest na dłuższy dystans. Wówczas wygląda to następująco:

  • od 1500 do 3000 złotych – przeprowadzka na dłuższy dystans (do 200 km);

  • od 3000 do 5000 złotych – przeprowadzka międzynarodowa (np. do Hiszpanii).

Niektórzy wykonawcy oferują materiały pakowe (jak kartony czy folię bąbelkową) za dodatkową opłatą. Większość firm transportowych pobiera wyższe stawki za pracę w weekendy i święta​. Po bardziej rozbudowany cennik odwiedź artykuł: Ile kosztuje przeprowadzka? Cenniki samego transportu, transportu z wniesieniem i kompleksowej usługi z pakowaniem i rozpakowaniem.

Podsumowując, podczas przygotowań do przeprowadzki warto załatwić sobie 2-3 tygodnie urlopu w pracy i z podobnym wyprzedzeniem zarezerwować termin w firmie transportowej (jeśli planujesz korzystać z jej usług). Aby ograniczyć liczbę przedmiotów, które ze sobą zabierzesz, przeprowadź decluttering. Meble zabezpiecz folią bąbelkową i, w miarę możliwości, rozkręć je. Małe przedmioty posegreguj i schowaj do podpisanych kartonów. Możesz postawić na samodzielny kurs i zrezygnować z firmy przeprowadzkowej, co pozwoli Ci na większą swobodę działania i oszczędność pieniędzy. Podejmij decyzję, jak ma wyglądać Twoja przeprowadzka do wymarzonego domu i wprowadź ten plan w życie. 

Zobacz też inne artykuły

Czym jest i na czym polega decluttering?
Przeprowadzki
Szuflady w kuchni, które nie domykają się z powodu nadmiaru akcesoriów? Szafa, w której nie jesteś w stanie nic znaleźć, więc wciąż chodzisz w tych samych ubraniach? Garaż, do którego nie da się wjechać autem? Odpowiedzią na to wszystko jest decluttering. Co t...
Czeka Cię przeprowadzka? Lista rzeczy, których potrzebujesz przed i w trakcie zmiany miejsca zamieszkania
Przeprowadzki
Czeka Cię przeprowadzka? To spore wyzwanie. Zobacz, jak się zorganizować, by ze spokojem ducha zmienić miejsce zamieszkania. Podpowiadamy od czego zacząć, które rzeczy warto ze sobą zabrać, a jakich się pozbyć. Przeczytaj cały artykuł i dowiedz się, jak bezpiecznie spakować r&oa...