Jak przygotować się do zabiegu makijażu permanentnego?

Data publikacji-
AutorRedakcja portalu Majsteria
Długość czytania6 min

Makijaż permanentny to oszczędność czasu i pewność siebie w każdych okolicznościach. Idealnie zaznaczone brwi, kreska na powiece czy kontur ust wymagają jednak odpowiedniego przygotowania. Właściwa pielęgnacja przed i po zabiegu zapewnia lepsze i trwalsze efekty. Jak przygotować skórę pod makijaż? Czego nie robić po zabiegu? Sprawdź, co warto wiedzieć przed wizytą u linergistki.

Jak przygotować się do zabiegu makijażu permanentnego?

Wybór doświadczonego specjalisty od makijażu permanentnego

Makijaż permanentny wykonywany jest przez linergistów. Jest to zawód bez obostrzeń prawnych – może go wykonywać praktycznie każdy. Zabieg mikropigmentacji to ingerencja w skórę, a jego efekty utrzymują się nawet przez kilka lat. Z tego powodu ważne jest, aby wybrać doświadczonego specjalistę (sprawdzonych kosmetologów znajdziesz m.in. w serwisie Majsteria w kategorii Usługi kosmetyczne). 

Profesjonalista podpowie Ci, jak przygotować twarz pod makijaż i czego nie robić po zabiegu, aby uzyskać jak najlepsze efekty pigmentacji. Warto wiedzieć też, kiedy mikropigmentacja nie jest zalecana – informacje na ten temat znajdziesz w artykule: Makijaż permanentny brwi – jakie są jego zalety, a jakie przeciwwskazania.

Jak przygotować twarz pod makijaż – konsultacja przed zabiegiem

Konsultacja przed zabiegiem makijażu permanentnego to jeden z ważniejszych etapów. W trakcie spotkania ustalane są szczegóły pigmentacji, czyli kształt i kolor barwnika. Jest to także odpowiedni czas, aby zadać pytania dotyczące zabiegu, dzięki czemu można świadomie się do niego przygotować.

Spotkanie z linergistką pozwala rozwiać wątpliwości i dobrać odpowiednią metodę pigmentacji. Specjalistka może też pokazać filmy i zdjęcia przedstawiające dotychczasowe metamorfozy swoich klientów.

 

Warto wiedzieć:

Konsultacja przed zabiegiem to dobry moment na wykonanie wizualizacji. Pozwala ona sprawdzić planowany efekt pigmentacji. Linergistka przy pomocy specjalnej kredki narysuje właściwy kształt brwi, ust czy kresek i podpowie, jak przygotować się do zabiegu.

Jak przygotować skórę pod makijaż permanentny?

Zalecenia przed makijażem permanentnym brwi obejmują m.in. rezygnację z henny i regulacji brwi (2 tygodnie przed) oraz z zabiegów na twarz, np. mezoterapii (miesiąc przed). W przypadku ust najważniejsze jest ich nawilżanie i stosowanie suplementu, który wzmocni naczynia krwionośne. Z kolei makijaż trwały kresek wymaga odstawienia odżywek przyspieszających wzrost rzęs (minimum 3 miesiące przed zabiegiem). Więcej informacji znajdziesz w artykule: Makijaż permanentny – wszystko, co trzeba o nim wiedzieć.

Zalecenia przed makijażem permanentnym

Przed wykonaniem zabiegu makijażu permanentnego należy zrezygnować z kawy i innych produktów z kofeiną. Bez względu na to, jaki rodzaj zabiegu jest wykonywany, na 24 godziny przed wizytą niezalecane jest również:

  • przyjmowanie aspiryny, ibuprofenu itp.;

  • spożywanie alkoholu.

Kofeina (kawa, napoje energetyczne), alkohol i niektóre leki nie tylko podnoszą ciśnienie, ale rozrzedzają też krew, co może zwiększyć dyskomfort podczas zabiegu.

Jak wygląda rekonwalescencja po makijażu permanentnym?

Wiedza na temat tego, jak przygotować się do makijażu permanentnego brwi pozwala uzyskać trwalsze efekty. Trzeba jednak pamiętać, że mikropigmentacja to zabieg inwazyjny, który powoduje przerwanie ciągłości naskórka. Skóra może być zaczerwieniona i lekko podrażniona.

Gojenie po makijażu permanentnym składa się z kilku etapów. Najszybciej znika zaczerwienienie, najdłużej utrzymują się strupki powstałe w miejscach gojenia się ran. Proces gojenia po mikropigmentacji to:

  • 1 etap – zaczerwienienie i opuchlizna. W ciągu pierwszych 3 dni skóra jest podrażniona i opuchnięta, dodatkowo może pojawić się swędzenie i nadwrażliwość na dotyk;

  • 2 etap – keratynizacja.  Mniej więcej w 3-7 dniu od zabiegu skóra rogowacieje, zamiast opuchlizny pojawiają się strupki, które odpadną w ciągu następnych kilku, kilkunastu dni.

 

Warto wiedzieć:

Początkowe efekty makijażu permanentnego są przerysowane. Pigment blednie wraz ze złuszczonym naskórkiem, dlatego po około 4 tygodniach należy wykonać dopigmentowanie.

Pielęgnacja – jak dbać o makijaż permanentny i czego nie wolno po makijażu permanentnym brwi?

Mikropigmentacja wymaga nie tylko przygotowania przed zabiegiem. Ważne jest również przestrzeganie zaleceń pozabiegowych i rygorystyczna pielęgnacja, szczególnie w ciągu pierwszych dni po wykonaniu makijażu, gdy skóra jest podrażniona. 

Zalecane jest stosowanie łagodnych kosmetyków z naturalnym składem. Najlepiej zapytać specjalistę, które produkty w kontakcie z pigmentem nie wywołają niepożądanych reakcji. Co ważne, do osuszania napigmentowanego miejsca należy używać jałowego gazika. Istotne jest też nawodnienie organizmu – pij kilka litrów wody dziennie – dzięki temu unikniesz przesuszenia skóry, a tym samym przedłużysz trwałość makijażu.

Przez cały okres pozabiegowy nie można zdrapywać strupków ani wystawiać twarzy na działanie promieni słonecznych. Ważne jest również właściwe nawilżenie skóry.

Czas po wykonaniu zabiegu Zalecenia pozabiegowe
do 48 h
  • należy utrzymywać w czystości miejsca pozabiegowe (można je przemywać mokrym wacikiem nawet co 2 h)

  • nie wolno spożywać alkoholu

pierwszy tydzień
  • należy unikać intensywnego wysiłku fizycznego

  • należy (zgodnie z zaleceniami) stosować krem pozabiegowy

drugi tydzień
  • nie wolno nakładać makijażu na pigmentowane miejsca

  • w miejscach pigmentowanych nie wolno stosować kosmetyków (żele do mycia, toniki)

  • należy unikać pływania, solarium, innych zabiegów kosmetycznych

Wiedząc, jak przygotować twarz pod makijaż permanentny, można spotęgować efekty zabiegu i przedłużyć jego trwałość. Wszelkie wątpliwości najlepiej skonsultować bezpośrednio ze specjalistą – linergistka pomoże dobrać metodę mikropigmentacji i kolor barwnika, a wizualizacja efektu pozwoli sprawdzić, czy wybrany makijaż permanentny pasuje do twarzy klienta.

Zobacz też inne artykuły

Makijaż permanentny – wszystko, co trzeba o nim wiedzieć
Usługi kosmetyczne
Makijaż permanentny, czyli mikropigmentacja, cieszy się coraz większą popularnością, a liczba doświadczonych i utalentowanych linergistek wciąż rośnie. Wiele kobiet, które choć raz zafundowały sobie taką przyjemność, nie wyobraża sobie bez niej życia! Czy to coś dla Ciebie? ...
Makijaż permanentny brwi – jakie są jego zalety, a jakie przeciwwskazania
Usługi kosmetyczne
Nienaganne, dobrze zdefiniowane brwi to marzenie wielu osób. Żeby zaoszczędzić czas niezbędny na codzienny make-up, niektórzy decydują się na makijaż permanentny brwi. Jakie są jego zalety? Czy każdy może sobie na niego pozwolić? Co robić przed i po zabiegu? Już wyjaśniam...