Koszt budowy domu pod klucz – na czym nie warto oszczędzać?

Data publikacji-
AutorRedakcja portalu Majsteria
Długość czytania5 min

Budowanie domów pod klucz to kosztowne inwestycje, dlatego kuszące może być szukanie oszczędności na poszczególnych etapach ich realizacji. Są jednak takie rzeczy, w które warto zainwestować raz, aby służyły długo i niezawodnie. Zobacz, ile kosztuje dom pod klucz i od czego ogólnie zależy koszt budowy domu. 

Koszt budowy domu pod klucz – na czym nie warto oszczędzać?

Stan domu pod klucz – co obejmuje?

Dom lub mieszkanie wykończone pod klucz jest gotowe do zamieszkania przez nowych właścicieli. W praktyce jest to jednak definicja używana potocznie, dlatego warto dowiedzieć się co oznacza stan domu pod klucz, tak według wykonawcy, jak i sprzedającego. 

Co standardowo obejmuje stan pod klucz? Nieruchomość ma wykonane wszelkie izolacje, instalacje kanalizacyjne, gazowe, wodociągowe, elektryczne, grzewcze, wstawione okna i drzwi, pomalowane ściany i sufity, ułożone posadzki, zamontowane oświetlenie i wyposażenie łazienek, a nawet – jest już umeblowane.

Ważne:

Stan wykończenia domu i konkretny zakres prac zawsze warto ustalić z wykonawcą na początku współpracy. Deweloper czy firma budująca domy powinna zamieścić w umowie m.in. co zrobi w ramach realizację opcji: dom pod klucz.

Zalety budowy domu pod klucz

Są liczne zalety budowy domu pod klucz, dzięki czemu jest to tak popularna opcja wśród inwestorów. Do korzyści zalicza się:

  • oszczędność czasu – gdy nie musisz budować ani wykańczać domu samodzielnie oszczędzasz sporo czasu i energii. Twoje życie toczy się podobnym rytmem – pracujesz, poświęcasz czas rodzinie i swojemu hobby, a w tym czasie powstaje Twój komfortowy dom. Ogólnie cała inwestycja trwa krócej niż budowa systemem gospodarczym;

  • znany od początku cennik budowy domu – firma, której zlecisz wykonanie domu czy mieszkania pod klucz powinna przedstawić Ci kalkulator i koszty budowy. Pozwoli to lepiej zarządzać finansami i uniknąć niespodzianek w trakcie realizacji zadania (zazwyczaj budowa systemem gospodarczym okazuje się nawet o kilkanaście procent droższa niż zakładasz);

  • sprawny przebieg prac – jedna firma, która zajmuje się wszystkim – od planowania budowy domu, przez nadzór nad realizacją poszczególnych etapów, aż po wykończenie budynku to gwarancja utrzymania dobrego tempa prac i zakończenia ich w przewidzianym terminie.

Powierzenie realizacji gotowego projektu domu specjalistycznej ekipie wiąże się także z gwarancją. Standardowo są to 2 lata liczone od momentu przekazania kluczy. Twoje interesy są zabezpieczone nie tylko w czasie budowy, ale też przez dość długi czas po jej zakończeniu.

A jeśli chodzi o gwarancję, eksperci wskazują na jeszcze jedną istotną kwestię. Wielu producentów zastrzega sobie, że nieprofesjonalny montaż okien czy nawet podpięcie sprzętów AGD bez udziału fachowca, może skutkować nieuznaniem gwarancji np. gdy dojdzie do awarii. Zatem kosztami napraw czy wymian będzie w całości obciążony inwestor. 

Budowanie domów pod klucz – niezbędne wydatki

Aby dojść do stanu pod klucz, konieczne jest przejście przez poszczególne etapy budowy domu – stanu zerowego, surowego otwartego, surowego zamkniętego, deweloperskiego. Na końcu jest wykończenie gotowego domu.

Jak wygląda stan domu pod klucz? Zapytaliśmy o to eksperta.

Domy pod klucz w Warszawie to zazwyczaj obiekty gotowe do zamieszkania. Często są już nawet wyposażone w meble, sprzęty AGD i elektronikę. Wydatki ponoszone przez inwestorów bardzo się od siebie różnią. O ile można porównać koszty budowy domu w stanie surowym czy deweloperskim, o tyle jest to trudne w przypadku domu i mieszkania pod klucz. Wszystko zależy od tego, na jaki standard nastawia się inwestor, czy ma to być niedrogi dom, czy luksusowa willa. Różnice w cenach mogą wynosić nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych, a zależą m.in. od metrażu obiektu, zakresu budowy domu, tego, jak wygląda stan domu pod klucz, jego lokalizacji, technologii (koszty budowania domów prefabrykowanych różnią się od technologii murowanej) oraz specyfiki i stopnia skomplikowania projektu domu jednorodzinnego.

Niezbędne wydatki, które trzeba ponieść na etapie wykańczania pod klucz to:

  • malowanie ścian i sufitów,

  • układanie podłóg,

  • montaż armatury łazienkowej,

  • montaż zabudowy kuchennej i innych mebli.

Od tego, jakie materiały zastosujesz (farby zwykłe czy premium, wykładziny czy parkiet dębowy, meble z płyt MDF czy ze szkła i stali itd.) zależą ostateczne koszty inwestycji. Ogólnodostępne kalkulatory budowy domu mogą okazać się pomocne przy szacowaniu wydatków i ocenie, czy tańsze jest kupno gotowego domu czy bardziej opłaca się wybudować dom od podstaw.

 

 

Kompleksowe budowy pod klucz – na czym nie warto oszczędzać?

Dom i mieszkanie pod klucz to obiekty gotowe do zamieszkania. Jednak do tego standardu można doprowadzić używając drogich lub tanich materiałów wykończeniowych i budowlanych. Jeśli zależy Ci na tym, aby stan domu pod klucz był bardzo dobry i spełniał wysokie standardy, zacznij od wybrania wykwalifikowanych fachowców. Znajdziesz ich m.in. w serwisie Majsteria, w Kategorii Budowa domu. Wśród wykonawców są firmy oferujące kompleksowe budowy pod klucz. Możesz zdecydować się na jedną ekipę, która poprowadzi inwestycję od początku do końca lub samodzielnie szukać specjalistów do każdego etapu prac (architektów, murarzy, tynkarzy, hydraulików).

Przy budowie domów jednorodzinnych nie oszczędzaj na:

  • ludziach, którym powierzysz kompleksową budowę domu pod klucz,

  • materiałach potrzebnych do przeprowadzenia prac wykończeniowych w domu,

  • projekcie – możesz zdecydować się na projekty gotowych domów lub zamówić wersję indywidualną.

Więcej o koniecznych wydatkach przeczytasz w artykule: Koszt budowy domu 2024. Analiza wydatków.

Zobacz też inne artykuły

Ile kosztuje wybudowanie schronu przydomowego?
Budowa domu
Koszt wybudowania schronu przydomowego jest uzależniony od jego wielkości, grubości stropu i ścian, głębokości wykopu, liczby pomieszczeń oraz rodzaju dodatkowego wyposażenia. Dostępne są również gotowe konstrukcje wykonane z prefabrykatów. W podstawowej wersji kosztują od...
Ile kosztuje budowa domu szkieletowego – porady i aktualne cenniki
Budowa domu
Budowa domu to projekt trudny, czasochłonny i z pewnością kosztowny. Na szczęście jest rozwiązanie, które może sprawić, że marzenie o własnym miejscu na ziemi stanie się rzeczywistością szybciej i taniej. Nie zawsze trzeba stawiać dom w technologii murowanej – można rozwa...