Konstrukcja i koszt dachu dwuspadowego

Data publikacji-
AutorRedakcja portalu Majsteria
Długość czytania5 min

Dach dwuspadowy to klasyczna konstrukcja z dwoma przeciwległymi połaciami. Stosuje się go głównie do zadaszenia niewielkich obiektów w budownictwie mieszkaniowym. Jest tani, łatwy w budowie i wpasowuje się w obecne trendy estetyczne. Czym wyróżnia się więźba dachu dwuspadowego i ile kosztuje?

Konstrukcja i koszt dachu dwuspadowego

Dach dwuspadowy – charakterystyka

Konstrukcja więźby dachowej i połaci jest jednym z bardzo kosztownych etapów prac budowlanych. Analizując budowę i rodzaje dachów warto kierować się zasadą: im prostszy, tym lepszy. Dach dwuspadowy wyróżnia się mało skomplikowanym typem konstrukcji. Nie sprawia problemu w czasie budowy czy w późniejszym remoncie. Przekłada się to na niższą cenę inwestycji, a z biegiem czasu także na możliwość ograniczenia kosztów utrzymania domu. 

Konstrukcja dachu dwuspadowego składa się z dwóch przeciwległych połaci. Mogą być nachylone pod różnym kątem, który zależy od potrzeb inwestora, wymagań materiału pokrycia dachowego oraz Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego. Połacie łączą się na szczycie dachu, tworząc kalenicę. Przy takiej więźbie ściany boczne budynku układają się w kształt trójkątów, nazywanych szczytami. Często stanowią ściany poddasza i estetycznie zamykają bryłę budynku.

Gdzie sprawdzi się dach dwuspadowy?

Dach dwupołaciowy wybierany jest głównie do ekonomicznych domów jednorodzinnych. Wynika to przede wszystkim z prostej konstrukcji, której budowa nie generuje wysokich kosztów. Nie wymaga też bardzo wykwalifikowanych dekarzy i cieśli, co przekłada się na niższy koszt robocizny. 

Dach dwuspadowy sprawdza się zarówno w konstrukcjach parterowych, jak i piętrowych. Nadaje bryle przytulności, a jego uniwersalność sprawdza się w budownictwie tradycyjnym i obiektach o nowoczesnym designie. Dom z dachem dwuspadowym wybierany jest także wtedy, kiedy zależy nam na obniżeniu kosztów utrzymania. Umożliwia wykonanie skutecznej izolacji termicznej czy budowy instalacji fotowoltaicznych. 

 

Warto wiedzieć: 

Przez dach wydostaje się nawet do 50% energii cieplnej z budynku. Dobra izolacja jest w stanie znacznie obniżyć koszty ogrzewania. Prosta budowa sprawia, że dach dwuspadowy można łatwo ocieplić, tworząc skuteczną izolację.

Konstrukcja dachu dwuspadowego

Jak zrobić dach dwuspadowy? Więźba składa się z dwóch połaci opartych na ścianach budynku i połączonych kalenicą. W obiektach budowlanych konstrukcję wykonuje się z trzech typów materiałów: 

  • więźby drewniane – najpopularniejszy typ konstrukcji, stosowany w domach jednorodzinnych. Wykorzystywane są krokwie z drewna litego o wymiarach 8x16 cm lub 8x18 cm;

  • więźby metalowe – projektowane i stosowane w budynkach wielkopowierzchniowych, najczęściej w technologii kratowej. Wyróżniają się możliwością szybkiej budowy;

  • więźby betonowe – stosowane w obiektach przemysłowych wymagających wysokiego poziomu zabezpieczenia przeciwpożarowego. 

W budynkach mieszkalnych można spotkać dwa typy budowy dachu dwuspadowego: 

  • konstrukcja krokwiowo-jętkowa – klasyczne rozwiązanie, w którym główne nośne belki (krokwie) są prowadzone w kształcie odwróconej litery V i wzmocnione poprzecznymi jętkami. Konstrukcja jest stabilna i stosowana w dachach o małej rozpiętości;

  • konstrukcja płatwiowo-kleszczowa – projekt takiego dachu dwuspadowego jest bardziej skomplikowany. Wykorzystuje się tu poziome płatwie podtrzymujące krokwie oraz wzmocnione za pomocą kleszczy. Ten rodzaj więźby wykorzystywany jest głównie przy dachach o dużej rozpiętości i specyficznych wymaganiach konstrukcyjnych.

Budowa dachu dwuspadowego – koszt

Koszt dachu dwuspadowego jest stosunkowo niski w porównaniu z bardziej skomplikowanymi więźbami. Zależy przede wszystkim od powierzchni, kształtu, a także materiału wykończeniowego. Przyjmuje się szacunkowo, że koszt dachu dwuspadowego 100m² wyniesie od 18 do 35 tysięcy złotych. Prawie połowę tej kwoty stanowią materiały, czyli: 

  • krokwie lub więźba prefabrykowana;

  • połać dachowa (dachówki, blachodachówki);

  • materiały izolacyjne (wełna, folie);

  • system odprowadzania deszczówki;

  • materiały do wykończenia poddasza (sucha zabudowa).

Koszt robocizny przy dachu dwuspadowym zależy głównie od typu konstrukcji więźby i rodzaju materiału wykorzystywanego do połaci. Na wyższą cenę musisz się nastawić, wybierając konstrukcję płatwiowo-kleszczową i dachówki ceramiczne. Jeśli w połaci zaplanowano okna lub nietypowe rozwiązania architektoniczne, koszt również może wzrosnąć. 

Koszt dachu dwuspadowego zależy też od wykonawcy, a stawki oferowane przez różne firmy mogą wahać się o kilkanaście procent. Możesz ograniczyć wydatki. Szukając sprawdzonych fachowców, odwiedź serwis Majsteria. W kategorii dachy, rynny i kominy ogłaszają się między innymi firmy dekarskie. Możesz dodać swoje zlecenie, w którym opiszesz powierzchnię zaprojektowanego dachu, lokalizację i planowany termin wykonania pracy. Na podany adres mailowy otrzymasz propozycje ofertowe z wyceną od zainteresowanych wykonawców. 

Potrzebujesz bardziej szczegółowych informacji dotyczących kosztu budowy dachu? Sprawdź, ile zapłacisz za nowy dach lub jego remont – cennik usług dekarskich 2024.

Zalety i wady domu z dachem dwuspadowym

Nie jesteś przekonany do dachu dwupołaciowego? Zastanawiasz się nad wyborem konstrukcji dachu płaskiego lub wielospadowego? Przyjrzyj się podsumowaniu i oceń, które cechy są najbardziej istotne dla Ciebie oraz całego projektu. Do zalet domu z dachem dwuspadowym można zaliczyć:

  • niską cenę – koszt dachu dwuspadowego 100m² będzie oscylował w granicach połowy ceny, jaką zapłacisz za dach z czterema połaciami lub jeszcze bardziej skomplikowany o podobnej powierzchni;

  • dużą funkcjonalność – symetryczne połacie skutecznie odprowadzają deszczówkę oraz śnieg, dają możliwość aranżacji poddasza i wykorzystania połaci na fotowoltaikę;

  • uniwersalność – na połaci dwuspadowej można zastosować różne materiały wykończeniowe i dopasować ją do dowolnego sposobu aranżacji obiektu. 

Dach dwuspadowy ma też swoje słabsze strony. Należą do nich:

  • trudności technologiczne przy dużych rozpiętościach;

  • mniejsza estetyka i pogorszenie proporcji;

  • wyższa cena budowy.

Zobacz też inne artykuły

Rodzaje papy dachowej – jaką papę na dach z desek wybrać?
Dachy, rynny, kominy
Papa nadal stanowi popularny wybór na pokrycie dachu. Dzięki swojej elastyczności doskonale sprawdza się na różnego rodzaju powierzchniach, w tym na zadaszeniach z desek. Możesz wybrać papę termozgrzewalną, bitumiczną lub samoprzylepną. Różnią się one metodami aplik...
Budowa i rodzaje dachów – wszystko, co warto wiedzieć
Dachy, rynny, kominy
Dach to nie tylko korona budynku. To element, który chroni domowników przed pogodą, wpływa na efektywność energetyczną domu i dodaje mu estetyki. Dowiedz się, jakie są rodzaje dachów (od jednospadowych po zaawansowane struktury kopertowe), poznaj ich budowę oraz sprawdź...