Co dają agregaty prądotwórcze?
Prąd elektryczny zdominował niemal każdą dziedzinę naszego życia, a maszyny nim zasilane znajdują się praktycznie wszędzie. Przerwy w dostawie lub znaczna odległość od sieci energetycznej mogą zatem znacznie utrudnić pracę i codzienne funkcjonowanie. Agregaty prądotwórcze pozwalają wyjść obronną ręką z problemów z siecią elektryczną. To urządzenia, dzięki którym można zasilać elektronarzędzia pomimo braku dostępu do elektryczności. Jak to możliwe?
Generatory prądu są wyposażone w silniki spalinowe. Mogą być zasilane benzyną, olejem napędowym lub gazem LPG. W czasie pracy silnik wytwarza energię mechaniczną, która w prądnicy ulega przetworzeniu na prąd elektryczny. Ten trafia do wbudowanych gniazd, z których można czerpać prąd do zasilania maszyn, elektronarzędzi i całych systemów. Te maszyny generują prąd, dlatego prawidłowo powinniśmy nazywać je generatorami (należącymi do grupy agregatów). Powszechne jest jednak stosowanie obu nazw naprzemiennie i nie traktuje się tego jako błąd.
Agregaty prądotwórcze w większości przypadków wykorzystywane są w następujących sytuacjach:
-
roboty budowlane na posesjach bez doprowadzonego przyłącza energetycznego;
-
prace leśne, sadownicze, rolnicze i inne prowadzone z dala od sieci elektrycznej;
-
zasilanie awaryjne budynków mieszkalnych i przemysłowych na wypadek przerw w dostawie prądu;
-
utrzymywanie sieci elektrycznej na jednostkach pływających.
Chcesz dowiedzieć się więcej na temat tych urządzeń i ich wyboru? Sprawdź nasz kompleksowy przewodnik po generatorach prądu – działanie, zastosowanie i koszty.
