Jak cyklinować parkiety i podłogi – porady

Data publikacji-
AutorRedakcja portalu Majsteria
Długość czytania6 min

Jeśli chcesz odnowić podłogę, zdecyduj się na cyklinowanie parkietu. Dzięki niemu z posadzki znikną zabrudzenia czy nierówności. Z naszego poradnika dowiesz się, o czym trzeba pamiętać, jeśli wykonuje się cyklinowanie, jakich urządzeń należy użyć, a także jak pielęgnować parkiet, aby utrzymać go w świetnej kondycji przez długi czas.

Jak cyklinować parkiety i podłogi – porady

Cyklinowanie parkietu – na czym polega?

Cyklinowanie podłogi polega na usunięciu wierzchniej warstwy parkietu, która w obliczu użytkowania staje się porysowana, pobrudzona czy zaplamiona. Dzięki zabiegowi podłoga będzie:

  • idealnie gładka, co poprawi jej walory estetyczne – można odsłonić naturalną fakturę drewna;

  • lepiej zabezpieczona przed uszkodzeniami mechanicznymi – nie trzeba będzie ponosić wysokich kosztów związanych z wymianą parkietu.

Cyklinowanie podłóg jest potrzebne także dlatego, aby wyeliminować bakterie i grzyby, które osiadają na parkiecie. W efekcie poprawi się też jakość powietrza w domu.

 

Warto wiedzieć:

Cyklinowanie podłogi drewnianej można przeprowadzić tylko wtedy, gdy parkiet nie jest mocno zniszczony, a więc nie ma zbyt wielu wybrzuszeń czy wgnieceń i nie pojawiły się szczeliny między deskami. Renowacja nie jest możliwa także wówczas, gdy podłoga została zalana podczas powodzi albo była już wielokrotnie odnawiana i klepki są bardzo cienkie.

Jakie podłogi drewniane warto cyklinować i jak często to robić?

Cyklinowanie można wykonać w przypadku parkietu:

  • tradycyjnego – składa się on z klepek wykonanych z jednego rodzaju drewna, zwykle litego, które są połączone na wpusty i pióra;

  • lamelowego – jest cieńszy (grubość to 10–14 mm), a deszczułki łączy się na styk;

  • mozaikowego, w którym znajdują się drobne elementy ułożone w kwadratowe bądź prostokątne wzory;

  • przemysłowego – dzięki sporej grubości, nawet do 22 mm, wyróżnia się wyjątkową odpornością na ścieranie.

Nie ma przeszkód do tego, aby wykonać szlifowanie deski barlineckiej oraz podłóg warstwowych i paneli podłogowych, także tych ułożonych w jodełkę. Renowacja może dotyczyć również drewnianych schodów i listew przypodłogowych. Cyklinowanie da świetne efekty zarówno w przypadku drewna miękkiego (sosna, świerk, modrzew), jak i twardego (dąb, jesion).

Nie wiesz, jaką podłogę kupić? Dowiedz się z artykułu poradnikowego, co jest lepsze parkiet czy panele?

Renowacja podłogi drewnianej powinna zostać przeprowadzana co 10-12 lat albo wówczas, gdy zniszczenia zaczynają być już zauważalne. Nie warto robić tego jednak zbyt często, gdyż podczas szlifowania nieodwracalnie zdzierana jest warstwa drewna o grubości od 0,5 do 1 mm.

Jak cyklinować parkiet, żeby go nie zniszczyć?

Aby cyklinowanie podłogi dało zamierzony rezultat, potrzebne są specjalistyczne narzędzia i materiały, a także fachowa wiedza. Jeśli szukasz odpowiednich wykonawców, odwiedź serwis Majsteria, kategoria Remonty i wykończenia wnętrz. Dodaj zlecenie i zaczekaj na kontakt lub samodzielnie wyszukaj sprawdzonych fachowców działających w Twojej okolicy.

Jakie materiały i narzędzia przydadzą się podczas renowacji parkietu?

Aby cyklinowanie parkietu się powiodło, potrzebne będą:

  • cykliniarka z funkcją kontroli poziomu ścierania podłogi;

  • papiery ścierne o różnych gradacjach – w początkowej fazie szlifowania używa się papieru o wysokiej ziarnistości, stopniowo przechodząc do niższych granulacji;

  • szczotka lub odkurzacz do usunięcia pyłu;

  • folie ochronne do zabezpieczenia mebli przed zabrudzeniem.

Jeśli planujesz cyklinowanie i lakierowanie parkietu, niezbędny będzie ponadto wałek lub pędzel, za pomocą którego nałożysz lakier. Do wyboru masz lakier bezbarwny, matowy, półmatowy lub błyszczący. Przydadzą się również maska, gogle i słuchawki ochronne.

Jak cyklinować parkiet – samemu czy z pomocą fachowca?

Możesz zdecydować się na samodzielne cyklinowanie podłogi. Potrzebne jest jednak doświadczenie, a także odpowiedni sprzęt. Zwykle nie warto kupować cykliniarki, natomiast wypożyczenie wysokiej jakości urządzenia to koszt około 150 zł za dobę.

Korzystniejsze wydaje się zlecenie tego zadania profesjonalistom, którzy:

  • zagwarantują fachowe wykonanie usługi, przy wykorzystaniu odpowiedniego urządzenia – najlepiej zdecydować się na cyklinowanie bezpyłowe, przy użyciu cykliniarki pochłaniającej pył;

  • zajmą się kompleksową renowacją podłogi, razem z wypełnieniem ubytków.

Jak pielęgnować parkiet po cyklinowaniu?

Aby utrzymać efekt, jaki da cyklinowanie podłogi drewnianej, należy regularnie ją konserwować. Warto zastosować w tym celu:

  • pastę do parkietu – preparat nakłada się na szmatkę i rozprowadza wzdłuż włókien;

  • detergent do czyszczenia podłóg – wystarczy niewielka ilość płynu, aby nie doprowadzić do zawilgocenia parkietu.

Lakier utwardza się po około 14 dniach, dlatego w tym czasie trzeba szczególnie zadbać o ochronę podłogi. Nie warto przesuwać mebli po posadzce, a także umieszczać na niej dywanów.

Jak długo trwa cyklinowanie parkietu?

Renowacja parkietu na powierzchni około 50 m² profesjonaliście zajmie zwykle 1 dzień roboczy. Czas może się wydłużyć do 2–3 dni, jeśli trzeba dodatkowo wypełnić ubytki.

Ile kosztuje cyklinowanie?

Renowacja podłogi drewnianej wiąże się z kosztami, których wysokość zależy od:

  • stopnia zniszczenia podłogi – jeśli nie ma ubytków, stawka to zwykle 30–35 zł/m²; w przypadku podniszczonego parkietu wydatki rosną do minimum 50 zł/m²;

  • rodzaju drewna – podłoga dębowa to koszt od 50 do 80 zł/m², a z drewna egzotycznego nawet 120 zł/m².

Niektórzy fachowcy nie wyceniają swojej pracy od metrażu, ale godzinowo. Średnia stawka w takim przypadku to 50-80 zł za godzinę pracy.

Potrzebujesz więcej informacji na temat kosztów cyklinowania? Znajdziesz je w artykule Cyklinowanie parkietu – cena.

Podsumowując, cyklinowanie parkietu i innych drewnianych podłóg warto wykonywać co 10-12 lat, dzięki czemu posadzka będzie wyglądała jak nowa i posłuży dłużej. Warto skorzystać z pomocy fachowców, którzy przeprowadzą cyklinowanie bezpyłowe i zadbają o idealny efekt końcowy.

Zobacz też inne artykuły

Pomysły i sposoby na zabudowę poddasza w domu jednorodzinnym
Remonty i wykończenia wnętrz
Czy Twoje poddasze to tylko skład rzadko używanych przedmiotów? Może warto odkryć jego ukryty potencjał i przemienić niewykorzystaną przestrzeń w piękne i funkcjonalne mieszkanie! Pokażemy Ci, jak za pomocą paru kreatywnych zmian możesz przekształcić strych w dodatkową sypialni...
Adaptacja poddasza – formalności
Remonty i wykończenia wnętrz
Duża sypialnia, pokój dziecka, dodatkowa łazienka, biuro lub pracownia – to najczęstsze efekty adaptacji poddasza w domu czy kamienicy. Przerobienie strychu to świetny sposób na uzyskanie dodatkowej przestrzeni użytkowej. Takie prace, bez względu na swój zakres, wyma...