Jak usunąć grzyba ze ściany?

Data publikacji-
AutorRedakcja portalu Majsteria
Długość czytania6 min

Grzyby to organizmy rozwijające się w środowiskach o podwyższonej wilgotności. W domach występują zazwyczaj na ścianach, podłogach, sufitach, meblach i innych elementach wyposażenia. Wyróżniają się nitkowatą strukturą z charakterystycznymi strzępkami. Gdy strzępki dojrzewają, zaczynają produkować zarodniki, które rozprzestrzeniają się w powietrzu. W domach i mieszkaniach najczęściej spotkamy gatunki aspergillus, stachybotrys chartarum, mucor i rhizopus. Jak skutecznie i trwale pozbyć się grzybów? Czym różni się pleśń od grzyba i czy warto stosować domowe metody, aby je pokonać?

Jak usunąć grzyba ze ściany?

Po czym rozpoznać grzyb na ścianie?

Pierwszym, często bagatelizowanym sygnałem, który niestety świadczy o obecności grzyba, jest nieprzyjemny, ziemisty zapach w pomieszczeniu. Specyficzny aromat może pojawić się nawet w przypadku, gdy grzyb na ścianie nie jest jeszcze widoczny. Po pewnym okresie przeważnie uwidaczniają się nieestetyczne plamy i zacieki, które mogą mieć różny kolor w zależności od gatunku. Na tym etapie nieprzyjemny zapach w pomieszczeniu może być jeszcze intensywniejszy. 

Dodatkowo materiały, z których są wykonane ściany, sufity i podłogi mogą zmieniać kolor pod wpływem działania grzyba. Zmianie może ulec także sama struktura ścian. Częstym problemem jest odpadająca farba lub tapeta, nawet pomimo ich prawidłowego położenia. Przeczytaj także: Ile kosztuje szpachlowanie i gipsowanie ścian – porady i aktualne cenniki. 

Biały grzyb na ścianie

​​Grzyby z gatunku rhizopus tworzą białe, watowate naloty pojawiające się na różnych powierzchniach. Są one w rzeczywistości skupiskami strzępek grzybni i zarodników odpowiedzialnych m.in. za reprodukcję. Rhizopus często pojawia się w miejscach o wysokiej wilgotności oraz tam, gdzie występują organiczne materiały, zdolne do rozkładu. W domach i mieszkaniach grzyb ten może rozwijać się na ścianach i sufitach, tworząc wspomniane już charakterystyczne białe naloty.

Czarny grzyb na ścianie

Stachybotrys chartarum, znany również jako czarna pleśń, to gatunek grzyba, który ma potencjalnie toksyczny wpływ na zdrowie człowieka. Czarny grzyb na ścianach domów to sygnał, że w pomieszczeniach panuje zbyt wysoka wilgotność powietrza lub jest niedostateczna wentylacja. Stachybotrys chartarum rozprzestrzenia się przez produkcję zarodników, które są niewidoczne dla ludzi. Zarodniki unoszą się w powietrzu na duże odległości. Gdy znajdą wilgotne i bogate w materiał organiczny środowisko, kiełkują i tworzą nowe kolonie.

 

Warto wiedzieć:

Czarne plamy na ścianach to wynik gromadzenia się kolonii grzyba. Stachybotrys chartarum produkuje czarne lub ciemnozielone zarodniki i ma niemal czarną grzybnię. Najczęściej występuje w łazience, piwnicy, w kuchniach i za meblami. Ten gatunek jest szczególnie niebezpieczny z powodu zdolności do produkcji mikotoksyn, które mogą być szkodliwe podczas wdychania zainfekowanego powietrza.

Jak rozróżnić pleśń od grzyba?

Pleśń na ścianach najczęściej występuje pod postacią drobnych punktów w kolorze brązowym, czarnym, żółtym lub zielonym. Zwykle nie prowadzi do poważnych problemów, ponieważ nie wnika w głąb struktury murów ani tynku, a zatem nie powoduje ich uszkodzenia. Pleń przeważnie rozwija się tylko na powierzchniowych warstwach ścian, sufitów i podłóg.

W przeciwieństwie do pleśni obecność rozbudowanych kolonii grzyba stanowi zagrożenie nie tylko dla zdrowia mieszkańców, ale również negatywnie wpływa na stan techniczny budynku. Grzyb głęboko wnika w strukturę ściany, powodując jej niszczenie. Dzięki zdolności do szybkiego rozwoju i rozmnażania jest trudniejszy w usunięciu niż pleśń. 

Przeczytaj również: Ile kosztuje malowanie ścian – porady i aktualne cenniki

Czy grzyb na ścianie w domu jest szkodliwy?

Najbardziej szkodliwe dla zdrowia człowieka są mikotoksyny produkowane przez określone gatunki grzybów. To groźne związki chemiczne, które w odpowiednim stężeniu mogą doprowadzić do uszkodzenia wątroby, skóry, błon śluzowych, a nawet układu krążeniowego. Dodatkowo negatywnie działają na układ pokarmowy, nerki i płuca. 

 

Warto wiedzieć:

Groźne mikotoksyny są wytwarzane przez grzyby z gatunku aspergillus, penicillium i fusarium. Substancje toksyczne przedostają się do organizmu człowieka poprzez wdychanie zarodników. Kolejnymi możliwościami zakażenia są konsumpcja zainfekowanej żywności i bezpośredni kontakt skóry z grzybami.

Jak usunąć grzyba ze ściany?

Aby usunąć grzyba ze ściany, na początku należy dokładnie zbadać przyczynę (lub przyczyny) jego pojawienia się w pomieszczeniu. Dlaczego jest to takie istotne? Przede wszystkim ze względu na fakt, że tylko eliminacja źródła pozwala na trwałe usunięcie problemu. Zazwyczaj winna jest niewłaściwa wentylacja (źle zaprojektowana lub niewydajna) i zbyt wysoka wilgotność powietrza.

  • W przypadku niewielkich ognisk rozwoju grzyba, znajdujących się wyłącznie na powierzchni, w pełni wystarczający może okazać się preparat na pleśń.

  • W zaawansowanych przypadkach, gdy grzyb wniknął głęboko w strukturę ściany, zaleca się usunięcie zainfekowanego tynku z zapasem wokół wykwitów. Na czystą ścianę należy następnie nałożyć środek grzybobójczy zgodnie z instrukcją producenta.

Kolejny krok to wykonanie renowacji i malowanie. To proste zadanie. Można wykonać je samodzielnie lub zlecić fachowcom. W serwisie Majsteria.pl znajdziesz specjalistów zajmujących się wykończeniem wnętrz. Dodaj bezpłatne zlecenie i zaczekaj na kontakt odpowiednich wykonawców, którzy na wskazany przez Ciebie adres prześlą konkretną ofertę wraz z wyceną. Dodatkowo możesz również samodzielnie przeszukać bazę i zorientować się, jakie firmy remontowe działają w Twojej okolicy.

Domowe sposoby na odgrzybianie domu

Jeżeli nie chcesz stosować środków chemicznych, możesz spróbować wykorzystać domowe sposoby na odgrzybianie domu. Jednym z nich jest roztwór octu spirytusowego z wodą (w proporcji pół na pół). Może on pomóc w szybkim pozbyciu się problemu. Po kilkukrotnej aplikacji należy usunąć nadmiar roztworu przy użyciu wilgotnej gąbki i przez kilka dni obserwować zainfekowane miejsce. Ocet na pleśń na ścianie to metoda znana od wielu lat. O jej skuteczności decyduje jednak m.in. wielkość i stopień rozwoju problemu.

Kolejną opcją jest roztwór wody utlenionej (do kupienia w każdej aptece) zmieszany ze zwykłą wodą. Może on okazać się skuteczny w ograniczaniu rozwoju małych ognisk grzybów. Dodatkowo woda utleniona ma silne działanie bakteriobójcze. Popularne domowe sposoby na pleśń i grzyby to także olejek z drzewa herbacianego, duża ilość sody oczyszczonej oraz mieszanka wybielacza (zawierającego w składzie chlor) z proszkiem do prania. Trzeba jednak pamiętać, że odgrzybianie ścian domowymi sposobami może okazać się nieskuteczne, zwłaszcza w przypadku, gdy grzyb głęboko przeniknął w strukturę ściany.

Zobacz też inne artykuły

Pomysły i sposoby na zabudowę poddasza w domu jednorodzinnym
Remonty i wykończenia wnętrz
Czy Twoje poddasze to tylko skład rzadko używanych przedmiotów? Może warto odkryć jego ukryty potencjał i przemienić niewykorzystaną przestrzeń w piękne i funkcjonalne mieszkanie! Pokażemy Ci, jak za pomocą paru kreatywnych zmian możesz przekształcić strych w dodatkową sypialni...
Adaptacja poddasza – formalności
Remonty i wykończenia wnętrz
Duża sypialnia, pokój dziecka, dodatkowa łazienka, biuro lub pracownia – to najczęstsze efekty adaptacji poddasza w domu czy kamienicy. Przerobienie strychu to świetny sposób na uzyskanie dodatkowej przestrzeni użytkowej. Takie prace, bez względu na swój zakres, wyma...