Metamorfozy starego domu – pomysły aranżacyjne i inspiracje

Data publikacji-
AutorRedakcja portalu Majsteria
Długość czytania6 min

Stare budynki mają swój niepowtarzalny urok. Jednak czasem, z różnych przyczyn, niszczeją i zmniejsza się ich funkcjonalność. Zdarzają się osoby, które chcą nadać im drugie życie i zamieszkać w nich. Jeżeli należysz do tej grupy, sprawdź nasze podpowiedzi dotyczące tego, jak dokonać metamorfozy starego domu.

Metamorfozy starego domu – pomysły aranżacyjne i inspiracje

Na czym polega metamorfoza starego domu?

Metamorfoza domu to dość szerokie pojęcie. Może pod nim kryć się jedynie zmiana wystroju wnętrza. Znacznie częściej jednak kojarzone jest ono z całkowitą odmianą wyglądu budynku, zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz. Tak duży projekt może obejmować m.in.:

  • wyburzanie ścian;

  • stawianie nowych ścianek działowych;

  • przebudowę dachu;

  • rozbudowę domu – stawianie dobudówki na poziomie parteru. Tutaj pamiętaj o zapoznaniu się z przepisami z zakresu prawa budowlanego. Więcej na ten temat przeczytasz w artykule: Rozbudowa domu – jak ją przeprowadzić zgodnie z prawem? 

  • stawianie dodatkowej kondygnacji domu.

Oprócz wymienionych czynności, przy dokonywaniu metamorfozy domu warto również sprawdzić kwestie techniczne związane z funkcjonowaniem budynku. Chodzi tutaj przede wszystkim o instalacje wodno-kanalizacyjną czy elektryczną. W trakcie dokonywania projektu zmian zwróć uwagę również na możliwość zastosowania nowoczesnych rozwiązań, które nie były dostępne wcześniej,  w czasie stawiania domu, np. centralny odkurzacz.

Kiedy przyda się architekt podczas metamorfozy starego domu?

Remont starego domu, zarówno zewnątrz, jak i wewnątrz, często wymaga radykalnych zmian. Czy wszystkie wymagają udziału architekta? Pomoc takiej osoby przydaje się przede wszystkim w sytuacji, gdy:

  • chcesz rozbudowywać dom o takie elementy jak dobudówki, w których będą znajdowały się dodatkowe pomieszczenia;

  • Twoje pomysły wymagają ingerencji w konstrukcję ścian wewnętrznych, np. chcesz wyburzyć jedną z nich;

  • myślisz o stworzeniu elementów takich jak: lukarny, wykusze;

  • ingerujesz w konstrukcję dachu.

Architekt pomoże Ci również stworzyć projekt instalacji elektrycznej i kanalizacyjnej – rozmieści np. punkty świetlne czy podłączenia sanitariatów, by jak najlepiej odpowiadały one Twoim potrzebom.

Pomoc specjalisty może przydać się do skonsultowania każdego pomysłu związanego z metamorfozą domu. Nawet jeśli dotyczy on tylko ogólnej estetyki pomieszczeń. Taką osobę znajdziesz m.in. wśród ogłoszeniodawców na stronie Majsteria, w kategorii: Remonty, wykończenia wnętrz. Pomyśl, czego dokładnie potrzebujesz i opisz to w zleceniu. Odezwą się do Ciebie osoby wykonujące konkretne usługi. Możesz też zapoznać się z dostępnymi na stronie wizytówkami firm i zdecydować się na współpracę z jedną z nich.

Inspiracje i pomysły na remont starego domu

Inspiracji na odmianę starego domu możesz szukać, m.in. spacerując po osiedlach domów jednorodzinnych. Pamiętaj jednak, że nie tylko te nowoczesne i minimalistyczne budynki mogą być tym, czego potrzebujesz. Staraj się wybierać najlepsze rozwiązania z nowoczesnej, jak i tradycyjnej architektury. Dobierz je tak, by pasowały do konkretnego budynku. Wiele inspiracji znajdziesz również przeglądając katalog prac wybranego architekta czy na stronach oferujących zakup projektów domów. Nawet stockowe banki zdjęć mogą sprawić, że przyjdzie do Ciebie natchnienie, które pozwoli odmienić wygląd domu. A jeżeli interesują Cię również aspekty praktyczne związane z przeprowadzeniem remontu starego domu, zajrzyj do poradnika: Jak przebiega remont starego domu, czyli wszystko, co musisz wiedzieć o generalnym remoncie. 

Metamorfoza domu z lat 80.

Domy z lat 80. ubiegłego wieku są wdzięcznym, ale i często równie trudnym przedmiotem metamorfoz. Najczęściej w takim przypadku wymieniana jest elewacja. Tynk typu baranek zamieniany jest na gładkie masy lub farbę. Często też stosowane są panele elewacyjne, które pozwalają na szybkie i całkowite odmienienie wizerunku takiego domu. Pamiętać tutaj trzeba o wymianie okien. Zadbaj też o odnowienie takich elementów jak okiennice, balustrady balkonów, a także wyłożenie podłogi balkonów czy tarasów. Przy wyborze materiałów i kolorów kieruj się swoimi upodobaniami, ale i tym, jak wyglądają pozostałe części posesji i wnętrze domu. Jeśli chcesz dowiedzieć się orientacyjnie, jakie mogą być koszty takiej metamorfozy, ten artykuł może Ci w tym pomóc: Ile kosztuje generalny remont – ceny materiałów budowlanych.

Dom kostka przed i po metamorfozą

Domy typu kostka dają duże pole do popisu dla kreatywnych projektantów. Można je bowiem z łatwością dopasować do współcześnie panujących trendów. Ich prosta forma wymaga jedynie „doszlifowania”. Jedną z możliwości odmiany wyglądu takiego domu jest wymiana starych, małych okien na nowe – większe. Wprowadzą one do wnętrza więcej naturalnego światła oraz nadadzą bryle lekkości. Dużą zmianę może wprowadzić także praca nad elewacją takiego budynku. Jeśli chcesz to zrobić, wybierz tynk lub panele elewacyjne w białym kolorze. Do tego wybierz miejsce, w którym wykorzystasz materiał w kontrastującym odcieniu. Przykładem może być tutaj kamień elewacyjny lub panele nawiązujące wzornictwem do naturalnego drewna. 

Metamorfoza starego domu na wsi

Do budynków, które łatwo odmienić, zalicza się m.in. domy wykonane z pruskiej cegły. Te będą doskonale prezentowały się w stylistyce loftowej lub industrialnej. We wnętrzach możesz zostawić „gołe” ściany, jeśli cegły i belki zachowały się w dobrym stanie. 

Innym rozwiązaniem jest stylizacja domu na dawne wiejskie posiadłości z nowoczesnym akcentem. Przykładowo zamiast półokrągłych drewnianych bali użyj prostych desek lub paneli elewacyjnych do wykończenia zewnętrznych ścian. A na dachu wykorzystaj nowoczesną dachówkę lub blachodachówkę. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, by całkowicie przearanżować taki budynek i nadać mu całkowicie współczesnego charakteru. 

Podsumowując, obecne rozwiązania pozwalają na efektowne metamorfozy starych domów. Z PRL-owskiego budynku typu kostka możesz wyczarować w pełni nowoczesny dom. Możesz też z powodzeniem odświeżyć wygląd starego domu na wsi. W takich przemianach warto wspomóc się wskazówkami od specjalistów, takich jak architekci czy projektanci wnętrz.

Zobacz też inne artykuły

Pomysły i sposoby na zabudowę poddasza w domu jednorodzinnym
Remonty i wykończenia wnętrz
Czy Twoje poddasze to tylko skład rzadko używanych przedmiotów? Może warto odkryć jego ukryty potencjał i przemienić niewykorzystaną przestrzeń w piękne i funkcjonalne mieszkanie! Pokażemy Ci, jak za pomocą paru kreatywnych zmian możesz przekształcić strych w dodatkową sypialni...
Adaptacja poddasza – formalności
Remonty i wykończenia wnętrz
Duża sypialnia, pokój dziecka, dodatkowa łazienka, biuro lub pracownia – to najczęstsze efekty adaptacji poddasza w domu czy kamienicy. Przerobienie strychu to świetny sposób na uzyskanie dodatkowej przestrzeni użytkowej. Takie prace, bez względu na swój zakres, wyma...