Kontrłata – łata dachowa i jej zastosowanie w konstrukcjach dachowych

Data publikacji-
AutorRedakcja portalu Majsteria
Długość czytania5 min

Kontrłata jest drewnianym elementem stanowiącym zwieńczenie konstrukcji dachowej. Wykorzystuje się ją głównie przy tworzeniu połaci spadowych pokrytych dachówką ceramiczną. Poznaj dokładne przeznaczenie kontrłaty i łaty w konstrukcji dachowej, a także sposób montażu tych elementów. 

Kontrłata – łata dachowa i jej zastosowanie w konstrukcjach dachowych

Kontrłata – jakie jest jej zastosowanie w konstrukcji dachowej

Przy pracach związanych z kryciem dachów i usługami dekarskimi możesz spotkać się z pojęciem łaty i kontrłaty. To elementy drewniane w postaci listewek, które mocowane są do więźby dachowej. Przybija się je bezpośrednio do membrany przeciwwilgociowej, maskując miejsca jej montażu i łączenia. 

Maskowanie szczelin w membranach to nie jedyne zastosowanie tego elementu. Kontrłaty zapewniają dobrą cyrkulację powietrza pomiędzy połacią i konstrukcją więźby. Stanowią też podstawę do montażu połaci dachowych. Sprawdzają się szczególnie przy połaciach z dachówki ceramicznej. Z pomocą kontrłaty można też wyprowadzić nierówności więźby dachowej. 

Kontrłaty wykonywane są z wysokiej jakości drewna. Z reguły stosuje się do tego odmiany iglaste, takie jak:

  • sosna,

  • świerk,

  • jodła. 

Listewki do montażu kontrłaty na dachu muszą mieć precyzyjne wymiary. Powinny być też impregnowane mechanicznie, co wydłuży ich żywotność i funkcjonalność całej więźby.

Co to jest kontrłata i łata dachowa – podobieństwa i różnice

Łaty i kontrłaty to elementy konstrukcji dachowej. Są wykonywane w formie listew o przekroju kwadratowym lub prostokątnym. Oba warianty są trwale mocowane do więźby dachowej, jednak w nieco innym układzie:

  • kontrłaty – elementy montowane wzdłuż krokwi dachowych, czyli od kalenicy pionowo w stronę murłaty. Tworzą szczeliny wentylacyjne w warstwach dachu;

  • łaty – listwy montowane są prostopadle do kontrłat i krzyżują się z nimi, tworząc ołatowanie więźby. Ich zadaniem jest stworzenie konstrukcji pozwalającej na zawieszenie dachówki. 

 

Warto wiedzieć: 

Łaty i kontrłaty mogą być wykonywane z tego samego materiału, ponieważ nie zawsze różnią się wymiarami przekrojów. Decyzję o zastosowaniu konkretnego materiału podejmuje projektant.

Montaż kontrłaty na dachu

Kontrłaty na dachu montuje się za pomocą wkrętów lub gwoździ bezpośrednio do konstrukcji krokwi. Pracę należy przeprowadzić precyzyjnie, a elementy drewniane muszą znaleźć się w odpowiednich odległościach.

Co ile daje się łaty i kontrłaty?

Zastanawiasz się, co ile powinny znaleźć się kontrłaty? Odległość pomiędzy tymi elementami wyznacza rozstaw krokwi dachowych. Kontrłaty trzeba zatem umieścić w rozstawie co około 90 centymetrów.

Z kolei łaty na dachu powinny być rozmieszczone w odległościach określonych przez producenta połaci. Bierze się tu pod uwagę przede wszystkim wymiary elementów połaci i możliwość swobodnego ich zamontowania.

Czy montaż kontrłaty jest niezbędny?

Nie na każdym dachu montuje się kontrłatę drewnianą. To producent wybranego pokrycia dachowego wskazuje, czy elementy trzeba montować do dachu ołatowanego, czy nie jest to konieczne. Jednak ze względu na korzystny wpływ na całą więźbę, warto je zastosować, nawet jeśli producent przewiduje dach bez kontrłat.

Jak obliczyć ilość łat i kontrłat na dach?

Obliczenie ilości kontrłat dachowych jest stosunkowo łatwe. Jeśli dysponujesz dachem jedno- lub dwuspadowym, możesz to zrobić w kilku prostych krokach.

  • Na projekcie budowlanym znajdź plan konstrukcji więźby dachowej.

  • Oblicz ilość krokwi dachowych i pomnóż wartość przez ilość spadów. 

  • Otrzymaną wartość pomnóż przez długość krokwi. 

Jeśli chcesz określić ilość materiału potrzebnego na łaty, obliczenia będą jeszcze łatwiejsze. Wystarczy policzyć, ile poprzecznych pasów łat zaleca projektant i pomnożyć przez długość więźby. 

 

Warto wiedzieć: 

Przy obliczeniu ilości materiału potrzebnego na łaty i kontrłaty, warto dodać do wartości około 10% nadwyżki. To przewidziany odpad powstały w czasie docinania elementów drewnianych i wynikający z potencjalnych wad materiałowych. 


Nie wiesz, jak obliczyć ilość i wymiary kontrłat? Potrzebujesz pomocy przy montażu tych elementów? Skorzystaj z oferty serwisu Majsteria. Kategoria Dachy, rynny, kominy to miejsce, gdzie ogłaszają się wykonawcy specjalizujący się w pracach dekarskich i ogólnobudowlanych. Możesz wybrać spośród nich lub samemu złożyć zlecenie wykonawcom. Opisz dokładnie, czego potrzebujesz, oceń wielkość dachu i lokalizację budynku. Zainteresowane firmy zgłoszą się do Ciebie z wyceną, a Ty będziesz mógł wybrać najlepszą ofertę.

Ile kosztują łaty i kontrłaty?

Cena elementów drewnianych do więźby dachowej odnosi się do metrów bieżących materiału. Koszt łat i kontrłat waha się w granicach od 3,5 zł do nawet ponad 6 zł za metr bieżący. Ostateczna wartość zależy od takich czynników jak:

  • przekrój elementu,

  • rodzaj zastosowanego drewna,

  • zastosowana impregnacja lub jej brak.

Jeśli zamawiasz drewno z dostawą na budowę, do ceny może być doliczony koszt transportu. 

Łata i kontrłata to elementy niewielkie objętościowo, jednak mające ogromny wpływ na cały budynek. Zapewniają wentylację, co zapobiega namakaniu więźby. Ułatwiają montaż połaci i wyrównują więźbę. Ich montaż nie sprawia problemu specjalistom, podobnie jak obliczenie ilości materiału potrzebnego na budowie. 

Zobacz też inne artykuły

Rodzaje papy dachowej – jaką papę na dach z desek wybrać?
Dachy, rynny, kominy
Papa nadal stanowi popularny wybór na pokrycie dachu. Dzięki swojej elastyczności doskonale sprawdza się na różnego rodzaju powierzchniach, w tym na zadaszeniach z desek. Możesz wybrać papę termozgrzewalną, bitumiczną lub samoprzylepną. Różnią się one metodami aplik...
Budowa i rodzaje dachów – wszystko, co warto wiedzieć
Dachy, rynny, kominy
Dach to nie tylko korona budynku. To element, który chroni domowników przed pogodą, wpływa na efektywność energetyczną domu i dodaje mu estetyki. Dowiedz się, jakie są rodzaje dachów (od jednospadowych po zaawansowane struktury kopertowe), poznaj ich budowę oraz sprawdź...