5 sposobów na małą sypialnię – moodboard, porady i inspiracje

Data publikacji-
AutorRedakcja portalu Majsteria
Długość czytania6 min

Małe sypialnie najczęściej można spotkać w blokach. Jednak i w domkach jednorodzinnych są niekiedy wydzielane takie mini pokoje – szczególnie jeśli dotyczy to np. sypialni dla gości. Jeśli wykorzystasz kilka prostych sztuczek wnętrzarskich, możesz optycznie powiększyć to pomieszczenie. Co istotne, znajdziesz też miejsce na wydzielenie kącika do pracy czy na swoją garderobę. Poznaj zatem 5 sposobów na małą sypialnię i zainspiruj się.

5 sposobów na małą sypialnię – moodboard, porady i inspiracje

Mała sypialnia – charakterystyka

Głównym wyznacznikiem małej sypialni jest ograniczona przestrzeń. Jednak nie jest to równoznaczne z brakiem możliwości stworzenia ciekawej aranżacji. W małych sypialniach sprawdzą się przede wszystkim rozwiązania wielofunkcyjne. W wysokich pomieszczeniach można pokusić się o stworzenie niewielkiej antresoli. Daje to też możliwość zastosowania wysokiej zabudowy meblowej, która ułatwi utrzymanie porządku w tym pomieszczeniu. 

Jeżeli chodzi o projekty małej sypialni, te powinny się charakteryzować umiarkowaniem. Chodzi tutaj zarówno o kolorystykę, jak i ilość przedmiotów znajdujących się we wnętrzu. Zwróć także uwagę na to, by nie było w sypialni zbyt dużo różnorodnych faktur. Postaw na jedną główną, a druga, kontrastująca z nią, niech będzie jedynie akcentem.

Na jakie kolory postawić w małej sypialni?

W małej sypialni powinny dominować jasne kolory, które pozwolą optycznie ją powiększyć. Sprawdzą się tutaj m.in.:

  • chłodne odcienie bieli;

  • beże;

  • jasne brązy;

  • pastelowe odcienie różu, fioletu, błękitu.

Nie oznacza to jednak, że musisz rezygnować z ciemnych kolorów. Możesz je wykorzystać jako akcenty podkreślające wybraną przestrzeń sypialni. W tym pomieszczeniu dobrze będą wyglądać m.in. fiolety, granaty, ciemne czerwienie, zielenie czy szarości. 

 

Warto wiedzieć:

Przy wyborze kolorów do sypialni, zwróć uwagę, aby planowane w aranżacji barwy działały wyciszająco i ułatwiały relaks. Tak działa m.in. niebieski i fioletowy. Projektując sypialnię, warto też uwzględnić szary. Działa on kojąco, ale także podkreśla inne kolory. 

 

W doborze barw do sypialni pomóc może specjalista z zakresu wystroju wnętrz. Przygotuje on projekt, a także zrealizuje go. Osoby oferujące tego typu usługi znajdziesz m.in. w serwisie usługowym Majsteria, w kategorii Projektowanie wnętrz. Napisz, jaki projekt oraz styl Cię interesuje i poczekaj na odzew ze strony wykonawców. Drugą opcją jest przejrzenie dostępnych na stronie wizytówek i samodzielny kontakt z wybranymi osobami. 

Mała sypialnia – inspiracje

Urządzając małą sypialnię, szukaj inspiracji w prostych, ale zarazem przytulnych stylach. Sprawdzą się m.in.:

  • styl skandynawski;

  • styl boho;

  • styl scandi-boho;

  • styl glamour;

  • styl marynistyczny.

Pomysłów na to, jak urządzić swoją sypialnię możesz szukać też w wielu miejscach. Przykładem mogą być katalogi i pisma branżowe, aranżacje dostępne w sklepach meblowych, a także artykuły w różnorodnych serwisach internetowych.

Pierwszy sposób na małą sypialnię z oknem

Sypialnia z oknem daje dużo możliwości aranżacyjnych, gdyż jest dobrze doświetlona. Jeżeli chcesz ją powiększyć optycznie, wykorzystaj proste sztuczki:

  • postaw na jasne kolory: biały, szary, beżowy, a także pastelowe odcienie;

  • na ścianie umieść lustra (sprawdzą się również szklane drzwi do szafy);

  • do malowania ścian wykorzystaj farby opalizujące, odbijające promienie słoneczne;

  • pamiętaj, żeby nie zasłaniać okna, zastosuj lekkie firany i zasłony;

  • do ochrony przed nadmiernym słońcem lub ciekawskimi spojrzeniami wykorzystaj odpowiednie rolety.

W małej sypialni z oknem dobrze będzie prezentować się aranżacja glamour. O najważniejszych wyznacznikach tego trendu wnętrzarskiego przeczytasz m.in. w artykule: 5 sposobów na salon w stylu glamour – moodboard, porady i inspiracje

Drugi sposób na małą sypialnię z biurem

Coraz więcej osób pracuje w swoich domach. Dlatego też warto mieć wygodne miejsce, gdzie będzie można się w pełni skupić na swoich zajęciach. W celu wydzielenia strefy do pracy w sypiali: wybierz odpowiednie biurko; ciekawą alternatywą dla klasycznego biurka może być sekretarzyk lub toaletka; zadbaj o wygodne krzesło; pamiętaj o miejscowym doświetleniu miejsca pracy, niezależnym od głównego światła.

Miejsce do pracy w małej sypialni

Łącząc sypialnie z biurem, zwróć uwagę na minimalistyczne rozwiązania. Pomoże ci to uniknąć „zagracenia” pokoju. Dobrym rozwiązaniem będzie tutaj biurko typu konsola o prostym kształcie. Przy bardzo ograniczonej przestrzeni dobrą propozycją będzie składany blat. Zrezygnuj też z wielu dekoracji. Kilka fotografii lub jeden interesujący plakat w zupełności wystarczą.

Mała sypialnia z garderobą – sposób trzeci

Czy w małej sypialni zmieści się jeszcze garderoba? Oczywiście, że tak. Nie będzie ona ogromnych rozmiarów, ale uporządkujesz w niej ubrania i buty. Może mieć formę dużej szafy tworzonej pod zabudowę. 

W nowoczesnych sypialniach, o minimalistycznym, loftowym lub industrialnym wystroju sprawdzą się też otwarte szafy w formie dużych, stojących wieszaków. W takim przypadku wykorzystaj specjalne pokrowce, jako dodatkową ochronę ubrań przed kurzem.

Sposób czwarty na małą sypialnię w bloku

Kolejna propozycja na małą sypialnię to nawiązanie do stylistyki boho. Uroku paryskiej cyganerii dodasz swojemu azylowi, gdy:

  • postawisz na jasne kolory;

  • wybierzesz plecione dekoracje, np. makramy i maty podłogowe, stylizowane na wykonane ręcznie dywany;

  • zamiast tradycyjnego zagłówka czy osłony łóżka przy ścianie, wybierzesz ażurowe przepierzenie i umieścisz je w odpowiednim miejscu;

  • postawisz na etniczne motywy jako element uzupełniający całą stylizację. Mogą one znajdować się np. na tekstyliach, które umieścisz w pokoju.

Piąty sposób na małą sypialnię

Ostatni sposób to nawiązanie do stylistyki retro. W takiej sypialni warto umieścić łóżko na metalowej ramie z wysokim zagłówkiem. Stylizowane komody i szafy, np. z ornamentami roślinnymi nadadzą wnętrzu nieco eklektyzmu. Uzupełnieniem całości może być bujany fotel lub pasująca do mebli toaletka z lustrem. 

Mała sypialnia to często duże wyzwanie. Jednak odpowiednia aranżacja pozwoli uzyskać komfortową przestrzeń do wypoczynku. Sprytne rozwiązania umożliwią także wygospodarowanie miejsca do pracy czy wykonania makijażu.

Zobacz też inne artykuły

5 sposobów na poddasze – moodboard, porady i inspiracje
Projektowanie domów, wnętrz
Poddasza – zarówno te w domach jednorodzinnych, jak i kamienicach – to dodatkowa przestrzeń, którą można zaadaptować na powierzchnię mieszkalną. Na poddaszu możesz urządzić nie tylko pojedyncze pokoje, takie jak np. sypialnię, pracownię czy biuro, ale też osobne...
5 sposobów na otwartą kuchnię – moodboard, porady i inspiracje
Projektowanie domów, wnętrz
Otwarte kuchnie mogą mieć wiele odsłon. Te w blokach najczęściej kojarzone są z aneksami kuchennymi. Natomiast te w domach jednorodzinnych pozwalają na stworzenie dziennej strefy dla całej rodziny i gości. Otwarcie kuchni na inne pomieszczenia uatrakcyjnia aranżację, ale często też zwi...