5 sposobów na otwartą kuchnię – moodboard, porady i inspiracje

Data publikacji-
AutorRedakcja portalu Majsteria
Długość czytania6 min

Otwarte kuchnie mogą mieć wiele odsłon. Te w blokach najczęściej kojarzone są z aneksami kuchennymi. Natomiast te w domach jednorodzinnych pozwalają na stworzenie dziennej strefy dla całej rodziny i gości. Otwarcie kuchni na inne pomieszczenia uatrakcyjnia aranżację, ale często też zwiększa komfort korzystania z mieszkania czy domu. Zobacz 5 naszych propozycji na urządzenie otwartej kuchni. 

5 sposobów na otwartą kuchnię – moodboard, porady i inspiracje

Otwarta kuchnia – charakterystyka

Kuchnia otwarta to pomieszczenie bez ścian oddzielających je od innych pokoi w domu czy mieszkaniu. Najczęściej kuchnię „otwiera się” na salon lub jadalnię. W domach jednorodzinnych tworzy się w ten sposób strefę dzienną. Pozwala to oddzielić pomieszczenia prywatne (sypialnie, łazienki domowników czy garderoby) tak, by goście nie mieli do nich swobodnego dostępu. 

Taki zabieg umożliwia też optymalne wykorzystanie dostępnej przestrzeni, a także optycznie ją powiększa. Otwarte wnętrza są też często lepiej doświetlone. 

 

Warto wiedzieć:

Decydując się na otwartą kuchnię, zwróć uwagę na to, że możesz mieć mniej przestrzeni na montaż szafek do przechowywania. Dlatego też bardzo ważne jest odpowiednie zagospodarowanie. Kwestie te dobrze jest skonsultować z projektantem specjalizującym się w takich wnętrzach. 

 

Usług tego typu szukaj m.in. w serwisie Majsteria, w kategorii: Projektowanie domów, wnętrz. Opisz, co dokładnie Cię interesuje i zaczekaj na odzew ze strony wykonawców.

Kolory w aranżacji otwartej kuchni

Kolory w otwartej kuchni w dużej mierze będą uzależnione od ogólnej stylistyki, jaką wybierzesz. Obecnie wiele osób decyduje się na popularne trendy, takie jak:

  • styl minimalistyczny;

  • styl skandynawski;

  • styl rustykalny;

  • styl klasyczny.

Otwarta kuchnia, szczególnie w dużym mieszkaniu w kamienicy, będzie dobrze prezentować się także w stylu loftowym, o którym więcej przeczytasz w artykule: 5 sposobów na salon w stylu loft – moodboard, porady i inspiracje.

Wymienione trendy to w dużej mierze jasna kolorystyka – ciepłe i zimne odcienie bieli, szarości, beże i jasne brązy. Przełamać je możesz ciemniejszymi akcentami, np. w kolorze czarnym, antracytowym, ciemnoszarym, ciemnobrązowym, granatowym czy butelkową zielenią.

Jeśli lubisz odważniejszą zabawę kolorem, wybierz akcenty w odcieniach czerwieni, żółci czy pomarańczy. Zwróć uwagę na to, że te kolory pozytywnie wpływają na pobudzenie apetytu.

Meble i zabudowa otwartej kuchni

Umeblowanie otwartej kuchni wymaga nieco więcej wysiłku. Rozwiązaniem okazują się nowoczesne meble. Dostępne są one w systemach z możliwością elastycznego doboru elementów. Szafki, a także ich poszczególne elementy są produkowane w kilku wariantach, dzięki czemu możesz dopasować je nawet do pomieszczeń o bardzo nietypowym kształcie, w tym tych umieszczanych na poddaszach. O urządzaniu właśnie tej dodatkowej przestrzeni w domu przeczytasz w artykule: 5 sposobów na poddasze – moodboard, porady i inspiracje.  

Meble pasujące do otwartej kuchni z powodzeniem możesz też dobrać do swojego budżetu. Obok usług oferowanych przez stolarzy warto sprawdzić oferty sklepów meblowych. Obecnie nawet wiele marketów budowlanych oferuje nowoczesne meble do kuchni wpisujące się w popularne trendy wnętrzarskie.

Pierwszy sposób na otwartą kuchnię

Otwarta kuchnia z wyspą w stylu industrialnym to nasza pierwsza propozycja. Chcesz utrzymać klimat loftu w kuchni? Działaj według następujących punktów:

  • odkryj cegły na fragmencie ściany lub wykorzystaj płytki, które ją przypominają;

  • rudość cegieł otocz ciepłymi odcieniami bieli. Do aranżacji będą pasować też brązy, kolory metali i drewna;

  • wprowadź metalowe elementy do wnętrza;

  • meble, w tym wyspa niech będą drewniane, a ich blaty jednolite, matowe i ciemne;

  • przy wyspie ustaw wysokie, metalowe hokery.

Drugi sposób na otwartą kuchnię w bloku

Aranżacja kuchni otwartej w bloku czasem wiąże się z koniecznością wyburzenia ściany. Dlatego, zanim przystąpisz do działania, sprawdź, czy jest to w ogóle możliwe i czy potrzebujesz na to zgody administratora budynku (np. spółdzielni mieszkaniowej). 

Postaraj się, aby pomieszczenie to było jak najjaśniejsze. Jeśli nie lubisz białych kuchni, wybierz elementy w odcieniach kremowych czy jasnoszarych. Przełam je ciemnymi akcentami, np. wysokimi, metalowymi krzesłami czy czarną armaturą.

Kuchnia otwarta na salon – sposób trzeci

Trzecia propozycja to minimalistyczna, nowoczesna kuchnia otwarta na salon:

  • wybierz meble o jak najprostszej formie;

  • zrezygnuj z wystających uchwytów, zamiast nich wybierz otwieranie na docisk (system push to open) lub frezowane w odpowiednim miejscu fronty;

  • zrezygnuj z bibelotów i dekoracji – niech jak najwięcej rzeczy będzie ukrytych w szafkach i szufladach;

  • postaw na jednolite wykończenie mebli, maksymalnie dwa kolory w macie lub na wysoki połysk. 

Sposób czwarty na aranżację otwartej kuchni

Swojej kuchni możesz dodać nieco blasku i elegancji, decydując się na stylistykę glamour. Wystarczy zastosować się do poniższych sugestii:

  • postaw na jasne kolory;

  • fronty mebli niech będą miały subtelne frezowania na całej powierzchni;

  • pomiędzy szafkami na ścianie możesz umieścić jasną płytę kamienną lub jej imitację. W takiej stylistyce dobrze prezentować będzie się m.in. marmur ze swoimi pięknymi, ciemniejszymi wzorami;

  • jeżeli decydujesz się na wyspę, niech na całej długości będzie gładki blat z motywem podobnym do tego, wykorzystanego na ścianie;

  • całość aranżacji uzupełnij białymi, złotymi i kryształowymi akcentami.

Piąty sposób na otwartą kuchnię

Otwarta kuchnia może być również urządzona w nawiązaniu do stylistyki etno czy boho. Szczególnie gdy podobnie jest zaaranżowana jadalnia lub salon. Dobrym pomysłem jest wykorzystanie wzorów nawiązujących do portugalskich azulejos. Możesz też pomyśleć o wzorach marokańskich. Będą one się interesująco prezentować zarówno na ścianie, jak i płytkach podłogowych. Ażurowe motywy natomiast wykorzystaj na frontach szafek.

Podsumowując, otwarta kuchnia daje ci możliwość dostosowania w pełni przestrzeni w domu do swoich potrzeb. Połącz ją z jadalnią i salonem, by uzyskać przestronne, dzienne pomieszczenie dla całej rodziny. Odpowiedni dobór mebli umożliwi ci także zachowanie pełnej funkcjonalności tego pomieszczenia.

Zobacz też inne artykuły

5 sposobów na małą sypialnię – moodboard, porady i inspiracje
Projektowanie domów, wnętrz
Małe sypialnie najczęściej można spotkać w blokach. Jednak i w domkach jednorodzinnych są niekiedy wydzielane takie mini pokoje – szczególnie jeśli dotyczy to np. sypialni dla gości. Jeśli wykorzystasz kilka prostych sztuczek wnętrzarskich, możesz optycznie powiększyć to po...
5 sposobów na poddasze – moodboard, porady i inspiracje
Projektowanie domów, wnętrz
Poddasza – zarówno te w domach jednorodzinnych, jak i kamienicach – to dodatkowa przestrzeń, którą można zaadaptować na powierzchnię mieszkalną. Na poddaszu możesz urządzić nie tylko pojedyncze pokoje, takie jak np. sypialnię, pracownię czy biuro, ale też osobne...