5 sposobów na poddasze – moodboard, porady i inspiracje

Data publikacji-
AutorRedakcja portalu Majsteria
Długość czytania6 min

Poddasza – zarówno te w domach jednorodzinnych, jak i kamienicach – to dodatkowa przestrzeń, którą można zaadaptować na powierzchnię mieszkalną. Na poddaszu możesz urządzić nie tylko pojedyncze pokoje, takie jak np. sypialnię, pracownię czy biuro, ale też osobne mieszkanie. Sprawdź, jakim stylem warto się zainspirować, aranżując tę przestrzeń.

5 sposobów na poddasze – moodboard, porady i inspiracje

Poddasze – charakterystyka

Wskazuje się, że średnia wysokość poddasza użytkowego powinna w świetle wynosić minimum 2 m. Warto pamiętać, że pomieszczenie to ma zapewnić możliwość komfortowego i bezpiecznego przebywania w nim, dlatego musi:

  • być docieplone;

  • mieć doprowadzone odpowiednie media;

  • być ogrzewane;

  • być zabezpieczone przeciwpożarowo;

  • wytrzymać obciążenie ścian działowych oraz wyposażenia, jakie się w nim znajdzie;

  • mieć okna.

 

Warto wiedzieć:

Jeżeli chcesz zaadaptować przestrzeń do celów mieszkalnych, zwróć uwagę, jak jest ona oznaczona w projekcie. Musi być to poddasze użytkowe. Będzie ono bowiem dostosowane do wymogów i norm dla pomieszczeń przeznaczonych do zamieszkania, określonych w przepisach budowlanych. Poddasze nieużytkowe nie będzie mogło być wykorzystane do celów mieszkalnych. Nie jest ono praktycznie uznawane za odrębne pomieszczenie.

Kolory i meble w aranżacji poddasza

Często można spotkać się z przekonaniem, że poddasze to miejsce trudne do aranżacji. Dzieje się tak ze względu na skosy, które niemalże zawsze tam występują. Jednak mając odpowiedni projekt, uzyskasz przestrzeń estetyczną i komfortową. 

Jeżeli chodzi o kolorystykę, która pasuje do poddaszy, to często wykorzystuje się tutaj kolory jasne, które jeszcze bardziej podkreślają otwartą przestrzeń. Ciemniejsze barwy pozwalają zaakcentować konkretne miejsca w pokojach. W starych domach i kamienicach poddasza stylizuje się na lofty. Jest to możliwe, szczególnie gdy zostawia się odkryte cegły i belki, będące częścią konstrukcji budynku. Jeżeli interesuje Cię ta stylistyka, przeczytaj koniecznie: 5 sposobów na salon w stylu loft – moodboard, porady i inspiracje

Jednym z rozwiązań, które warto wziąć pod uwagę przy aranżowaniu poddasza, jest projekt otwartego pomieszczenia, łączącego w sobie salon, jadalnię i kuchnię. Tego typu projekty warto skonsultować ze specjalistą z zakresu projektowania wnętrz. Takie osoby znajdziesz m.in. na stronie Majsteria, w kategorii: Projektowanie domów, wnętrz.

W przypadku mebli do pomieszczeń urządzanych na poddaszach:

  • wybierz te robione na wymiar;

  • poszukaj perełek na pchlim targu;

  • skorzystaj z gotowych systemów, gdzie każdy mebel dostępny jest w kilku wariantach.

Poddasze – inspiracje

Inspiracji na wystrój poddasza warto szukać w Internecie. Po wpisaniu odpowiedniej frazy zobaczysz wiele aranżacji, które można przełożyć nawet 1 do 1 i wdrożyć we własnym wnętrzu. Możesz też swoją uwagę skierować ku stylowi loftowemu, ale nie jest to jedyny wyznacznik. W tego typu wnętrzach, szczególnie w kamienicach czy starszych domach, ze względu na ich klimat łatwo będzie urządzić wnętrze w stylu rustykalnym, vintage czy klasycznym. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, by do aranżacji poddasza wykorzystać inspirację stylem nowoczesnym, Hampton czy eklektycznym. Ten poziom domu dobrze będzie prezentował się również w stylu boho, o którym więcej przeczytasz w artykule: 5 sposobów na salon w stylu boho – moodboard, porady i inspiracje.

Pierwszy sposób na aranżację poddasza

Pierwsza propozycja to coś dla miłośników loftów:

  • odsłoń cegły i belki – sprytnym trikiem jest wykorzystanie imitacji cegieł lub kamienia, np. w formie płytek;

  • postaw na kolory takie jak: beże, jasne brązy, ciepłe biele, przełamane ciemniejszymi dodatkami w kolorze czarnym, miedzianym czy ciemnobrązowym;

  • wykorzystaj elementy z metalu – np. lampy, części mebli. Jeśli to możliwe zostaw też odsłonięte orurowanie domu, które w nim zastaniesz;

  • postaw na proste meble z drewna łączonego z metalem, meble wypoczynkowe mogą być wykonane ze skóry lub grubego, gładkiego materiału obiciowego.

Drugi sposób na aranżację poddasza

Chcesz stworzyć swój mały azyl na poddaszu? Być może zainteresuje cię styl Hampton. Stonowana kolorystyka, lekkość i swoboda to jego główne wyznaczniki. Z uwagi na stosowane barwy oraz materiały, jakie są w nim wykorzystywane, często kojarzony jest również ze stylem marynistycznym. Jednak w porównaniu do niego jest bardziej elegancki i luksusowy.

Aranżacja poddasza – sposób trzeci

Gdy planujesz na poddaszu wyłącznie sypialnię, wybierz styl prowansalski. Wykorzystywane w nim kolory takie jak: fiolet, lilaróż, beż, écru, błękit, granat sprzyjają wyciszeniu i wprowadzają miłą atmosferę. Pasują tu także gładkie, satynowe materiały. Uzupełnieniem będą stylizowane, jasne meble. W takiej sypialni nie może zabraknąć toaletki i niewielkiej ławy do siedzenia przy łóżku z pikowanym obiciem z atłasu.

Sposób czwarty na aranżację poddasza

Przestrzeń poddasza możesz z powodzeniem wykorzystać na biuro lub pracownię. Klimat starych wnętrz idealnie będzie pasował do pracowni artystycznej lub architektonicznej. Dachowe, duże okna pozwolą na dobre doświetlenie przestrzeni roboczej. W takiej aranżacji postaw na minimalizm, który umożliwi podkreślenie przestrzenności poddasza. Mniejsza liczba elementów pozwoli się też lepiej skupić na pracy, bez zbędnego rozpraszania się.

Piąty sposób na aranżację poddasza

Nie możesz się zdecydować na jeden konkretny styl? Rozwiązaniem dla ciebie okazać się może styl eklektyczny. Polega on na łączeniu w swobodny sposób różnych, pozornie niepasujących ze sobą stylistyk. Co wybrać na poddasze?

  • wybierz główny przewodni motyw np. loft. Motywem przewodnim może być też konkretny kolor lub faktura materiału;

  • nie mieszaj zbyt wielu stylów ze sobą, by nie przesadzić;

  • na poddaszu sprawdzi się m.in. połączenie stylu loftowego z rustykalnym lub skandynawskim. Jeśli lubisz eksperymenty, możesz też zestawić ze sobą np. styl glamour z elementami vintage lub boho.

Podsumowując, poddasze to przestrzeń, która daje wiele możliwości. Warto ją urządzić tak, by zwiększył się komfort przebywania w domu. Zastanów się, czy chcesz mieć tam jedno pomieszczenie, czy drugie mieszkanie. Wybierz swój ulubiony styl i skonsultuj swoje pomysły z projektantem wnętrz. Dzięki temu aranżowana przestrzeń będzie w pełni estetyczna oraz funkcjonalna.  

Zobacz też inne artykuły

5 sposobów na małą sypialnię – moodboard, porady i inspiracje
Projektowanie domów, wnętrz
Małe sypialnie najczęściej można spotkać w blokach. Jednak i w domkach jednorodzinnych są niekiedy wydzielane takie mini pokoje – szczególnie jeśli dotyczy to np. sypialni dla gości. Jeśli wykorzystasz kilka prostych sztuczek wnętrzarskich, możesz optycznie powiększyć to po...
5 sposobów na otwartą kuchnię – moodboard, porady i inspiracje
Projektowanie domów, wnętrz
Otwarte kuchnie mogą mieć wiele odsłon. Te w blokach najczęściej kojarzone są z aneksami kuchennymi. Natomiast te w domach jednorodzinnych pozwalają na stworzenie dziennej strefy dla całej rodziny i gości. Otwarcie kuchni na inne pomieszczenia uatrakcyjnia aranżację, ale często też zwi...