Jak zaprojektować kuchnię?

Data publikacji-
AutorRedakcja portalu Majsteria
Długość czytania5 min

Kuchnia to miejsce w domu, w którym toczy się rodzinne życie. Przygotowywanie posiłków, wspólne chwile przy stole, szybka kawa z przyjaciółką – jeśli jest jedno słowo najlepiej określające idealną kuchnię, to będzie to funkcjonalność. Projekt powinien przede wszystkim uwzględniać wygodę jej użytkowania, praktyczne rozwiązania oraz stylowy, estetyczny wygląd. Jak zaprojektować kuchnię, aby spełniała ona wszystkie te oczekiwania? Podpowiadamy!

Jak zaprojektować kuchnię?

Zasady projektowania kuchni

Projekt kuchni to jeden z najważniejszych projektów w całym domu. Od odpowiedniej aranżacji zależy późniejszy komfort korzystania z pomieszczenia. Należy ustalić, czy sprzęty kuchenne będą w zabudowie, czy wolnostojące oraz wybrać styl wnętrza i zastosowane materiały. Dobrze zaprojektowana kuchnia powinna mieć 5 stref:

  • strefę zapasów – lodówka i szafki na żywność;

  • strefę przechowywania – szafki kuchenne na talerze, szklanki, naczynia;

  • strefę mokrą – zlew wraz z koszem na śmieci, zmywarka;

  • strefę roboczą – blat kuchenny;

  • strefę gotowania – kuchenka z piekarnikiem.

Złotą zasadą projektowania kuchni jest tzw. trójkąt roboczy. To taki układ sprzętów, w którym lodówkę, zlew i kuchenkę rozmieszamy blisko siebie, w układzie przypominającym trójkąt. Pomiędzy sprzętami powinien być odstęp ok. 120 – 250 cm. Ważne jest także to, aby kuchenka i lodówka nie stały przy oknie.

 

Funkcjonalna kuchnia – główne zasady

Jeśli chcesz, aby kuchnia była komfortowa w użytkowaniu, nie zapomnij o tych wskazówkach:

  • w szafkach narożnych zamontuj system zabudowy, pozwalający na obracanie półkami, wąskie szafki kuchenne wykorzystaj na przyprawy lub butelki;

  • w dolnych szafkach postaw raczej na szuflady niż tradycyjne półki;

  • pamiętaj o oświetleniu: dodatkowych ledach nad blatami i zlewem;

  • meble kuchenne wyposaż w automatyczne zamykanie i ciche domknięcie.

Co na ścianę w kuchni – pomysły i inspiracje

W aranżacji kuchni największy nacisk kładzie się na meble kuchenne i wyposażenie, jednak nie można zapominać o ścianach. Co na nich położyć? Zwykle nad blatami montujemy płytki, które są wodoodporne i łatwe w utrzymaniu w czystości. Coraz częściej jednak sięga się po nowoczesne rozwiązania, takie jak cegła, farba czy beton.

Warto wiedzieć:

Ciekawym zabiegiem w aranżacji ścian w kuchni jest zastosowanie kontrastów, np. kolorystycznych. Doskonale sprawdzają się zestawienia białych szafek z drewnianymi panelami, ciemnoszarymi płytkami, czarne kafelki, mozaika czy wyraziste, geometryczne wzory.

 

Projekt kuchni – pomysł na salon z aneksem kuchennym

Coraz częściej kuchnia przyjmuje formę aneksu połączonego z salonem. Projekt kuchni otwartej na pokój powinien uwzględniać wszystkie, wymienione wyżej zasady, ale także zadbać o jej część wizualną. Salon to miejsce, w którym spędzasz czas z rodziną i zapraszasz gości, dlatego meble kuchenne powinny być zaprojektowane tak, aby łatwo można było ukryć sprzęty czy strefę roboczą. 

Salon z aneksem kuchennym powiększa optycznie oba pomieszczenia, które płynnie przechodzą jedno w drugie. Ważne jest jednak, aby przestrzeń kuchenną utrzymywać w porządku. Doskonale sprawdzą się meble kuchenne w zabudowie, dodatkowe miejsce do przechowywania i elementy wyposażenia, które same w sobie stanowią dekorację.

 

Kuchnia z wyspą otwarta na salon

Ciekawym rozwiązaniem, a jednocześnie rozdzieleniem strefy salonu i kuchni jest wyspa kuchenna. Z jednej strony może służyć jako oddzielenie, a z drugiej to dobry punkt, przy którym goście lub domownicy będą się gromadzić. Zaletą wyspy jest dodatkowe miejsce do przechowywania lub możliwość przeniesienia na nią płyty kuchennej z tradycyjnego blatu na środek pomieszczenia. Sprzyja to wspólnemu gotowaniu czy spotkaniom przy wyspie, pełniącej funkcję blatu i stołu.

Potrzebujesz pomocy w zaprojektowaniu kuchni? Możesz złożyć swoją ofertę w serwisie Majsteria, w kategorii projektowanie domów, wnętrz, a następnie zaczekać na zgłoszenia projektantów wnętrz. Inny sposób to sprawdzenie opublikowanych w serwisie ofert zarejestrowanych specjalistów. 

 

Aranżacja małej kuchni

Zaprojektowanie kuchni o niewielkich wymiarach może być wyzwaniem, ale wystarczy trzymać się kilku zasad, aby uzyskać funkcjonalną przestrzeń. Przede wszystkim w miarę możliwości postaw na:

  • układ jednorzędowy – wszystkie strefy na jednej ścianie;

  • funkcjonalne rozwiązania – szuflady, obrotowe półki w szafkach narożnych, wypełnienia do szafek górnych, mieszczące więcej naczyń;

  • szafki kuchenne pod sam sufit tylko częściowe, ponieważ cała wysoka zabudowa może przytłoczyć wnętrze;

  • zlew jednokomorowy, aby zaoszczędzić miejsce na blacie roboczym;

  • otwarcie przestrzeni – o ile to możliwe, otwarcie kuchni na salon.

Program do projektowania kuchni – popularne darmowe aplikacje

Przygotowując się do projektowania kuchni, możesz skorzystać z programów dostępnych w Internecie. Dobrym przykładem są darmowe aplikacje, takie jak: Sweet Home 3D oraz HomeByMe. Dzięki nim samodzielne projektowanie kuchni jest proste, a stworzony projekt możesz wykorzystać do dalszych działań lub pokazać na spotkaniu z projektantem. 

Projektowanie kuchni to niezbędny etap w remoncie lub wykończeniu mieszkania. Dobry projekt pozwoli uniknąć błędów i pomoże stworzyć wymarzone wnętrze, które jest nie tylko estetyczne, ale przede wszystkim funkcjonalne i komfortowe w użytkowaniu.

 

Zobacz też inne artykuły

5 sposobów na poddasze – moodboard, porady i inspiracje
Projektowanie domów, wnętrz
Poddasza – zarówno te w domach jednorodzinnych, jak i kamienicach – to dodatkowa przestrzeń, którą można zaadaptować na powierzchnię mieszkalną. Na poddaszu możesz urządzić nie tylko pojedyncze pokoje, takie jak np. sypialnię, pracownię czy biuro, ale też osobne...
5 sposobów na otwartą kuchnię – moodboard, porady i inspiracje
Projektowanie domów, wnętrz
Otwarte kuchnie mogą mieć wiele odsłon. Te w blokach najczęściej kojarzone są z aneksami kuchennymi. Natomiast te w domach jednorodzinnych pozwalają na stworzenie dziennej strefy dla całej rodziny i gości. Otwarcie kuchni na inne pomieszczenia uatrakcyjnia aranżację, ale często też zwi...