Projektowanie wnętrz – od czego zacząć?

Data publikacji-
AutorRedakcja portalu Majsteria
Długość czytania10 min

Odświeżenie starego lub remont nowego mieszkania wymaga odpowiedniego przygotowania. Jednym z przydatnych elementów jest projekt, który uwzględnia wszystkie zmiany. Na czym polega projektowanie wnętrz i od czego zacząć, aby przejść przez cały proces komfortowo i bez niespodzianek? Z tekstu dowiesz się m.in. jakie są style w aranżacji, jak urządzić konkretne pomieszczenie i czy możliwe jest samodzielne projektowanie wnętrz?

Projektowanie wnętrz – od czego zacząć?

Czym jest projektowanie wnętrz?

Projektowanie wnętrz to stworzenie estetycznych aranżacji, które współgrają ze sobą, budynkiem i otoczeniem oraz trafiają w gust użytkowników domu lub mieszkania. Jednocześnie dobry projekt łączy w sobie estetykę, funkcjonalność oraz mieści się w założonym budżecie. Projektowanie wnętrz polega na przygotowaniu wizualizacji pomieszczenia, uwzględniającej każdy element wyposażenia – instalacje, meble, dodatki. Bardzo ważne jest, aby w projekcie pojawiły się wymiary, kolory oraz wskazówki dotyczące dekoracji. Dobrze przygotowany projekt wnętrz ma ogromne znaczenie dla powodzenia remontu czy wykończenia. Bazując na nim, wykonawcy w szybki sposób są w stanie zaplanować kolejne etapy metamorfozy, jednocześnie trzymając się oczekiwań mieszkańców i założonego budżetu. 

Do projektowania wnętrz można podejść samodzielnie lub zlecić je specjaliście. Najważniejsze jest, aby w projekcie uwzględnić rzeczywiste potrzeby i oczekiwania mieszkańców. Choć trendy są istotną podpowiedzią, to lepiej samodzielnie ocenić, jakie elementy wyposażenia się sprawdzą, w jakiej kolorystyce najlepiej się czujesz oraz jaki styl we wnętrzu Ci się podoba.

 

Style wnętrz w projektowaniu

Projekt wnętrza opiera się na wybranym stylu. Tworzą go elementy, kolorystyka i dodatki, które wpływają na spójną aranżację. Styli w projektowaniu jest bardzo wiele, jednak obecnie najczęściej wybieranych jest kilkanaście. Niektóre przemijają, jak trendy w modzie, inne zostają na dłużej. Najważniejsze jednak jest, aby wybrać styl, w którym czujesz się najlepiej. Najpopularniejsze style aranżacji to:

  • styl skandynawski,

  • styl minimalistyczny,

  • styl vintage,

  • styl industrialny,

  • styl nowoczesny

  • styl klasyczny,

  • styl glamour.

Każdy z nich wyróżnia się innym charakterem, dodatkami czy kolorystyką, jednak najbardziej uniwersalny jest styl skandynawski. Łączy on w sobie stonowane kolory, funkcjonalne wyposażenie i minimalistyczne dodatki. Wyróżnia go światło, biel, szarość i naturalne tworzywa. To także doskonała baza dla innych stylów lub wariacji na ich temat.

 

Aranżacja wnętrz – jak urządzić salon?

Salon to miejsce wypoczynku całej rodziny, miejsce spotkań i zabawy. W mniejszych mieszkaniach salon pełni funkcję pokoju gościnnego, a niekiedy zamienia się wieczorami w sypialnię. Wszystko to sprawia, że pokój dzienny powinien być urządzony funkcjonalnie i kompaktowo. Doskonale sprawdzi się tutaj styl skandynawski czy nowoczesny, które stawiają na praktyczne meble, jasne dodatki i tkaniny oraz minimalną liczbę sprzętów. Do salonu wybieraj meble, które są wielofunkcyjne – rozkładana kanapa z pojemnikiem na pościel (może służyć także jako schowek), stoliki, które można wsunąć jeden pod drugi, parawan, który oddzieli strefę sypialną od dziennej. Takie rozwiązania pozwolą urządzić miejsce estetyczne, łatwe w użytkowaniu oraz utrzymaniu w porządku.

Aranżacja wnętrz – jak urządzić sypialnię?

Sypialnia to przede wszystkim miejsce do spania, choć zdarza się, że to jedyne pomieszczenie, w którym w ciągu dnia możesz pracować. Bez względu na to, czy w sypialni stoi tylko łóżko, czy masz też kącik z biurkiem, warto postawić tu na stonowane, spokojne kolory i minimalne wyposażenie. Zbyt wiele bodźców może rozpraszać i utrudniać zasypianie. Oprócz górnego światła sprawdzi się lampka nocna lub świece i lampiony z delikatnym oświetleniem. Postaw na biel, beże, szarości oraz przytulne dodatki. Miękki dywan pod stopami, wysokiej jakości pościel, przyjemny w dotyku koc, zasłony zaciemniające – to wszystko wprowadzi atmosferę sprzyjającą wypoczynkowi.

Warto wiedzieć:

Sypialnia jako miejsce wypoczynku nie powinna być przegrzana i warto ją regularnie wietrzyć, szczególnie przed snem. Ważne jest także, zwłaszcza jeśli masz w pomieszczeniu komputer, odpowiednie nawilżenie.

 

Aranżacja wnętrz – jak urządzić łazienkę?

Projektowanie wnętrz łazienki najlepiej zacząć od określenia potrzeb domowników. Istotna jest decyzja o tym, czy w pomieszczeniu powinna znaleźć się wanna, czy prysznic? Pojedyncza czy podwójna umywalka i jak duże lustro chcesz, aby wisiało nad nią? Dodatkowo może niezbędny będzie również bidet? Dzięki zaplanowaniu sprzętów łatwiej będzie przygotować projekt, a następnie dostosować wnętrze do oczekiwań i codziennych rytuałów mieszkańców. W łazience coraz częściej stawia się na ciemniejsze barwy płytek, mocne oświetlenie oraz naturalne materiały – kamień, drewno i szkło. W łazience dobrze sprawdza się styl klasyczny lub glamour.

 

Zasady projektowania wnętrz

Takich zasad jest wiele, ale podejmując się projektowania wnętrz, warto postawić na te najważniejsze. Bardzo ważne jest, aby wszystko wymierzyć – nie zdawaj się na swoje przeczucia lub wyobrażenia o przestrzeni. Dobre pomiary to podstawa, zanim zaczniesz planować kolejne elementy projektu. O czym jeszcze warto pamiętać?

  • Od ogółu do szczegółów – zacznij od planu całości, stylu wnętrza, kolorów, wyposażenia i dopiero przechodź do mniejszych elementów, dekoracji. Dzięki temu zaoszczędzisz czas, łatwiej skontrolujesz wydatki i osiągniesz zamierzony efekt.

  • Optyczne triki – to szczególnie ważne w małych mieszkaniach lub niewielkich pomieszczeniach. Stosuj jasne kolory, lustra, drzwi i szafy bez ościeżnic, ale także meble na kółkach lub łatwe w przenoszeniu.

  • Dobrze dobrane oświetlenie – światło ma istotne znaczenie dla całej aranżacji, wpływa na optyczny odbiór pomieszczenia, wprowadza nastrój, poprawia komfort korzystania z mieszkania. Oprócz świateł górnych postaw na lampki, światełka, a także lampiony czy świecie.

  • Spójność w stylach – jeśli zdecydujesz się na konkretny styl w salonie, staraj się utrzymać go w całym mieszkaniu. Możesz wprowadzać modyfikację lub łączyć podobne style, ale nie decyduj się na mocne kontrasty, typu: minimalizm w salonie, a glamour w sypialni czy w kuchni.

  • Funkcjonalność górą – to ważna zasada, dzięki której zaprojektowane mieszkanie nie tylko pięknie wygląda, ale przede wszystkim służy mieszkańcom. Odpowiednia liczba kontaktów i gniazdek, rozkładana sofa czy parawan w wannie to drobiazgi, znacząco wpływające na komfort użytkowania pomieszczeń.

  • Dodatki mają moc – kiedy baza jest gotowa, to tak naprawdę dekoracje tworzą ostateczny klimat wnętrza. Tekstylia, takie jak zasłony, dywany, koce i poduszki, patera na owoce lub przekąski, kwiaty – to tylko niektóre dodatki, dzięki którym wyczarujesz przytulne, efektowne wnętrze.

  • A może specjalista? – choć projektowanie wnętrz jest bardzo ciekawym i satysfakcjonującym zajęciem, wymaga odpowiedniej wiedzy i przygotowania. Jeśli czujesz, że brakuje Ci umiejętności lub czasu, zawsze możesz skorzystać z pomocy projektanta wnętrz, który przełoży wszystkie potrzeby na idealny projekt.

Oświetlenie i dodatki w projektowaniu wnętrz

Każda aranżacja wnętrz potrzebuje „kropki nad i". Zdecydowanie taką kropką są odpowiednie oświetlenie oraz dodatki. Nawet najpiękniejszy wystrój straci na efekcie, jeśli będzie w ciemnym, źle doświetlonym mieszkaniu. Dlatego tak ważne jest, aby zaplanować układ punktów świetlnych w pomieszczeniu. Lampa przy sofie, kinkiet oświetlający galerię na ścianie, dodatkowa lampa nad lustrem w łazience, ledy nad blatem kuchennym – to wszystko ma znaczenie zarówno wizualne, jak i funkcjonalne. Równie ważnym elementem wyposażenia są dodatki, bo to one tworzą klimat oraz sprawiają, że mieszkanie jest bardziej klimatyczne. Na dodatki składają się nie tylko dekoracje czy tekstylia, ale także kwiaty, świece oraz obrazy.

 

Ile kosztuje aranżacja wnętrz – kosztorys projektu wnętrza

Projektowanie wnętrz możesz wykonać samodzielnie, korzystając np. z programu do projektowania lub zlecić to specjaliście. Projektant wnętrz przygotuje projekt dopasowany do potrzeb mieszkańców w zakresie, jaki wspólnie ustalicie. Średni koszt takiego projektu to 150 – 300 zł za m2 powierzchni. Wszystko zależy od tego, czy chcesz jedynie sam projekt, czy potrzebujesz wsparcia w doborze konkretnych produktów i sklepów. Możesz też powierzyć projektantowi nadzór nad całym procesem – oddać mu klucze i zobaczyć dopiero gotowy efekt prac.

Warto wiedzieć:

Warto mieć na uwadze, że często samodzielne projektowanie wnętrz, kiedy nie masz odpowiedniej wiedzy, może okazać się droższe niż wsparcie specjalisty. Trzeba uwzględnić program do projektowania wnętrz online, nieprzemyślane zakupy, błędy, które mogą się pojawić. Dlatego przed podjęciem decyzji warto samodzielnie zrobić kalkulację i wybrać najbardziej opłacalną opcję.

Projektować wnętrze samemu czy z pomocą aranżera?

Samodzielne projektowanie wnętrz może być ciekawym doświadczeniem, a niekiedy także oszczędnością. Na pewno warto podejść do tego profesjonalnie i skorzystać z programu do projektowania, a najlepiej ukończyć najpierw kurs aranżacji wnętrz. Dzięki temu unikniesz błędów, które w późniejszym czasie mogą być znacznie bardziej kosztowne. 

Warto wiedzieć:

Szukając odpowiedniego wykonawcy, warto sprawdzić jego portfolio z poprzednich realizacji. Nie kieruj się jedynie wyceną, ale doświadczeniem i pomysłami. Dobrą praktyką jest spotkanie się i powiedzenie o swoich potrzebach oraz oczekiwaniach, aby wspólnie ustalić najlepszy kierunek dla aranżacji oraz współpracy.

Jeśli szukasz specjalisty od projektowania wnętrz możesz złożyć swoją ofertę w serwisie Majsteria, w kategorii projektowanie domów, wnętrz, a następnie zaczekać na zgłoszenia fachowców. Druga opcja to sprawdzenie ofert zarejestrowanych projektantów i wybór tego odpowiedniego. 

 

Moodboard – tablica inspiracji w projektowaniu wnętrz

Jednym z pierwszych elementów tworzenia projektu wnętrza jest moodboard, czyli tablica inspiracji. To plansza, na której umieszcza się przykładowe gotowe obrazy z wymarzonej aranżacji. Moodboard to także wskazówka dotycząca stylu, kolorów, dodatków. Dzięki temu łatwiej jest później stworzyć projekt oparty na inspiracjach i guście mieszkańców. Taką tablicę możesz wykonać samodzielnie, posiłkując się zdjęciami np. z Pinteresta i pokazać projektantowi. Pomoże to we właściwym zrozumieniu Twoich oczekiwań. Wykonywaniem moodboardów również zajmuje się projektant wnętrz.

 

Programy do samodzielnego projektowania wnętrz

W Internecie dostępnych jest wiele programów do projektowania wnętrz online. Możesz wybierać zarówno spośród opcji płatnych, jak i bezpłatnych. Jeśli nie zajmujesz się aranżacją wnętrz zawodowo, to najlepiej sprawdzą się darmowe programy. Wśród najchętniej wybieranych są m.in.:

  • Kazaplan,

  • Planner 5D,

  • Sweet Home 3D,

  • Homestyler,

  • HomeByMe.

 

Najczęstsze błędy przy samodzielnym projektowaniu wnętrz

Samodzielne projektowanie wnętrz może wiązać się z błędami. Najczęstsze z nich dotyczą nie tylko nieprawidłowych wymiarów czy niefunkcjonalnego rozmieszczenia gniazdek elektrycznych. Najpopularniejsze błędy to:

  • mieszanie styli w mieszkaniu;

  • źle dobrane kolory;

  • zbyt dużo mebli, dodatków i dekoracji;

  • nieprawidłowo zaplanowane oświetlenie;

  • zbyt monotonna aranżacja;

  • ustawianie mebli pod ścianami;

  • zapominanie o przedpokoju.

Projektowanie wnętrz to pierwszy krok remontu lub wykończenia mieszkania. Ważne jest, aby już na tym etapie przygotować projekt, który będzie wskazówką dla wykonawcy oraz pomoże urządzić wymarzoną przestrzeń – stylową, funkcjonalną i klimatyczną.

 

Zobacz też inne artykuły

5 sposobów na poddasze – moodboard, porady i inspiracje
Projektowanie domów, wnętrz
Poddasza – zarówno te w domach jednorodzinnych, jak i kamienicach – to dodatkowa przestrzeń, którą można zaadaptować na powierzchnię mieszkalną. Na poddaszu możesz urządzić nie tylko pojedyncze pokoje, takie jak np. sypialnię, pracownię czy biuro, ale też osobne...
5 sposobów na otwartą kuchnię – moodboard, porady i inspiracje
Projektowanie domów, wnętrz
Otwarte kuchnie mogą mieć wiele odsłon. Te w blokach najczęściej kojarzone są z aneksami kuchennymi. Natomiast te w domach jednorodzinnych pozwalają na stworzenie dziennej strefy dla całej rodziny i gości. Otwarcie kuchni na inne pomieszczenia uatrakcyjnia aranżację, ale często też zwi...