Dom do remontu – czy kupno takiego budynku się opłaca?

Data publikacji-
AutorRedakcja portalu Majsteria
Długość czytania5 min

Budować czy remontować – oto jest pytanie! Pod względem finansowym dom do remontu może okazać się świetnym pomysłem albo drogą okupioną wieloma nieprzewidzianymi, dodatkowymi wydatkami. Czy opłaca się remontować stary dom? Na co zwrócić uwagę przed zakupem? I z jakimi wyzwaniami trzeba się liczyć?

Dom do remontu – czy kupno takiego budynku się opłaca?

Na co trzeba zwrócić uwagę przy kupnie domu do remontu?

Najważniejsza rzecz, którą musisz zrobić przed zakupem domu do remontu, to jak najdokładniejsze sprawdzenie jego stanu. Nikt raczej nie decyduje się na kupno nieruchomości tylko na podstawie zdjęć, ale warto wiedzieć, że same oględziny to również za mało. Potrzebny będzie specjalista i to nie tylko od budowlanki.

 

Ważne:

Fachowiec powinien towarzyszyć Ci na etapie oceny stanu prawnego i technicznego budynku, a także audytu energetycznego. Im więcej wiesz na temat nieruchomości, tym lepiej dla Ciebie.

 

Zacznij od sprawdzenia księgi wieczystej i miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Dzięki temu upewnisz się:

  • kto jest właścicielem lub współwłaścicielem nieruchomości (i czy zgadza się to z wersją sprzedawcy);

  • czy hipoteka nie jest obciążona;

  • czy na okolicznych terenach nie ma zaplanowanej inwestycji, obok której niekoniecznie chcesz mieszkać (np. droga szybkiego ruchu biegnąca nieopodal) albo stref objętych ochroną środowiskową, które mogą Ci uniemożliwić rozbudowę.

Stan techniczny jest równie ważny, ponieważ to on decyduje o zakresie koniecznych prac. Zastanów się:

  • jak wygląda tynk? Czy widać na nim spękania lub odpryski? Drobne rysy to raczej nie problem, ale ogromne luki oznaczają najczęściej wymianę ocieplenia. Mogą też świadczyć o ruchach fundamentowych;

  • czy na elewacji, a także ścianach wewnątrz są zacieki? Czy w środku można wyczuć pleśń? Każdy nalot na elewacji albo ścianach warto poddać konsultacji mykologicznej. Niektóre okazują się niegroźnymi zasoleniami, inne – grzybnią. Zagrzybienie to bardzo częsty problem w starych domach do remontu;

  • w jakim stanie jest stolarka okienna i drzwiowa? Czy dach nie przecieka? Czy dom wymaga ocieplenia?

Warto wiedzieć:

Ocieplenie budynku, wymiana nieefektywnego źródła ogrzewania oraz stolarki okiennej, drzwiowej i garażowej to działania, na które można uzyskać dofinansowanie w ramach ulgi termomodernizacyjnej! Dlaczego więc z niej nie skorzystać? Zapytaj o dostępne programy w swoim urzędzie miasta lub gminy albo sprawdź na stronie gov.pl.

Najczęstsze problemy, które możemy zastać w nieruchomościach do remontu

Niektórych problemów, z którymi muszą mierzyć się posiadacze domu do remontu, można uniknąć dzięki dokładnemu sprawdzeniu nieruchomości i dokumentacji. Inne niemiłe niespodzianki pojawiają się niestety dopiero wtedy, gdy remont już się zacznie.

Niezależnie od tego, jak przemyślana była inwestycja, zakres prac i tak często okazuje się większy, niż zakładał pierwotny plan.

Przeczytaj koniecznie: Jak przebiega remont starego domu, czyli wszystko, co musisz wiedzieć generalnym remoncie.

Innymi zagrożeniami dla pomyślności inwestycji są brak pomysłów na metamorfozę remontowanej nieruchomości oraz niska dostępność odpowiednich fachowców (czas oczekiwania na wykonanie konkretnej usługi może być bardzo długi). Remont starego domu może nieść ze sobą nieprzewidziane sytuacje. Szukanie rozwiązań wymaga więc kreatywności zarówno od właściciela, jak i wykonawców.

Domy do remontu na sprzedaż – gdzie szukać ofert?

Oferty domów do remontu pojawiają się na różnych portalach ogłoszeniowych. Można też zaglądać na strony z licytacjami komorniczymi albo skontaktować się z agencją nieruchomości. Dom na wsi do remontu można też znaleźć przypadkiem. Często zdarza się, że na płocie w okolicy pojawia się baner z napisem „Sprzedam”. Źródłem informacji bywają też znajomi czy rodzina, zwłaszcza jeśli wiedzą, że szukasz np. starego siedliska do remontu.

Ile kosztuje remont starego domu?

Trudno odpowiedzieć jednoznacznie na pytanie, ile kosztuje generalny remont starego domu – każdy przypadek jest przecież inny. Cena zależy przede wszystkim od zakresu prac, a także rodzaju, ilości i jakości zużytych materiałów budowlanych.

Poza tym koszty remontu (a konkretnie robocizny) znacznie różnią się w zależności od regionu Polski. Jeśli zastanawiasz się, czy remont rzeczywiście opłaci Ci się bardziej niż budowa domu od podstaw, warto poszukać specjalistów w swojej okolicy np. w serwisie ogłoszeniowym Majsteria, w kategorii: Remonty, wykończenia wnętrz.

Budowa nowego domu czy dom do remontu z drugiej ręki – co lepsze?

Kiedy lepiej zdecydować się na budowę, a kiedy na remont? Jeśli działka z domem do remontu sama w sobie jest tego warta (choćby ze względu na lokalizację albo zadrzewienie) – taki zakup na pewno okaże się dobrą inwestycją. Być może warto zakupić taką ziemię nawet wtedy, gdy nieruchomość będzie musiała zostać zburzona. Każdą inwestycję i tak zawsze trzeba przeanalizować na chłodno, niezależnie od tego, czy to budowa, czy remont.

Podsumowując, teoretycznie remont starego domu opłaca się wtedy, gdy jego ostateczny koszt jest niższy niż to, co trzeba by wydać na budowę nowego. Jednak decyzja nie zawsze opiera się jedynie na chłodnej kalkulacji – czasem stary dom do remontu ma „duszę”, jakąś unikalną cechę, której wartości nie da się wycenić (ani przecenić). I to właśnie ona przechyla szalę na rzecz zakupu i remontu, a nie budowy nowej nieruchomości.

Zobacz też inne artykuły

Pomysły i sposoby na zabudowę poddasza w domu jednorodzinnym
Remonty i wykończenia wnętrz
Czy Twoje poddasze to tylko skład rzadko używanych przedmiotów? Może warto odkryć jego ukryty potencjał i przemienić niewykorzystaną przestrzeń w piękne i funkcjonalne mieszkanie! Pokażemy Ci, jak za pomocą paru kreatywnych zmian możesz przekształcić strych w dodatkową sypialni...
Adaptacja poddasza – formalności
Remonty i wykończenia wnętrz
Duża sypialnia, pokój dziecka, dodatkowa łazienka, biuro lub pracownia – to najczęstsze efekty adaptacji poddasza w domu czy kamienicy. Przerobienie strychu to świetny sposób na uzyskanie dodatkowej przestrzeni użytkowej. Takie prace, bez względu na swój zakres, wyma...