Rozbudowa domu – jak wygląda i jak ją przeprowadzić zgodnie z prawem?

Data publikacji-
AutorRedakcja portalu Majsteria
Długość czytania6 min

Rozbudowa domu jest sposobem na powiększenie powierzchni użytkowej obiektu. To popularne przedsięwzięcie, podczas którego można zaadaptować poddasze lub dobudować dodatkowe pomieszczenie. Na czym polega rozbudowa starego domu, jakie formalności trzeba spełnić i ile to może kosztować? 

Rozbudowa domu – jak wygląda i jak ją przeprowadzić zgodnie z prawem?

Czym jest rozbudowa domu?

Budując nowy dom, jesteś w stanie dopasować jego projekt do własnego zapotrzebowania. Nabywając starszy budynek, musisz nastawić się na jego modernizację i przebudowę. Zastanawiając się nad tym, jak przebiega remont starego domu, należy wziąć pod uwagę także możliwość jego rozbudowy. Polega to na zwiększeniu powierzchni użytkowej, tworząc nowe pomieszczenia lub zagospodarowując już istniejące.

Rozbudowa w poziomie (dobudowa)

Dobudówka do starego domu polega na zwiększeniu jego powierzchni w rzucie i zajęciu przy tym części gruntu na działce. Najczęściej dobudowuje się dodatkowe pomieszczenie obok lub organizuje werandę. Przy tworzeniu dobudówki należy pamiętać o zachowaniu odległości od granicy działki.

Rozbudowa w pionie (nadbudowa)

Jeśli nie ma możliwości stworzenia dobudówki do domu, możesz skierować się w górę. Nadbudowa to stworzenie dodatkowej powierzchni użytkowej bez konieczności zwiększania powierzchni zabudowy w rzucie. Najczęściej polega to na adaptacji poddasza lub dobudowie dodatkowego piętra. 

Interesuje Cię metamorfoza starego domu? Pomysły aranżacyjne i inspiracje znajdziesz w naszych innych poradnikach. 

Kiedy warto zdecydować się na rozbudowę domu – korzyści, wady, zalety

Na rozbudowę starego domu warto zdecydować się w sytuacji, kiedy potrzebujesz więcej wolnej przestrzeni, a warunki techniczne obiektu pozwalają na takie prace. Najczęściej wiąże się ona z nabyciem domu w spadku, zakupem nieruchomości lub powiększeniem rodziny. 

Dlaczego warto zdecydować się na nadbudowę lub dobudowę do domu? Najczęściej wymienianym argumentem jest niski koszt takiej inwestycji. Taniej jest stworzyć aranżację poddasza lub zabudować taras niż decydować się na budowę obiektu od podstaw. Dzięki rozbudowie zyskujesz dodatkową przestrzeń bez konieczności zmiany lokalizacji.

Inwestycja w rozbudowę ma jednak również słabsze strony. Posesja i budynek mają ograniczenia w postaci przepisów budowlanych i MPZP. Nie zawsze zatem będzie możliwa dobudowa pokoju do istniejącego domu. Musisz też wziąć pod uwagę stan techniczny obiektu. Starsze i niszczejące domy mogą nie wytrzymać prac budowlanych. Często przy rozbudowie ujawniają się usterki lub problemy, które podnoszą koszty i zwiększają zakres prac. 

 

Warto wiedzieć:

Najbardziej opłacalna jest rozbudowa domu stosunkowo nowego. Wówczas nie są potrzebne dodatkowe roboty budowlane związane ze wzmacnianiem konstrukcji. 

Rodzaje rozbudowy domu

Projekt rozbudowy domu może obejmować powiększenie budynku w różnych kierunkach i na różne sposoby. W wielu przypadkach wykorzystuje się już istniejące obiekty, przez co bryła się nie zmienia. Poniżej przedstawiamy najpopularniejsze sposoby na rozbudowę domu.

Dobudowa salonu/pokoju

Dobudowa salonu do domu lub dodatkowego pokoju wymaga stworzenia dodatkowego fundamentu i zadaszenia. Ciekawym rozwiązaniem jest dobudowa pokoju nad garażem – tu unikniesz kosztów fundamentów.

Dobudowa ganku/tarasu

Dobudowa ganku lub tarasu zwiększa przestrzeń wypoczynkową. Tu także będzie potrzebne wykonanie fundamentów i zadaszenia. Jeśli jednak ta część ma być używana jedynie sezonowo, koszty okażą się niewysokie. Formę dobudowy może mieć też przerobienie ganku na część mieszkalną.

Dobudowa piętra

Podniesienie budynku o jedną kondygnację daje dużo przestrzeni, jednak wymaga zaawansowanych robót. Często wiąże się to z koniecznością wzmocnienia stropów, stworzenia dodatkowego ciągu schodów i nowej więźby dachowej.

Adaptacja poddasza

To najpopularniejszy sposób na rozbudowę domu bez ingerencji w jego bryłę. Z reguły wystarczy stworzenie izolacji termicznej dachu, ułożenie suchej zabudowy i podłóg, a także wstawienie okna.

Formalności prawne przy rozbudowie domu

Ustawodawcy dają inwestorom sporo swobody i w większości wypadków możliwa jest rozbudowa domu bez pozwolenia. Jedyną formalnością jest zgłoszenie chęci rozpoczęcia takiej inwestycji. Rozbudowa domu na zgłoszenie musi spełnić następujące warunki: 

  • obiekt nie wykracza poza granicę działki;

  • projekt rozbudowy domu uwzględnia zachowanie odległości od sąsiednich budynków i granic;

  • obiekt spełnia założenia MPZP;

  • dobudowa nie oddziałuje na sąsiednie działki. 

Jeśli Twój projekt spełnia te wymagania, wystarczy złożyć wniosek z opisanym zakresem prac, planowanym terminem rozpoczęcia, planem zagospodarowania i innymi niezbędnymi dokumentami. Urzędnicy mają 21 dni na zgłoszenie sprzeciwu. Jeśli to nie nastąpi, można rozpocząć prace budowlane. 

 

Warto wiedzieć:

W szczególnych przypadkach nie będzie trzeba załatwiać żadnych formalności. Nowelizacja przepisów z 2020 roku znosi obowiązek uzyskiwania pozwolenia i zgłaszania rozbudowy domu, jeśli dodatkowa powierzchnia nie przekracza 35 m². 

Koszty rozbudowy domu

W wielu przypadkach rozbudowa wiąże się ze znacznymi wydatkami. Musisz zatem dobrze przeliczyć, kupując dom do remontu, czy kupno takiego budynku się opłaca. Szacunkowe koszty rozbudowy prezentują się następująco: 

  • aranżacja poddasza – za m² aranżacji poddasza w średnim standardzie zapłacisz około 200-350 zł. Cena obejmuje materiały i robociznę;

  • budowa tarasu – wykonanie tarasu z drewna na płycie betonowej to koszt około 250-300 zł/m². Jeśli zdecydujesz się na budowę zadaszenia, cena wzrasta o kolejne 250-500 zł/m²;

  • dobudowa pokoju – średnia cena dobudówki pojedynczego pokoju to około 6-10 tysięcy zł/m². Cena będzie wahała się w zależności od potrzeby stworzenia fundamentów, zadaszenia i wzmocnienia stropów; 

  • nadbudowa piętra – nadbudowa jest około 50% droższa niż dobudówka na parterze o podobnej powierzchni. Wynika to z konieczności wzmacniania stropów i stworzenia całej więźby dachowej od nowa. 

W każdym przypadku dobudowa domu musi być dobrze przemyślana i profesjonalnie zaprojektowana. Specjalistów z branży budowlanej, którzy pomogą Ci w tej inwestycji, znajdziesz w serwisie Majsteria, w kategorii remonty i wykończenia wnętrz. Nie musisz ograniczać się do wybierania spośród prezentowanych firm, ponieważ serwis daje możliwość złożenia oferty. Opisz swoje zapotrzebowanie, a otrzymasz zgłoszenia od zainteresowanych wykonawców.

Zobacz też inne artykuły

Pomysły i sposoby na zabudowę poddasza w domu jednorodzinnym
Remonty i wykończenia wnętrz
Czy Twoje poddasze to tylko skład rzadko używanych przedmiotów? Może warto odkryć jego ukryty potencjał i przemienić niewykorzystaną przestrzeń w piękne i funkcjonalne mieszkanie! Pokażemy Ci, jak za pomocą paru kreatywnych zmian możesz przekształcić strych w dodatkową sypialni...
Adaptacja poddasza – formalności
Remonty i wykończenia wnętrz
Duża sypialnia, pokój dziecka, dodatkowa łazienka, biuro lub pracownia – to najczęstsze efekty adaptacji poddasza w domu czy kamienicy. Przerobienie strychu to świetny sposób na uzyskanie dodatkowej przestrzeni użytkowej. Takie prace, bez względu na swój zakres, wyma...