Ile kosztuje malowanie natryskowe ścian? Cenniki usług w różnych województwach

Data publikacji-
AutorRedakcja portalu Majsteria
Długość czytania7 min

Malowanie natryskowe zapewnia wysoką wydajność i szybkość podczas wykańczania domu. Warto z takiej usługi skorzystać na przykład wtedy, gdy ściany w Twoim domu są nierówne i mają porowatą powierzchnię. Sprawdź, ile kosztuje malowanie ścian i sufitu metodą natryskową. Porównaj ceny w różnych województwach i wybierz fachowca, który ma najlepsze opinie i największe doświadczenie.

Ile kosztuje malowanie natryskowe ścian? Cenniki usług w różnych województwach

Malowanie natryskowe – na czym polega?

Malowanie natryskiem wymaga wykorzystania specjalnego agregatu, w którym pod wpływem sprężonego powietrza dochodzi do rozbicia farby na drobne kropelki. Wydostają się one na zewnątrz dzięki niewielkim otworom zlokalizowanym na środku pistoletu (strumień okrągły) bądź po jego bokach (strumień płaski). Sam pistolet jest podłączony do agregatu za pomocą elastycznego węża.

Jeśli chodzi o malowanie natryskowe, cena jest z reguły wyższa w porównaniu do tradycyjnych metod. Jest to jednak rekompensowane:

  • większą szybkością malowania oraz dużym komfortem podczas pracy – nie trzeba męczyć się z ręcznym rozprowadzaniem farby przy wykorzystaniu pędzla bądź wałka;

  • estetycznym wykończeniem powierzchni – za pomocą pistoletu można dotrzeć we wszelkie zakamarki ścian czy sufitu, poza tym nie powstają zacieki.

Czeka Cię remont domu? Przeczytaj artykuł: Wykończenie wnętrz krok po kroku – cennik i style.

Nie bez znaczenia pozostaje też oszczędność materiału oraz porządek w trakcie pracy. Nie ma ryzyka, że farba będzie kapać na podłogę lub rozpryskiwać się na wszystkie strony. Malowanie natryskowe doskonale sprawdzi się w każdym przypadku. Szczególnie tam, gdzie powierzchnie – ze względu na przykład na wiele ozdobnych detali – mają nieregularne kształty albo są porowate.

Chcesz poznać koszt wykończenia ścian? Zapoznaj się z artykułem: Ile kosztuje malowanie ścian – porady i aktualne cenniki.

Co wpływa na ostateczny koszt malowania ścian agregatem?

Interesuje Cię natryskowe malowanie ścian? Cena za m² zależy od rodzaju farby (na przykład lateksowa jest zwykle droższa od akrylowej bądź winylowej) czy wysokości pomieszczeń i budynku (koszt wzrośnie, jeśli potrzebne będzie rusztowanie). Duże znaczenie ma też metoda aplikacji emulsji. Podczas wykończenia domów zwykle wykorzystuje się natrysk:

  • niskociśnieniowy HVLP, w którym farba jest rozprowadzana z ciśnieniem maksymalnie 0,9 barów – sprawdza się on w przypadku emulsji o niewielkiej lepkości;

  • hydrodynamiczny – ciśnienie do 250 barów pozwala bardzo szybko nakładać gęste powłoki na dużych powierzchniach; taka metoda jest droższa od niskociśnieniowej.

Na to, ile kosztuje malowanie ścian czy sufitu natryskiem, wpływ ma również stan techniczny powierzchni. Im jest bardziej zniszczona, tym większy koszt prac związanych na przykład ze szpachlowaniem i wygładzeniem niewielkich nierówności czy uzupełnieniem większych ubytków. Cena wzrośnie także wtedy, gdy jest dużo elementów dekoracyjnych. Utrudniają one usunięcie poprzedniej okładziny.

Interesuje Cię koszt wykonania elewacji? Sięgnij do artykułu: Ile kosztuje malowanie elewacji – porady i aktualne cenniki.

Malowanie natryskowe – cena w różnych województwach

Jeśli chodzi o malowanie agregatem, cena zależy od miejsca wykonania usługi. Pod tym kątem różnice pomiędzy województwami mogą wynieść kilka, a nawet kilkanaście złotych na każdym metrze kwadratowym. Pamiętaj, że więcej zapłacisz, jeśli Twój dom lub mieszkanie znajduje się w dużym mieście. W tym wypadku stawki, w porównaniu do mniejszych miejscowości, mogą być wyższe nawet o kilkadziesiąt procent.

Jeśli szukasz w swojej okolicy firmy, która profesjonalnie wykona malowanie natryskowe, odwiedź serwis Majsteria i przejdź do kategorii Remonty, wykończenia wnętrz. Możesz tam samodzielnie dodać zlecenie i oczekiwać na kontakt ze strony oferentów bądź przejrzeć dostępne ogłoszenia i znaleźć odpowiedniego fachowca.

Malowanie natryskowe ścian – cena za m²

Gdy czeka Cię malowanie natryskowe, cena materiałów i robocizny w przypadku ścian wyniesie w granicach 10–25 zł/m². Przyjęto założenie, że 1 litr farby wystarczy na pomalowanie około 6 m² powierzchni – taką wydajność mają często stosowane podczas wykończenia domów i mieszkań farby lateksowe lub akrylowe.

Malowanie sufitu – cena

Chcesz estetycznie wykończyć sufit i zastosować malowanie natryskowe? Cena w tym przypadku jest zwykle taka sama, jak w odniesieniu do ścian, a więc wynosi 10–25 zł/m².

 

Warto wiedzieć:

Koszt malowania natryskowego sufitu może być większy w starszym budownictwie. Wynika to z tego, że stropy są zwykle wyższe i mogą mieć sporo nierówności na powierzchni.

 

Orientacyjne ceny malowania natryskowego ścian i sufitu dla poszczególnych województw znajdują się w tabeli.

Województwo Malowanie natryskowe – cena za m² (materiały + robocizna), 2 warstwy
dolnośląskie 10–16 zł
kujawsko-pomorskie 10–16 zł
lubelskie 10–15 zł
lubuskie 10–15 zł
łódzkie 12–18 zł
małopolskie 13–22 zł
mazowieckie 14–25 zł
opolskie 10–16 zł
podkarpackie 10–15 zł
podlaskie 12–16 zł
pomorskie 11–18 zł
śląskie 12–20 zł
świętokrzyskie 10–15 zł
warmińsko-mazurskie 10–17 zł
wielkopolskie 12–21 zł
zachodniopomorskie 10–18 zł

Malowanie natryskowe – cena robocizny

Ile kosztuje malowanie pokoju przez profesjonalistów? Cena robocizny w przypadku nałożenia 2 warstw wynosi zwykle od 5 do 20 zł/m². Nie obejmuje to jednak prac związanych z przygotowaniem podłoża oraz zabezpieczeniem pomieszczenia. Jeśli konieczne będzie usunięcie starej okładziny (tapety czy farby), naprawa ubytków, zagruntowanie i zabezpieczenie folią malarską, koszt może wzrosnąć do 50–60 zł/m².

Chcesz zaadaptować bądź wyremontować poddasze? Przeczytaj artykuł: Ile kosztuje wykończenie poddasza? Koszty i cenniki.

Podsumowując, natrysk jest szybką i wydajną metodą wykończenia ścian czy sufitów. Warto go wybrać także dlatego, że ograniczy straty materiału. Ile kosztuje malowanie pokoju czy fasady budynku za pomocą agregatu? Cena materiałów i robocizny wynosi zwykle 10–25 zł/m². Może jednak wzrosnąć nawet do poziomu 60 zł/m², gdy konieczne będzie usunięcie starej warstwy malarskiej czy uzupełnienie sporych ubytków.

Zobacz też inne artykuły

Pomysły i sposoby na zabudowę poddasza w domu jednorodzinnym
Remonty i wykończenia wnętrz
Czy Twoje poddasze to tylko skład rzadko używanych przedmiotów? Może warto odkryć jego ukryty potencjał i przemienić niewykorzystaną przestrzeń w piękne i funkcjonalne mieszkanie! Pokażemy Ci, jak za pomocą paru kreatywnych zmian możesz przekształcić strych w dodatkową sypialni...
Adaptacja poddasza – formalności
Remonty i wykończenia wnętrz
Duża sypialnia, pokój dziecka, dodatkowa łazienka, biuro lub pracownia – to najczęstsze efekty adaptacji poddasza w domu czy kamienicy. Przerobienie strychu to świetny sposób na uzyskanie dodatkowej przestrzeni użytkowej. Takie prace, bez względu na swój zakres, wyma...